Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

X16SZR прекъсва

an4onenov снимка an4onenov 13 септември 2015 - 23:07

 inko, на 11 септември 2015 - 22:01, каза:

Здравей колега,
и аз доста време се боря с същия проблем, но без успех ако ти бях видял темата по рано щях да ти кажа да не минаваш през всички тези интервенции нямат успех (кабели,свещи,бобина,датчик температура,чистене дюза). Сега се замислям за смяна на дюза дали не се е прецакала вече и колкото да я чистим да не работи правилно, не знам вече какво да сменям !


Аз взех дюза от катастрофирала астра. Прекъсваше и с нея. Вероятно ще трябва да се търси нова дюза, от досега прегледаното, само тя ме съмнява и мен. Всичко друго е сменено с ново.
Отговори

inko снимка inko 14 септември 2015 - 21:00

Не мога да намеря в нета колко струва нова дюза, предполагам че не е евтино,втора ръка са по 40 лв.
Не ми се иска да дам 200 лева за нова дюза и ако пак прекъсва :wall: за сега ще си остана така с прекъсването че идва зима и по сами нужни 2 нови зимни гуми :newsm05_41: и ще се опитвам да търся проблема другаде за сега :surrender: ако намеря отговора на проблема ще пиша задължително и ще следя темата за вашите открития и предложения :drinks:
Мнението беше редактирано от inko: 14 септември 2015 - 21:02
Отговори

an4onenov снимка an4onenov 14 септември 2015 - 21:51

В България и аз не открих къде се продават нови дюзи. В Англия цената е около 300лв клик, a тази се води оригинална от щатите. Като цяло, за тези стари коли, не си заслужава толкова висока цена :sad-smiley-046:

Иначе втора ръка има и за 15-20лв, но не се знае в какво състояние ще са.
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 24 септември 2015 - 09:31

Този проблем при X16SZR двигателите си стана направо като епидемия за съжаление с неоткрит досега лек. Понеже имам проблема от 6-7 години (откакто карам астрата) ще споделя наблюденията си върху него та може някой да се сети нещо:
1. Зимата или когато температурата навън е под 15-17 градуса при първоначално палене и потегляне аз няман проблеми с рабботата на двигателя , колкото е по студено толкова по добре работи мотора. При постепенното загряване на мотора има едно преминаване през "проблема" но се усеща слабо когато вече си потеглил и си караш. - Тази точка 1 ме навежда на мисълта че проблема е в нещо , някой компонент от мотора, някой клапан или нещо друго , което сработва при една температурна граница от 17-18 градуса! Дали не е някоя ЕКО джаджа ... вентилация на резервоара , някакво доизгаряне на картерни газове ли знам ли , някой има ли представа какво се включва при тази температура или близка до тази (20градуса примерно).
2. При 3000 оборота проблема изчезва и при мен - това ме кара да си мисля че нямаме проблем с недостиг на гориво поради ниско налягане от помпата или запушен филтър или регулатор. А и защо при кучи студ има налягане и колата работи без помен от проблема?
3.Помня като ми слагаха газовата инсталация преди да ми я сложат ми направиха бърз газанализатор и ми казаха че имам недоизгорял бензин в изходящите газове - това дали не е от същия проблем . Тогава ми показаха като евентуален заподозрян EGR-клапана (чистил съм го но без ефект)

Според мен проблема е в нещо което заработва при 20 градуса температура и е нещо което оказва въздействие при работата на мотора само на бензин - нали при включване на газовата и работа на газ смесообразуването вече се оределя почти изцяло от изпарителя и клапата на моното и явно се пренебрегва причината за нашия проблем.

Поздрави на всички!
Отговори

temil снимка temil 06 ноември 2015 - 16:36

Здравейте колеги по съдба. Както се разбира от поздрава и аз имам почти същият проблем от две години. Разни майстори чистиха, пробиваха, затапваха, настройваха и резултат никакъв. С интерес ще следя темата и ако имате някакъв резултат, маля ви пишете.
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 06 ноември 2015 - 18:02

Аз имах същият проблем и така смених същите неща и накрая разглобих всичко и огледах
и разбрах че на този двигател инжекцията няма едни дупчици около дросела, а на НЗ ги има.
Взех цяла инжекция от НЗ и проблема се реши идеално.
Сега двигателя работи на всички режими, както НЗ-то.
Забелязах също, че този двигател е много капризен към свещите, малко да не работи една и прави голям проблем.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 08 ноември 2015 - 16:21

Някой да е гледал сноповете на инсталацията или да е пробвал с друго ЕКУ ?
Отговори

DanDan снимка DanDan 11 ноември 2015 - 09:14

Тъй като имам опит с други коли и т.н., ми се струва, че колегата в Явор в последния поуст е на прав път. Всичко говори за студена спойка или проблем в инсталацията. Няма друго логично обяснение, още повече, че работят на газ. Проблемът е някъде по веригата на моното, което след шунт /минаване на газ/, вече не играе и колата си е ок. Аз бих свалил компа и бих го препоил за всеки случай. Това са стари коли, минали незнайно какви километри и при какви условия. 100% някъде има студена спойка /лош контакт/. И спрете да си ровите запалването, защото може друго да си докарате, без да искате. Работи ли на газ, запалването е наред, както е писал друг колега по-горе!
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 11 ноември 2015 - 11:59

също така както разбрах от скоро ако компресията е в нормите двигателя може да прекъсва от хидравлични повдигачи-вземате една дълга отверка и я допирате до ухото и към двигателя и обикаляте капака на клапаните да чуете дали чука някой повдигач, ако се чува чукане значи повдигачите искат или почистване или смяна.Симптомите са на празен ход и в ниски обороти прекъсва предърпва а във високите двигателя работи коректно!
Отговори

DanDan снимка DanDan 11 ноември 2015 - 13:34

Мисля, че пропускаш факта, че ако са повдигачи, няма да работи и на газ. А всички пишат, че мине ли на газ колата, всичко е наред. Студена, топла - все тая. На газ работи, на бензин няма никой. Ако е механичен проблем или запалване - ще го прави и на двете горива. Тоест единственото, което остава е проблем с подаването на бензин, който ако е дюза - ще го прави и топла и студена, а и са сменяли дюзи - ефект 0. Тоест някъде се губят тоци/импулси, което като позагрее и разшири спойката - се успива. Някой да се жертва, да си отвори компа и да го препои. И това ако не помогне - не знам... Остават конектори и кабели. Но за мен, лично, кучето е заровено там. Каквото ще да е. На някой, ако му се намира осцилоскоп, може да се закачи на моното и да следи импулсите при студен и топъл мотор. Логиката е, че при по-високи обороти, натоварването на конектора и като цяло на моното е по-голямо и може да попрехвърчат искрички и да закрепва положението.
Отговори

greenhorn снимка greenhorn 16 ноември 2015 - 11:27

 DanDan, на 11 ноември 2015 - 13:34, каза:

Тоест някъде се губят тоци/импулси, което като позагрее и разшири спойката - се успива. Някой да се жертва, да си отвори компа и да го препои. И това ако не помогне - не знам... Остават конектори и кабели. Но за мен, лично, кучето е заровено там. Каквото ще да е. На някой, ако му се намира осцилоскоп, може да се закачи на моното и да следи импулсите при студен и топъл мотор. Логиката е, че при по-високи обороти, натоварването на конектора и като цяло на моното е по-голямо и може да попрехвърчат искрички и да закрепва положението.
Както писах по горе колега при "кучи студ" проблема изчезва поне при мен! Не ми се вярва проблема да е студена спойка в ЕКУ-то и то при всички колеги (коеито оказва се не са никак малко ) съсъ същия мотор. Аз пак ще наблегна че според мен проблема не е в запалителнта или хранителната система или поне не директно , а в нещо което се включва при загряване на ДВГ над 18-20 градуса С , какво обаче е това нещо?
Поздрави на всички колеги !
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 16 ноември 2015 - 14:32

ламбдата проверявал ли си я?датчик темп входящ въздух
Отговори

DanDan снимка DanDan 17 ноември 2015 - 13:55

Няма такова нещо, което при 18-20 да е включено, а при по-ниска или по-висока температура да не е. Има логика в предположението на колегата за датчика за температурата на входящия въздух. Може доста неща да обърка в сместта, а реално на газ с плочка, този датчик не играе. Може да се пробва лесно, като се видят стойностите му при 15 градуса /трябва да е резистивен/, датчикът се изключи и на негово място се намуши един резистор със стойност за температура около 15-18 градуса. Веднага ще си проличи дали е той. :drinks:
Отговори

inko снимка inko 17 ноември 2015 - 21:44

А къде се намира този датчик за температура на входящия въздух (ако може снимка ) за първи път чувам че този двигател има такъв датчик :confused:. При мен проблема го има без значение колко е топло или студено!
Отговори

DanDan снимка DanDan 18 ноември 2015 - 00:16

По принцип трябва да е около дросела. Не съм запознат с този мотор, но щом колегата изказва предположение, вероятно ще може да каже къде е.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 18 ноември 2015 - 09:42

в крайна сметка този двг няма датчик темп за входящ въздух.Колега да знаеш нещо пропускаш -1.провери да не би да смучи въздух от някъде всичко след дросела (всмукателен колектор, маркучи за егр и др., също така запуши с ръка маркуча за серво усилвателя) -2.компресия замери я и нея -3.заслушай се към капака на клапаните дали се чува леко чукане допри близо до бобината една отверка и слушай за чукане.Ако ги провериш тия неща нещо ще изкочи
Отговори

DanDan снимка DanDan 18 ноември 2015 - 11:20

Ако смуче въздух ще прави детонации на газ. Ако този мотор няма датчик за температура на входящия въздух, остава само студена спойка по веригата на моното. Колите работят на газ, а правят парчетата САМО на бензин. Тоест нещо с пълненето не е наред.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 18 ноември 2015 - 12:08

ниско налягане на горивото,но ако е така ако я настъпиш няма да има тяга ще хълца,ако меши горивата същите симптоми ще са видими!Този мотор има детонационен датчик така,че ако смуче въздух и се появят детонации забавя ъгъла на запалване значи без проверка не става!!
Отговори

DanDan снимка DanDan 18 ноември 2015 - 17:27

И да има knock sensor, има ли въздух, ще се форсира сама и ще гърми на газ. Ако ще 10 защити да има, има ли неконтролирано количество въздух, винаги ще гърми. Изходете от там, че на газ работи. На газ не прекъсва, на газ не гърми... Трябва да се елиминират сензорите, които казват на компа колко гориво да дозира - в случая температурен датчик на главата някъде, който му казва каква е температурата в момента и той да си дозира. Някои марки имат температурен датчик за входящ въздух на самия дросел, който е капсулован и не се вижда отделно. Понеже нямам такъв екземпляр мотор при мен, а щеше да е добре да имам, защото обичам да намирам такива заровени неща, огледайте добре. Ако всичко друго е изключено, отиваме на тезата ми за студена спойка или нещо изтряскало по линията на инжектора. Не може толкова коли да го мъчи това и да не се открие. 100% е някаква простотия, която сигурно струва до 20лв. ремонта, ама... Като не може да се намери е досадно. Тоя мотор TPS има ли? Той на газ също не играе.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 18 ноември 2015 - 18:45

не се сещам дали този двг го има като опция в оп-ком ако има да се закачи и да се види по време на работа на бензин живите данни-o2 integrator трябва да е 128 ако е много повече или много по-малко да се види ламбдата дали напрежението й стига от 100-800 миливолта
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg