Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Климатика за Астра Ф 95г.

Penks снимка Penks 17 юли 2010 - 13:09

Колеги,
реших да пусна нова тема, защото се нуждая от спешен съвет. Сигурен съм, че има нещо писано във форума, за което моля да ме извините.
Та така...
Малко предистория. Купих си една Астра Ф-комби преди около 3 години. Зимна покупка. Нямаше как да се пробва климатика. Лятото се оказа, че е празен го напълнихме. Радвах се на климатик една седмица. След това фреона си отиде. Заведох я на "специалист". В гарда само там се занимавали с автоклиматици, и имали "специална" машина. Напълниха , сложиха и оцветител. Преди това измериха налягането, държало на вакуум, което означавало, че няма течове. Въпреки това сложиха по-малко фреон, ако тече да не загубим всичко и ..."ела след 3-4 дни да я огледаме.
Фреона си отиде още по-бързо. Закарах я. Компресора свети от боята като коледна елха, изтичаше и от винтилите. Ремонтираха и смениха каквото трябваше. Напълниха го пак и... "ела след 3-4 дни да я огледаме пак". И какво мислите, след една седмица пак няма никой. От сервиза викат сега трябва да се сваля таблото, да се търси теча вътре, ама не. Пенкс няма повече пари за даване. И така до тов алято. Преди няколко дни я заведох при един пич. Човека светна отпред при радиатора с едно фенерче и вика "спукан е". Свалихме го, маше петно, дето от самолет се вижда и то с просто око, без някакви си там лампи и т.н. Как не са го видяли в сервиза, оставям на вас да се чудите. Сложих втора употреба. Наляхме и фреон. Първоначално заработи, но слабо. Човека, свестен, вика радиатора може да е от друга кола, дай да долеем още малко. Направихме го и вярно, има ефект, но краткотраен. Сега работи, компресора се включва, вентилатора също, оборотите се качват, има слаб ефект, обаче пак се изпотих докато се прибера. Като го напълни, влезе вътре и мери с един термометър въздушния поток 3 градудса. Но сега няма никой. Другата седмица пак ще му го закарам, дано има резултат, че като знам колко пари пръснах, щах да си купя нов.
Така, че молбата ми е следната, ако има някой идея какво става, моля да ми пише. Аз пък ще разлистя форума.
Отговори

silvaro снимка silvaro 17 юли 2010 - 13:31

Колега, а някой от всичките майстори сети ли се да ти каже да си смениш дехидрататора , има вероятност той да прави проблем особено ако истемата е стояла отворена много време и се е натрупало много влага. При мен беше така, но майстора ми каза , че в началото може да духа слабо при положение ,че системата е стояла отворена и вътре има влага. Трабвало дехитрататора да обере влагата и тогава щял да заработи нормално. И наистина 4-5 дни духаше слабо студено и след това се отпухи някакси и сега работи нормално. При мен се беше скъсала една от тръбичките дето влиза в компресора и цяла зима си карах така.
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 18 юли 2010 - 00:16

нов радиатор! Тези не се ремонтират просто. Компресора е хубаво да го ревизираш, около 150лв е радиатор и ревизията толкос излизаше или малко по-малко(масло, семеринги и лагер на компресора).
Отговори

Бижо Бижев снимка Бижо Бижев 18 юли 2010 - 00:52

Колега мога да ти дам една идея, гумените маркучи :newsm05_41: те попиват и дори да пускат няма да видиш оцветител. :smile3560:

Това е едното, по важно е да накараш "майсторите" да надуят системата, щото ако има дупка на мека връзка тя ще се запушва на вакум и после като надуе компресора ще отвори и ще излети газа.

Аз минах по твоя път и доста неща си оправих по климатика и доста смених на астрата.И засега работи идеално. :mhihi:
Отговори

Penks снимка Penks 18 юли 2010 - 11:43

Благодаря за бързите отговори.
Компресора като го ремонтираха миналата година, му смениха симерингите. след това като напълниха системата си работеше добре, но за кратко.
Това за дехидрататора не го знаех. Той какк изглежда. Нещо обезвъздушава ли се или както казваш ще се оправи с карането. Тоест мога ли аз да си го оправя. Да си призная малко ме е страх да я карам така, да не се прецака още нещо.
А като стана въпрос за проверка. този новия майстор го надува. така засече и теча в радиатора. каза, че вакуума е по-слаб, отколкото надуването и по лесно се засичат утечки с високо налягане. Като смених радиатора, пак го надува и го държа 15 мин да види, дали има промяна в налягането.
Утре ще я карам пак. дано има резултат. ще пиша.
Отговори

HellRell снимка HellRell 18 юли 2010 - 15:46

Да не отварям нова тема ще използвам тази, дано колегата ме извини
Кажете само какъв фреон да сожа, те си имаха някъкви номера R..... ?
Vektra A 94 г.

Мнението беше редактирано от HellRell: 18 юли 2010 - 17:57
Отговори

Penks снимка Penks 18 юли 2010 - 16:49

То филма явно ще е с продължение. Дано само края да е добър.
Що се отнася за фреона, не че много разбирам, но съм чувал, че май вече ползват само един или поне някакви разновидности. Там дето ще ти слагат, ще ти кажат. Имало е друг, "стар модел", дето е бил токсичен. сега е безвреден, та да може като ти тече в купето да не стане някоя инфекция.
Отговори

HellRell снимка HellRell 18 юли 2010 - 17:54

чак пък "токсичен"
аз доколкото зная просто R12 не е екологичен , но не е опасен за хората
и е заменен с R134

Все още остава въпроса с какво да напълня Вектрата , имам възможност да избирам
дали с Р12 или Р134

а по твоя проблем колега, ако продължава - виж изпарителя в купето
Мнението беше редактирано от HellRell: 18 юли 2010 - 17:59
Отговори

simons снимка simons 18 юли 2010 - 21:19

Освен филтъра добре е да се провери капилярката, защото ако е имало някакви боклуци във кондензатора/радиатора/ втора употреба който си сложил те отиват направо там ,а тя има една тънка цедка и се задръства и фреона не може да се движи с необходимия дебит.Капилярката се намира на тънката тръба която идва от кондензатора/радиатора/ и отива към изпарителя в купето, но ти трябва специален инструмент за да я извадиш.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 19 юли 2010 - 00:50

 HellRell, на 18 Jul 2010, 18:54, каза:

чак пък "токсичен"
аз доколкото зная просто R12 не е екологичен , но не е опасен за хората
и е заменен с R134
Все още остава въпроса с какво да напълня Вектрата , имам възможност да избирам
дали с Р12 или Р134


До сега с кой фреон си бил? За да се пригоди за единствените два вида фреон трябва сериозна промивка. В някой случей се препоръчва и разглобяване + промивка. Трябва да се сменят чуцерите за пълнене. Двата фреона са не съвместими главно заради маслата с който работят системите в двата случая. Р12 работи с "минерално" масло, Р134 със "синтетично" като се смесят се пресичат и става лютеница. Аз грам не разбирам от климатици, но неволята ме учи. Миналото лято Вектрата и отказа климатика вследствие на препълване. Щетата е избил предпазен клапан. Понеже на баща ми Вектрата не и работи климатика заради спукани тръби смених клапана. Утре мисля да го пълня пък да видим. Преди месец на Аудито също му умря климатика. Ако някой го интересува какво има с компресора да разгледа тук. :newsm05_41:
Отговори

HellRell снимка HellRell 19 юли 2010 - 06:22

лошото е че си нямам идея с какъв фреон е пълнена
и съм я пълнил в Х-во, а сега ще я пълня в Бургас
до един приятел дето е хладилен техник

Ще изпратя баща ми да пита в сервиза в Хасково, дано пълнят само с един вид френ
Мнението беше редактирано от HellRell: 19 юли 2010 - 06:24
Отговори

bleid 2 снимка bleid 2 19 юли 2010 - 08:34

 HellRell, на 19 Jul 2010, 7:22, каза:

лошото е че си нямам идея с какъв фреон е пълнена
и съм я пълнил в Х-во, а сега ще я пълня в Бургас
до един приятел дето е хладилен техник

Ще изпратя баща ми да пита в сервиза в Хасково, дано пълнят само с един вид френ



Като ще идваш в Бургас, звънни ми един тел. да те пратя на място където ще ти направят колата -а НЕ колкото да ти вземат парите.
0887 504 811 Иво
А колкото до фреона ти -- R134 , няма смисъл да ходите да питате Великите Хасковски Майстори
Мнението беше редактирано от bleid 2: 19 юли 2010 - 08:38
Отговори

HellRell снимка HellRell 19 юли 2010 - 10:46

 bleid 2, на 19 Jul 2010, 9:34, каза:

Като ще идваш в Бургас, звънни ми един тел. да те пратя на място където ще ти направят колата -а НЕ колкото да ти вземат парите.
0887 504 811 Иво
А колкото до фреона ти -- R134 , няма смисъл да ходите да питате Великите Хасковски Майстори


Аз съм си в Бургас, но първо ще отида до един познат тия дни, да го напълни безплатно. Ако изтече, значи проблема не е в недостатъчното количество фреон, и тогава вече ще ти звънна да ме насочиш към майсторите. Надявам се проблема да се реши с допълване :newsm05_41:

PENKS ти ходи ли до майстор днес, какво стана ?
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 19 юли 2010 - 19:56

А запознат ли си че на табелка в моторния отсек си пише всичко? Пише вит фреон, масло, и количества. Ако не разполагаш с табелката, или примерно си пребоядисвал колата, може да ползваш аутодата там също пише точно какво трябва да се сложи в колата и КОЛКО. КОЛКО е с големи букви понеже с апаратура за хладилник ще препълниш климатика, и ще избие защитния клапан като при мен. Другото е да се прецака нещо друго. :newsm05_41:

Ето каква е ситуацията при тебе според аутодата
Публикувано изображение
Лошото е че вече никой не иска да се занимава с р12 понеже е стар. Не знам ако не е прекръстена вече с р134а имаш проблем :smile3560:
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 19 юли 2010 - 20:54
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 19 юли 2010 - 20:34

Колега,
Я не си губи времето при "хладилни техници", ами си отиди при специалист по автомобилни. Освен, ако не ти пълнят системата всяка седмица безплатно, но и тогава ще ти омръзне!
Горан в Горно Езерово, Сервиза в "Автокъща Бургас", Автокъща "Тодоров", сервиз за аларми и климатици в "Комлука" срещу завода за стоманени изделия. Подредих ги според субективната си оценка на неспециалист. От първия съм най-доволен, като цените за труда са еднакви почти. Частите можеш да си ги купиш и сам, стига да знаеш какви са точно.
Диагностиката е 10лв., ревизия на климатичен компресор с пълнене 200-220лв., кондензатор (радиатор) 150-200лв., филтър - дехидратор 80-100лв., пресостат - не помня колко беше. Не е задължително всичко да се сменя, а и при диагностиката се вижда всичко, което не е в таблото.
Ревизията на компресора е задължителна, така, че с по-малко от 230лв. няма да се разминеш. После излизат и другите нещица, като се вдигне налягането в системата.
Отговори

Penks снимка Penks 19 юли 2010 - 22:05

Е...
Ходих на майстор и си тръгнах с 50лв. Не бързайте да се радвате за мен. Майстора си източи фреона и ми върна парите. Каза, че проблема е вертоятно е ТРВ-то.
Питам го, дали ако е запушена някъде системата (щото и аз си го мислех това), машинката дето мери налягането ще го отчете. Човека отговори положително. Обясни,че машината мери хем високото, хем ниското налягане и ако е запушен някои от кръговоете, ще го засече.
Каза, че вероятно е този.. клапан ли е какво е- ТРВ. Той трябвало да регулира наляганията в зависимост от температурата (намирал се някъде до изпарителя) и т.н. в един момент престанах да го слушам, тъй като си представях сваляне на табло, нов клапан, защото тоя не се ремонтирал и т.н. В това време дойде един да му прави профилактика и той разправа, че миналата година си сменял на Аудито. Проблема бил сходен. Системата в ред, фреон има, но изстудява слабо. Като му го сменили с нов за 120 кинта, работата се оправила.
Прегледах набързо някои неща в нета. Това е Температуро Регулиращ Вентил, или нещо подобно. Лошото е, че незнам къде точно се намира. Майстора каза, че е някъде в купето, където влизат двете тръби на климатика. Не съм се задълбочавал, защото се прибирам днес в наше село и ще търся там да ми го сменят, ако сметна, че е разумно.
До тогава, ако някой знае къде точно се намира да каже, или ако има схема от някъде, още по-добре.
Да кажа нещо и за фреона. За смяната, от стар с нов, питах, докато бях при майстора. според него като се източи старото масло и се сипи ново с новия фреон, си е достатъчно. Разбира се, ако се промие, сигурно ще е по-добре, но ако правихме всичко което трябва, не само климатиците щяха да са ни наред.
Поздрави!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 19 юли 2010 - 22:26

Кой е този клапан който са ти обяснили колега? Това е схема за Астра Ф х16хел. Май нещо не ти е точен превода, или аз не мога нещо да се оринтирам.
Публикувано изображение
Отговори

dim_ata снимка dim_ata 20 юли 2010 - 13:09

 IvanGrigorov, на 19 Jul 2010, 23:26, каза:

Кой е този клапан който са ти обяснили колега? Това е схема за Астра Ф х16хел. Май нещо не ти е точен превода, или аз не мога нещо да се оринтирам.
Публикувано изображение

Намесвам се в помощ на колегата Пенкс, тъй като съм запознат отблизо със случая. Става въпрос за номер 12 expansion valve -плосък, с два входа (от кръга с ниското и кръга с високото налягане) и един изход (към изпарителя). Работата му е да пропуска в едната посока фреона като газ, а в другата като течност.
Тъй като карам астра г, ми се струва, че това е схема от нея, а не от Ф. Още повече, че на картинката е нарисувана астра Г. На Астра Ф компресора е долу, в ниското.
Както сочи логиката този ТРВ (термо редуцир-вентил) и в неговия случай трябва да е на границата между двигателния отсек и купето. Поне се вижда, че там влизат двете тръбички като мястото изглежда точно като ТРВ (вижда се на колата, не на картинката). Проблема е, че според него техника, го развил и му казал, че там няма нищо и може би е някъде навътре, покрай изпарителя. И притесненията са, че не знаем как се стига до изпарителя и дали въобще има смисъл от това. И се надяваме, че някой знае някоя особеност, която ще е от полза. Като например, някой да е разглобявал такава инсталация и да знае кое къде се намира. А още по-добре, дали такъв проблем би бил причинен от този вентил или не, защото такъв вентил струва 100 лв. и за проба-грешка няма смисъл.
Поздрави.
P.S. Поне постигнахме успех със задържането на фреона - след смяна на почти всичко и близо -500 лв. във финансовата част.
Отговори

HellRell снимка HellRell 20 юли 2010 - 18:07

колега ПЕНКС споерд мен търси около изпарителя, там са проблемите най-често

развитието при мен
отидох до познат на мой приятел
сипа ми 270 гр фреон 134а
климатика тръгна на мига
услугата ми струваще 6.50 лв /24лв/л./
климатика тръгна, но дано е за дълго

на тръгване от майстора ми се прецака гърнето
- заварка при непознат майстор - 15 лв


днес съм 22 лв назад за колата
ще видим дали след 5 дни ще работи киматика /дано , дано :k055: /
Мнението беше редактирано от HellRell: 20 юли 2010 - 18:45
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 20 юли 2010 - 20:36

Не колеги в аутодата това е за Астра ф!!! Нали се сещате че разликите м/у "Ф" и "Г" не са чак толко големи? Пък еднаквата схема на разположение на компонентите е заради еднаквия мотор. Не съм сигурен. но това го казвам само от логика.
Иначе е добре да има картинка и да се вижда за кое става дума нали? :k055:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg