Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Алтернативно горива за дизела

iakudza снимка iakudza 23 юли 2007 - 15:57

здравейте,
рових се из нета и попаднах на следните системи за алтернативно горива за дизелови двигатели:

http://www.biogorivo.../info_page.html

чувал съм,че карат хората с олио от рапица,евродизел,биодизел и т.н. но не знаех,че трябва да се монтира допълнително устройтство като това тук :icon_redface: и заслужава ли си подобна интервенция,има ли гарнция че няма да имаш после ядове с тази "алтернатива"?
Отговори

Stoil снимка Stoil 23 юли 2007 - 16:03

тука от форума има един Мууу- чащ колега, който си кара колата с всичко друго, но не и нафта.
питай него, той ще те светне
Отговори

batececo снимка batececo 23 юли 2007 - 16:16

Язе не вервам.... това като ти запуши дюзичките, като прецака нафтова помпа и като сменяш всяка седмица нафтов филтър ... къде отива икономията? Ако си някой фен, който разполага с безкрайно много свободно време да си чопли постоянно по колата...
.... Само главоболия ще си докараш, а ефекта е съмнителен...
Отговори

fanatic снимка fanatic 23 юли 2007 - 16:42

Това е все едно да лекуваш рак с хомеопатични лекарства. Всички, които са пробвали не са между нас. Според мен и с колите е същото.
Отговори

iakudza снимка iakudza 23 юли 2007 - 18:00

 Stoil, на Jul 23 2007, 05:03 PM, каза:

тука от форума има един Мууу- чащ колега

за кой точно става на въпрос,това описание е малко абстрактно :icon_redface: доколкото прочетох,то първо се филтрирало това олио или там каквото ще се ползва(даже фирмата го предлага като услуга) именно за да не запушва дюзите.
Отговори

Stoil снимка Stoil 23 юли 2007 - 18:36

та даже тоя Галин - чо ти е съгражданин, една астра комба, тука се пише Мууу
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 23 юли 2007 - 20:58

Ми то си го има на бензиностанцийте из цяла БГ ( и не само БГ - навсякъде го налазват защото е по-евтино и МНого по-екологично !! ) пише си Био Дизел..
Имах един Форд орион - ба*ти кат му сипех Био Дизел от Бързия на път за Вилата и тоя кофтор направо литваше :icon_redface:
Няма какво да се говори - при био-дизела няма сяра, няма отлагания, няма смрад и сажди...
А колкото до това от какво се прави - от какво ли не : стара мазнина ( от грилове ) от олио, от рапица и т.н. дивотии
А не забравяйте че в Бразилия си правят и БиоМетанол - и си имат ( само в техния завод на VW ) фабрчино коли на БиоМетанол и си се возят все едно тука за по 1 - 2 / 100км
:icon_redface:
Отговори

desperado снимка desperado 24 юли 2007 - 08:16

става с обикновенно олио даваха по бТЖ репортерите..
Отговори

WILLY снимка WILLY 24 юли 2007 - 08:46

Единственият проблем на био горивото е високата киселинност, която разяжда всичко що е гума - проверете по другите форуми пълно е с коментари за прецакани мотори. Всички маркучи трябвало да се подменят със силиконови, аи в помпите май имало нещо гумено. Затова се минава към смесване на дизела с био дизела в определено съотношение - това бе решено на министерско ниво у нас - има специална програма по години как да стане и в какви съотношения.Колкото до подгрева - 17DR мотора на Астра Ф си има подгрев на горивото във филтъра което работи под определена температура - палил съм на минус 23 градуса по целзий от второто завъртане :icon_redface:
Отговори

iakudza снимка iakudza 24 юли 2007 - 11:35

 WILLY, на Jul 24 2007, 09:46 AM, каза:

Единственият проблем на био горивото е високата киселинност, която разяжда всичко що е гума - проверете по другите форуми пълно е с коментари за прецакани мотори. Всички маркучи трябвало да се подменят със силиконови, аи в помпите май имало нещо гумено. Затова се минава към смесване на дизела с био дизела в определено съотношение - това бе решено на министерско ниво у нас - има специална програма по години как да стане и в какви съотношения.


имаш ли по-точна информация в кои форуми да търся подобна тема?след смесването на дизела с био дизела в определено съотношение-има ли пак такива проблеми или просто са малко по-смекчени и е просто въпрос на време да се появат?доколкото видях те тая джаджа ти я монтират с отделен резервоар и маркучи-така че може и да не се налага смяна на всички маркучи,а само ако имаш гумени уплътнения на помпата....и с нея си караш направо е олио.докато ако караш на биодизел без нея(монтирана) е естествено да ти се разкапват маркучите и помпата ако сипваш само олио,нали?

 Myyy, на Jul 24 2007, 12:04 AM, каза:

Той е преработено старо олио. Аз си карах на съвсем обикновенно слънчогледово олио от Била в 3 литрови туби. Миналата година го взимах тънко и ставаше, но сега цената на едро на наливно слънчогледово олио е 1,50лв. Идва ми доста по-скъпо от нафтата на туби-ленд. Иначе бях много доволен от вървежа на колата на олио. Ако има не вярващи, приемам олио във всякакви разфасовки. Само ново и рафинирано.Давайте каквото имате, аз го наливам пред вас в резервоара и пердашим за където кажете. Единствен недостатък който открих беше сгъстяването при "ниски" температури и по трудното палене. Навсякъде в нета споменават да не се кара под 12 градуса ако не се монтира допълнителна система за подгряване на резервоара. Според мен това става доста лесно за цените които са публикували. Това за мен е тъпо. в момента съм на фаза пропан-бутан на дизел. Като събера необходимите компоненти и я подкарам ще пусна тема. Става въпрос за нещо съвсем елементарно и работещо. Дори не е уредба :dance:


това с олиото ще го пробваме само да си дойда към 26 този месец,но за това ще се разберем на ЛС,а зависи и от резултатите може и едно постче да пусна за тези които се интересуват.

 Myyy, на Jul 24 2007, 12:04 AM, каза:

Все пак става въпрос за някакъв тъп клапан, допълнителен съд за нафта за паленето, и подгревна свещ която може да се замени и с крушка. След това се работи все едно караш бензинка на газ.



това предполагам става дума за компонентите на системата?които и да ги намериш,все пак ще ти трябва майстор за да ги инсталираш.но поне така ще спестиш пари за надценката от дилърите на тази система.

а тази идея за пропан-бутана ще е добре ако разясниш малко по-подробно за какво става въпрос :icon_redface:
Отговори

Stoil снимка Stoil 24 юли 2007 - 12:05

аз защо все си мисля, че повече става дума за пропан в идеята на Галин.
само че едва ли ще стане толкова лесно.
еее, верно че при тебе няма електроника и това ще те улесни
но все пак ще е трудно да се догоди правилното съотношение - дизел - пропан


п.с. ДИЗЗА ПАУААА
Отговори

iakudza снимка iakudza 24 юли 2007 - 14:49

 Stoil, на Jul 24 2007, 01:05 PM, каза:

аз защо все си мисля, че повече става дума за пропан в идеята на Галин.
само че едва ли ще стане толкова лесно.
еее, верно че при тебе няма електроника и това ще те улесни
но все пак ще е трудно да се догоди правилното съотношение - дизел - пропан


колега разясни ги малко тия идеи :icon_redface: не само съотношението ще е трудно да се догоди ами и степента на сгъстяване,а това вече е малко опасно май.....
Отговори

Stoil снимка Stoil 24 юли 2007 - 15:03

за съжаление не съм толкова запознат.
само четох по чужди форуми.
слага се допълнение пропан към дизела.
има си електронно управление към ТДИ
повишава мошността с 20% и намалява разхода доволно.


абе аз тука у бг не мога да си сложа нитро на тди-то, ти за такива сложни неща...
Отговори

iakudza снимка iakudza 24 юли 2007 - 15:13

 Stoil, на Jul 24 2007, 04:03 PM, каза:

слага се допълнение пропан към дизела.
има си електронно управление към ТДИ
повишава мошността с 20% и намалява разхода доволно.
абе аз тука у бг не мога да си сложа нитро на тди-то, ти за такива сложни неща...



да разбирам,че в татковината ни не се правят такива иновации?а то и с тия 20% разхода ще падне още,защото двигателя по-няма да се товари.
Отговори

Stoil снимка Stoil 24 юли 2007 - 17:28

мирише ми на ДИЗЗА ПАУААА

ае виж как стоят нещата и с ТДИ, особено с електронно управление и да ставам ДИЗЗЗА режер
Отговори

iakudza снимка iakudza 24 юли 2007 - 18:26

 Myyy, на Jul 24 2007, 06:22 PM, каза:

Аз ви говоря за система с газ на цена под 200 лв и направи си сам. Обаче има едно "но". Не бързайте с газта. След като осигуря всичко необходимо което не е много, но е трудно да се намери (направи), ще документирам началото на експеримента и ще ви го пусна безплатно със подробно описание и рисунки. До тогава дерзайте :icon_redface:

ПП Газта на дизела и още повече при турбодизела се явява нещо като НОС-а за бензинката. Тя е допълнително гориво към нафтата като в същото време охлажда входящия въздух и подпомага доизгарянето. Ефекта е повече от 20% увеличаване на мощността, изгаряне дори на саждите и намаляване на вредните емисии.


само ориентировъчно- за какви срокове говориш? а за документирането усещам,че ще мъчат студени бири от целия форум :dance:
Отговори

iakudza снимка iakudza 24 юли 2007 - 18:42

 Myyy, на Jul 24 2007, 07:35 PM, каза:

Мерак ми е да стане за вчера, но имам и друга работа и ми липсва един елемент поне за експериментите.



оо тогава с интерес ще следя етапите на твоето начинание стига разбира се да драсваш по 1-2 реда как вървят тук във форума.ще разкриеш ли нещо от кухнята и как си го замислил?
Отговори

rusnache снимка rusnache 24 юли 2007 - 19:24

Хммм интересни мнения намерих в тази тема. Но нека да изкажа и моето, като човек с вече що годе богат опит в производството на така наречения БиоДизел.
1-во наистина е с по-висока киселинност и има разтварящи свойства, така, че нетопи само гумени маркучи но и боя и секви пласмасарии. Задължително е всички гумени съединения да се подменят със силиконови и нафтовия филтър да се подмени веднъж след първия резервоар и втори път след още 3 резервоара, защото разяжда утайките от дизела в резервоара и ги вкарва по горивната система.
2-ро, недостатък е, че мирише на изгоряла мазнина, но има добавка за нафтови горелки и отоплителни котли, която мирише на портокал, доста екзотично се получава.
3-то, има по-висока пламна температура, което налага по-голямо разпрашаване на горивото, новите двигатели (комонрел) се справят чудестно със задачата, повечето от старите също, всъщност проблема досега съм го срещал само на теория.
4-то, еколкогично чисто гориво е, с неговото закупуване спонсорирате развитието на българското земеделие ( нека незабравяме празните декари земя в цяла северна българия ), пазите околната среда и все пак какво значение има на какво гориво караш след като колата ти върви без да ти създава грижи?

Предлагам експеримент на всеки желаещ, плаща ми половината от стойноста на горивото което ще заредиме в Мерцедес Ц220 ЦДИ и тръгваме на дестинация която си избере, след което наливаме същото количество Евро Дизел Евро5 и пробваме пак това разтояние, като сравняваме скорост/разход/ускорение. Колата е 2006-та година декември месец на 34 000км.
Отговори

iakudza снимка iakudza 24 юли 2007 - 19:36

 rusnache, на Jul 24 2007, 08:24 PM, каза:

Предлагам експеримент на всеки желаещ, плаща ми половината от стойноста на горивото което ще заредиме в Мерцедес Ц220 ЦДИ и тръгваме на дестинация която си избере, след което наливаме същото количество Евро Дизел Евро5 и пробваме пак това разтояние, като сравняваме скорост/разход/ускорение. Колата е 2006-та година декември месец на 34 000км.

то за биодизела спор няма,че колата си върви.въпроса беше за спонематата вече система с която ще може да се кара само с олио и подобни алтернативни горива.чудя се и дали ще е проблем да се смесват нафта и олио без да е монтирана (с нея вече е безпроблемно) и дали ще има усложнения?
Отговори

rusnache снимка rusnache 24 юли 2007 - 19:53

Еми гледай сега, ще ти дам четиво, чети и разбери какво се отделя при смесването на олиото, натриевата основа и метанола, и всъщност какво представлява като краен резултат самия биодизел. Тогава сам ще си направиш извадката може ли или не да е само олио. А за тея дето не им се чете, казвам може, без проблеми.
http://www.b2b.bg/biodiesel.html
http://journeytofore...iesel_make.html
http://www.veggiepower.org.uk/
Мисля, че е достатъчно като инфо. Руснаците бяха направили малък цех който беше с размерите на газова бутилка, в него заливаш олио, метанол и натриева основа, и това лайно може да произвежда с дебит 15л/час максимум. Мн готино нещо, освен ако не беше сложно отвеждането на изходните газове при смесването на натриева основа и метанол. Целото лайно се захранваше на ток. Затрил съм сайта на който го предлагаха.
Може да караш само на олио, ама май дебело излиза, незнам какви цените на олиото де.
Успех в експериментите.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg