Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Избор на летни гуми 2018

barezz снимка barezz 03 април 2018 - 08:54

Здравейте колеги,
Пролетта дойде, да поговорим малко за летните гуми и какви предложения има тази година.

Излезе и новия тест на ADAC за 205/55/16, масов размер https://www.adac.de/...rcePageId=31821

Аз лично заложих на новия модел на Falken 310, параметри А на дъжд, С на гориво. На старата вектра няколко години карам стария модел 914, и затова отново се доверих на Falken. Дано да не е фатално, но тези които се продават в БГ вече не са произведени в Тайланд/Малайзия, а в Турция, но и цената е много приятна. На описание и визия са го докарали, да видим на живо как са нещата. Монтирах новите гуми на джантите, но още изчаквам с момента на смяна на зимните, още е студено и вали дъждо-сняг :)

Малко да почешем езиците и всеки да сподели опит, да сме си взаимнополезни :)
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 април 2018 - 12:58

Фалкен си е съвсем хубава гума. Нямам идея как и се отразява производството в Турция, но не вярвам да е проблем. Аз лично последните години най-много ми харесва континентал като марка. Особено цена/качество.

Гледам тук са редили премиум контакта на трето място. Мишелините са по-добри но се търкат два пъти по-бързо а са минимално по-добри. Като цяло направих тая грешка и сега мисля да продължа на континентал. Иначе за спортистите има Мишелин супер спорт, който не знам колко е позволено да се ползва в България, но имам приятели дето карат бмв-та 4х4 с тях и никой никога не им е казвал нищо. Иначе на малко опели ще им вършат работа такива гуми де.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 03 април 2018 - 13:03
Отговори

fanatic снимка fanatic 03 април 2018 - 13:11

Според мен FALKEN са доста модна марка, повече отколкото показва като качества, теста също го показва. Не знам какви са и цените спрямо конкуренцията, но ако са в рамките на 5-10%
по ниски аз бих избрал по традиционни марки.

За мен Контито си остава чудесна и балансирана гума, ако трябва да съм честен обаче тъй като ми предстои и на мен да взимам гуми, май ще се насоча към NEXEN.... за добро или зло...
Отговори

barezz снимка barezz 03 април 2018 - 15:37

И аз дълги години залагах на топ марките, основно Дънлоп, но докато бяха произведени в Германия. В момента е доста трудно да намериш немска гума в Г, всичко е от Румъния, Словакия и тн.
Същото се случи и с Falken, вече е от Турция.
А за разлика в цената, за 205/55/16 Фалкена дадох 103лв/брой, като за сравнение за Дънлопа, Гудиър искаха около 130-150, като не са немски.
Всеки решава.
Важното е поне да не караме с изтъркани галоши, че нито пътища имаме, нито поведение на разумни хора/водачи.
Мнението беше редактирано от barezz: 03 април 2018 - 15:37
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 03 април 2018 - 15:46

Само аз ли не виждам в тази класация марката FALKEN? :surrender: Никъде я няма в подреждането. :unsure:
Аз тази година заложих на KUMHO ECSTA, произведени в Корея. Навсякъде чета много положителни отзиви за гумата, дано да се оправдаят.
П.С. Краси, защо си с гуми 16- ки? На Вектра Ц по стандарт ги дават 225/45/17, с каквито съм и аз.
Отговори

k opel e снимка k opel e 03 април 2018 - 16:42

На Вектра Ц комби са 205/55/16. За GTS да за 225/45/17.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 03 април 2018 - 20:56

Да, но на Краси Вектрата не е комби, а седан, и второ, на първата ми Вектра Ц /която не беше джитиес/ пак оригинално беше със 17- ки лети джанти и 225/45/17.
Публикувано изображение
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 април 2018 - 21:30

Двата размера са заменяеми. Колата идва с каквото си платиш да дойде.
Отговори

Sim снимка Sim 03 април 2018 - 21:36

Препоръчвам Гудиър Ефишън Грип Пърформанс. Изключително съм доволен, отлично поведение на пътя на сухо и мокро. За две лета съм изминал 26к км, износването е не повече от 1/3. Гумите са произведени в Полша. https://diana-ltd.com/tire?2477
Отговори

barezz снимка barezz 04 април 2018 - 08:06

За размерите е вярно, че получаваш за каквото си платил. Тази железните 5 спицови джанти са 16", 6 1/2J. На тази джанта моята беше с 215/55/16, но 60% разлика в цената натежа да сваля на 205/55/16. Малко стърчи ръба на джантата, 205 стои по-добре на 6J, но за каране няма абсолютно никакъв проблем. В книжката за Вектра Ц има препоръки за размера гуми според двигателя - от 195/65/15 за 1,6, през 205-2015/55/16, до 225/45/17-18 за по-мощните двигатели.
Но да не разводняваме темата за летните гуми.

Много се бях мераклисал на Goodyear, както казва Sim, определено добра гума, но исках немски, и като не намерих се отказах. След полския Дънлоп, мерси ... Май начина да се сдобиеш с немски гуми е само online или някой познат да ти ги докара от Европата. Аз така си намерих зимни немски гудиъри 9, тираджия ги докарал от Дания (Втора ръка почти нови, дот на една година, задните имаха мустачки още, човека беше продал колата без зимните гуми за по-ниска цена, та го отървах от гумите:)
Мнението беше редактирано от barezz: 04 април 2018 - 08:15
Отговори

Dimo78 снимка Dimo78 04 април 2018 - 08:11

 barezz, на 03 април 2018 - 08:54, каза:



Аз лично заложих на новия модел на Falken 310, параметри А на дъжд, С на гориво.



Здравей колега, би ли дал малко отзиви за този модел Falken 310 , че и аз също съм му хвърлил око. Ако може пиши какъв размер си взел , дот и какво производство е.

Някой ако има отзиви от NEXEN N BLUE HD PLUS Моята връзка моля да сподели плюсове и минуси.


Благодаря
Отговори

barezz снимка barezz 04 април 2018 - 08:21

 Dimo78, на 04 април 2018 - 08:11, каза:

Здравей колега, би ли дал малко отзиви за този модел Falken 310 , че и аз също съм му хвърлил око. Ако може пиши какъв размер си взел , дот и какво производство е.

Някой ако има отзиви от NEXEN N BLUE HD PLUS Моята връзка моля да сподели плюсове и минуси.


Благодаря

По-горе съм го написал за Falken-a, 205/55/16 DOT0218, Made in Turkey. Да гледане е ок, хубава мека гума, мирише на гума, но още не съм ги монтирал на колата, стоят на джанта на хотел, чакам да се затопли. Като имам наблюдение ще пиша.

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от barezz: 04 април 2018 - 08:29
Отговори

Dimo78 снимка Dimo78 04 април 2018 - 08:29

Нов модел е и никъде не срещам отзиви а силно се колебая между Фалкен и Нексен.Зимата така се келебах пак м/у Фалкен и Фулда и в крайна сметка френска Фулда си взех. Благодаря за отговора , като имаш някакви впечетления след като ги монтираш сподели ги.
Отговори

barezz снимка barezz 04 април 2018 - 08:40

 Dimo78, на 04 април 2018 - 08:29, каза:

Нов модел е и никъде не срещам отзиви а силно се колебая между Фалкен и Нексен.Зимата така се келебах пак м/у Фалкен и Фулда и в крайна сметка френска Фулда си взех. Благодаря за отговора , като имаш някакви впечетления след като ги монтираш сподели ги.

Няма да бързам с монтажа, имам ходене по планините и не искам снежни изненади, ще си карам със зимните. Предполагам около 1 май ще ги сложа и ще споделя как се държат, ако не е късно за твоя избор.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 04 април 2018 - 09:33

195/65/15 е заменяем размер, но в зависимост от размера на дисковете не влиза на всички бройки. При мен на астрата не влизат 15-ки, иначе и мойта дойде на 17- оригинално, но като трябваше да взема зимните гуми, купих джанти и хубави зимни гуми по-евтино от само гуми за 17-ките.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 04 април 2018 - 14:06

Нексена N blue 205/55/16 го сложих преди седмица, за сега съм доволен като поведение на пътя - без шум, на неравностите добре се справя омекотява ги, за разхода не мога да кажа нищо още. Смятам ги за много добри. Поне пише на тях made in korea. Шум - 68 db,

https://autospot.bg/...&lang=bg&page=1
Мнението беше редактирано от kibo_tom3111: 04 април 2018 - 15:29
Отговори

sathv снимка sathv 04 април 2018 - 15:42

Как им измери шума?
Отговори

CuMo снимка CuMo 04 април 2018 - 15:58

Пичове, писал съм го и друг път - така пишете мнения и впечатления за тия гуми, все едно болид от Формула 1 карате... дайте го малко по-обрано, пък и това кое какво пише по евроетикетите се надявам, че знаете, че всеки производител каквото е „измерил” това е написал, до момента няма еднакъв стандарт за измерване на тези параметри, а напълно субективна оценка от страна на фирмата
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 04 април 2018 - 16:22

Казах че не са шумни. Посочената цифра е по етикет. Дали е вярна няма как аз да го проверя. Все пак световен производител не вярвам да напише нешо което ще му излезе през носа като аферата с VW.
Който иска да си купува една или друга марка.
Отговори

Sim снимка Sim 05 април 2018 - 09:58

За тези, които обичат да четат.
http://autobild.bg/b...B8%D1%82%D0%B5/
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg