Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Проблем с охлаждането/загряването на 2.2 DTR

ves_v8 снимка ves_v8 18 декември 2011 - 23:18

Изникна ми доста странен проблем с Омегата. Октомври месец й правих основен ремонт на двигателя, това има дотолкова връзка с проблема, че цялата охладителна течност беше източена, за да се отвори мотора.
След като сглобихме колата сложих чиасто нов термостат и я напълнихме с антифриз.
Проблема е че нямам никакво парно. Охладителната система е обезвъздушена със сигурност. Проблема е, че като карам и заради ниските температури, както и заради това, че е след основен ремонт не я настъпвам над 2500об./мин, колата в града поддържа около 80-85 градуса температура на мотора. Парно няма, дори духа толкова ледено студено, че чак е по-зле отколкото ако е спрян съвсем вентилатора.
Днес като паркирах пред нас беше на около 85 градуса и духаше лед студено. Задържах колата на място на 3000об./мин. за около 5 минути и тя загря, дори се включиха охладителните перки на 2-ра степен т.е. вдигна около 95 градуса и парното заработи перфектно....но това стана чак когато вдигна 95 градуса...
След като отпуснах педала и температурата падна пак започна да духа студено...направо съм в джаза отвсякъде....
някакви идеи?

Колата е Опел Омега-Б 2003-та 2.2 DTR 120 k.c. има и фабрична нафтова печка, която за 8 години дори и не знаех че има. Разбрах го докато правих ремонта, нито пък и знам как работи тази печка.
Като пипах маркучите днес всичко беше топло с изключение, на двата маркуча, които влизат вътре в купето и пълнят радиаторорчето за парното. Бяха лед студени тия двата маркуча. Зад радиатора имам и един много особен клапан, който по някакъв начин е отговорен за парното, но незнам и аз как. Стой на една стойка на кожуха на голямата охладителна перка, която е между двигателя и големия радиатор отпред.

Много ми е интересно какъв може да е проблема....
Отговори

милен златев снимка милен златев 18 декември 2011 - 23:43

много вероятно да е този клапан,на мойта го има същият и е вакумен
Отговори

asensio снимка asensio 20 декември 2011 - 00:56

Имах един познат,при него беше от въздух, в момента в който загря колата, и отвори големия кръг, изкара въздуха от парното, и се оправи. Другото което си мисля е че не може да е от клапана на вакум, ако е от него и на загряла няма да ти тръгне парното. Единствено си мисля, нещо по маркучите да не е обърнато. Само предполагам, не казвам че не сте ги вързали правилно, ама ги проследи, нищо не ти пречи. То и друго не ми идва на акъл, щом като отвори големия кръг има, а като е малкия няма ...
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 20 декември 2011 - 17:41

Маркучите са свързани правилно, колата е така от 2 седмици пък и междувременно съм минал доста километри, включително и 500 км извънградско.....досега да се беше обезвъздушила 100 пъти ако е от въздух. Аз всеки път като спра някъде и отварям разширителния съд, за да излиза въздуха, ако има такъв, но не вече не излиза въздух.
Имам съмнения, че новият термостат не работи правилно, защото снощи като карах по околовръстното и температурата от около 85 градуса спадна на 75 градуса.
Мисля да сваля термостата и да го пусна в една тенджера с вода за ад видя работи ли, не работи ли..
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 20 декември 2011 - 20:34

Не ти е обезвъздушена колата,затова са тея аномалии.Разкачи маркуча излизащ от парното и запали.Там да поизтече малко и навираш.Тая лед дето духа няма от кьде да доиде,просто не работи тоя крьг.Викаш има печка,ами и тя е вързана към водната система.Ако вакуумния клапан те сьмнява ,трябва да се е нагряло до него ,но ако въпреки това не харесаш неговата работа ,пусни директен вакуум да отвори на 100% или го баипасираи.
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 21 декември 2011 - 16:03

Благодаря, утре ще действам по колата, тъй като днес нямам никакво време и след това ще споделя какво е станало ;)
Отговори

george_sz снимка george_sz 22 декември 2011 - 21:10

аз мислиа че е от този вакум клапан,като гледам доста го продават в ибеи.де като консуматив.обарни му внимание.успех че в тоиа студ
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 25 декември 2011 - 22:59

Здравейте на всички. Честита Коледа. С най-добри пожелания за много здраве, щастие и весело изкарване на празниците!

Такаа и малко по темата с моя DTR... вече съм почти сигурен, че проблема е в клапана. Разбрах също защо парното се включва когато мотора вдигне над 95 градуса и се включат охладителните перки на 2-ра степен. Отзад на кожуха на охладителнат перка има един стравнително голям електрически клапах в кръгла форма и в него влизат два сравнително дебели маркучи. Този клапан отваря в момента, в който се включи и втората степен на охлаждането и точно тогава проработва и парното. Този клапан включва нещо като авариен режим за по-бързото охлаждане на мотора, чрез препращане на горещата вода навътре към радиаторчето на парното. Идеята е да се увеличи пътря на горещата вода и да се охлади по-бързо. Когато изключи втората степен на охл. перки и този ел. клапан затваря. Това е и момента, в който пак съм без парно.

Другият клапан е този малкия, който е вакуумен. Пролема ми май е в него, но интересното е, че когато измъкнах вакуумния маркуч от него не усетих нито и следа от вакуум. Запуших маркуша с пръст и запалих колата. Идеята ми беше да исетя има ли вакуум или не....е нямаше. Сега остава да реша как да се спрявя с проблема. Дали да разкарам клапана нацяло или да търся нов такъв.

Разбрах и как работи въпросната ми печка. Автоматично се включва когато външната температура е -10. Тя работи докато мотора позагрее о след това респектично автоматично се изключва. Сиреч не работи самостоятелно без да е запален мотора, ами работи само с мотора.


Пусто тия празници така са ме завзели, че нямам и час да зе занимая с колицата...но утре се надявам да имам време :)
Благодаря на всички за съветите :))
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 26 декември 2011 - 10:26

Това мисля до перката ти е термотроник помпата ,тя се включва наистина за по бьрзо охлаждане но трябва да работи и при други моменти.Управлява се от ДДЕ .Хващаи и прави баиопас на тоя вакуум клапан да не мреш от студ.
Друго , можеш да симулираш работата на клапана и термопомпата с Опел сканаер в диагностиката на климатроника.До колкото си спомням имаше изпробване на отделните компоненти ,вкл и на моторчетата вьтре в таблото и клапата за вьздуха вътре/вьн.

П.П. проследи му на тоя вентил вакуум пътищата ,някьде ще е прекьснато.
Успех
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 28 декември 2011 - 10:35

 Пресиян Василев, на 26 декември 2011 - 10:26, каза:

П.П. проследи му на тоя вентил вакуум пътищата ,някьде ще е прекьснато.
Успех

Абсолютно си прав! Клапана си работи. Вчера му закачих едно маркуче и смукнах, за да видя дали се отваря клапана...е отваря се. Съвсем ясно усетих и го чух как му се движи мембраната. След това запалих мотора и държейки мъркучето усетих, че просто не стига вакуум до клапана. Някъде е прекъсната магистралата и това някъде е вътре в купето, под таблото, защото отпред при двигателя огледах всички вакууми и всичко си е на мястото.
Днес предстои да свалям жабката и продължа с търсенето на проблема. Притеснява ме само, че като вадя жабката трябва да извадя и телефона(устройството за СИМ карта на Siemens NCDC2015), който е вътре в нея, а незнам точно как се вади.
Мнението беше редактирано от ves_v8: 28 декември 2011 - 10:36
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 28 декември 2011 - 20:56

 ves_v8, на 28 декември 2011 - 10:35, каза:

Абсолютно си прав! Клапана си работи. Вчера му закачих едно маркуче и смукнах, за да видя дали се отваря клапана...е отваря се. Съвсем ясно усетих и го чух как му се движи мембраната. След това запалих мотора и държейки мъркучето усетих, че просто не стига вакуум до клапана. Някъде е прекъсната магистралата и това някъде е вътре в купето, под таблото, защото отпред при двигателя огледах всички вакууми и всичко си е на мястото.
Днес предстои да свалям жабката и продължа с търсенето на проблема. Притеснява ме само, че като вадя жабката трябва да извадя и телефона(устройството за СИМ карта на Siemens NCDC2015), който е вътре в нея, а незнам точно как се вади.

Жабката бьрзо излиза.4 видиики за крьстата отверка +3 болта нанагоре кьм бега с торкс 40.Отзад има (аз доколкото разбрах си феислифт ,значи новото тьбло)Черна кутия по голяма малко от цигарена кутия .В нея влиза вакума от мотора ,и от там кьм рециркулационната клапа .Това маи е нещо като вакуум резервоар.Ако е пукнат и тои прави проблем ,ще ти пратя един подарьк.Ако ми цькнеш снимка на вакуум клапана на мотора и е сьшия кат на ТДС-вия мотор и таквоз за подарьк имам .
Виж обаче за телефона нищо немога ти каза ,огледаи спокоино и работи ,че зимата без топло се не траи.
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 28 декември 2011 - 23:48

Днес я отворих. Много лесно излезе и жабката и телефона. Телефона си излиза заедно с жабката и отзад има един достатъчно дълъг кабел с една много хубава букса и се вади наистина много "европейски" :))
Смъкнах жабката и всичкото чарколяк, но бях дотам. За да имам достъп трябва още много разглобяване.
Другото по темата, което открих е много по-любопитно. Термостата ми, който е чисто нов на има няма 1000 км. беше забил в отворено положение. Решението беше просто - рекламация и нов термостат. Не издържах на студа, а и трябваше да свърша една много приятна работа. Студа също беше фактор. Утре ще сложа новоят термостат и ще видя дали ще има разлики.
Забелязах и нещо много интригуващо. Има един маркич, който излиза от мотора, позиционира се зад алтернатора и влиза директно вътре в купето. Сиреч, това е маркуча, който подава топла вода на вентилатора на парното. Този маркуч е лед студен. Дори на 5 см. след като излезе от горещият мотор вече е студен. Странно, а?
Парното обаче продължава да работи, само и единствено когато мотора достигне 95 градуса и се включи аварийното охлаждане, онова с електронният клапан, който стои на кужуха на перката.
В ужас съм как може един маткуч за гореща вода, който излиза от горещият мотор, да е лед студен.
Утре продължавам с монтирането на новият термостат и изследването на бандата маркучи, дето ми 'дигат кръвното ;))
Отговори

ivo123 снимка ivo123 29 декември 2011 - 11:42

имаш въздух значи по системата /парно-глава на мотора/
не може загрял мотор а от него да излиза студен маркуч - това е входящия маркуч на парното - той трябва да е по-топъл от другия на парното който връща - ако той е студен няма как да имаш парно.
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 30 декември 2011 - 18:18

Искам да споделя, че проблема вече е оправен, както искам да благодаря на всички за съветите.
В крайна сметка, стана така, че откарах колата в Дженеръс Ауто, тъй като достатъчно се простудих вчера, докато сменях термостатът.
Оказа се, че вакуумният клапан се абсолютно в изправност, както и всички останали елементи по охладителната система. Проблемът е бил в дефектният термостат, който аз вчера смених с чисто нов такъв. Другоят проблем е бил в това, че господинът Майстор, който ми досглоби колата след основният ремонт през Септември е разменил местата на два от маркучите и заради това са били всички проблеми и аномалии в работата на мотора и липсата на парно. Вече всичко е наредено както трябва, благодарение на един много добър специалист в Дженеръс и оше преди на отлепи стрелката на температурата вътре гаджетата почват да се разсъбличат и да питат за Nestea :D :D :D
С две думи всичко е било заради моето невнимание къде си давам колата да я досглобяват и заради това, че не съм забелязал, че маркучите са свързани грешно!
Резултатът, както вече казах от новият термостат+ремонта, е такъв, че след ато запаля след няма и 5 минути стрелката на температурата отлепва и вътре е топло. Карах по околовръстното с цел да охладя колата е на ниски обороти в студа, дори и по инерция пробвах....температурата не помръдва. Стои си закована на 90 градуса!
Благодаря още веднъж на всички отзовали се и желая весело посрещане на Новата Година!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg