Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Моноинжекция въпрос ?

inspite снимка inspite 31 октомври 2017 - 23:00

Здравейте колеги. Вектра Б 1.6моно X16SZR. Колата е газ/бензин. Забелязах преди няколко дена теч на бензин под моното. Днес махнах пластмасова "кутия" и хвърлих един поглед какво става при работеща кола. Веднага след палене от малката дупчица( на снимката с червена стрелка) започва да "плюе" бензин и за 15 20 сек всичко става в бензин и почва да сълзи надолу по колата. Прикачам и клипче за по-голяма ясното. Въпроса ми е за какво е тази дупчица и защо от там плюе гориво.

http://prikachi.com/...26/9211926m.jpg


https://youtu.be/uOjufpBE4RA
Отговори

Коцето снимка Коцето 01 ноември 2017 - 01:00

Това е регулатора за налягането на горивото, зад това капаче има пружина и мембрана която вероятно е разкъсана. Намери от някоя морга цял регулатор и го смени, по периферията на капачето пише за какво налягане е регулатора и трябва да е същото. Мисля че беше 0,75 бара.
Отговори

inspite снимка inspite 01 ноември 2017 - 09:24

Тоес развивам 4-те торкса и сменям "регулатора". А мембраната и пружината видими ли са ? Мога ли да разбера състоянието на евентуално "новото" от морга. Става ли и от старите C16ne или трябва да е от X16szr. А на нови от магазина гледам има цена от 43лв примерно, това ли е частта ?

http://prikachi.com/...50/9212150Q.jpg

http://prikachi.com/...54/9212154o.jpg
Отговори

Коцето снимка Коцето 01 ноември 2017 - 11:06

Твоето е първото което си показал, второто не е за моноинжекция. Отвиват се четирите винтчета и внимавай да не изгубиш вътрешностите защото те са важни. Като търсиш гледай да е точно такова по надписа и налягането защото мисля че на 1,8 моторите налягането беше малко по-високо. Мисля си че направо можеш да си вземеш целия корпус със дюзата за не много пари. Само регулаторът става от Ц моторите но корпуса има разлики.
Отговори

inspite снимка inspite 01 ноември 2017 - 11:11

Да това на снимката второто то си и пише че е за пълна инжекжия 1.6 16в. Чисто визуално исках да добия представа дали е нещо такова. Корпуса на Ц-мотора знам че е различен, но щом регулатора е ок значи няма проблем. А пак остава въпроса, тъй като снощи не го свалих и не знам какво има отзад, мога или видимо да преценя дали е в добро състояние втора употреба регулатора който ще потърся. Тази мембрана вижда ли след като се свали ?
Отговори

Коцето снимка Коцето 01 ноември 2017 - 11:23

Няма нищо сложно, просто като разглобяваш внимателно огледай реда на сглобката и при отварянето също внимателно да не се разхвърчат. Поне 10 год не съм разглобявал и съм забравил точно как беше.
ПП забравих най-важното, изкарай маркуча за обратното гориво (ще се ориентираш по стрелките на моното - мисля че беше вътрешния) и го провери да не е задръстен, понякога заради това протича регулатора. И най-добре да почистиш моното защото може и каналът който отвежда до щуцера за обратно гориво също да е запушен.
Мнението беше редактирано от Коцето: 01 ноември 2017 - 11:38
Отговори

inspite снимка inspite 01 ноември 2017 - 11:52

Тоест ме съветваш да сваля моното и да го изчистя при смяната на мембраната. Със някакъв спрей или течност да почистя канала до обратното гориво?
Отговори

pop stavri снимка pop stavri 01 ноември 2017 - 13:13

Колега, разгледай тази схема, може да е от полза.
Отговори

Коцето снимка Коцето 01 ноември 2017 - 13:24

 inspite, на 01 ноември 2017 - 11:52, каза:

Тоест ме съветваш да сваля моното и да го изчистя при смяната на мембраната. Със някакъв спрей или течност да почистя канала до обратното гориво?

Ми най-качествено така ще стане, почиства се със спрей за карбуратори: https://www.google.b...KMl-IebxDAe9HM:
Отговори

inspite снимка inspite 01 ноември 2017 - 14:17

Благодаря за схемата на колегата и на Коцето за отговорите. Събота ще я сваля и ако съм намерил мембрана ще я сменя. Сега звънях на няколко места, само в Олипиата ми казаха че я имат на цена от 55 лева, което ми се струва доста. Ще я потърся на място в магазините на Цар Симеон. Втора употреба ми се струва, че не е много надеждно да я сменям тази гумена мембрана.
Отговори

pop stavri снимка pop stavri 01 ноември 2017 - 14:47

Звънни и в "Автофар" за всеки случай, предлагат доста части за Опел.

П.П. Попитай и тук за тази мембрана, да потвърдят дали е същата.

Оригиналните номера са: 8 17 637 (или още 0817637) и 17069932.

И още нещо - Лада Нива ползват същата моноинжекция на GM. Каталожния номер на целия регулатор при тях е 21214-1183060. Схема тук. Предполагам цената ще е доста по-приемлива.

Успех!
Мнението беше редактирано от pop stavri: 01 ноември 2017 - 15:48
Отговори

inspite снимка inspite 01 ноември 2017 - 16:03

 pop stavri, на 01 ноември 2017 - 14:47, каза:



Успех!


Мерси колега. Ще пиша при развитие.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 01 ноември 2017 - 17:30

Тези мембрани ги има по магазините нови.До преди 2-3 години бяха по 7-8 лв.,сега са по 20-25 лв.Баси кожодерите,а мембраната е колкото един железен лев голяма!
Отговори

inspite снимка inspite 01 ноември 2017 - 20:43

И на мен като ми каза 55 лева(Олимпиа) си викам както толкова е тази мембрана. Не знам дали не е имал предвид целия регулатор с пружина и капаче, но пак е скъпо. Днес като я свалих и я видях, наистина не трябва да е повече от 10-15 лева. Иначе по цялата периферия е доста нацепена, има няколко заформили се пукнатини.

http://prikachi.com/...06/9212606e.jpg
http://prikachi.com/...11/9212611S.jpg
Отговори

inspite снимка inspite 02 декември 2017 - 10:56

Бърза версия на въпроса: пали много трудно, няма никаква мощност на бензин и газ, глъхне и прекъсва.

Ако имате време четете надолу.


Бавна версия: Така малко развитие по темата и отново проблеми. Докато се опитвах да намеря тази мембрана карах на газ с изключено реле за бензиновата помпа, за да не върти бензина и да не тече съответно. Карах я така около 2 седмици, като времето беше топло и колата палеше на газ и работеше нормално без разлика в мощността. Като през това време бях свалил старата мембрана от мястото и карах така само с металното капаче. Карах я около 10тина дена и почна да работи малко колебливо на свободна, без ралика в мощността на скорост. Реших на първо време да сменя свещите, смених свещите никаква разлика. Хубаво, обаче след няколко дена, не знам дали защото паднаха температурите или нещо друго, една сутрин не можех да запаля колата на газ (беше около 5 6 градуса), а миналата година до 0 градуса я палих без никакъв проблем на газ. Реших да залепя старата мембрана (четох в VW форума) с лепило колкото да не тече и да мога да я паля на бензин. Да ама протече на следващия ден. Може би беше грешка, защото използвах поксипол (отново от VW форума) , който втвърди мембрана, а освен това може някое парченце от лепилото да е запушило нещо в моното. Имам една дюза за същия мотор смених и нея, ако съм прецакал старата и лепилото я е запушило, пак никаква файда. Къде ли не я търсих тази мембрана, обиколих София и сумати магазини, нямат я. Ходих по Ладови магазини (по насоки на колеги) и там я нямат. Звънях по разни други населени места, барем там се карат повече тези стари коли ще я имат, пак греда. Оставих колата и изчаках мембраната от Олимпия, реших да ги прежаля тези 55 лева. Като дойде я смених. Между другото беше малко по-различна от тази която свалих от колата. Повече бензин не протече. Въпроса е че и на газ и на бензин работеше доста зле. Неравномерна работа на двигателя на свободна и на 2те горива(не мени обороти усезаемо, а просто прекъсва и сякаш работи на 3 цилиндъра от време на време). А на скорост на бензин няма мощност прекъсва и сеца ужасно, а на газ върви плавно но няма никаква мощност. За около една седмица съвсем зазля като мощност. В ниските около 1500 2000 оборота на която и скорост да натисна педала до долу нищо не става само глъхне, и плавно да го натискам пак нищо не се случва, трябват обороти и форсиране за да се движи и то пак зле. На околовръсното си правих експерименти повече от 100км колата не може да вдигне. Прави ми впечатление че като загрее става още по зле, на студено горе долу за първите няколко минути бива. Смених темпертурния датчик (нов Бош), но никаква разлика. Опитах се да елиминирам газта от играта като спрях кранчето на бутилката отзад за не изпукса дори повреден газов клапан (пак не работеше перфектно на бензин), спирах релето на помпата за да работи само на газ, пак работеше неравномерно. Прави ми впечатление и друго, като загрее и почва да се форсира на свободна. Както карам на 3та на 2к оборота, като освободя тя си оставя на 2к, ако форсирам се качва до колкото съм форсирал и след 7 8 секунди си падат оборотите. Все едно не затваря дросела ли не знам и аз. От няколко дена обаче (четвъртък) не мога да я запаля, не съм я мъчил много, няколко пъти по 1 2 мин за тия 3 дена и не пали. Махах и акумулатора уж да изчисти грешки, няма разлика. По принцип чека ми на бензин не свети, а на газ като я карам нормално също не свети ако много взема да я настъпвам светва докато не се укротя. Сега е същата работа отново на бензин не свети, на газ също. Звънях на колегата Помагащ, за да и направим една диагностика, но той е доста зает, аз също и освен това няма как да се придвижа до него тъй като колата не пали. Заничах, гледах да видя нещо нередно, аxa да видя някой сцепен маркуч и да оправя проблема ама йок.Като я запаля на бензин отначало ако подам газ се дави и тръгва да гасне, затова докато поработи не натискам педала. До тука са ми познанията явно или става като задача по статика първа част, гледаш гледаш и все не ти излиза проверката, защото просто си я проверявал 40 пъти и по инерция прескачаш грешката. Ако има някой около младост да дойде да хвърли един поглед или да даде акъл.Ще се пробвам ако успея да запаля колата да измеря съпротивление на дроселовия датчик, до колкото четох става лесно. Все едно карам ядрена подводница, правя по 5 различни комбинации на горива, датчици, включвам изключвам неще и неще. Ламбда сондата не съм я гледал, просто защото не знам къде е и не знам как да я проверя. В момента колата е с старите си свещи (върнах ги) , с първата дюза и с новата мембрана. За капак времето ми удря сериозна "помощ" тези дни с тези дъждове и снегове, а гараж нямам. По майстори не съм я водил, първо защото до преди да спре да пали както и сега си ми трябва, а те искат да я оставиш за няколко дена. Втора където и да отида с стара кола все се чумерят, все едно те бентлита карат, а и той трябва цял ден да се дупи да търси проблем за 50 лева примерно като може да смени маслото на някой леля и пак да и вземе 50 лева. Трето и най-важно до сега 2 3 пъти съм я карал в София по майстори и накрая само си плащам, след това пак аз си я оправям.

Качвам снимка на новата мембрана : http://prikachi.com/...35/9235735z.jpg (може да я сравните с старата имат малки разлика в това елементче което е на ябълковата става.

Сменяйки температурния датчик забелязах че нещо е много мазно отзад и направих една снимка (това е под моното и всмукателя) какво ви говори снимката : http://prikachi.com/...37/9235737e.jpg
Мнението беше редактирано от inspite: 02 декември 2017 - 11:18
Отговори

inspite снимка inspite 02 декември 2017 - 11:05

При положение, че не съм написал всички подробности около "моно" драмите и при наличието на още сумати проблеми предните месец (в общи линии от септември месец Вектрата е решила да ми скъси житова), прочитайки поста като страничен наблюдател чак сам се съжалих... :kuku:
Отговори

Коцето снимка Коцето 02 декември 2017 - 16:54

И за къв чеп слагаш лепило там където изобщо няма място за такова??? вероятно се е запушил канала за вакума според който се регулира налягането, глъхненето след подаване на газ говори за бедна смес, което пък значи че или регулатора не създава правилното налягане преди дюзата, или дюзата е запушена което е нормално за двигател каран доста време на газ. Дюзата има две гумички, да не си прецакал някоя от тях. Прегледай също проходимостта на входящия и обратния горивни маркучи.
Отговори

inspite снимка inspite 02 декември 2017 - 19:46

Лепилото както казах беше грешка, но се подведох от друга тема. Канал за вакуум...Можеш ли да ми обясниш кое е, съответно мога ли да го изчистя.Регулатора както казах и по-горе е видимо малко по-различен от моя но само това намерих. Дюзата едва ли е запушена , тъй като пробвах с друга дюза и беше същото. И все пак защо вече не пали нито на бензин нито на газ. Тази вечер порових пак. Дросела се отваря нормално при натискане на педала на загасена кола. Като се мъча да запаля хвърля бензин но не пали.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 02 декември 2017 - 20:59

Канал за вакуум няма там!Като четеш глупости по форумите и им вярваш,така се получава!
Намери майстор който да ти ремонтира колата!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg