Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Подгрев на антифриза преди изпарителя

dan4o71 снимка dan4o71 09 март 2010 - 13:37

Здравейте колеги!
Чух за нещо което ме зайнтригува и искам да го споделя с ваз макар да не ми е много ясно.Целта е колата да мине веднага на
газ даже и в голям студ.Взема се една тръба с подходящ диаметър и дължина около 20-30см и две подгряващи свещи за дизел.
Тръбата се пробива на две места прави се резба и се завиват свещите.От дете страни се заварят подходящи щуцери.
Това нещо се монтира на входа на антифриза в изпарителя.Свещите се свързват с ел.захранване така че да се включват и
изключват от водача лесно от купето.Идеята е когато запалим и антифриза се завърти през изпарителя включваме свещите те
загряват антифриза той - изпарителя и колата минава на газ почти веднага даже и в студ.Когато двигателя достигне необходимата температура свещите се изключват ръчно или по-добре с реле време или температура.
Нее никак трудно нито скъпо да се направи но дали ще е ефикасно.Естествено може да се доизкусури.

Дано да съм бил поне малко ясен!
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 09 март 2010 - 13:58

изглежда логично,НО...не им знам мощността на подгревните,но няма да успяват да стоплят достатъчно(да не кажа никак) като се има предвид дебита на антифриза през изпарителя
Мнението беше редактирано от vankata_nedel4ev: 09 март 2010 - 13:59
Отговори

rade6ki снимка rade6ki 09 март 2010 - 21:27

Това с подгревната свещ работи вече няколко години.Само че свеща е монтирана в изпаритела близо до входа за 2 степен.Сутрин пали като дизел с подгряване.Има ефект!Почти няма гечна газ при последващо гасене,при не добре загрял двигател.Няма проблем с паленето дори при много ниски температури.При ГИ мисля че няма да има ефект.
Отговори

speedo снимка speedo 09 март 2010 - 22:30

Като цяло е много интересно и полезно. Ефект неможе да няма. Но дали найстина ще спестяваме от системата. 20-30 ампера консумация от свещите за около 5-10минути не е малко. Остава и проблема със студения маркуч до плочката(смесителя) а именно там газта може да се втечни отново. При ГИ ако подгряваме изпарителя и рейката тоя проблем със студения маркуч отпада.Ако свещите се изключват от достигната определена температура то тя трябва да се мери на двигателя а не на изпарителя.Като цяло подгряването трябва да работи на празен ход защото дебита на водата през изпарителя е малък. Лощото е с тия свещи ще топлим двигателя и изпарителя а тука вече нещата отиват към "помагаме на двигателя да загрее по-бързо" Тъй като идеята ми харесва бих си направил подгряване на рейката на ГИ-то. Полезна тема.
Поздрави!!!!
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 10 март 2010 - 09:51

Свещите издържат ли продължителен подгрев? В съвременните дизели подгрева не надхвърля 15 сек (даже масово са 5-10), тук говорим за минути...
Отговори

speedo снимка speedo 10 март 2010 - 12:47

 AlexMav, на 10 Mar 2010, 9:51, каза:

Свещите издържат ли продължителен подгрев? В съвременните дизели подгрева не надхвърля 15 сек (даже масово са 5-10), тук говорим за минути...

Имахме проблем с едно пежо дизелово. Оказа се че подгревните свещи грееха постоянно на контакт. Лампата гасне но свещите си греят. Незнам колко време точно е карана така но е около седмица. Така че държат. Проблема с греенето според мен може да има само ако свеща не грее върху нищо. Ако си грее тръбата на водата тя неможе да се "напече" толкова,че да изгори.
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 10 март 2010 - 16:06

Не става според мен, една свещ ще загрее изпарителя до някво положение ама като я близне студената вода ако е минус 10? за да се стопли мотора му трябват бая ватове, а изпарителя за да не втечни тр да гигне поне 10 градуса над 0, иначе и аз съм мислил ама нищо практично не можах да открия... наи добре е с печка има ги ама са скъпички...
Жокер- на някои стари заводски коли (японски маи) бях чел в някои форум някъде че имат заводски подгрев на изпарителя - електрически
Отговори

iwanov снимка iwanov 10 март 2010 - 18:44

Крайслер попринцип имат някакви джаджи да си подгряват антифриза в блока на колата. Май е нещо такова:
http://www.mopar-accessories.com/en-us/822...83&pc=35894
http://www.6-5liter....k_heater-lg.jpg

Ако се измисли нещо такова което да върши работа за изпарителя ще е добре, поне за следващата зима.
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 10 март 2010 - 18:54

Мой колега има дизел волво в70 и има такаова подгряване.
Отговори

dan4o71 снимка dan4o71 10 март 2010 - 19:09

slav9081 какво подгрява той, антифриза ли и има ли проблеми с акумулатора?
Каква е разликата във времето на загряване с подгрев и без него?
С една дума има ли полза от това или не?
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 10 март 2010 - 19:13

 dan4o71, на 10 Mar 2010, 19:09, каза:

slav9081 какво подгрява той, антифриза ли и има ли проблеми с акумулатора?
Каква е разликата във времето на загряване с подгрев и без него?
С една дума има ли полза от това или не?



Здрасти колега сега говорих с момчето и се оказа че са 2 свещи подгряват водата която влиза в главата.Това ми каза!!
А за полза само човека измислил това може да каже??
Мнението беше редактирано от slav9081: 10 март 2010 - 19:14
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 10 март 2010 - 19:37

2 свещи да подгряват водата за главата-изобщо чакай за ефект.Пробвал съм със свещ в един буркан .Смятай за 10 мин едва стопли водата .а какво остава за 6л. студена до 0*С вода.
Чувал съм за подгряване на газта като намотават медните тръбички з а газта на колекторите и от там се топлят.Това за ЗАЗ.
Така че може да се помисли нещо такова и за водата .
А относно превключването при инжекционите ,ако се знае от къде компа на газта взима инфо за температурата на водата ,винаги може да се излъже.
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 10 март 2010 - 19:49

 realprofesora, на 10 Mar 2010, 19:37, каза:

2 свещи да подгряват водата за главата-изобщо чакай за ефект.Пробвал съм със свещ в един буркан .Смятай за 10 мин едва стопли водата .а какво остава за 6л. студена до 0*С вода.
Чувал съм за подгряване на газта като намотават медните тръбички з а газта на колекторите и от там се топлят.Това за ЗАЗ.
Така че може да се помисли нещо такова и за водата .
А относно превключването при инжекционите ,ако се знае от къде компа на газта взима инфо за температурата на водата ,винаги може да се излъже.


Щом заводско са го сложили едва ли е нещо на шега???!!!
Отговори

oci снимка oci 10 март 2010 - 19:58

 realprofesora, на 10 Mar 2010, 19:37, каза:

ако се знае от къде компа на газта взима инфо за температурата на водата ,винаги може да се излъже.


Много добре се знае и се настройва елементарно. Обаче обърнеш ли твърде рано на газ при инжекцион гледай кво значи забиване на муцуната :hahaha:
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 10 март 2010 - 22:24

 slav9081, на 10 Mar 2010, 19:49, каза:

Щом заводско са го сложили едва ли е нещо на шега???!!!

Разбрах ,че не е заводско.
Ако е заводско няма да е в никакъв случай с дизелови подгревателни свещи.Заводските ги правят със специален нагревател .
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 07 април 2010 - 19:19

Колеги нямате никакъв шанс да стоплите достатъчно водата със вещи или каквото и да е на ток. Ако е с ток единствения вариант е да се спре дебита на водата за да може да се подгрява само изпарителя.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg