Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Ергономична топка за скоростния лост

rusin atanasov снимка rusin atanasov 14 май 2008 - 20:09

Добър вечер, на всички
оригиналната ми топка на скоростния лост нещо превъртя и понякога е много неприятно че нямам здрава опора на лоста. Погледах за нови ама при цена от десетина лева предположих че мога и сам да си направя нещо по-добро и по евтино, а и най-важното на мен да ми е удобно. Реших да си отлея такава топка от прозрачен силикон като за формата му ползвам пластелин. След това залимам с гипс за да стане формичката, в която ще излея топлия силикон. Правил съм подобна дивотия и знам че ще стане. Обаче имам два въпроса:

Какво ви е мнението за тази форма/ на снимките по-долу/? На мен ми е страшно комфортно така, дори пробвах на мястото на старата топка и е много удобно-все пак формата е по моята ръка и захват правена. Обаче не съм виждал такъв дизайн и допускам че може да е малко кичозно.

Как се отделя/ако се отделя/ на скоростният лост онази пластмаса на която е монтирана самата топка? За да мога да я отлея направо в силиконовата топка и така да я монтирам отново на лоста.

Ето малко груби снимки:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

doolettle снимка doolettle 14 май 2008 - 20:28

и аз наскоро си правих топка само, че от дърво, че тряаше да е нещо твърдо щот малко поотрязах лоста и сега дървото е облицовано с кожа и е засмулено за оная пишка дет се вдига за да се вкл задна. Та въпросната пластмаса ако си е здрава няма махане. Или е отлята в/у накатката или е набита , но и в двата случая няма вадене. Аз доста си поиграх и дори я нагрявах но ако се нагрее повече може да се раздуе и пак ше тряа да се лепи. Относно формата- не е лоша. Аз също бях замислил нещо подобно (като на автоматиците) но щеше да стане кофти за обличане в кожа.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 15 май 2008 - 02:11

Здравей, doolettle
мерси за отговора, бяха ми казали че тази пласмаса се избивала с отверка и чук. Обаче колкото и да пробвах и дори въртене стисната с клещи това чудо не помръдна. Може да опитам да сваля само оста :unsure: .
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

Sandman снимка Sandman 15 май 2008 - 07:19

 rusin atanasov, на May 15 2008, 02:11 AM, каза:

Здравей, doolettle
мерси за отговора, бяха ми казали че тази пласмаса се избивала с отверка и чук. Обаче колкото и да пробвах и дори въртене стисната с клещи това чудо не помръдна. Може да опитам да сваля само оста :unsure: .
С уважение,
Русин Атанасов


Колега, не е нужно да сваляш лоста. Пластмасата е набита на конус на върха на тръбата. Аз стиснах леко с клещи точно под пластмасата и използвах отвертка като лост. Съвсем лесно излезе. При мен обаче беше метална а не пластмасова основата.
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...st&p=308288
Отговори

doolettle снимка doolettle 15 май 2008 - 17:35

 Sandman, на May 15 2008, 08:19 AM, каза:

 rusin atanasov, на May 15 2008, 02:11 AM, каза:

Здравей, doolettle
мерси за отговора, бяха ми казали че тази пласмаса се избивала с отверка и чук. Обаче колкото и да пробвах и дори въртене стисната с клещи това чудо не помръдна. Може да опитам да сваля само оста :doh: .
С уважение,
Русин Атанасов


Колега, не е нужно да сваляш лоста. Пластмасата е набита на конус на върха на тръбата. Аз стиснах леко с клещи точно под пластмасата и използвах отвертка като лост. Съвсем лесно излезе. При мен обаче беше метална а не пластмасова основата.
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...st&p=308288

прав е колегата. Трабата е разцепена и би могла да се стисне с нещо. Аз първо рязах после гледах дали се вади :unsure:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 16 май 2008 - 08:12

Благодаря, ви
ще опитам метода на Sandman. Ако не стане така защото моята е малко по друга ще я залепя със силикон и без това топката ми е силиконова и ще стане идеално...чак днес се сетих за това :unsure: .
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

lorda снимка lorda 16 май 2008 - 08:50

Здрасти колега, поздравления за идеята и реализацията (в близко бъдеще). Според мен няма да е никак кичозно, въпреки че ще е с нестандартна форма, само важното е да е в един цвят, и то тъмен нещо черно или подобно, вече ти си решаваш.
Упсех и да не забравиш да пуснеш снимки на готовата топка :unsure:
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 16 май 2008 - 08:57

Ами пръстена за задната скорост как ще вдигаш? Или ще го елиминираш?
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 16 май 2008 - 09:05

Просто трябва да съобрази хода му и няма да има проблем.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 17 май 2008 - 17:01

От както се занимавам със скоростите надничам през стъклата на колите /като лапенце под полите на момичетата :unsure: /, с едничката идея да видя нещо като дизайн, което да ми е от полза. В едно Волво видях че лостчето за задна скорост е от предната част на лоста и би трябвало да се превключва доста лесно. Изработих си нещо подобно за де ме улесни в превключването с новата топка защото формата и е съвсем друга. Само малката оригинална гривничка не ми стига. Исках и да може да се маха ако ми омръзне и си направих своя. От пръчка ПОЛИАМИД с цвят като на силикона за топката, изработих

Публикувано изображение

тези два детайла:

Публикувано изображение

Черните дръжки са от същата пласмаса и са облечени с термошлаух, който осигурява много добро захващане за да превключвам по-здраво и удобно.

С оригиналната топка преди превключвах така:

Публикувано изображение

макар сега да е в пъти по удобно залади по широката площ на самия превключвател

Вече мога да включвам задна скорост и така:

Публикувано изображение


А така трябва да изглежда горе-долу идеята ми:

Публикувано изображение

Покарах малко с пластелина и ми е доста по-удобно от преди....макар да се смачква лесно самата форма на снимката си личи кривината и. Сложих и копчета на лоста, че ми се ще и аз да имам ел. прозорци на астрата.
Следва продължение!

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

The_Hobbit снимка The_Hobbit 17 май 2008 - 17:25

Колега , ако успееш да реализираш проекта , да го патентоваш и да почваш серийно производство :) Идеята е щурава особено това с бутоните за джамоете :) Успех!!!
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 17 май 2008 - 17:50

 The_Hobbit, на May 17 2008, 06:25 PM, каза:

Колега , ако успееш да реализираш проекта , да го патентоваш и да почваш серийно производство :) Идеята е щурава особено това с бутоните за джамоете :) Успех!!!


Здравей, The_Hobbit
чак серийно производство няма да правя просто искам да ми е удобно. А за копчетата те ще управляват реленца че един мой приятел беше заварил зъбното колелце от оригиналната механика на едно моторче от чистачки и това всичкото на една стара жигула...ама е с ел. джамове :unsure: . А пък такива моторчета мога да намеря две за без пари и всичко да ми легне тънко и да върши същата работа /ама това по нататък/.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

Дамян снимка Дамян 17 май 2008 - 17:58

Хехехе,ако останеш с пластелина ще е голямо шоу през лятото 40 градуса :unsure:

Инае,не седи ли малко голямо ?

Поздрави
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 17 май 2008 - 18:39

Ами то сега се е размекнало в раката ми, а при тези жеги дето идват не ми се мисли......трябва да си сложа климатик да духа на топката :unsure: .
Да големичка идва и сега мисля как да е по подходящо, но да се запази същата форма за да имам място за копчетата. А тази концепция с бутони на лостовете за управление където ръцете са там през повечето време взаймствах от самолетите-при тях е така.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

doolettle снимка doolettle 17 май 2008 - 21:49

:doh: вместо да гледаш през джамовете ма колите по улиците отвори мобиле.бг и разгледай там. Наблегни на автоматиците. Аз много се кефя на техния лост а на Омега А автомат си има и оная джаджка за задната. Със сигурност ще свиеш още някоя идея :unsure:
Отговори

Inspo снимка Inspo 17 май 2008 - 23:09

 rusin atanasov, на May 17 2008, 06:50 PM, каза:

А за копчетата те ще управляват реленца че един мой приятел ...


Колега идеята с копчетата донякъде е добра ,но ми се струва трудно осъществима (да не казвам невъзможна).
Замислял ли си се ,откъде ще минават кабелите за тях ?
Мисля че това може да се окаже сериозен проблем . Според мен вътре в лоста едва ли ще стане да минат , а отвън каквото и да се направи ми се струва, че ще е грозно -при положение ,че този пръстен за задната не позволява да се пуснат по лоста за да бъдат по прибрани .
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 18 май 2008 - 08:51

:unsure: продължавай! Пластелина е чудесна заготовка за вземане на калъп а после материали колкот щеш. Може и метално да си го отлееш, може стъкломат с полиране и боя ще стане добре. Може и дървено с възможност за разглабяне, абе кефи ме че си започнал нещо нестандартно с копчета :).
Отговори

Prilo снимка Prilo 19 май 2008 - 07:25

Има ляб у туй нещо :unsure:
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 19 май 2008 - 09:11

Колега, има едно лепило на "Bison" като пластелин, размачкваш го, и го оформяш, оставяш го и след час - vоilla, имаш готова топка за скоростния.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 19 май 2008 - 10:47

 4ebura6ka, на May 19 2008, 10:11 AM, каза:

Колега, има едно лепило на "Bison" като пластелин, размачкваш го, и го оформяш, оставяш го и след час - vоilla, имаш готова топка за скоростния.


Мерси,
но късно ти видях мнението :unsure: :somad: вече почнах с изливането ето готовата гипсова форма от нея пластелина защото е мазен супер лесно се отдели:

Публикувано изображение

Сега топля силикона и до довечера ще е готово. Обаче малко промених формата ,оказа се че ако е твърде прилепнала за пръстите ми /макар така да е максимално удобно/ при бързото градстко движение трудно обхващам правилно топката и в повечето случай е неудобно. Ако съм извън града и имам повече време за превключване на скоростите там ще е добре май. За това сега е много по изчистена и както сподели колегата:

 Дамян, на May 17 2008, 06:58 PM, каза:

Хехехе,ако останеш с пластелина ще е голямо шоу през лятото 40 градуса :doh:

Инае,не седи ли малко голямо ?

Поздрави


я направих и по-малка като размер.

 doolettle, на May 17 2008, 10:49 PM, каза:

:somad: вместо да гледаш през джамовете ма колите по улиците отвори мобиле.бг и разгледай там. Наблегни на автоматиците. Аз много се кефя на техния лост а на Омега А автомат си има и оная джаджка за задната. Със сигурност ще свиеш още някоя идея :somad:


Погледнах и в мобилето за идея ...ами имаше много и си хареснах доста неща :somad: . Самият гипс много точно копира формата дори отпечатаците от пръстите ми си личат на отливката. Ако не мога да ги загладя правилно ще ушия една кожа за топката, даже май така ще е най-добре. Ако не ми мине котка път довечера ще съм готов с формата и ще пусна снимки.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg