Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Гуми с или без борд ?!

Мишо снимка Мишо 07 февруари 2008 - 23:30

Какви са плюсовете и минусите на гумите с борд и тези без такъв!?
Ясно ми е че борда пази джантата от одраскване и до известна степен може би и в дупки, но какви са им недостатъците. Разлика в теглото има ли и ако да съществена ли е? По-трудно ли се балонясват?
Лично аз за себе си не успях да открия причина да си взема гума без борд. Обаче ми направиха впечатление няколко обяви, където изрично се казваше че се търси гума БЕЗ борд и се замислих дали пък нямат и някакви недостатъци които пропускам?

П.П. Разсеял съм се и съм пуснал темата в "Ходова Част" вместо направо в "Гуми и Джанти" така че моля някой модератор да я премести.
Отговори

KaMuKag3e снимка KaMuKag3e 07 февруари 2008 - 23:37

както ти сам каза борда пази гумата
не знам за някакви недостатъци
наскоро си взех 4 нови гуми с борд и съм много доволен спокоен най-вече че няма да си надраскам дянтите
Отговори

yasmania снимка yasmania 08 февруари 2008 - 01:38

С еволюцията при гумопроизводството, тенденцията е почти всички нови модели да имат борд ... като видиш без- или е малък цолаж, или е стар модел.

Явно има защо
Отговори

taxiruse снимка taxiruse 08 февруари 2008 - 01:39

много правилно пази джантата и се слага да е по яка гумата , ама с нашите дупки :bravoo:
Отговори

flamingo181 снимка flamingo181 10 февруари 2008 - 15:15

Понеже карам МАЛКА Корса и с МНОГО ГОЛЕМИ гуми смятам, че имам известна доза опит в тази сфера. Първите ми гуми бяха Мишелин с "ръб", а вторите Кумо без "ръб". Доста бордюри успях да забърша с двата вида(все пак млад шофьор). Единствената разлика е, че ръба придава още по голям вид на гумата. Не пази особено, дори по-лошо не само се лющи скъпата джанта, но гумата остава надрана или падат цели парченца. Все пак Мишелина повече ми харесваше заради оптичната измама, която се получаваше.
Отговори

The.Rampage.Rado снимка The.Rampage.Rado 10 февруари 2008 - 15:51

Мен много ми харесват GoodRich Profiler 205/50/15 с бордче.. Чуваш гумата, не как чегърта джантата... Няма да ви казвам, че бях направил на квадрати металните джанти на баща ми... :knee: :unsure:
Отговори

Тони снимка Тони 10 февруари 2008 - 16:26

 flamingo181, на Feb 10 2008, 03:15 PM, каза:

Понеже карам МАЛКА Корса и с МНОГО ГОЛЕМИ гуми

а с колко големи джанти си ,че ми стана интересно?Иначе Мишка и аз да ти споделя на старите ми джанти бях с четери с борд,разлика никва само фаца ,секи вика "оооо тес със борд да ти пазят джантите",таман същата ралта дали са със или беz,пак си се жулят ко се прайш на шофиор да паркираш близко до бордюр...
Отговори

kalin09 снимка kalin09 10 февруари 2008 - 16:48

Гумите без борд така готино се подвиват в завои ,че колата направо кляка :unsure:
Отговори

m_a_r_t_o снимка m_a_r_t_o 10 февруари 2008 - 17:38

 kalin09, на Feb 10 2008, 04:48 PM, каза:

Гумите без борд така готино се подвиват в завои ,че колата направо кляка :unsure:


Не разбрах какво имаш в предвид точно?
Че им се случва нещо като на висока и тясна гума в завой,да се огъва странично и да се премества центъра на тежеста,при което колата се управява като лодка ли?
Питам,щото лично имам влечение към такива гуми,а идва лято.
Пък и все си мисля,че при подходящо съчетана гума с джанта и то гума с по-нисък профил,няма как да поддаде гумата.
Отговори

flamingo181 снимка flamingo181 10 февруари 2008 - 17:42

 Тони, на Feb 10 2008, 04:26 PM, каза:

 flamingo181, на Feb 10 2008, 03:15 PM, каза:

Понеже карам МАЛКА Корса и с МНОГО ГОЛЕМИ гуми

а с колко големи джанти си ,че ми стана интересно?Иначе Мишка и аз да ти споделя на старите ми джанти бях с четери с борд,разлика никва само фаца ,секи вика "оооо тес със борд да ти пазят джантите",таман същата ралта дали са със или беz,пак си се жулят ко се прайш на шофиор да паркираш близко до бордюр...


16", все още единствена в областта! :unsure: Споделям мнението за ръба...и бордюра. :knee:
Отговори

Тони снимка Тони 10 февруари 2008 - 18:04

ти като написа много големи и си помислих,че си със нещо от рода на 17-ки и за това питам,те 16-ките не са чак толкова големи...чакам да видя някой ентусиаст с корса или тигра във форума със 17-ки :unsure:
Отговори

flamingo181 снимка flamingo181 10 февруари 2008 - 20:08

 Тони, на Feb 10 2008, 06:04 PM, каза:

ти като написа много големи и си помислих,че си със нещо от рода на 17-ки и за това питам,те 16-ките не са чак толкова големи...чакам да видя някой ентусиаст с корса или тигра във форума със 17-ки :unsure:


Мисля, че някъде имаше един някъде из темите дето беше сложил 17ки. Ами не флизат...съдба...
Отговори

kalin09 снимка kalin09 10 февруари 2008 - 21:16

 m_a_r_t_o, на Feb 10 2008, 05:38 PM, каза:

 kalin09, на Feb 10 2008, 04:48 PM, каза:

Гумите без борд така готино се подвиват в завои ,че колата направо кляка :unsure:


Не разбрах какво имаш в предвид точно?
Че им се случва нещо като на висока и тясна гума в завой,да се огъва странично и да се премества центъра на тежеста,при което колата се управява като лодка ли?
Питам,щото лично имам влечение към такива гуми,а идва лято.
Пък и все си мисля,че при подходящо съчетана гума с джанта и то гума с по-нисък профил,няма как да поддаде гумата.

и при подходящо съчетаване има осезаема разлика при екстремно каране при гуми с борд и без борд
Отговори

Тони снимка Тони 10 февруари 2008 - 21:27

 flamingo181, на Feb 10 2008, 08:08 PM, каза:

 Тони, на Feb 10 2008, 06:04 PM, каза:

ти като написа много големи и си помислих,че си със нещо от рода на 17-ки и за това питам,те 16-ките не са чак толкова големи...чакам да видя някой ентусиаст с корса или тигра във форума със 17-ки :unsure:


Мисля, че някъде имаше един някъде из темите дето беше сложил 17ки. Ами не флизат...съдба...

те тес 17-ки бяха на корсата на @chosta ама ги бяха сложили само за проба,иначе влизат те само малко преправяне трябва,туй беше едно от нещата ,които ЩЯХ да почвам тва лято ,ма...
Отговори

opc1.6 16v снимка opc1.6 16v 11 февруари 2008 - 02:14

с борд са по добри :unsure:
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 11 февруари 2008 - 08:53

две неща:
1. по-стабилни при завой(затова по-новите модели всичките са със освен ако не са 60 и нагоре високи, там няма кирия да има борд гумата си е като балон и не е за спорт)
2. пазят джантата, освен ако не влезеш мъжката в бордюра или гумата ти е под 50 височина, то не е гума а тънък слой каучук върху огромната джанта. Няма какво да се залъгваме пътищата ни не са за 50 височина на гумата камоли по-малко.
За стабилни - да по-стабилни са, по-трудно се мачкат и седят по-прави при идиотско каране. Без борд возят по-меко щото борда втвърдява гумата един вид минавайки през неравности гумата с борд е по-твърда частта и дето се мачка. Има и рънфлатки дето са още по-твърди, те са правени да можеш да караш със спукана гума и в борда имат дебела пластмаса, возят ужасТно! За балонирането... ако е мека и правена да вози хубаво гумата шанса за балон е по-голям. Примерно по-рядко се получава балон на гума със скоростен индекс V и нагоре, те са по-уякчени и возят една идея по-зле от Н индексите.
Лично мой избор е да карам Н-ви(210км/ч) гуми с борд, перфектен баланс се получава от возия и стоеж на пътя.

ПС за пазенето, виждам често че слагат гуми с борд на палатка, сиреч на 7J джанта 195 гума примерно. Е как да пази борда на джантата след като борда на гумата е отворен и седи навътре от ръба на джантата... не става :)
Отговори

flamingo181 снимка flamingo181 11 февруари 2008 - 12:41

 Тони, на Feb 10 2008, 09:27 PM, каза:

 flamingo181, на Feb 10 2008, 08:08 PM, каза:

 Тони, на Feb 10 2008, 06:04 PM, каза:

ти като написа много големи и си помислих,че си със нещо от рода на 17-ки и за това питам,те 16-ките не са чак толкова големи...чакам да видя някой ентусиаст с корса или тигра във форума със 17-ки :unsure:


Мисля, че някъде имаше един някъде из темите дето беше сложил 17ки. Ами не флизат...съдба...

те тес 17-ки бяха на корсата на @chosta ама ги бяха сложили само за проба,иначе влизат те само малко преправяне трябва,туй беше едно от нещата ,които ЩЯХ да почвам тва лято ,ма...


Баш "малко" не вярвам да е, освен ако имаш намерение да я караш само направо... :knee:
Сори за офтопика.
Отговори

Мишо снимка Мишо 12 февруари 2008 - 00:09

 simbon4o, на Feb 11 2008, 08:53 AM, каза:

ПС за пазенето, виждам често че слагат гуми с борд на палатка, сиреч на 7J джанта 195 гума примерно. Е как да пази борда на джантата след като борда на гумата е отворен и седи навътре от ръба на джантата... не става :)

Симба прав си че като е на палатка не пази толкова, ама на 7J джанта 195 гума няма да стои чак на палатка :) За това колко пазят джантата много много не ме боли щото съм свикнал да пазя. Сегашните ми са 175 на 6J, т.е. джантата стърчи малко, но никъде не съм ги одрасквал. Иначе главно ми беше любопитно дали наистина по-твърдия борд пази гумата от балони. Това че новите гуми са предимно с борд определено отговаря на въпроса :unsure: Благодаря за отговорите :knee:
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 12 февруари 2008 - 07:44

 Мишо, на Feb 12 2008, 12:09 AM, каза:

 simbon4o, на Feb 11 2008, 08:53 AM, каза:

ПС за пазенето, виждам често че слагат гуми с борд на палатка, сиреч на 7J джанта 195 гума примерно. Е как да пази борда на джантата след като борда на гумата е отворен и седи навътре от ръба на джантата... не става :)

Симба прав си че като е на палатка не пази толкова, ама на 7J джанта 195 гума няма да стои чак на палатка :)


Помниш ли 195/55 на Стельо на момо-то ;). Не е разчекнато съвсем ама си е палатчица. Докато на старите ми BBS 6J 195 гумата седеше права и борда на гумата беше точно по ръба на джантата. Виж в темата в продава на максуда_газара снимките на RH 15-ките те са с 205/55, на 7J 205 седи нормално.
Отговори

flamingo181 снимка flamingo181 12 февруари 2008 - 15:26

 Мишо, на Feb 12 2008, 12:09 AM, каза:

 simbon4o, на Feb 11 2008, 08:53 AM, каза:

ПС за пазенето, виждам често че слагат гуми с борд на палатка, сиреч на 7J джанта 195 гума примерно. Е как да пази борда на джантата след като борда на гумата е отворен и седи навътре от ръба на джантата... не става :)

Симба прав си че като е на палатка не пази толкова, ама на 7J джанта 195 гума няма да стои чак на палатка :) За това колко пазят джантата много много не ме боли щото съм свикнал да пазя. Сегашните ми са 175 на 6J, т.е. джантата стърчи малко, но никъде не съм ги одрасквал. Иначе главно ми беше любопитно дали наистина по-твърдия борд пази гумата от балони. Това че новите гуми са предимно с борд определено отговаря на въпроса :unsure: Благодаря за отговорите :knee:


Аз мишелина с борд го свалих заради балони в едната. Верно доста старички бяха...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg