Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Масло за скоростна кутия

Гостsheki_69_* 28 март 2016 - 19:24

 Коцето, на 28 март 2016 - 17:24, каза:

Е приятелю ако беше прочел точно тази тема но преди да смениш маслото щеше да ти е ясно че най-доброто масло за кутията си е опелското, да червено е като черешов сок, напълно синтетично и различно от доста други дори и реномирани марки. А това което си сложил кой го знае, може и да е добро а може и да те накара да ревеш, времето и пробега ще покажат. И понеже се измъчих да ти чета написаното (бях решил изобщо да не си правя труда) не разбрах като източи старото беше ли много мътно? имаше ли метални налепи по магнита на пробката? като свали картера имаше ли гъста каша по дъното? Е това ти е правилното масло: https://oilgroupbg.c...1%8A%D1%80.html
И пробвай да качиш някакъв кирилизатор на клавиатурата, ако си с Win7 и нагоре си го имаш.
blagodaria vi mnogo namerih sushtoto maslo v avto servis na opel 1 litar 23 evro shte kupq dva litra i na novo shte go smenq
Отговори

maxuel82 снимка maxuel82 29 декември 2016 - 22:42

Изчетох темата ,но не намерих информация какво трябва да е маслото в автоматична скоростна кутия на опел тигра 1.4 16V ? В Аутодата пише DEXTRON 2 и че събира 5л. Също така ме интересува начина на смяна на маслото в автоматика на тиграта ?
Отговори

Hevy снимка Hevy 17 март 2018 - 21:14

Какво масло, и колко събира се проверява на този линк - http://www.opel-infos.de/ - Technik - Schaltgetriebe или Automatikgetriebe

Маслото, което се изисква за моите две ск. кутии F17 e 75W85 . Проблема е че е рядко срещано, на разни марки които не употребявам, и с доста завишени цени.

Чудя се дали да не взема по 2л 75W80 и 75W90 , да ги смеся за да получа 75W85. От години ползвам дв масла на ЯКО, на Хонди съм наливал в ск кутии 75W80 , мисля си че е истинско. Предполагам че като е от един производител от един и същ варел е дошло, с леко различни добавки. А като гледам какво става по сервизите, доливат на 20 годишни кутии, вероятно още с заводското масло, каквото им падне и карат хората...Това моето , да смеся две нови масла от един производител , не ми се види много страшно.
Някой да е експериментирал по въпроса? :kuku:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 17 март 2018 - 21:38

Както добре знаем за доливането и за други неща, смесвай и не го мисли. Дори си мисля, че можеш да си налееш 75в80 без много да се замисляш. Ако има проблем ще го усетиш по влизането на скоростите. Въпроса е нивото да е добре, за да се мажат качествено лагерите.
А и със смесването също нямаш проблеми.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 17 март 2018 - 21:39
Отговори

Hevy снимка Hevy 17 март 2018 - 21:49

От няколко години съм с 75W80 + добавката на Лики Моли. Обаче имам чувството че много е шумна на големи обороти. Та затова искам да се върна към корените, леко по гъсто загрято масло. Или направо да сложа 75W90 че и добавка, като се има предвид че са по на 20г кутиите, и луфтовете са големи....общо взето като се знам - поне една седмица ще се чудя и ще чакам да ми дойде прозрение свише .

пс. намерих в гаража тубата с маслото, ето с какво съм бил...


Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от Hevy: 18 март 2018 - 21:05
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 17 март 2018 - 22:24

Не си единствен с умуването. Не сме се виждали, та затова.
Ми налей си 75в90 и си свиркай. На студено е като оригиналното, а на топло е по- гъсто от оригиналното и има шанс кутията да е по- тиха.
Отговори

Hevy снимка Hevy 19 март 2018 - 21:51

Ето една много интересна статия...

https://www.oildepot...-gl-5-gear-oil/

Значи общо взето са го измислили това екзотично масло по следните причини -

Да се хвалят че колите им са икономични понеже използват тънко масло, екологията фърст.

Понеже е рядкосрещано, да го търсят хората в официалните сервизи.

А иначе по рано , в същите трансмисии, се е ползвало 75W90.

За мен избора е ясен - минавам си на 75W90 и повече не се занимавам с глупости и експерименти...
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 19 март 2018 - 22:06

Добре са го обяснили пичовете, а AMSOIL не са кои да е.
Отговори

Коцето снимка Коцето 19 март 2018 - 23:12

 Hevy, на 19 март 2018 - 21:51, каза:

Ето една много интересна статия...
https://www.oildepot...-gl-5-gear-oil/
Значи общо взето са го измислили това екзотично масло по следните причини -
Да се хвалят че колите им са икономични понеже използват тънко масло, екологията фърст.
Понеже е рядкосрещано, да го търсят хората в официалните сервизи.
А иначе по рано , в същите трансмисии, се е ползвало 75W90.
За мен избора е ясен - минавам си на 75W90 и повече не се занимавам с глупости и експерименти...

Тази "статия" която си посочил е писана от дилър на масло който не разполага с този клас масло, нима очакваш да напише че маслото му не става за твоята кола? И оправданието че производителя го слага само за да подобри икономичността на автомобила е смешно.
Всички кутии на Опел от серията "F" работят с малко масло (ако си забелязал) в сравнение с подобни на другите марки. При малкото количество на маслото е особено важно вискозитета да е нисък защото се разчита на доброто разплискване във всички оборотни и температурни диапазони на работа. Ако си забелязал много колеги се оплакват от трудно включване на 1-ва и 2-ра предавки, това е точно защото кутията работи с гранично изчислен минимум на маслото. Всичкото масло при покой на колата е събрано при диференциала и като свалиш избирача на скоростите се вижда че зъбчатките на скоростите едвам "облизват" по малко масълце.
Сменян е съединителя, при свалянето на кутията се губят 500 - 600 че и повече грама масло, майстора си прави оглушки и не долива необходимото количество или долива неправилното и те така почват да заминават синхронизаторите на 1-ва и 2-ра защото оборотите на вторичния вал при тези скорости са ниски и разплискването е почти никакво при гъсто масло или при понижено ниво на маслото, пък задните лагери които са до 5-та скорост направо са без масло докато не се развърти диференциала т.е. докато не тръгне колата.
Карам Опел от 21 години, 5 год. карах такси и съсипах една кутия 2 пъти, и втора кутия след това докато стигна до истината за правилното масло, последната ми кутия изкара 120000км без проблем но с правилното масло. Мои колеги бакшиши всички каращи Опел (края на 90-те) смениха поне по една кутия точно поради посочените по-горе причини от маслото.
Отварял съм много пъти ск. кутии, F 10 и F 15 няколко пъти, F 13 не помня колко, най-важното за F кутиите е да се карат с точното масло, какво е то всеки да си мисли и преценя. За мен винаги е било GM и с него проблем не съм имал, както и колегите които са го ползвали след моя препоръка. Пределно ясно ми е че това масло не е произведено от GM а е само брандирано, но кой го призвежда аз не знам, пък и не ме интересува щото разлика от 10лв на литър при положение че се сменя много рядко изобщо не е фатална.
Мнението беше редактирано от Коцето: 20 март 2018 - 12:16
Отговори

Hevy снимка Hevy 20 март 2018 - 22:07

Коце, като викаш 20 години се сетих че едно време, като взех Кадета, проверявах с какво масло трябва да е ск.кутия. Защото отначало бях налял едно 80W90 минерално. Взех си книга за ремонта на Кадет, тая немската с картинки, и вътре пишеше 75W90, пълна синтетика. После, като настана интернетното време, и открих този сайт опел инфо.де , и видях вътре това странното 75W85 , реших че съм забравил, а и вече не ме интересуваше. Така че напълно вярвам на статията, затова и я споделих.
Виж на тебе по не ти вярвам, пишеш едни неверни работи:
За трудното включване на първа вискозитета на маслото никаква роля не играе, виновни са луфтовете на кобилиците.
Маслото е малко, защото така е проектирана кутията - със зъбите на диференциала го загребва и го прави на маслена мъгла, по този начин маже. Ако беше потопено цялото в масло щеше да има големи загуби на енергия.
При горните лагери винаги има сто грама масло - при петата предавка. Аз даже нея отварям когато го сменям.
Но всичко това ти го казвам за обща култура, защото ти описваш едни процеси, за които вискозитета е същия - 75. Разликата е във вискозитета при нагрято масло - 85 - 90.
Всеки с повече от три гънки може да прецени, че на стара кутия с луфтове е по добре с по гъстичко загрято масло, не с рядка чорба. А иначе слабо ме интересува кой с какво кара, просто споделям инфо.
Поръчах си ето това, пълна синтетика е. Щом от Волво и Скания го аресват, значи е убаво...

http://shop.yacco-bu...&product_id=173

пс. Хубаво го запомнете това 75W85, защото скоро на сайта опел-инфо.де ще пише 75W80 ! Вече сме ПСА, не ГМ, и вижте какво пише на кутията от снимката :hahaha:
Мнението беше редактирано от Hevy: 20 март 2018 - 22:14
Отговори

Коцето снимка Коцето 21 март 2018 - 12:34

 Hevy, на 20 март 2018 - 22:07, каза:


1. За трудното включване на първа вискозитета на маслото никаква роля не играе, виновни са луфтовете на кобилиците.
2. Маслото е малко, защото така е проектирана кутията - със зъбите на диференциала го загребва и го прави на маслена мъгла, по този начин маже. Ако беше потопено цялото в масло щеше да има големи загуби на енергия.
3. При горните лагери винаги има сто грама масло - при петата предавка. Аз даже нея отварям когато го сменям.
Но всичко това ти го казвам за обща култура, защото ти описваш едни процеси, за които вискозитета е същия - 75. Разликата е във вискозитета при нагрято масло - 85 - 90.
4. Всеки с повече от три гънки може да прецени, че на стара кутия с луфтове е по добре с по гъстичко загрято масло.

1- За трудното включване на 1-ва и 2-ра във 80% от случаите е виновен точно синхронизатора, износва се също и вилката която мести муфата на синхронизатора. Кобилиците за които говориш са виновни в малко от случаите.
2- Да малко е маслото точно защото е така проектирана - това казвам и аз. Зъбите на диференциала го загребват едва когато се завърти диференциала а това се случва когато се задвижи колата, но преди да се задвижи ти вече си включил на първа скорост като точно при това първоначално включване на 1-ва синронизатора е сработил почти на сухо.
3- Следващия път като разглобяващ забележи че точно тия 100 грама дето изтичат откъм 5-та скорост са количеството масло което е в кутията при другите зъбчатки при покой. Отдолу в корпуса на кутията има един при F10 и два приF13 и 15 отвора които свързват кухината на 5-та с останалата част от кутията.
4- това с гънките ще го игнорирам, надявам се не е към мен. Колкото до луфтовете в един редуктор (какъвто се явява ск. кутия), повишаването на вискозитета на маслото не може да ги компенсира. На двигателя е друга бира, защото там имаш "плъзгащи" лагери работещи с масло под налягане, но на зъбчатки и търкалящи лагери смазващи се при разплискване забрави по-големия вискозитет да ти свърши работа.
И аз пак казвам, всеки сам си решава какво и колко масло да си слага на мотора, кутията, диференциала или в тигана дори. Всичко това според мен най-добре е посочено от производителя, а той го е установил с изчисления и тестове. А ние можем да си "чешем езиците" и да развиваме безброй теории.
ПП - Това е само мое мнение и виждане за работата на кутиите "F", не споря и не се заяждам.
Мнението беше редактирано от Коцето: 21 март 2018 - 12:56
Отговори

Hevy снимка Hevy 22 март 2018 - 21:18

И на мен не ми се спори, само да ти кажа че шума в една скоростна кутия/със здрави лагери/ идва от зъбните колела...и доста наблюдения, по точно вслушвания, съм правил на студено и на загрято масло. Най си личи на 2 предавка. Така че блажното помага.
А общо взето на Опел им е напълно безразлично какво е маслото в скоростите ни кутии. За пред правителствата пишат че караме с 75W85, а по сервизите наливат някаква странна течност SAE E80, което нямам идея какво е.

Ето от ТИСа


Публикувано изображение


Публикувано изображение

Публикувано изображение

п.с. По принцип маслата 80W са минерални, четох маса спецификации, обикновено се ползват за шпер дифове, където се иска по гъсто масло да не шуми.
Сигурно политиката на фирмата е да наливат по гъстичко масло след ремонт.
Накратко ще обясня някои основни неща и приключвам с темата.
Минералните масла по принцип мажат по добре от синтетиката, защото молекулите им са по дълги, но са по гъсти и по нетрайни. Състава им не е хомогенен като на синтетичните, късат се дългите молекули при преминаването през зъбите, образува се утайка и по рядка част. Синтетичните затова са създадени - да са с по малък вискозитет, и по дълъг живот. Това като базови масла, отделно различните фирми слагат различни добавки, като тези последните се произвеждат от съвсем други фирми, общо 4 са в света. Така че с маслата е пълен батак.
Но всеки може да провери дали маслото му е с подходящ вискозитет:
- Сутрин пали на съединител, включва нулева и отпуска съединителя. Колата е свободна, няма спирачки. Ако се усеща леко потрепване на колата напред значи е малко по гъсто отколкото трябва. При голям студ направо ще се опитва да тръгва. Така че трябва да се отчита температурата при проверката. С това което съм снимал по горе, въпреки че е евтино и полусинтетика, нищо не се усеща, даже и при студ. Но като загрее кутията става шумна.
Ако някой му влиза трудно първата, да не бърза да се плаши че са му отишли синхронизаторите. Така плашат майсторите по сервизите. Ако лятото влиза добре, а зимата по трудно - това е нормално за Опел, свива се общата дължина на кобилиците. Отдолу в коша , където излиза оста от купето, има съединител с болтче торкс, от там се оправят тези настройки. Но ако го оправиш зимата да е добре, лятото пак трябва да коригираш, защото ще почне тогава да включва трудно. Ако оправиш първа да включва добре, може задната да почне да влиза трудно - значи са прекалено големи луфтовете на кобилиците. Ако първа и втора влизат трудно - голям е луфта на ябълката на ск лост - навива се изрезка от ПВЦ шише и се оправя.
И не се плашете от лошо смазване на кутията, че триела на сухо преди да тръгне диференциала, каквито ужасии описва колегата по горе. Всичко вътре си е мазно, и когато не е тръгнала а се върти само първичния вал - няма никакво натоварване, съответно сили на триене. Триенето е пропорционално на натиска или скоростта, съответно износването и загряването. Мислете за това когато бримчите на високи обороти понеже колите ни били високо-оборотни....
Мнението беше редактирано от Hevy: 23 март 2018 - 23:46
Отговори

1st0r1k снимка 1st0r1k 29 октомври 2018 - 11:59

Здравейте!
Можете ли да ми кажете какво масло ще ми трябва за ръчната скоростна кутия на Астра Г 1.6 16v 99 година.Номер на рамата: W0L0TGF48X6136354
Благодаря!
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 29 октомври 2018 - 13:50

Абе пич ти не прочете ли поста преди твоя преди да пишеш????.
Отговори

1st0r1k снимка 1st0r1k 29 октомври 2018 - 16:58

 mrsch66, на 29 октомври 2018 - 13:50, каза:

Абе пич ти не прочете ли поста преди твоя преди да пишеш????.


Проблема е,че на едното място ми го дава 75w-80,а на другото 75w-90. Все жълти на цвят,а оригиналните уж червени.Затова питам.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 29 октомври 2018 - 17:15

Пълна синтетика 75w90 от проверен източник и не робувай на марки почти всички са от една каца само дето имат различни имена.
Отговори

1st0r1k снимка 1st0r1k 29 октомври 2018 - 18:43

 mrsch66, на 29 октомври 2018 - 17:15, каза:

Пълна синтетика 75w90 от проверен източник и не робувай на марки почти всички са от една каца само дето имат различни имена.


А за оригиналното червено на GM ? Няма ли то да е по-добре?
Мнението беше редактирано от 1st0r1k: 29 октомври 2018 - 18:43
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 29 октомври 2018 - 19:20

С оглед на всичко, което съм видял, едва ли.
Отговори

ceko снимка ceko 29 октомври 2018 - 19:41

При мен се получи следното.От скука решавам да сменям маслото,намирам някъква туба донасяна от тъста с червено АТФ на Волво дексрон 3 предназначено за камиони.Източих старото с което скоростите се включваха добре но като застудее влизат трудно.Смених го и кутията заспа,включва като в масло.Карах 2 сезона и викам време е за ново,взех 2 литра оригинално гм от опел по спецификация,е с атф за камиони кутията включваше по добре.
Отговори

1st0r1k снимка 1st0r1k 07 декември 2018 - 00:03

Някой може ли да каже каква гарнитура ще ми трябва за картера на скоростна кутия f17? Тази от първия пост става ли за F17?
Мнението беше редактирано от 1st0r1k: 07 декември 2018 - 03:17
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg