Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Opel Zafira 1.6 CNG

Kemoo снимка Kemoo 15 юли 2011 - 11:28

Здравейте,

дано да съм уцелил темата. Преди 2,3 дена баща ми си купи Zafira (2007) с заводски метан.Докара я на ход от Германия и като цяло не е мн очарован и поради тази причина имам няколко въпроса. Бях чел някъде, че с пълни бутилки колата може да измине около 400км. За мое голямо разочерование нашата Зафирка минава не повече от 250км. И по същесто , някой може ли да помогне с някаква информация от какво може да е повлияно това и какво е решението на проблема. Също така баща ми сподели, че на няколко пъти колата загасвала на метан и се налагало да отбива ( изчакване около 2,3 мин) и след това палел на бензин и обръщал на метан. Много ще съм благодарен, ако някой помогне с някаква информация.Още нещо, колата ще се кара такси за това ни трябва надежден вариянт.

Благодаря предварително. :thu:
Отговори

landi снимка landi 15 юли 2011 - 12:15

Няма шанс да ти се реши проблема.Трябва да ти помогнат тия от Опел но те не знаят за какво иде реч.Понякога излиза по евтино да се преработи отколкото да я ремонтираш. :biggrin:
Отговори

vektra1 снимка vektra1 16 юли 2011 - 10:56

Колега моя съвет да направиш една диагностика,виждам че си от Варна значи Каргоекспрес.Диагностиката в официалните сервизи не е много по скъпа от гаражната,а важното е да установиш проблема .Дали ще го отстраняваш там или не решението си е твое,за момента ти трябва диагноза.Виж колко метан събира колата по каталог,и колко успяваш да напълниш действително.От книжката потърси някъде трябва да има препоръка ,че на определено време трябва да се кара на бензин.Не е добре само да се пали и после хиляди километри само на метан,в сервиза също може да попиташ за подробна информация. :icon_wink2:
Отговори

Kemoo снимка Kemoo 25 юли 2011 - 16:23

Здравейте,

днеска ходих в Каргото и установиха, че 2 дюзи на метановото не работят и сега поръчват от Германия(4 дена доставка). Някой има ли престава дали мога да си намеря някъде в България ? Искам само да подчертая, че колата е с заводски метан и заради това има дюзи и на метан, и на бензин. Мерси предварително.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 25 юли 2011 - 16:28

Няма невъзможни неща.
Отиди с номера на Шасито при големите вносители на части - Ауто Плюс, Ауто Хелп, също и в Елиткар, защото те внасят оригинални части.

Ако имаш номера на дюзите даже ще бъде още по-лесно.
За съжаление ако дюзите се предлагат само като оригинална част, а нямат аналози - трудно може да се намери голяма разлика в цената. :newsm05_41:


ПП Не е зле да попълните профила коректно :icon_wink2:
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 25 юли 2011 - 21:17

Аз мисля,че по-евтино в перспектива ще излезе да се изолира фабричната метанова уредба и да се монтира друга такава.Сменя се само оборудването в двигателния отсек(говоря за газов инжекцион).
Преди време при мен дойде VW Cadi с фабричен метан.В сервиза на VW са му казали че проблема да не работи на метан е в изпарителя и могат да му го сменят за 4000(четири хиляди) лева.За около 2500лв. може да се монтира нова уредба заедно с нови бутилки. :unsure:
Отговори

Хорхе снимка Хорхе 26 юли 2011 - 20:30

Здравей, Kemoo,

Като чета 'симптомите' много ми напомнят на тези с моята. Взех преди по-малко от година кошницата, а вече съм дал 1/3 от цената и за ремонти. Моята се оказа с проблем при дюзите - гасненето и проблем с клапаните - малкото метан.

Като цяло съм налял около 500 лв само по консултации в оторизираните опелски сервизи, за да ме светнат за 3 неща:

1) ремонт на дюзи не правят, сменят всичко в рамките на скромните 3000лв
2) клапание не могат да ти сменят само - нова бутилка по около 800 лв парчето.
3) от всички оторизирани в София град, Благоевградска и Кюстендилска област само 2 в София поне се сещат от къде идва проблема, но не решават нищо.
4) Прибират парите и не ти казват, че са некадърни :)

Моята я позакърпиха момчетата в Младост, но да си призная за по-малко от година съм бил без нея поне 50 дни. И всеки ден като седна в нея се плаша дали ще запали или дали ще ме закара до крайната дестинация. Поболял съм се, скъсих си живота с нея и така. Иначе като върви е супер и е удобно за моите нужди кола, но уви.

Накрая стигнах до заключение, че тия коли са правени за по 150-200х киломентра и после бракуване (или караш само на бенц), щото оправянето излиза през носа - трудоемко, тук малко хора разбират или се наемат да го направят, скъпо е и по-добре по-малък багажник, тук слагана метанова уредба, отколкото без кола и ядове.

Поздрави и успех с 'масторите' във Варна.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 27 юли 2011 - 19:40

Вчера дойде един Фиат-Добло-Карго с фабрична метанова.Реших му проблема временно.
Тези фабрични метанови уредби май много скъпо излизат. :devil-smiley-019:
Не съм пробвал да чистя метановите дюзи на ултразвук.
Може да има резултат. :doh:
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 27 юли 2011 - 19:43
Отговори

Kemoo снимка Kemoo 29 юли 2011 - 15:47

Такааа , в Понеделник отидохме в един сервиз (Майсторите там са напуснали Каргото преди време и сега имат собствен сервиз) и момчето, което прегледа колата каза, че почти на 100% е сигурен че дюзите са проблема. След около 3 часа се обади и потвърди казаното и за мое успокоение само 2 от метановите дюзи са запушени. Дюзите излизат малко соленичко да ви кажа. (290лв парчето , 250лв с намалението ако сервиза ги поръча). Вчера пристигнаха , монтираха ги и УВИ колата запали на метан веднага. Смених си и софтуера на компютъра, защото давал много незначителни грешки. Много съм благодарен на момчетата от сервиза , бях скептично настроен , но за 600лв (2те дюзи + софтуера + труд ) се отървахме. Имам един леко тъпичък въпрос : Днеска сутринта като запалих на метан колата изгасна след 2,3 мин, от какво може да е повлияно това. Можеби не беше загрял двигателят и по добре ли е сутрин да паля на бензин ? :love_opel:
Отговори

nakata снимка nakata 29 юли 2011 - 16:19

Сега докато е топло, не е проблем да си палиш на метан, за зимата си е почти задължително паленето на бензин. Дори и сега, като запалиш докато не мръдне стрелката за температурата не я форсирай много.
Отговори

vekarata снимка vekarata 29 юли 2011 - 16:45

Моята Зафира е модел 2003г.Никога не е правила проблем да пали само на метан.Не е вярно,че трябва да се пали двигателя на бензин.Разговарял съм с германец и той каза,че бензина е резервно гориво.Колата е направена да може да пали и само на метан.При мен проблема е,че трудно пали и на двете горива.Всичко е проверено.Няма грешки на компютъра,качвана е на елкон,дюзите са чисти...?
Мнението беше редактирано от vekarata: 29 юли 2011 - 16:51
Отговори

Garibaldi снимка Garibaldi 30 юли 2011 - 07:05

 Kemoo, на 29 юли 2011 - 15:47, каза:

Такааа , в Понеделник отидохме в един сервиз (Майсторите там са напуснали Каргото преди време и сега имат собствен сервиз) и момчето, което прегледа колата каза, че почти на 100% е сигурен че дюзите са проблема. След около 3 часа се обади и потвърди казаното и за мое успокоение само 2 от метановите дюзи са запушени. Дюзите излизат малко соленичко да ви кажа. (290лв парчето , 250лв с намалението ако сервиза ги поръча). Вчера пристигнаха , монтираха ги и УВИ колата запали на метан веднага. Смених си и софтуера на компютъра, защото давал много незначителни грешки. Много съм благодарен на момчетата от сервиза , бях скептично настроен , но за 600лв (2те дюзи + софтуера + труд ) се отървахме. Имам един леко тъпичък въпрос : Днеска сутринта като запалих на метан колата изгасна след 2,3 мин, от какво може да е повлияно това. Можеби не беше загрял двигателят и по добре ли е сутрин да паля на бензин ? :love_opel:



Да не би да са момчетата, находящи се до автосалон "Тойота"?, на Цар Освободител /дето сега е затворена/.
Отговори

Kemoo снимка Kemoo 30 юли 2011 - 22:09

Право в 10-ката колега :) Същите майсторчета !
Отговори

Гостstarkos_* 31 юли 2011 - 00:23

Здравейте.Искам да попитам за появили се детонации(гърмежи) над дросела при плочката на АГУ на метан.Двигател Х14ХЕ.Нова уредба БРЦ на 35000км,свещи и филтър са нови.Прави ги само на газ поради което смятам че катализатора не е запушен.Страничен въздух не влиза,проверих.Евентуална причина може да е износени клапани защото гърми при превключване на скорости от 1 на 2, 2 на 3,при подаване на газ и понякога гасне на светофар.Моля за съвети.Kолата е Астра Г.
Отговори

nakata снимка nakata 02 август 2011 - 21:39

Метана за да гърми, трябва да смуче въздух след плочката. Провери си добре, най-добре е със спрей за студен старт. Друга причина е лоши капачка-палец/кабели/свещи, но ме съмнява.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 август 2011 - 19:23

 starkos, на 31 юли 2011 - 00:23, каза:

Здравейте.Искам да попитам за появили се детонации(гърмежи) над дросела при плочката на АГУ на метан.Двигател Х14ХЕ.Нова уредба БРЦ на 35000км,свещи и филтър са нови.Прави ги само на газ поради което смятам че катализатора не е запушен.Страничен въздух не влиза,проверих.Евентуална причина може да е износени клапани защото гърми при превключване на скорости от 1 на 2, 2 на 3,при подаване на газ и понякога гасне на светофар.Моля за съвети.Kолата е Астра Г.

За да гърми на газ(метан или пропан-бутан,без значение),има три възможни причини:
1.Бедна гориво-въздушна смес.
2.Проблем в запалителната система на автомобила.
3.Проблем с клапаните на мотора.
Отговори

sakazakov снимка sakazakov 19 август 2011 - 09:58

 Garibaldi, на 30 юли 2011 - 07:05, каза:

Да не би да са момчетата, находящи се до автосалон "Тойота"?, на Цар Освободител /дето сега е затворена/.



Здравейте,
Имам подобен проблем с Zafira A CNG на фабричен метан. Някой може ли да ми даде телефоните на този сервиз до Tayota във Варна, че съм в София и искам да се уговоря предварително. В София не намерих кой да ми помогне. В официалните сервизи използваха израза: "Защо? Може ние да открием топлата вода." И аз като го чух това направо тръпки ме побиха. Много е трудно с тези сервизи за фабричните метанови. Ако някой знае някой добър сервиз в София да пише.

Благодаря!
Станислав
Отговори

sakazakov снимка sakazakov 19 август 2011 - 12:52

 ivan_pop, на 27 юли 2011 - 19:40, каза:

Вчера дойде един Фиат-Добло-Карго с фабрична метанова.Реших му проблема временно.
Тези фабрични метанови уредби май много скъпо излизат. :devil-smiley-019:
Не съм пробвал да чистя метановите дюзи на ултразвук.
Може да има резултат. :doh:


Оказа се че проблема ми е в една от метановите дюзи. ivan_pop можеш ли да пробваш да я почистиш с ултразвук?
Мнението беше редактирано от sakazakov: 19 август 2011 - 12:53
Отговори

sakazakov снимка sakazakov 23 август 2011 - 12:39

Здравейте отново,
Оказа се, че почистването с ултразвук не помогна. Беше 2 дена работа за сервиза да извадят метановите дюзи. Бяха отдолу под колектора и трябваше да откачат целия двигател. Бях им казал да почистят и 4те дюзи, въпреки че само една беше проблемна. Казаха ми че другите също имали нужда от почистване, но проблемната въобще не можела защото като и подавали ток за да се отвори за да могат да я почистят - нищо не се случвало.
Сега ще я сменя - 298лв. е цената ( без труда).
Въпроса ми е какво може да се направи, за да не се зацапват толкова. И евентуално къде. Ясно е че нашия метан е мръсен. След като проверих за метанов филтър се оказа, че фабрично метановите Зафири нямат такова нещо и затова в официалните сервизи не предлагат.

Въпроса ми е кои метанджии могат да сложат метанов филтър и съответно периодично да го сменят като консуматив. Ако цената е 30-40лв. за филтър, това е много по-добре от 300лв за дюза ( или 1200лв. за 4броя).

Преди пълнех по 17кг. метан в бутилките. Сега по 14,5 или максимум 15кг. Един човек на метанстанцията докато зареждах ми каза че източил 3кг масло от бутилките си. Очаквам същия проблем при мен. Ще търся и някой който да ги откачи и почисти.
Мнението беше редактирано от sakazakov: 23 август 2011 - 12:40
Отговори

sakazakov снимка sakazakov 23 август 2011 - 14:01

Най-накрая получих по-точен отговор за метановите филтри от едни метанджии, които не ме отрязоха веднага след като им казах че съм с фабричен метан.

Така, фабричните метанови Зафири нямат филтри и няма как да им се сложат тъй като нямат маркучи, а само тръби. Филтрите могат да се сложат само ако има маркучи. Филтрите не могат да се сложат между зареждащия механизъм и бутилките както и след бутилките. Там налягането е много голямо и не могат да се слагат филтри. Разбира се предлагат колата изцияло да се прустрои с тяхна инсталация. Като не могат да ползват сегашното място от където влиза метана в двигателя - трябва да го запушат и да го разпробият наново за новата инсталация. Извинявам се за простите думи, но това разбрах от това, което ми обесниха. Като цяло колата била предвидена за без филтри и нямоло смисъл да слагам. Е ми то ако не може и да искам няма как.

Извода е че може би е най-добре ако имаме проблеми с метана на фабричната кола, най-добре да я прустроим за да имаме някаква подръжка. Единственото, което ще спечелим е, че мястото на бутилките е добре подбранно и не заема място от багажника, спрямо изцяло бензиновите модели.
Това може би е най-добрия вариант, но все пак ще се въздържа от него. Поне засега, след смяната на дюзата очаквам да нямам проблеми. И ако извършвам периодично (примерно на 20 000км) почистване с ултразвук на дюзите (към 150лв.) то ще се равнява на смяна на метанов филтър.

Ще държа в течение форума и обещавам да пиша допълнително. Макар че на повечето си въпроси си отговарям сам се надявам информацията ми да е от полза на колегите с фабрични метанови.
email: sakazakov1@abv.bg
Поздрави на всички!
Мнението беше редактирано от sakazakov: 23 август 2011 - 14:17
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg