Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

След смяна на антифриз ..

MAN снимка MAN 25 октомври 2008 - 21:25

Здравейте Колеги,
зимата наближава и реших да сменя антифриза. Извадих водното съединение което е отдолу (всъщност е малко по-надолу от средата на радиатора) и източих колкото успях от антифриза - около 3л. Тъй като знам, че за моят двигател (1,6i X16SZ) цялото количество охладителна течност е 5,8л долях 2 литра антифриз концентрат за -60 градуса и половин литър дестилирана вода (антифриза е Prista ако това има някакво значение). След това монтирах обратно водното съединение, запалих колата и я оставих да поработи на място докато отвори и големият кръг. Тогава нивото в казанчето леко спадна и долях още около половин литър дестилирана вода.
След около седмица ми се наложи да ползвам колата на по дълъг път (400км) и забелязах че по пътя колата държеше малко по-ниска температура - преди смяната на антифриза беше около милиметър под 90 градуса на таблото а сега е около 2 мм под 90 градуса. В градско каране (гр. София) колата не прегрява но пак като че ли държи малко по-ниска температура. Иначе в големите задъствания си минава 90 градуса и се включва перката.
Мисля си дали по ниската температура която държи не е от това че сега антифриза е по-гъст и водната помпа прави по-голямо налягане?
Моля споделете вашето мнение на какво може да се дължи по-ниската температура?
Отговори

don_ray снимка don_ray 25 октомври 2008 - 21:41

Сега е и по-студено :)
Мисля, че няма какво да се притесняваш с тези малки разлики.
Отговори

borro снимка borro 25 октомври 2008 - 22:19

На плътността на антифриза се дължи - колкото е по-голяма концентрацията, толкова Т < от ако е с H2O
Отговори

MAN снимка MAN 27 октомври 2008 - 21:25

 borro, на Oct 25 2008, 10:19 PM, каза:

На плътността на антифриза се дължи - колкото е по-голяма концентрацията, толкова Т < от ако е с H2O


А аз си мислех че като е по-малка концентрацията би трябвало по-добре да охлажда. Но, може и да греша.
Но каквато и да е концентрацията или външмата температура си мисля че температурата на двигателя трябва да не се влияе от тях - нали за това е термостата.
Мнението беше редактирано от MAN: 27 октомври 2008 - 21:27
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg