Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Софтуер, pъководства, книги и линкове за Опел

Няколко въпроса за покупка на OpCom

DidoIK снимка DidoIK 30 май 2018 - 12:54

Здравейте,

от скоро карам новозакупена Astra H. При нужда идеята ми е да мога да разчитам/изтривам грешки и също така да си пусна дневните светлини, защото в момента не са активирани. Доколкото разбрах това е възможно с OpCom и Security Code, който са ми дали при покупката на колата. На различни места намирам различна информация за firmware на устройството и различна версия на софтуера. Също така от прочетените теми оставам с впечатление, че някои са китайски, а други не. Каква точно е разликата? Приятел ми беше споменал да внимавам, защото някои OpCom устройства били дефектни или можели само да четат, но не и да променят настройки, вярно ли е? Бихте ли препоръчали към какво да се ориентирам при търсенето като версия на firmware и софтуер, за да мога да нямам проблеми при свързването и работата. Също така идеята ми е да използвам лаптоп с XP, това ще създаде ли някакви допълнителни проблеми?

Предполагам, че някои от въпросите са били задавани, но в повечето теми се пита за конкретен проблем или въпрос при работата на самото устройство, затова се извинявам предварително ако съм изпуснал нужната информация.

Предварително ви благодаря за отделеното време :)
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 30 май 2018 - 17:43

Здравей колега! Добре дошъл! Като новопостъпил е редно да се запознаеш с Форум, раздели и тн. Има много теми по този въпрос, използвай търсачката тук и в Гугъл. Ако в някоя от темите не намериш случайно отговор (в което се съмнявам), можеш да я продължиш, а не да отваряш нова!
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 30 май 2018 - 18:24

Това което търсиш го има в раздел платени реклами от няколко продавача а между другото всички са Китайски ако искаш орг. дано да си седнал като ти обявят цена.
Отговори

DidoIK снимка DidoIK 31 май 2018 - 19:37

В раздела платени реклами не успях да открия някакви конкретни обяви.

Знам, че има доста теми, в които се обсъжда opcom, но информацията е доста оскъдна. Повечето теми се отнасят за това как да се извърши дадена функция или са свързани с проблеми срещнати по време на свързване или манипулация. Почти никой не коментира каква е версията на фирмуера или софтуера opcom-a, който използва. Доколкото разбрах от различни теми тук, версията на софтуера май се явява по-важна. На местата където откривам да се продават версиите варират. Някои пишат, че 1.45 е добра, а по-високите версии били преправяни и не работели правилно. Друг пише, че новите версии са добри и са за препоръчване, защото са по-оптимизирани. Цените варират межди 30 и 120лв, а реално уж всички предлагат едно и също. Затова попитах конкретно хората, които са се сблъсквали да споделят коя версия е за препоръчване. В няколко теми засякох, че се набляга на това, че са китайски и се зачудих дали трябва да се съобразя и с това. Явно всичко, което се предалага тук основно е китайско, а оригиналната версия е в пъти по-скъпа.

Днес поръчах opcom, който е версия 1.64. Човекът беше много услужлив и ме увери, че всичко ще работи на XP, както и на по-новите версии на windows (тъй като доколкото разбрах се оказа, че попринцип по трудно се подкарват на windows 8/10). Когато го взема и тествам ще напиша впечатления, коя е версията на фирмуера и софтуера. Така поне може да помогна на някой друг, който се чуди какво точно да закупи.
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 27 септември 2018 - 08:33

Значи и на мен ми е актуална темата, понеже вчера пристигна моя опком от Китай. Това което успях да разбера (главно от руски форуми) е, че има 3 версии на платките - 5, 6, и new. За предпочитане е 5. Чипа трябва да е оригинален Microchip PIC18f458. Почти всичкия софтуер и драйвери в нета е бъкан с вируси. Успях да намеря два софтуера на които антивирусната не пищи, като единия го дават точно за моят опком с версия на платката new, но изобщо не можах да го инсталирам (нито програмата, нито драйверите). Другият който изтеглих от ТУК и успях с 300 зора да инсталирам на WIN 10 (самата програма), пък имам проблем с инсталирането на драйвърите. Премахнах проверката за подпис на драйвърите, но пак не става... Абе главоблъсканица голяма е с тези опкоми... Имам диск от продавача, но с вируси. А и на моя лаптоп нямам и записвачка...
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 27 септември 2018 - 08:59
Отговори

sdonio снимка sdonio 27 септември 2018 - 09:32

 Vaxhall, на 27 септември 2018 - 08:33, каза:

Значи и на мен ми е актуална темата, понеже вчера пристигна моя опком от Китай. Това което успях да разбера (главно от руски форуми) е, че има 3 версии на платките - 5, 6, и new. За предпочитане е 5. Чипа трябва да е оригинален Microchip PIC18f458. Почти всичкия софтуер и драйвери в нета е бъкан с вируси. Успях да намеря два софтуера на които антивирусната не пищи, като единия го дават точно за моят опком с версия на платката new, но изобщо не можах да го инсталирам (нито програмата, нито драйверите). Другият който изтеглих от ТУК и успях с 300 зора да инсталирам на WIN 10 (самата програма), пък имам проблем с инсталирането на драйвърите. Премахнах проверката за подпис на драйвърите, но пак не става... Абе главоблъсканица голяма е с тези опкоми... Имам диск от продавача, но с вируси. А и на моя лаптоп нямам и записвачка...

Здравей колега,

ще се опитам да ти помогна - ето линк с OP-COM-софтуера с който работя аз вече втора година: :http://www.360diag.net/a/downloads/Car_Diagnostic_Tool/2016/1017/392.html
Лаптопа ми е с Windows 10. Дано ти свърши работа.
Отговори

emoned снимка emoned 27 септември 2018 - 09:50

Цитат

Значи и на мен ми е актуална темата, понеже вчера пристигна моя опком от Китай. Това което успях да разбера (главно от руски форуми) е, че има 3 версии на платките - 5, 6, и new. За предпочитане е 5. Чипа трябва да е оригинален Microchip PIC18f458. Почти всичкия софтуер и драйвери в нета е бъкан с вируси. Успях да намеря два софтуера на които антивирусната не пищи, като единия го дават точно за моят опком с версия на платката new, но изобщо не можах да го инсталирам (нито програмата, нито драйверите). Другият който изтеглих от ТУК и успях с 300 зора да инсталирам на WIN 10 (самата програма), пък имам проблем с инсталирането на драйвърите. Премахнах проверката за подпис на драйвърите, но пак не става... Абе главоблъсканица голяма е с тези опкоми... Имам диск от продавача, но с вируси. А и на моя лаптоп нямам и записвачка...


Здравей. Прати детайлни снимки на PCB(платката) на устройството което си купил, така че да се виждат надписите на чиповете.
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 27 септември 2018 - 15:23

Благодаря колеги за отзивчивоста! Ето снимки от оп-кома

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
[img]http://http://www.img-share.eu/f/images/560/P_20180927_155836_1_p1SAHny1V1Pcm9fSGQulA71538054655.jpg[/img]
Публикувано изображение

Когато пусна програмата и дам "тест", ми излиза това и светят червената и жълтата лампички на оп-кома.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Но пише още, че това устройство не работи правилно и че има грешка в драйвера!
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 27 септември 2018 - 16:24
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 27 септември 2018 - 19:10

 sdonio, на 27 септември 2018 - 09:32, каза:

Здравей колега,

ще се опитам да ти помогна - ето линк с OP-COM-софтуера с който работя аз вече втора година: :http://www.360diag.net/a/downloads/Car_Diagnostic_Tool/2016/1017/392.html
Лаптопа ми е с Windows 10. Дано ти свърши работа.


Благодаря колега, обаче при инсталиране ми иска да изключа антивирусната и да свалям с Експлорър, иначе част от софтуера щял да бъде изтрит и съответно програмата нямало да работи! Демек и това е с вирус... Иначе има една версия OPCOM NEW.rar, която предполагам че е за оп-ком с платка new, ама и тя с вирус. Всъщност всичко е с крак на оригиналния софтуер от Унгария и няма как да не е с вирус...
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 27 септември 2018 - 20:37
Отговори

emoned снимка emoned 27 септември 2018 - 22:32

Колега здравей. От снимките мисля че FTDI чипа е истински, а процесорчето PIC ми се струва че е фалшиво. Това не значи, че няма да работи OP-COMa. Не трябва да го ъпдейтваш(само за просесора говоря) защото ако наистина е фалшив, ще го счупиш непоправимо. Ще ти пратя линк към едно файлче с инструкции как да препрограмираш FTDI чипа така, че да се разпознава от оригиналните драйвери(те са без вируси и със дигитален подпис). Аз съм го пробвал и при мен сработи. Сега използвам оригиналните драйвери. За съжаление, инструкцията е на английски език. Не ми се е налагало да я превеждам(а и сега нещо нямам време, надявам се да ти свърши работа в този вид).

Линк за инструкцията.
Линк към MProg. Стази програмка ще препрограмираш FTDI чипа.
Линк към opcom.ept(като прочетеш инструкцията ще разбереш кога да го използваш).
Линк към оригиналните драйвери. От тази страница си сваляш драйверите за твоята операционна система.

Успех.
Мнението беше редактирано от emoned: 27 септември 2018 - 23:39
Отговори

emoned снимка emoned 27 септември 2018 - 22:38

Колега здравей. От снимките мисля че FTDI чипа е истински, а процесорчето PIC ми се струва че е фалшиво. Това не значи, че няма да работи OP-COMa. Не трябва да го ъпдейтваш(само за просесора говоря) защото ако наистина е фалшив, ще го счупиш непоправимо. Ще ти пратя линк към едно файлче с инструкции как да препрограмираш FTDI чипа така, че да се разпознава от оригиналните драйвери(те са без вируси и със дигитален подпис). Аз съм го пробвал и при мен сработи. Сега използвам оригиналните драйвери. За съжаление, инструкцията е на английски език. Не ми се е налагало да я превеждам(а и сега нещо нямам време, надявам се да ти свърши работа в този вид).

Линк за инструкцията.
Линк към MProg. С тази програмка ще препрограмираш FTDI чипа.
Линк към opcom.ept(като прочетеш инструкцията ще разбереш кога да го използваш).
Линк към оригиналните драйвери. От тази страница си сваляш драйверите за твоята операционна система.

Успех.

Съжалявам за дублирането на поста. Ако има възможност модераторите да го клъцнат :moderator: .
Мнението беше редактирано от emoned: 28 септември 2018 - 00:09
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 27 септември 2018 - 23:01

Благодаря emoned, обаче открих нещо което до сега не бях забелязал! да не би във кабела да е причината, понеже на моя комп и 3-те usb-та са USB3.0 а кабела е 2.0!??

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Ако кабела е причината, може ли да се замени с такъв, който да е USB3.0 и от къде да търся? Или пък някакъв адаптер от единия на другия стандарт?
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 27 септември 2018 - 23:19
Отговори

emoned снимка emoned 27 септември 2018 - 23:45

Ако има проблем, няма да е в кабела, а това че компа ти е с USB3.0 входове. По принцип са напълно заменяеми с USB2.0. Но най-добре ако имаш USB2.0 вход да пробваш през него. Има вероятност това да е проблем. Аз ползвам Оп-Кома през USB2.0. Не съм пробвал през USB3.0.
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 27 септември 2018 - 23:51

И трите ми порта са USB 3.0. Ще видя дали ще запали старото ми Леново и ще пробвам на него. То е с USB 2.0 и WIN XP

P.S. Не се наложи да пускам стария комп. Взе че се инсталира най-на края :drinks:

Публикувано изображение

Остана да видим дали ще работи на практика!
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 28 септември 2018 - 00:12
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 28 септември 2018 - 15:05

Ето и грешките които отчете оп-кома:

B1640 - Driver Mirror Heater Circuit Malfunction
(00) - Present - според тая грешка излиза, че имам подгряване ня страничните огледала и шофьорското не бачка...

B3001 - Rear Right Door Switch Circuit Open or High Voltage
(05) - Present - като се замисля, точно задна дясна врата като се отвори, не задейства осветлението в купето (всички други врати го задействат)! Ще се търси проблема!

B0021 - Passenger Side Airbag Squib Circuit High Resistance
(0D) - Not present - ще прегледам буксите под пасажерската седалка, дали са включени (това се сещам като за начало)

U2107 - Invalid Data from BCM (Body Control Module)
(71) - Present - тук само ???????????????????????

P0400 - Exhaust Gas Recirculation Flow Insufficient Detected
(5A) - Not present - - до колкото схващам, тука трябва яко чистене на EGR и колектор? А не знам дали към тая грешка няма отношение и рейката на вихровите клапи, която е свалена от двигателя изобщо?

B3114 - Remote-Key 1 Not Synchronized
(00) - Not present - тук нещо с другия ключ трябва да се настройва май?

Колеги, моля да ме поправите ако греша в тълкуването на грешките, но аз съвсем от скоро се сблъсквам с марката Опел и много неща има да научавам. Предварително благодаря на всички, които отделяте време и ми помагате! Това прави форума толкова ценен :love_opel:
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 28 септември 2018 - 15:34
Отговори

emoned снимка emoned 28 септември 2018 - 15:46

И аз не разбирам много, ама това: not present, не означава ли че грешката е стара и я е имало някога в миналото(т.е. сега всичко свързано с тази грешка е ОК)?
Отговори

Vaxhall снимка Vaxhall 28 септември 2018 - 20:06

Както казах сега се уча и не съм много наясно и аз, но четейки попаднах в руски форум и там казват така -

В Op-com Ошибки показываются 2-х планов

Present (подсвечиваются красным)
Not Present (черные)

Так вот, Present - не сотрется

Но, если не стирается Not Present, значит эта ошибка появилась в следствии какой то другой, которая находится в состоянии Present

Проверяйте все блоки на наличие ошибок.


Между другото си активирах и борд компютъра. Обаче не ми е ясно каква е разликата между BC1 и BC2?
Мнението беше редактирано от Vaxhall: 28 септември 2018 - 21:27
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg