Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Огромен разход без видима причина!

jorkata снимка jorkata 16 март 2010 - 14:00

Катализатора ако се е позапушил, ще се усети предполагам при натискане на педала, така че най-вероятно не е и това.


Ти най- добре го махни тоя катализатор. Казваш че набира добре, ама все пак си оказва влияние дори и полузадръстения катализатор. Един приятел има астра Г х 17 ДТЛ и не можеше на празен ход да изфорсира до 4 000 оборота- до такава степен се беше задръстил тоя гад. Не твърдя, че и при теб ще е така, но за всеки случай. Ако караш по метода на изключването това е част от решението. Успех
Мнението беше редактирано от jorkata: 16 март 2010 - 14:01
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 16 март 2010 - 15:13

Аз само ще спомена , че след като махнах катализатора разлика в разхода няма никакъв :icon_razz2:
Отговори

Gen4o снимка Gen4o 16 март 2010 - 18:29

И според мен е най-добре да си напълниш колата до горе, минаваш дадено разстояние, пълниш пак на същото място /на същата колонка/ и смяташ. Все пак отчети и факта, че в София не се смята литра на пробег, а литра в час... :icon_razz2:
Мнението беше редактирано от Gen4o: 16 март 2010 - 18:30
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 16 март 2010 - 22:13

 Gen4o, на 16 Mar 2010, 18:29, каза:

И според мен е най-добре да си напълниш колата до горе, минаваш дадено разстояние, пълниш пак на същото място /на същата колонка/ и смяташ. Все пак отчети и факта, че в София не се смята литра на пробег, а литра в час... :newsm05_41:


Ами аз всъщност това вече го направих още с първите зареждания след като купух колата, за да проверя дали мога да вярвам на бордовия компютър. Така, че мога да кажа, че той поне за сега си отчита абсолютно точно. Зареждам до горе карам 250-300 км и пак зареждам и първият път когато беше по-топло времето, ми отчете и по изчисление и по бордови компютър 9,5/100км смесен разход. При второто подобно отчитане при малко по-ниски температури (минусови сутрин) и предимно градско шофиране очете 11/100км.
:icon_razz2: :icon_razz2:
Отговори

horacii снимка horacii 17 март 2010 - 11:27

Виж за течове на гориво .....някъде :icon_razz2:
Отговори

Antracit снимка Antracit 17 март 2010 - 12:41

 horacii, на 17 Mar 2010, 11:27, каза:

Виж за течове на гориво .....някъде :icon_razz2:


Ако има теч, би тябвало и да мирише около колата доста неестествено :) Говоря от опит (за бензинов автомобил, единия случай бе спукан резервоар и то високо горе, така че се усещаше само ако е пълен над половината, а другия-незатегнат добре магистален горивопровод при връзката с инжекциона), нафтата би трябвало да смръдка доста. По-скоро си мислех че колегата който спомена термостата е прав, но щом е сменен....
Мнението беше редактирано от Antracit: 17 март 2010 - 12:49
Отговори

Жорко снимка Жорко 17 март 2010 - 15:50

Колега, а видял ли си дали не ти пуши колата черен дим? Ако е така, тогава помпата хвърля много нафта, която не може да изгори. Някъде теч около резервоара? Казваш няма грешка на компа, но както те е посъветвал един колега по-горе, отчитай разхода и според наливането на нафтата и скалата на горивомера. Подозирам, че и това чипче малко е пообъркало електрониката. Наистина през зимата в София на градско разходът е субективно нещо. МОже и да ти се е задръстил катализатора или пък задното гърне. КОлата има ли добра тяга? На място колко оборота вдигаш? Аз съм си имал проблеми със запушен катализатор и задно гърне.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 17 март 2010 - 17:53

 horacii, на 17 Mar 2010, 11:27, каза:

Виж за течове на гориво .....някъде :icon_razz2:


Не е теч щом и бордовият компютър показва същият разход.
Пак казвам че не бива да се изключва и вероятността толкова да си гори колата, намери един приятел или познат със същата кола нулирайте бордовите компютри и карайте един зад друг. След 10 километра вижте какво показват не е трудно...
Отговори

blagom снимка blagom 18 март 2010 - 09:31

вие много се заядохте с това градско. ако кара по 2 км. и при положение че колата загрява за 20мин. какво правим....един приятел с калибра - зимата 25л/100. обаче живее на 2 км. от офиса. извънгр. му беше 6л/100. Според мен засечи една отсечка извънградско, само че с нормално каране до 100-110. ако ти даде над 6 - не е нормална работата.
Отговори

tremalnike снимка tremalnike 18 март 2010 - 22:58

И аз подозирам дебитомера  :dance:

Една бърза диагностика да видиш дали показанията му на празен ход са в нормата


Ако си спомням правилно показанията на празен ход трябва да са до 350ms/stroke 




полезно инфо тук
Мнението беше редактирано от tremalnike: 18 март 2010 - 23:08
Отговори

Lazarov снимка Lazarov 19 март 2010 - 16:50

Аз съм с Зафира с Y20DTH и на ме градското ми е около 11 а извин града около 6 просто на къси разстояния явно си гори този мотор
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 19 март 2010 - 22:04

 Lazarov, на 19 Mar 2010, 16:50, каза:

Аз съм с Зафира с Y20DTH и на ме градското ми е около 11 а извин града около 6 просто на къси разстояния явно си гори този мотор


Колега ти по колко километра минаваш на веднъш?
Защото други собственици на Опели, с такъв двигател казват, че:
Астра Г харчи 7/100км градско в София;
Вектра Б харчи (колега с който говорих лично) до 7,5/100км като влиза и в задръстванията в София;
Зафира А харчи до около 8,5/100км градско в София.
За сравнение днес съм изминал над 50км градско в София (средна скорост по борд. компютър 20км/ч.) и на борд. компютър показва среден разход 9,8/100км. което не мисля, че е нормално. Мисля също, че показанията на борд. компютър са верни, защото сравнявах на два пъти при пълнене и беше абсолютно точно.
Добре нека да прием за момент, че този разход е нормален, в такъв случай колко трябва да харчи бензинов двигател при подобна кубатура и мощност. Съжалявам обаче не съм съгласен, че този разход е нормален градско та било то и в София.
:icon_razz2:
Отговори

vladyyan снимка vladyyan 20 март 2010 - 20:57

За разхода може да се пише много и да си чешем езиците още повече. Можем и да правиме диагностика при знайни и незнайни диагностици всеки ден, докато направим колата си златна. Затова бих помолил хората, които са по-навътре с дизеловите двигатели за една услуга. Много от нас са се снабдили с диагностични кабели. Аз имам OP Com. Върши си работа кабелчето и не се оплаквам. НО за съжаление не разбирам всички неща, които ми се изписват. Та ако може някой да пусне информация за параметрите, които се виждат при диагностиката и което е най-важно - какви са нормалните стойности. Тогава този или онзи разход ще си дойде на мястото.
Отговори

Lazarov снимка Lazarov 23 март 2010 - 16:13

при мен градското е на много къси разтояния все пак Плевен нее голям град от вкъщи до работа не е много 5 км . мойта зафира не може да загрее изобщо
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 24 март 2010 - 20:39

След като изчистиха всмукателните колектори, ЕГР-клапана и дебитомера, сега се оказва, че май и вакуум помпата има проблем. Не знам дали от това може да е по-високият разход на колата. Симптомите са следните, докато е студена (до 70градуса) турбото просто никакво го няма, има и леко омасляване на ЕГР-клапана. Също така при напомпване няколко пъти на педала на спирачката, той става твърд.
Някой ако може да даде компетентно мнение по въпроса ще съм много благодарен.
:mhihi: :mhihi:
Отговори

gm_yanev снимка gm_yanev 24 март 2010 - 22:53

 nedyalkov, на 24 Mar 2010, 20:39, каза:

След като изчистиха всмукателните колектори, ЕГР-клапана и дебитомера, сега се оказва, че май и вакуум помпата има проблем. Не знам дали от това може да е по-високият разход на колата. Симптомите са следните, докато е студена (до 70градуса) турбото просто никакво го няма, има и леко омасляване на ЕГР-клапана. Също така при напомпване няколко пъти на педала на спирачката, той става твърд.
Някой ако може да даде компетентно мнение по въпроса ще съм много благодарен.
:mhihi: :mhihi:

не съм от най-компетентните, но твърд спирачен педал/при работещ мотор/ сочи проблем с вакум помпата, а от там неработещи читаво ЕГР и турбо, защото те сработват чрез вакум, но това задължително е свързано със светеща лапма "чек енджин" на таблото, а при теб липсва, липсва и натрупана грешка...според мен би трябвало да се насочиш към софтуер и какво са оплескали с това чипосване..др възможен вариант е зацепването на помпата..според мен!..Успех!
Отговори

ivo123 снимка ivo123 25 март 2010 - 08:11

ами трябва да се измери вакума от вакумната помпа за да се разбере дали там има проблем.
по принцип се случва да не работи коректно, но първото което ще светне е ЕГР, защото изисква най-много вакум за да работи.
на брат ми във вакумната магистрала имаше масло - ЕГР не работеше коректно и светеше лампата - изкарахме го и го натиснахме 2-3 пъти и излезе масло - след това си заработи, както и почистихме шлауфките от маслото, което е временно явление - просто вакум помпата му пуска повечко масло във вакумната магистрала, т.е. иска смяна.
Отговори

Lazarov снимка Lazarov 25 март 2010 - 15:33

Възможно е да е вакумпомпата , и ефекта е че вакумните клапани които са 3 бр се задръстват с масло от което 1 турбото сработва по трудно , при по високи обороти нба двигатела , а по къно спира при мен беше така продухах клапана и за сега работи ще видим до кога , но причината е маслени пари във вакумната система
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 25 март 2010 - 18:59

 ivo123, на 25 Mar 2010, 8:11, каза:

ами трябва да се измери вакума от вакумната помпа за да се разбере дали там има проблем.
по принцип се случва да не работи коректно, но първото което ще светне е ЕГР, защото изисква най-много вакум за да работи.
на брат ми във вакумната магистрала имаше масло - ЕГР не работеше коректно и светеше лампата - изкарахме го и го натиснахме 2-3 пъти и излезе масло - след това си заработи, както и почистихме шлауфките от маслото, което е временно явление - просто вакум помпата му пуска повечко масло във вакумната магистрала, т.е. иска смяна.


Ами всъщност на мен ми се изписва грешка за ЕГР, че не работи коректно като го проверяват диагностиците, но иначе на мен нищо не ми светва вътре в колата. Колкото и да не ми се иска най-вероятно ще се окаже, че проблема идва от вакуум помпата, но ще трябва да отида сигурно и в някой от оторизираните сервизи на Опел за да съм сигурен, защото помпата е доста скъпа. :mhihi:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg