Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

как да направя зумер да прекъсва?

badmadafaka снимка badmadafaka 13 август 2008 - 19:37

искам да направя зумер (който се бодва на 12 волта) да "бипка" с прекъсване (той оригинално свири постоянно като му се подаде напрежение);
най-тъпото което се сещам в момента е с някакво реле (примерно като на мигачите) ама те са много големи, а аз искам да е колкото се може по-малко цялото нещо (зумера + схема/реле или каквото е там);
схема някаква ако дадете, моля да е по-ламерска защото познанията ми по електротехника са скромни :dance:
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 13 август 2008 - 21:00

Потърси от тези, които слагат на камионите или автобусите да пищят на заден ход.
Иначе хващаш поялника и една схема 555 и поиш. Може да си направиш каквото поискаш.
А между другото има и схеми които възпроизвеждат предварително записан звук. :dance:
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 14 август 2008 - 08:08

:dance:
Отговори

Pinto снимка Pinto 14 август 2008 - 08:21

Преди време видях свирещи лампички за заден ход в "Мосю Бриколаж". Ако не се лъжа цената беше 11 лева и ми се стори, че не е много добра инвестиция.
Отговори

misho25 снимка misho25 14 август 2008 - 08:46

Аз си сложих скоро такова за заден ход. Продават се зумери с прекъсване готови 2.50 го взех моя. С ено кабелче към + и - на буксата на стопа на кабелчетата за задната светлина и писка ;)
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 14 август 2008 - 14:05

перфектно, сега ако кажеш откъде си го взел тоя зумер с прекъсване...
Отговори

misho25 снимка misho25 14 август 2008 - 14:51

 badmadafaka, на Aug 14 2008, 03:05 PM, каза:

перфектно, сега ако кажеш откъде си го взел тоя зумер с прекъсване...
аз взех една от тия крушки дето са с "бипка" и я разглобих да видя за какво иде реч но нещо не ми хареса как е вътре - схемата има един транзистор дето за 2 секунди пуснат ми опари пръстите... представям си ако карам 5 минути на задна какво ще стане... а лампата е като тия на габаритите (демек няма и да свети отгоре на всичко, така че я хвърлих
иначе тая лампа струваше някъде 6-7 лева :(

Ами за загряване не знам на това чудо ама то ми е извън стопа така или иначе :D Взех го от обикновен магазин за електроника - зумер с прекъсване на 12 волта търсиш ;) Така наистина си е рахатлък защото и 2-те лампи за задна си светят еднакво, а с оная крушка не знам ама сигурно ше е по-слаба от 21В ;)
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 14 август 2008 - 20:27

:dance:
Отговори

borro снимка borro 14 август 2008 - 20:35

Отляво на ректората на МЕИ има доста работи.

По Шипченски проход преди Николай Коперник отдясно в посока Универсиада има една книжарница, та в нея на долния етаж има магазин за ел-компоненти.
http://www.bgmaps.com/map.asp?sid=efa85e5a...;Map58_37.y=164

Има и на кръстовището на Оборище и Черковна.
http://www.bgmaps.com/map.asp?sid=efa85e5a...p;Map54_43.y=76
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 14 август 2008 - 20:51

:dance:
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 19 август 2008 - 15:58

малко ъп...
не успях в няколко магазина (вкл. посочените от колегата borro) да открия такъв "прекъсващ" зумер, а хватката с 555 ми се струва малко сложна и ненужна за нещо, което явно го има вече направено... :dance:
молбата ми е някой ако знае къде има такива зумери да каже или да предложите друг вариант :love_opel:
Отговори

HIGHWAY снимка HIGHWAY 19 август 2008 - 16:16

Магазин Конрад - на бул.Прага от баня мадара посока петте от ляво се пада срещу градинката. Там има всичко :dance:
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 21 август 2008 - 14:07

нямат в Конрад и в още 4-5 магазина които знам в центъра и в които проверих днес...
други идеи откъде може да се намери тоя зумер..?
Отговори

gadjo_1978 снимка gadjo_1978 21 август 2008 - 16:13

Ивчо виж при Лъчо на автомивката имаше такива крушки дет пищят на задна
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 21 август 2008 - 22:21

:beer:
Отговори

DragoI снимка DragoI 25 август 2008 - 13:08

Тия крушки дет пищят на задна не се чуват много силно, даже изобщо. най-добре е да се купи прекъсващ зумер и да си го вържеш.
Отговори

badmadafaka снимка badmadafaka 25 август 2008 - 21:35

:beer:
Отговори

Inspo снимка Inspo 17 октомври 2008 - 15:23

 misho25, на Aug 14 2008, 03:51 PM, каза:

Взех го от обикновен магазин за електроника - зумер с прекъсване на 12 волта търсиш ;)


Колега би ли казал точно от кой магазин ,защото проверих на няколко места и има само с непрекъсващ звук
Отговори

mifri снимка mifri 22 октомври 2009 - 11:09

 badmadafaka, на 13 Aug 2008, 20:37, каза:

искам да направя зумер (който се бодва на 12 волта) да "бипка" с прекъсване (той оригинално свири постоянно като му се подаде напрежение);
най-тъпото което се сещам в момента е с някакво реле (примерно като на мигачите) ама те са много големи, а аз искам да е колкото се може по-малко цялото нещо (зумера + схема/реле или каквото е там);
схема някаква ако дадете, моля да е по-ламерска защото познанията ми по електротехника са скромни :icon_razz2:


Ето един много прост начин да не е постоянен звук:
Трябват три неща- реле (аз използвах SY-24-K 0.50 лв.), зумер и кондензатор (16V 440mF)

Публикувано изображение

Кондензатора се зарежда включва релето. Зумера разрежда тока от кондензатора и релето се изключва :)
Мнението беше редактирано от mifri: 22 октомври 2009 - 11:14
Отговори

Petio снимка Petio 22 октомври 2009 - 15:35

 mifri, на 22 Oct 2009, 12:09, каза:

Ето един много прост начин да не е постоянен звук:
Трябват три неща- реле (аз използвах SY-24-K 0.50 лв.), зумер и кондензатор (16V 440mF)

Публикувано изображение

Кондензатора се зарежда включва релето. Зумера разрежда тока от кондензатора и релето се изключва :)


Все ми се струва че ако си сложиш мигащ светодио последователно вързах на сирената (зумера оригиналния или какъвто и да е) ще се получи този вариант със прекъсващия зумер
Деиствието когато светодиода мига той прекъсва веригата си а от там и подаването на зумера.
Това някаде го четох не съм го изпитал още че нямам време но мисля че би станало
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg