Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Миришат ли ви изпарителите

MladOpelist снимка MladOpelist 01 май 2011 - 13:01

Здравейте колеги,
от няколко седмици се боря с мн.досаден проблем с миризма на газ при пуснат вентилатор в купето.

Накратко проблема е следния:

Когато колата е студена миризма няма паля,гася няма миризма. Вдигна ли 90градуса по време на движение няма миризма, на място също няма миризма /с мн.редки изключения/, спирам, гася, след няколко мин. паля колата с пуснат вентилатор /няма зн. на газ или бенц., но преди това карана на газ/ първите 5-6 секунди има лека миризма на газ не е много но :icon_evil2: :icon_evil2: :icon_evil2: .

Естествено правих проби с гъбичка и пяна, за всеки случай смених наркучите, проверих връзките и т.н. смених тръбичката м/у клапана и изпарителя и все така. Накрая смених и изпарителя - първият беше Волтран на 1000км го смених защото протече антифриз от задната мембрана и ...., новия пак е турски Hedef и с двата изпарителя ефекта/дефекта е един и същ.

Още малко инфо: Колата е с лабда контрол АЕВ 180, който си работи добре - тествал съм го с ламбда монитор /самоделка по схема от форума/. От ауспуха не мирише на неизгоряла газ, колата върви мн.добре и има стабилен празен ход и добър разход. Миризмата я усещам на изхода на изпарителя към плочката при загряла кола след 3-4мин. престой.

Чакам идеи :)
Мнението беше редактирано от MladOpelist: 01 май 2011 - 13:02
Отговори

vladkata снимка vladkata 01 май 2011 - 13:41

Може би не ти затваря клапана и изспуска по малко газ преди да затвори на мен при ладата ми се беше случило смених го с нов и край . :icon_wink2:
Отговори

oci снимка oci 01 май 2011 - 13:53

А евро-сонда имаш ли? На 99% съм сигурен, че нямаш... Но аз не бих сложил само заради подобен "проблем" :naughtynono:
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 01 май 2011 - 14:15

OCI, нямам евросонда, но не мога и да сложа, защото бутилката ми е тороид с вътр. гърловина и едва събрах обикновенната сонда. Мисля си, че ако пуска от бут. до клапана щеше да мирише постоянно и най-вече в гаража.

Vladka, правих проба като слагах изпарителя да дам на контакт на газ при изключена бобина на изпарителя, няма миризма.

Когато смених маркуча към стъпковото моторче на ЛК той беше доволно омазан с парафин /за само 800-1000к/.

Въобще възможно ли е изпарителя изобщо да не мирише или гоня тоя дето вее клоните. На предната ми кола не съм усещал да намирисва изпарителя,но той беше сложен по-напред в коша, а сега съм го хванал на горния болт на кормилната рейка и като пусна вентилатора в купето .....
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 01 май 2011 - 20:04

Предполагам не е настроена добре газовата и сместа е богата.
Ако сместа е богата може през въздушния филтър да връша газ и да мирише.
А според мен Волтран е по-добър от Хедеф.
Стегни болтовете на задния капак на Волтрана и ще е ОК.
Отговори

Жоро снимка Жоро 02 май 2011 - 08:28

Колега, и аз съм с тороидална бутилка и имам евросонда!!! Сигурен съм защото онзи ден като си сменях мембраните на изпарителя, просто развих тръбата и газта спря сама!!! Така че виж да си сложиш.
А по темата: като се качи човек дет не се е возил в колата ми казва че осещал миризма, но я водих на тест с уред. Гледаха я с пяна и нямам теч. Аз явно съм свикнал и не я усещам...
Но със сигурност нямам теч...
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 04 май 2011 - 08:55

Не че проблемът ти е от там, но и аз съм с тороидална бутилка и евросонда. Събира се и в никакъв случай не е по-голяма от обикновена.
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 05 май 2011 - 20:18

Проблема определено не е в изтичане на газ а по скоро в "Изпразване" на остатъчното налягане в втората редукционна степен на изпарителя /около 1.3атм по книга демек 0.3 над атмосферното/ или както каза колегата Ivan_pop - богата смес /по вероятно/.
Струва ми се че на добре загрял мотор 95гр, когато об. са малко под 700об. /това на газ и бензин - ECU-то си ги държи толкова и са си чук/, не всичката газ от изпарителя се усвоява от ДВГ. Пак подчертавам миризма на газ от ауспуха няма.

Такаааа: истинския проблем е, че промяна на настройката на чувствителността на изпарителя не решава проблема т.к. ламбда контрола веднага прави корекции на дебита /все едно от тройника / и колата пак си е в смес но при различно положение на акутатора и различен бр. стъпки в + и -.
ЛК е самообучаващ се и има процедура с която се обучава първоначално /без да се закача на PC/ - от там нататък той си гони сместа по ламбда.

Правих проба да откача температурния датчик на двигателя при загрял мотор за няколко километра, при което оборотите се качват до около 1000, карах така няколко км. и не усетих миризма при следващо палене или на място.

От вс. казано по-горе си правя извода, че изходите ми са три:

1. Да махна ЛК - хич не ми се иска, защото колата върви чудесно;
2. Да търся начин да вдигна оборотите при загрял ДВГ;
3. Да си направя кабел за настройка на ЛК, защото има и такава опция да се правят ръчни настройки с PC, но представете си на всяко вадене на акумулатора ......

P.S: Доста натоварих темата с обяснения и размисли, просто исках да разбера нормално ли е да има някаква миризма или не.

Благодаря на отговорилите
Отговори

Emo_VectraB снимка Emo_VectraB 06 май 2011 - 19:54

Колега скъси си максимално маркуча от изпарителя до плочката.Получава се изпразване на системата и ако са ти сложили изпарителя близо до филтъра на парното затова ти мирише вътре.Другия варииянт е да смениш мястото на изпрарителя.Неразбрах изпарителя ти нов ли е?
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 09 май 2011 - 08:17

И двата изпарителя са нови от магазина, а мястото на което съм закрепил изпарителя е горния болт на кормилната рейка /както повечето Астри Ф/. Отоплението на изпарителя съм хванал последователно на радиатора на парното /от страната на входа му/, а не паралелно както правят повечето газаджии, при което изпарителя се стопля още на първата минута при студен старт, а и парното е огън.
За маркучите е възможно, защото общата дължина е около 50см и ще пробвам, но сега нямам много време.
Отговори

misho.1972 снимка misho.1972 13 май 2011 - 19:10

колега газта винаги си смърди
виж си уплътнението между двигателя и секцията дето са чистачките
провери и за незапушени дупки по преградата
смени и опръстена на изпаритела дето излиза газта
но обикновенно когато изпаритела е там където казваш испуска тръбата за високо налягане
Мнението беше редактирано от misho.1972: 13 май 2011 - 19:17
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 14 май 2011 - 19:29

Днес си поиграх с колата и има развитие по въпроса.

Откачих датчика за температурата на ДВГ и на негово място сложих резистор 1.2к, отговарящ на температура 40градуса. При това оборотите ми се вдигнаха до около 900-950об., намалих чувствителността на изпарителя - сами се сещате, че за да държи стабилни 650-700об. сместа тр. да е леко богата, а при около 1000 може да е и по-бедна и оборотите пак да са стабилни. Карах така цял ден и миризма на газ няма. Остава само да прекарам резистора през реле така че да работи само на положение газ и .......... :newsm05_41:

Може модераторите да заключат темата :thu:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg