Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Дарчик за перката на вентилатора

asensio снимка asensio 25 март 2011 - 18:33

Здравейте,

Датчика ми е заминал и нямам перки. Ходих на 2 места, не могат да ми го поръчат. Номера по Опел го имам (1341048) , но не излизат никакви заменки, а нов е само 102 лева в Стефанов. Датчика се намира на радиатора в дясно точно до кулера, с 4 пин-а е. Колата е с климатик. Всяка полза ще ми е от помощ че иначе ще си е*е майката мотора.

Благодаря предварително
Отговори

white snake снимка white snake 25 март 2011 - 18:46

Колега драсни едно ЛС с информация за колата.Година,кубатура,коне и номер на рамата и утре ще ти пиша да Ти кажа дали ще успея да ти го намеря.
Поздрави
Отговори

stoian_r снимка stoian_r 25 март 2011 - 19:11

питаи батинката в болярово там го има 2 употреба


Отговори

dth_user снимка dth_user 25 март 2011 - 20:48

Колега, добре ли тествахте датчика? Проверете предпазителя на кутията за въздушния филтър, ако не сте го направили. Вижте също и дали проводниците на вентилаторната система не замасяват.
Отговори

asensio снимка asensio 25 март 2011 - 23:44

Да, предпазителите са ОК, извадих куплунга и му направих мост, и перката си заработи и на 2-та режима, но с моста. Иначе неще
Мнението беше редактирано от asensio: 25 март 2011 - 23:45
Отговори

dth_user снимка dth_user 26 март 2011 - 09:57

С риск да стана нагъл, Ви съветвам да погледнете и голямата продълговата букса зад десния фар и проводниците около нея... А в самия датчик и аз съм имал съмнения, но след тест във вряща вода се оказа функциониращ...
Отговори

asensio снимка asensio 26 март 2011 - 17:18

Днес я карах. Перката си сработи ... Много ме лъже стрелката на таблото, показва по малко от реалното. Но си мисля че включва на повече от 100 градуса. Огледах и където ми каза. И там имаше едно реле с два бушона, които гледах и първия ден. Крачетата бяха ОК, както и проводниците в снопа, до колкото можах да ги огледам.
Отговори

dth_user снимка dth_user 26 март 2011 - 18:14

При мен проблема беше подобен, а решението се оказа банално. Включваше на над 100 градуса, както при Вас, т.е. на втора степен. Оказа се , че проводник, влизащ в буксата зад десния фар замасява, в следствие на което гори един от предпазителите, разположен в кутийката , окачена на корпуса на въздушния филтър.Относно буксата - просто потърсете зад вътрешния край на десния фар, някъде около горната част на маркучите , отиващи в термостата, а освен това проверете проводниците, влизащи в терморезистора, окачен на рамката на вентилатора.
Отговори

didiata снимка didiata 26 март 2011 - 18:23

Здравейте,и аз да споделя моя проблем.Вчера като си паркирах пред нас и гледам перките работят,а темп. беше 60градуса само,след дълго ровичкане нищо не стана и в последствие след известно време сами спряха.Днес реших да пробвам дали климатика работи и ....дърво не работи и ми се струва ,че проблема е заради тоя от предния ден,дали според вас е от въпросния датчик на радиатора или е нещо друго,и как да го замеря с мулти цед ,че съм скаран с електрониката.Мерси предварително и се извинявам на колегата ,че използвам неговата тема.
Отговори

asensio снимка asensio 26 март 2011 - 23:50

Ще го гледам пак, ще пробам да проследя проводниците. Но при мен предпазител не гори. За това си мисля че няма късо, но ще огледам хубаво какво става с проводниците. Благодаря отново. До колкото до другия колега, мисля че не ти е там проблема, в тоя датчик, а нещо по климатика и по неговата уредба. Провери си системата, предпазители, нагорели кабели, охлабили пинове... всичко може да е.
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 27 март 2011 - 16:27

 asensio, на 26 март 2011 - 23:50, каза:

Ще го гледам пак, ще пробам да проследя проводниците. Но при мен предпазител не гори. За това си мисля че няма късо, но ще огледам хубаво какво става с проводниците. Благодаря отново. До колкото до другия колега, мисля че не ти е там проблема, в тоя датчик, а нещо по климатика и по неговата уредба. Провери си системата, предпазители, нагорели кабели, охлабили пинове... всичко може да е.


Колега дано да съм ти от полза. Мисля, че проблемът който описваш за твоята кола го имах и аз миналата година. След продължително натоварване (каране) на двигателя през лятото (дори и през пролетта), стрелката за температурата в определен момент отиваше в червената зона (над 110-115 градуса) а перката не се включваше. След като смених, датчика на перката проблема си остана. Някои ми казваха, че може да се е получило запушване на големият радиатор, ходих продуха го (промиха го), нямаше абсолютно никакво запушване (радиатора си беше като нов), след това след питане по форума други ми казаха, че се получавало натрупване на боклуци между радиатора на климатроника и големият радиатор. Пак ходих при майсторите, които казаха че промеждутъка между радиаторите, както и самите пити на радиаторите са абсолютно чисти. Тогава отидох в оторизиран сервиз "София Ауто" и там ми казаха, че температурата, която показва стрелката, въобще няма нищо общо с реалната температурата на двигателя. Оказа се, че клемите (заедно с кабелите) на акумулатора били за смяна, давали лош контакт и от там се получвало някакво греене или нещо подобно (не ми стана съвсем ясно), което пък стрелката за температурата (на таблото) отразявала като прегряване. Смениха ги с нови и от тогава (8 месеца) не съм имал такъв проблем, перката си се включва и изключва точно където трябва по показания на стрелката. Така, че може би проблемът и при теб е същият!
:fwd2:
Отговори

asensio снимка asensio 01 април 2011 - 19:18

Здравейте

Нямах време да си играя по колата, но ще стане утре това нещо. Днес си направих друг тест. Сравних температурите от ЕТЦ-то и от датчика за таблото. Този за таблото отчита по малко, и ако гледам по него, системата работи както трябва. Точно на 100 градуса включва перката и на 95 спира, но това е по този датчик. А според ЕТЦ-то температурата е 106-107 когато се включва перката. Другото което не разбрах е, защо не включва малката перка от пред при работа на климатика, а завърта голямата. И кога трябва да работи тази перка, която е от пред. Утре ще меря кабели, мисля си че може някоя маса да се базика, или самия датчик да е дал фира. А колко градуса трябва да е температурата на маслото ?

Поздрави

П.С. От днес

След малко игра, се оказа че датчика беше пълен с мизерий. Напръсках с контактен спрей, и сега няма проблеми. Датчиците отчитат еднакво. Обаче целия х.й е че масата на датчика за температура на маслото, за температура на антифриза и за налягането в колектора е обща, тоест ако на едното място има проблем с масата, и трите датчика лъжат.

С уважение
Мнението беше редактирано от asensio: 02 април 2011 - 15:29
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg