Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Съвет за тунинг на x20dtl

opelx20dtl снимка opelx20dtl 27 февруари 2013 - 21:43

Здравейте колеги,
Искам да съживя комбито. Моля за примерна конфигурация до 800-1000 лв. от хора, които са го правили вече. Колата не ми трябва за състезания, просто искам повече сигурност при изпреварване и усмивки при запазване на разумен разход естествено. Ще нахвърям няколко основни момента, за които се сещам:
1. Интеркулер. Почти по всяка вероятност ще е от ДТХ. Да вземам ли и турбо пътищата, с оглед на това, че съм с различен радиатор? Някой има ли решение за турбо пътищата?
2. Турбо. Заслужава ли си ДТХ турбината или след ремапа и ДТЛ-ското надува достатъчно. Също така в сайтове за обещана мощност след чипосване забелязах, че има 2 версии на ДТХ, едната с повече Nm
(Пример - Opel Astra 2.0 DTI 16V 1995 Diesel 101 131 205 274;
Opel Astra 2.0 DTI 16V 1995 Diesel 100 132 230 296).
3. Катализатор. Да го заменя ли с резонаторно гърне или само да го изкормя?
4. Въздущен филтър. В момента съм направил дистракцията с кутията както е показано във форума. Струва ли си трицифрена сума за филтър конус, който засмуква топлия въздух на мотора?
5. Дюзи. ДТХ дюзи?
6. Ремап. При кого?
7. ЕГР. В момента съм с изолиран такъв. След ремапа всичко ОК ли е?
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 28 февруари 2013 - 11:10

 opelx20dtl, на 27 февруари 2013 - 21:43, каза:

Моля за примерна конфигурация до 800-1000 лв.

6. Ремап. При кого? <--



-За парите, които си си "отпуснал", единственото смислено нещо, което би могъл да направиш е подчертаната точка (6), според мен де. Аз също бях много ентусиазиран като си взех колата, минаха няколко години и осъзнах, че и така си я харесвам. Ако ми трябваше "спокойствие и усмивки при изпреварване" - бих я продал и бих търсил нещо с по-мощен дизелов мотор, или някоя бензинка + газ (примерно).

Прочети темата за чип тунинг на дизел и сам избери къде да отидеш за КАЧЕСТВЕН ремап, тия пари ще ти стигнат. Всеки друг лев е почти напразно хвърлен, защото няма да има оптималното съотношение "хвърлени пари - ефект от тях".

Чувал съм, че официалните сервизи на ОПЕЛ предлагали смяна на софт-а със "спортен", но ако си в някой от по-големите градове, спокойно можеш да отидеш някъде, където се занимават с това. Но разбирай при такива, които ще ти качат колата на Dyno и ще имаш графика ПРЕДИ <-> СЛЕД.
Отговори

Galabov снимка Galabov 01 март 2013 - 19:35

1.турбо,кулер с турбо пътища от х20дтх(101 коня).
2.махаш катализатора и средното гърне
3.спортен панелен филтър КН примерно!
4.ремап
др не ти трябва:)
Отговори

opelx20dtl снимка opelx20dtl 01 март 2013 - 21:27

Без средно гърне няма ли да стене шумна яката или да ги заместя с резонаторно? А реално ако използвам ДТХ пътищата трябва да изрежа бронята така: http://media.snimka....9811047.jpg?r=0 и евентуално да удължа http://media.snimka....9811046.jpg?r=0 в тези точки за да може кулера да мине пред клим. радиатор ли?
Мнението беше редактирано от opelx20dtl: 02 март 2013 - 09:47
Отговори

Dimas снимка Dimas 02 март 2013 - 18:27

 opelx20dtl, на 01 март 2013 - 21:27, каза:

Без средно гърне няма ли да стене шумна яката или да ги заместя с резонаторно? А реално ако използвам ДТХ пътищата трябва да изрежа бронята така: http://media.snimka....9811047.jpg?r=0 и евентуално да удължа http://media.snimka....9811046.jpg?r=0 в тези точки за да може кулера да мине пред клим. радиатор ли?


Мисля, че няма да ти се наложи да режеш бронята, но да знаеш, че ако искаш печката да е с клима трябва да смениш и климатичния радиатор, защото тоя на DTL-а е по-голям.

Като цяло си мисля, че интервенцията е безмислена, но мнението си е мое. Ако искаш пробвай с чип преди да започнеш с тая веселба.

Каквото и да решиш... успех!
Отговори

Марто снимка Марто 02 март 2013 - 22:13

Влиза оригинален кулер , но на магия и без да се сменя радиатора.
Отговори

Toshe снимка Toshe 12 март 2013 - 13:20

Тествано - влиза кулера ,както е казал колегата с малко зор и лека доработка наместване)на радиатора.
Отговори

opelx20dtl снимка opelx20dtl 04 април 2013 - 16:08

В събота ми пристигат интеркулера и турбото :) Въпросът ми е колата ще върви ли нормално, като сложа новата турбина или ще влезе в авариен режим?
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 04 април 2013 - 16:09

Турбина от какво !? :confused:
Отговори

opelx20dtl снимка opelx20dtl 04 април 2013 - 16:15

y20dth
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 04 април 2013 - 16:22

Не съм се интересувал нито задълбочавал кой знае колко точно в тази насока, но ако турбината е с променлива геометрия (което всъщност нищо не ми говори - признавам си) - то тогава много вероятно да не стане схемата. Вероятността колата изобщо да не върви, или да забива е доста голяма.

И сега малко по-обширно (отново подчертавам, аз не съм толкова запознат с подробностите), но.. има доста разлики между DTL и по-мощните модификации. Разликата не е само в кулера и турбото. Имат и различни дюзи доколкото знам, имат различни настройки на ECU-то. Та ако мислиш да я докараш само с 'механиката' до тея дет са 101hp - има бая да се потрудиш! Ако предположим, че си стигнал до там (вече) - остава една хубава настройка да се направи (чип), и чак тогава може да смяташ проекта за качествено приключен.

В тоя случай дет си намислил (ПРЕДПОЛАГАМ!?), да смениш турбо и да сложиш кулер - обясних защо може да удариш греда. При това положение, освен да сложиш само кулера и да качиш колата на чип-настройка, турбото май е излишно (ако не попълниш и остатъка от 'пъзела') !? :confused:
Отговори

opelx20dtl снимка opelx20dtl 04 април 2013 - 16:47

Планът за сега е турбото и кулера от ДТХ, които имам + ремап + премахване на катализатора.
Въпросът е дали на собствен (нормален) ход (с ДТХ турбото и интеркулера вече монтирани), ще мога да пропътувам някъде, където да я чипосат. А доколкото съм чел турбините на 2,2 са с променлива геометрия на лопатките
Мнението беше редактирано от opelx20dtl: 04 април 2013 - 16:52
Отговори

Galabov снимка Galabov 05 април 2013 - 18:09

слагаи и караи спокоино където искаш няма да имаш проблеми и да от 2.2 турбото е с променлива геометрия :)
Отговори

opelx20dtl снимка opelx20dtl 29 април 2013 - 20:25

Турбото и кулера са монтирани, катслизаторът е заменен с резонатор. Остана само ремап.
Мнението беше редактирано от opelx20dtl: 30 април 2013 - 16:21
Отговори

Vankissa снимка Vankissa 08 май 2013 - 14:25

Сподели накрая ремапа къде ти се случи :)
Аз от 2 години все кураж събирам - може и да се усмихна тази година :)
Отговори

opelx20dtl снимка opelx20dtl 08 май 2013 - 20:44

Ходих при Брезел в гр. Годеч. Към края на седмицата като намеря време ще постна всички подробности по проекта. Като ми прати ще кача и дино графиките ... само да спомена, че сега на Тракия 5-та ми дойде къса ;)
Отговори

Vankissa снимка Vankissa 14 май 2013 - 08:33

 opelx20dtl, на 08 май 2013 - 20:44, каза:

Ходих при Брезел в гр. Годеч. Към края на седмицата като намеря време ще постна всички подробности по проекта. Като ми прати ще кача и дино графиките ... само да спомена, че сега на Тракия 5-та ми дойде къса ;)


Брезел е пич!
Аз също си мисля да го посетя - от година и нещо,....ма все излиза нещо по колата което аха, аха и да ме накара да я сменя. Предимно по предно окачване,.... ама двигател и турбина са ми чук :) Само да събера парици,....

Качва ли я на Дино, за да видиш какво точно се е случило накрая или се доверяваш само на усет. Сигурен съм че има грандиозна разлика, ама все си мисля че Диното ще ме направи по-щастлив мен лично :)
Отговори

opelx20dtl снимка opelx20dtl 14 май 2013 - 19:19

Още от начало исках колата да се настрои на дино, защото все пак не е стокова и наистина докато се обаждах на различните тунери 2ма от тях като разбраха, че по Астрата не е всичко заводско и се отказаха да я правят. А и на диното се вижда реално какво получаваш за парите си. Аз не исках драгстер, а приятна за каране кола.
Резултатите от последното замерване са 114 коня и 238 НМ към колелата, като от 1800 до 4000 об. имам на разположение над 200 НМ. Тези стойности към мотора ще са около 125 к.с. и 260 НМ - нещо като серийно 2,2ДТИ. Спрямо 82к.с и 185 НМ е все едно си купих нов автомобил. Единственото, за което съжалявам е, че не го направих по-рано :)
Мнението беше редактирано от opelx20dtl: 14 май 2013 - 19:24
Отговори

Vankissa снимка Vankissa 15 май 2013 - 08:29

 opelx20dtl, на 14 май 2013 - 19:19, каза:

Още от начало исках колата да се настрои на дино, защото все пак не е стокова и наистина докато се обаждах на различните тунери 2ма от тях като разбраха, че по Астрата не е всичко заводско и се отказаха да я правят. А и на диното се вижда реално какво получаваш за парите си. Аз не исках драгстер, а приятна за каране кола.
Резултатите от последното замерване са 114 коня и 238 НМ към колелата, като от 1800 до 4000 об. имам на разположение над 200 НМ. Тези стойности към мотора ще са около 125 к.с. и 260 НМ - нещо като серийно 2,2ДТИ. Спрямо 82к.с и 185 НМ е все едно си купих нов автомобил. Единственото, за което съжалявам е, че не го направих по-рано :)


Много приятно звучи,...
А къде ходи на Дино и какви парици ти излезе?
Отговори

opelx20dtl снимка opelx20dtl 15 май 2013 - 09:20

Диното на Брезел в в гр. Годеч. За цената по-добре му се обади, тъй като при мене имаше повече замервания. А иначе Омегата е тежка и едва ли ще се усетят много 20-25% повече мощност при едно разумно напомпване, но според мене си заслужава инвестицията, която е еквивалентна на 2-3 резервоара нафта и не се занимаваш с никакво друго преправяне.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg