Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Тече масло от някъде!

Tehni4oR снимка Tehni4oR 02 януари 2007 - 21:59

Здр колеги!
От извесно време забелях, че в гаража под автомобила има масленни петна. Първо се насочих към гарнитурата на масления картер но днес като огледах обстойно се оказа, че теча е някъде изпод изпускателните тръби (не се вижда хубаво заради една предпазителна ламарина). Маслото се спуска по блока на тънка струйка и капе върху колекторните тръби (а как смърди като са загряли - не е истина). То е ясно, че ще се ходи на майстор но искам предварително да съм подготвен по темата че да не ми хвърлят прах в очите!
Двигателя е C16NZ.
Отговори

gospod_ снимка gospod_ 02 януари 2007 - 22:04

обикновено такива течове се получават при проблем с блока ако беше само гарнитура щеше маслото да е изпоцапало навсякаде
Отговори

Skip снимка Skip 02 януари 2007 - 22:10

Да тече масло от изпускателния колектор (?) ... няма как да стане, освен ако главата не е спукана ...

Най-вероятно маслото сълзи от гарнитурата между главата и блока ...
Свали тая предпазна ламарина над колекторите и ще видиш - нали се държи на 2 болта ...
А може и да е от семеринга на разпределителния или коляновия вал ... погледни за всеки случай ангренажния ремък да не е омаслен ...

Забърши добре и карай ... ще видиш от къде ще почне да омаслява ...
Отговори

davidcoulthard снимка davidcoulthard 02 януари 2007 - 23:30

Както каза колегата преди мен ако е омаслен ремъка значи тече от семеринга.В противен случай може би е от гарнитурата на главата.Не е задължително да имаш проблеми с блока или главата за да тече така на струйка, но е възможно.
Отговори

batececo снимка batececo 03 януари 2007 - 09:09

... и на мен така ми течеше "от някъде", леко пръскаше, викам няма страшно двигателя е за основен ремонт - нормално да хвърля масло и вчера на влизане в София ми светна лампата за маслото, гася, спирам, отварям капака и гледам всичко в масло - мазалооооо! Някаква помпа ли е какво ла*но е и аз не знам, едно цилиндрично, стои горе вдясно на двигателя от страни и от него една тръбичка отива на сервото спирачките, и то се беше пукнало (не това за спирачките, а цилиндърчето дето е като част от двигателя) и блика масло от всякъде... Огледай внимателно да не патиш като мене...
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 03 януари 2007 - 09:21

Tehni4oR, на Jan 2 2007, 09:59 PM, каза:

Здр колеги!
От извесно време забелях, че в гаража под автомобила има масленни петна. Първо се насочих към гарнитурата на масления картер но днес като огледах обстойно се оказа, че теча е някъде изпод изпускателните тръби (не се вижда хубаво заради една предпазителна ламарина). Маслото се спуска по блока на тънка струйка и капе върху колекторните тръби (а как смърди като са загряли - не е истина). То е ясно, че ще се ходи на майстор но искам предварително да съм подготвен по темата  че да не ми хвърлят прах в очите!
Двигателя е C16NZ.
 


За съжаление колега ти е изпуснала гарнитурата на главата. Това е често срещан проблем при 1.4 и 1.6. Няма логично обяснение, но става. Теча ти е точно в средата между изпускателните тръби. Там избива една маслена магистрала. Значи, ще трябва да свалиш главата, шлайфаи я задължително и си купи гарнитура с както моя майстор каза "бордчета" около магистралите за да не избиват вече. Аз след втория път така направих и вече всичко е ток и жица! Има вариант да ти тече и от гарнитурата на капака на клапаните но там е очеизвадно ако е от нея. Приготви се да похарчиш за цялата галимация 300лв. поне. Щото като свалиш главата си смени и гумичките и всичко дето се сменя като се свая главата.

batececo, на Jan 3 2007, 09:09 AM, каза:

... и на мен така ми течеше "от някъде", леко пръскаше, викам няма страшно двигателя е за основен ремонт - нормално да хвърля масло и вчера на влизане в София ми светна лампата за маслото, гася, спирам, отварям капака и гледам всичко в масло - мазалооооо! Някаква помпа ли е какво ла*но е и аз не знам, едно цилиндрично, стои горе вдясно на двигателя от страни и от него една тръбичка отива на сервото спирачките, и то се беше пукнало (не това за спирачките, а цилиндърчето дето е като част от двигателя) и блика масло от всякъде... Огледай внимателно да не патиш като мене...
 


Колега това което се е прецакало при теб е вакум помпата. При дизела тя е отделна. При бензина вакума се взима директно от колектора. Т.е. твоя проблем си е типичен и само дизелски. На моя стар Фиат се късаше гарнитурата на тая помпа и почваше да ми качва масло във филтъра и колата се форсираше сама :knee:. На едно приятелче зарад това едни идиоти му направиха основен ремонт на Уното и след ремонта, хоп пак си се форсира само! И със смяна на въпросната гарнитура му заспа колата. При Пежо пък е още по смахната работата, там помпата си и се слага отделно масло, не ползва двигателното и като поизчезне масълцето почва да чука безобразно.
Отговори

batececo снимка batececo 03 януари 2007 - 09:33

Мерси Scorpion_BV, значи сега ще търся вакуум помпа... баси... ей сега пуснах отделна темица за това... голям проблем...
Отговори

kalin09 снимка kalin09 03 януари 2007 - 11:58

За съжаление колега ти е изпуснала гарнитурата на главата. Това е често срещан проблем при 1.4 и 1.6. Няма логично обяснение, но става. Теча ти е точно в средата между изпускателните тръби. Там избива една маслена магистрала.

тая маслена магистрала не минаваше ли в задната част на блока :knee:
Отговори

Skip снимка Skip 03 януари 2007 - 12:33

Като се свали главата ще се види какво има за смяна.
Гарнутурите, гумичките и семерингите на разпределителния вал са около 50 лв.
Главата не е задължително да се шлайфа - като се свали тогава ще стане ясно трябва ли шлайф или не.
Като се проверява главата, не е излишно да се провери и блока ... ако колата е прегрявана и после двигателя е поливан с кофата - може и блока да е мръднал ...

Същата работа е с клапаните.
Като се отвори - ще се види дали има клапани за смяна, вкл. и какво е състоянието на водачите ...

Машинна обработка на клапаните и леглата е около 30 лв., което е добре да се направи, щом главата е свалена. Ако трябва и шлайф - още 20-25 лв. Добре е главата да се прави в читав сервиз с кадърни майстори.

Нека майстора, който ще сваля главата, да види и какво е състоянието на хидравличните повдигачи, също и леглата за тях в главата. Дори да са изправни повдигачите, едно почистване няма да е излишно ...
Нека да премери и болтовете за стягане на главата към блока ... ако това не е първото сваляне на главата, може да се наложи и купуването на нови болтове.

Ако двигателя досега не е отварян и е бил добре поддържан, ще трябват само:
- гарнитури за главата, за капака и за колекторите;
- маслоотражателни капачки (гумички);
- семеринги за разпределителния вал;
- обработка на челата на клапаните и седлата, ... евентуално шлайф на главата, ако има нужда;
- почистване на повдигачите (и сам може да го направиш).

Така, освен че ще си решиш проблема с теча на маслото, но и двигателя ще заработи по-добре.
От друга страна, може да правиш ремонта когато имаш възможност ... т.е., не е супер неотложен ремонта, щом само леко омаслява ... Но в никакъв случай не слагай разни добавки към маслото за спиране на течове ...
Мнението беше редактирано от Skip: 03 януари 2007 - 12:52
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 03 януари 2007 - 12:37

kalin09, на Jan 3 2007, 11:58 AM, каза:

За съжаление колега ти е изпуснала гарнитурата на главата. Това е често срещан проблем при 1.4 и 1.6. Няма логично обяснение, но става. Теча ти е точно в средата между изпускателните тръби. Там избива една маслена магистрала.

тая маслена магистрала не минаваше ли в задната част на блока :knee:
 


Ми последния път като свалях главата гледах майстора в ръцете и ми пказа къде е минало маслото. Имаше една бяла ивица образно казано. Сега тя тръгваше от един отвор с разклонения. Са малко образно и по спомен обяснявам ама си се виждаше перфектно къде е минавало маслото под гарнитурата. Та колата ми го направи този номер два пъти. След втория вече няма ядове. Яд ме е, че нямаше как да снимам блока да се види как се личеше. Иначе от пред става белята точно горе долу на средата на главата. Първия път не съм гледал щото я правиха в София Ауто. Но течеше от същото място. Гарнитурата от София Ауто си беше гладка около отворите нямаше нищо. Тази която сложихме последно беше с едни кафяви като ръбчета около отворите на гарнитурата. Майстора си я избира и каза, че няма да има вече ядове и за сега вече няколко години е слънце. С гарнитурата от София Ауто изкара една година...
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 03 януари 2007 - 12:41

Skip, на Jan 3 2007, 12:33 PM, каза:

...


Описанието на процедурите и нещата за проверка и смяна ти е перфектно! :icon1_biggrin:

:knee:
Отговори

Skip снимка Skip 03 януари 2007 - 12:51

Scorpion_BV, на Jan 3 2007, 12:41 PM, каза:

Колега аз не го плаша! Колко ще му вземат за труд и колко струват само належащите неща за смяна, гарнитурата, гарнитурите на смукателя и изпускателя и евентуален шлайф и т.н. Дали няма да излязат към 250-300лв. И мисля, че е добре колегата да се настрой за повече и да даде по-малко отколкото да го баламосаме, че ще е ефтино и да го изненадат с яка цифра! Та моля не ми коментирай мнението! Нека колегата сам си прецени. Описанието на процедурите и нещата за проверка и смяна ти е перфектно!  :icon1_biggrin:
 

Опс ... сори, поправих се ... :knee:
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 03 януари 2007 - 13:10

Skip, на Jan 3 2007, 12:51 PM, каза:

Опс ... сори, поправих се ...  :knee:
 


БЛАГОДАРЯ!!! :knee: :knee:

П.С. ти с какво се занимаваш?
Отговори

Skip снимка Skip 03 януари 2007 - 13:56

Scorpion_BV, на Jan 3 2007, 01:10 PM, каза:

П.С. ти с какво се занимаваш? 
Контрол и управление на технолпгични обекти - разбирай компютри които получават информация от разни датчици и според тая информация управляват разни изпълнителни механизми така, че да се постигне опимална работа на целия обект ...
В тоя смисъл двигателят на колата също е един вид технологичен обект де ... :)
В случая - двигателите са ми хоби за разтоварване ... не съм в авто-бизнеса, ако това имаш предвид. :knee:

И по темата, че да не е тотален офтопик - преди свалянето на главата, едно почистване на двигателя май няма да е излишно. И без това след ремонта маслото ще се сменя.
Дали ще е с добавка към старото масло ... или с промивно масло, си е въпрос на избор.
В последно време ползвам промивното масло на Приста Ойл и съм доволен ... но основната причина да ползвам него е, защото го купувам в по-големи разфасовки винаги го има в склада ... :knee:
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 03 януари 2007 - 15:29

Skip, на Jan 3 2007, 02:56 PM, каза:

Scorpion_BV, на Jan 3 2007, 01:10 PM, каза:

П.С. ти с какво се занимаваш? 
Контрол и управление на технолпгични обекти - разбирай компютри които получават информация от разни датчици и според тая информация управляват разни изпълнителни механизми така, че да се постигне опимална работа на целия обект ...
В тоя смисъл двигателят на колата също е един вид технологичен обект де ... :)
В случая - двигателите са ми хоби за разтоварване ... не съм в авто-бизнеса, ако това имаш предвид. :knee:

И по темата, че да не е тотален офтопик - преди свалянето на главата, едно почистване на двигателя май няма да е излишно. И без това след ремонта маслото ще се сменя.
Дали ще е с добавка към старото масло ... или с промивно масло, си е въпрос на избор.
В последно време ползвам промивното масло на Приста Ойл и съм доволен ... но основната причина да ползвам него е, защото го купувам в по-големи разфасовки винаги го има в склада ... :knee:
 


Един малко :knee: въпрос - след смяна на сегменти, биелни лагери и подобни триещи се елементи, с какво масло да се кара първите няколкостотин километра докато се сработят нещата? По-тънко или по-плътно?
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 03 януари 2007 - 15:39

bat_jorko, на Jan 3 2007, 03:29 PM, каза:

Skip, на Jan 3 2007, 02:56 PM, каза:

Scorpion_BV, на Jan 3 2007, 01:10 PM, каза:

П.С. ти с какво се занимаваш? 
Контрол и управление на технолпгични обекти - разбирай компютри които получават информация от разни датчици и според тая информация управляват разни изпълнителни механизми така, че да се постигне опимална работа на целия обект ...
В тоя смисъл двигателят на колата също е един вид технологичен обект де ... :)
В случая - двигателите са ми хоби за разтоварване ... не съм в авто-бизнеса, ако това имаш предвид. :knee:

И по темата, че да не е тотален офтопик - преди свалянето на главата, едно почистване на двигателя май няма да е излишно. И без това след ремонта маслото ще се сменя.
Дали ще е с добавка към старото масло ... или с промивно масло, си е въпрос на избор.
В последно време ползвам промивното масло на Приста Ойл и съм доволен ... но основната причина да ползвам него е, защото го купувам в по-големи разфасовки винаги го има в склада ... :knee:
 


Един малко :knee: въпрос - след смяна на сегменти, биелни лагери и подобни триещи се елементи, с какво масло да се кара първите няколкостотин километра докато се сработят нещата? По-тънко или по-плътно?
 


С точното като вискозитет за колата ти и качествено. Не се лъжи да слагаш разни ефтинджоци както съветват много от "майсторите" щото трябва да го хвърлиш след 1000 км. Разработването е най-важното нещо след основен ремонт и мазането трябва да е перфектно!
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 03 януари 2007 - 18:41

Skip, на Jan 3 2007, 12:33 PM, каза:

Като се свали главата ще се види какво има за смяна.
Гарнутурите, гумичките и семерингите на разпределителния вал са около 50 лв.
Главата не е задължително да се шлайфа - като се свали тогава ще стане ясно трябва ли шлайф или не.
Като се проверява главата, не е излишно да се провери и блока ... ако колата е прегрявана и после двигателя е поливан с кофата - може и блока да е мръднал ...

Същата работа е с клапаните.
Като се отвори - ще се види дали има клапани за смяна, вкл. и  какво е състоянието на водачите ...

Машинна обработка на клапаните и леглата е около 30 лв., което е добре да се направи, щом главата е свалена. Ако трябва и шлайф - още 20-25 лв. Добре е главата да се прави в читав сервиз с кадърни майстори.

Нека майстора, който ще сваля главата, да види и какво е състоянието на хидравличните повдигачи, също и леглата за тях в главата. Дори да са изправни повдигачите, едно почистване няма да е излишно ...
Нека да премери и болтовете за стягане на главата към блока ... ако това не  е първото сваляне на главата, може да се наложи и купуването на нови болтове.

Ако двигателя досега не е отварян и е бил добре поддържан, ще трябват само:
- гарнитури за главата, за капака и за колекторите;
- маслоотражателни капачки (гумички);
- семеринги за разпределителния вал;
- обработка на челата на клапаните и седлата, ... евентуално шлайф на главата, ако има нужда;
- почистване на повдигачите (и сам може да го направиш).

Така, освен че ще си решиш проблема с теча на маслото, но и двигателя ще заработи по-добре.
От друга страна, може да правиш ремонта когато имаш възможност ... т.е., не е супер неотложен ремонта, щом само леко омаслява ... Но в никакъв случай не слагай разни добавки към маслото за спиране на течове ...
 


Благодаря на всички за изчерпателните отговори. Явно работата е по-сериозна от колкото си я мислех и то точно посред зима :-(
Последен въпрос - дали ще ме изкара още 2-3 месеца? - зимата я карам много малко(около100-150км на месец)
Отговори

Skip снимка Skip 03 януари 2007 - 18:59

Tehni4oR, на Jan 3 2007, 06:41 PM, каза:

Последен въпрос - дали ще ме изкара още 2-3 месеца? - зимата я карам много малко(около100-150км на месец)
 
Ами гледай по-често нивото на маслото и си карай ... това, че ще "освежаваш" от време на време маслото, двигателя няма да се разсърди ... ;=)

А щом ганитурата е тръгнала - не е лошо да поглеждаш и в разширителния съд за антифриза, състоянието на маслото върху щеката и от вътрешната страна на капачката ... и т.н. ... не че шанса да пропусне и на други места е голям, но страх лозе пази ...
Тези неща, и без да имаш тоя проблем с гарнитурата, е добре да ги следиш ...
Отговори

manqk_astra снимка manqk_astra 14 февруари 2012 - 15:42

Здравейте, аз имам подобрен проблем имам теч на масло точно под колекторите слаба работа.На щеката не показва никаква загуба на масло.Ходих на майстор каза ми да отида да ми измият двигателя и да види точно от къде избива.Мисля си да не би да е от долната гарнитура от вятъра да пръска по нагоре маслото.Дано да не се окаже гарнитура на главата че лошо.Някой ако знае какво друго може да е освен гарнитурата на главата.Двигателя е X16SZR --1997 год.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 14 февруари 2012 - 20:53

Кое му е лошото нема и 20 лева,а да и 12 силикона между кутията на клапаните и главата:-)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg