Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Принудително чистене на DPF

Petio снимка Petio 04 март 2012 - 16:14

Здравейте колеги искам да попитам знаещите как може да се почисти дпф на зафира б без да ходя в сервиз понеже ми е доста далечко
Малко предистория лампата за пълен филтър мига от доста време понеже колата я карам главно градско по малко километри в книгата пише като вземе да мига да се изкара извън града за малко за да се изчисти сам филтъра е да ама аз не съм излизал скоро.Днес направих една малка разходка около 35 км и пак си мига и ме дразни
Да спомена имам опком и питам как мога да го накарам да се изчисти или да не се занимавам,също имам питане дали може да се премахне поне софтуерно да не се следи този филтър кога е пълен или трябва освен софтуерно да се премахне и самият филтър
Благодаря на всички колеги
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 04 март 2012 - 18:08

Колега на служебната Каптива един път светна индикацията на този филтър, прочетохме в книжката за какво иде реч. Изкарахме колата извънградско и е покарахме не повече от 15 км със скорост малко над 100 км. и филтъра се изчисти. Най интересното е, че самото изчистване беше съпроводено от лек "гръм" във въпросният филтър. Повече не сме имали проблеми с него понеже джипа пътува много извънградско и се чисти сам. Тогава се случи да се покара доста колата в града на къси разстояния и се запуши. Това е начина да се отпуши но задължително скоростта трябва да ти е поне над 90 (ако може повече по-добре) и да покараш така 15 до 20 км. С градско каране няма да се изчисти!
Отговори

hudson снимка hudson 04 март 2012 - 19:26

Правилния термин е "регенерация на филтъра" и условието за да се направи не е каране със 100 или 120 км/ч, а движение с 3000-3500 оборота за около 15-30 минути в зависимост от степента на запушване.
Физическо и софтуерно елеминиране на филтъра без негативни последствия по колата струва около 700 лв.
Отговори

Petio снимка Petio 04 март 2012 - 23:01

3000 не са ли много обороти или така си мисля все пак до 5 е оборотомера пък и 15 мин напрактика си е напичане на колата ама ако се налага ще го пробвам и този начин но последният път така се изчисти и извесно време несвети
Друго което се сещам е какво чисти този филтър и от какво се замърсява както и къде се намира
Отговори

Жоро снимка Жоро 05 март 2012 - 09:06

Намира се точно под шофьора, и е преди катализатора. Мисля, че преди него има един малък катлизатор, но може и да бъркам. Та чисти се като в такт изпускане (изпразване) се впръсква нафта нафта, която логично не изгаря и отива в гърнетата. Идеята е това допълнително количество нафта да се възпламени от изгорелите газове и да изгори във филтъра заедно със саждите...
Отговори

Petio снимка Petio 05 март 2012 - 12:54

Дано днес след един преход от около 150км да се изчисти пущината че ме дразни а днес ми светна и чека за газовете грешката е егр
Отговори

rendeto снимка rendeto 05 март 2012 - 14:31

Ако ви свети лампата за DPF дълго време и не е завършило почистването на филтъра си гледайте по-често маслото дали няма нафта в него да няма после ремонти.Един приятел с проблем във DPF 2 пъти сменя масло докато го премахне софтуерно и всичко това само за около 1000 км. Поздрави
Отговори

Никсън снимка Никсън 05 март 2012 - 20:55

Здравейте колеги, почистване на филтъра за твърди частици става и след като се свали и единия отвор / обратно по посока на движ. на газовете / се запуши с парцал а през другия отвор се сипе сода-каустик /на кристали / след което запчвате леко да я поливате с вряла вода докато започне да кипи . Отстранявате парцала / не с голи ръце / и изплаквате с вряла вода . Процедурата може да се повтори 2-3 пъти ,като след първото промиване не е необходимо запушване с парцал .Мие се винаги в посока обратна на посоката на газовете . Накрая е хубаво да се подсуши с бензинова горелка . ВНИМАНИЕ - в никакъв случай докато миете не гледайте по отворите , хубаво е да сте с гумени ръкавици и на проветриво място . От филтъра излиза голяма гадост ,която трудно се почиства ... така че внимателно подберете и мястото за тази процедура . Филтъра и тръбите блесват като нови . Поздрави и Успех.
Отговори

Petio снимка Petio 05 март 2012 - 22:41

Днес покарах колицата като я понапекох доста резултата - каране на 4та със обороти около 3000 нужни бяха 30 мин за да спре да мига лампата, но както казах светна пък друга за ЕГР него какво да го правя трябва да се смени или може да се свали и да се изчисти, понеже преди имах вектра ц и там го карах на едно приятелче сваляше го и го чистеше и нямах проблеми
Дайте съвети и за ЕГР пък сутрин ми свети и "ключето" но предполагам че там вече е изгорялата свещ утре ще пусна една диагностика и ще споделя резултата
Отговори

Никсън снимка Никсън 06 март 2012 - 09:08

 Petio, на 05 март 2012 - 22:41, каза:

Днес покарах колицата като я понапекох доста резултата - каране на 4та със обороти около 3000 нужни бяха 30 мин за да спре да мига лампата, но както казах светна пък друга за ЕГР него какво да го правя трябва да се смени или може да се свали и да се изчисти, понеже преди имах вектра ц и там го карах на едно приятелче сваляше го и го чистеше и нямах проблеми
Дайте съвети и за ЕГР пък сутрин ми свети и "ключето" но предполагам че там вече е изгорялата свещ утре ще пусна една диагностика и ще споделя резултата

Здравей колега , хубаво е да се почисти всмукателния колектор и ЕГР-а . След почистването на ЕГР-а се смазва. Позрави и Успех.
Отговори

Жоро снимка Жоро 06 март 2012 - 09:49

 Никсън, на 05 март 2012 - 20:55, каза:

Здравейте колеги, почистване на филтъра за твърди частици става и след като се свали и единия отвор / обратно по посока на движ. на газовете / се запуши с парцал а през другия отвор се сипе сода-каустик /на кристали / след което запчвате леко да я поливате с вряла вода докато започне да кипи . Отстранявате парцала / не с голи ръце / и изплаквате с вряла вода . Процедурата може да се повтори 2-3 пъти ,като след първото промиване не е необходимо запушване с парцал .Мие се винаги в посока обратна на посоката на газовете . Накрая е хубаво да се подсуши с бензинова горелка . ВНИМАНИЕ - в никакъв случай докато миете не гледайте по отворите , хубаво е да сте с гумени ръкавици и на проветриво място . От филтъра излиза голяма гадост ,която трудно се почиства ... така че внимателно подберете и мястото за тази процедура . Филтъра и тръбите блесват като нови . Поздрави и Успех.

Колега, това по предписание ли е? т.е. има ли го като изпитан метод и описан в книги и ръководства или са някакви майсторски опити. Не ме разбирай погрешно, не искам да те обидя или каквото и да е там. Но все пак това, че филтъра става чист, не значи че тези процеси са полезни за него. За това питам...

 Никсън, на 06 март 2012 - 09:08, каза:

Здравей колега , хубаво е да се почисти всмукателния колектор и ЕГР-а . След почистването на ЕГР-а се смазва. Позрави и Успех.

С какво се почиства? И с какво се смазва после. При сваляне има ли опасност да се скъса някоя гарнитура (ако има такава)? За да знаят хората дали преди сваляне да не се запасят с гарнитурката :) Защото така преди време се опитвах да си почиствам моторчето за празен ходи и като му се разпадна гарнитурката трябваше да ходя с TAXI да си купувам...

Благодаря предварително
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 06 март 2012 - 10:06

Чистенето трябва да става с доказани продукти, а не с подръчни материали... Поне аз така си мисля :newsm05_41:

Течност за третиране на DPF по сходен на споменатия от колегата начин
http://www.autoprofi...ing-Liquid.html

Втори вариант:
http://www.autoprofi...cle-Filter.html

Добавка, която се сипва в горивото. Задължително спазвайте пропорцията !!!
http://www.autoprofi...er-Cleaner.html
Отговори

Petio снимка Petio 06 март 2012 - 12:17

Благодаря на всички колеги които помогнаха с информация в полза беше да знам как стоят нещата,явно карането в градски условия на този автомобил със скапаните горива в България не е много препоръчтено но ще знам светне ли иска си разхождане извън града.
И понеже днес след диагностига установих че вече нямам проблем с DPF и EGR взе да свети по рядко (явно и там иска чистене) и се убедеих че от едно место вече няма да сипвам гориво... та открих една грешка съвсем случайно и се питам каква е.Дали да пускам нова тема не съм решил засега ще напиша грешката в тази ако все пак някой я забележи да отговори та грешката е в заден център и е B1385 - Terminal 15A Circuit Malfunction
(00) - Present
Според ръководството при инфото за бушони место 15 е празно и към него няма нищо написано така че ... зърнах да има два 15 амперови бушона проверих ги здрави са къде остава да е проблема,а и нищо нередно по задницата неоткривам да има
Мнението беше редактирано от Petio: 06 март 2012 - 12:29
Отговори

Никсън снимка Никсън 07 март 2012 - 08:45

 Жоро, на 06 март 2012 - 09:49, каза:

Колега, това по предписание ли е? т.е. има ли го като изпитан метод и описан в книги и ръководства или са някакви майсторски опити. Не ме разбирай погрешно, не искам да те обидя или каквото и да е там. Но все пак това, че филтъра става чист, не значи че тези процеси са полезни за него. За това питам...


С какво се почиства? И с какво се смазва после. При сваляне има ли опасност да се скъса някоя гарнитура (ако има такава)? За да знаят хората дали преди сваляне да не се запасят с гарнитурката :) Защото така преди време се опитвах да си почиствам моторчето за празен ходи и като му се разпадна гарнитурката трябваше да ходя с TAXI да си купувам...

Благодаря предварително

Здравей колега, почистването по този метод е изпитано и не някакъв аматьорски експеримент , правил съм го много пъти и винаги с положителен резултат . ЕГР-ите. винаги отначало ги понакисвам с газ , след това ги мия с коресилин ... и накрая смазвам оста с много финно хидравлично масло оста . Гарнитурите там обикновенно са метални ,така че ако не е много деформирана едва ли ще се наложи смяна .Поздрави и Успех.
Отговори

emillio снимка emillio 09 април 2012 - 21:02

Почистване на ЕГР Клапана
При много нагар накиснахме в коресилин и после доизмит със спрей за карбуратори - много добре почиства нагара. Метода на колегата съшо е добър, Само можем да добавим спрей накрая. За смазването не се бях сетил но е ОК придружено със хубаво раздвижване на оста.
Гарнитурата наистина е метална издържа поне 2-3 смени за повече се надявам :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg