Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Insignia

Проблем с подгряване

KODI80 снимка KODI80 28 октомври 2015 - 18:59

Възникна проблем при мен с подгряването на шофьорската седалка, а пасажерската си функционира.

След като натисна бутона иконата на дисплея се визуализира със различните степени на подгряване, но затопляне няма.
Иконата стои на дисплея около 2 минути след, което изчезва.

Във Опел без диагностика ми казват, че е възможно да се изгорели подгряващите модули, които освен, че са цифра ги нямат налични и само с доставка, която ще се забави във времето.

Какво може да ме посъветвате аз да тествам за установяването на проблема и най-вече неговото отстраняване?

ПП. Ако е от значение шофьорското място има и т.нар. функция обдухване.
Отговори

Vasil Popov снимка Vasil Popov 30 октомври 2015 - 19:16

Може да пробваш да замериш с мултицет дали се подава напрежение при буксата към седалката.
Ако няма промяна след натискане на бутона, е доста вероятно да е от модула (освен ако няма "защита" ако е изкарана).

Иначе друг вариант е евентуално да се е прецакал термодатчика на седалката и да подава че е загрята, и за това да спира подгрева след 2 мин.

Трети вариант сега се сещам на прима виста е, ако има въпросната защита която споменах в първото изречение, която да изключва напрежението ако има прекъсване на кабела до седалката, буксата на сезалката или друго.
Понеже съм се занимавал като хоби с усилватели (не за автомобили, а за домашна употреба) и тн., в доста от схемите с висока мощност на крайното стъпало имат доста видове защити. Контролният блок за подгрева и одухването, както и всякакви други системи управляващи вентилатори и нагреватели, се водят силнотокови и съответно при прекъсване или проблем с окабеляването е възможно да изключва. Пример още с астрата ми - блока за перките на охлаждане на двигателя изключваше захранването и към двете, тъй като единия вентилатор не беше свързан, както и светваше чек лампата за охлаждане.
Отговори

KODI80 снимка KODI80 30 октомври 2015 - 21:00

Благодаря за насоките.
Проверката с мултицет ще извърша стига да открия буксата /все още не съм се навирал/ надявам се, е някъде под седалката?
Нема да откажа каквато и да е помощ. Все още сме си чужди със Инсигнията.

Датчика за загряла седалка сигурно е вътре в седалката - Как да стигна до него? Респективно и него ще проконтролирам.

Кабела, който отива към седалката как да проследа до релето поне за да го прозвъня - явно ще трябва схема, което ще е греда с намирането пък да не казвам къф съм разчитач на ел. схеми :wall: .

Последното с контролният блок напълно ме изгуби - това е над моите възможности, но със сигурност бих опитал. Разбира се само с приятелски напътствия и указания.
До тази Инсигния личните ми автомобили в сервиз не са влизали. Чисто с любителски интерес, работа и помощ от съфорумци съм се справял.
Що пък да не опитам и с тая :a049: .
Отговори

Vasil Popov снимка Vasil Popov 01 ноември 2015 - 00:45

Буксата трябва да е под седалката, в единия от двата края на закрепването й. Утре ще се загледам и аз и ще си редактирам поста, че не съм се ровил много. На астрата е под седалката откъм средата на колата.

Датчика със сигурност ще е в седалката, предполагам ще трябва някакво разглабяне, тук нямам идея как трябва да се случват нещата.

За кабела ще трябва да го проследиш, вероятно и да наддигнеш подовата настилка и/или да поровиш под ръчвната и скоростния лост. Оттам навътре обаче е слежно, тъй като ще влиза под таблото. Иначе едва ли е от накъде навътре, тъй като няма какво да го мести кабела, за да го прекъсне. Но всичко е възможно... ако има кофти връзка, може да е нагоряла от големия ток на нагревателя.

За контролния блок ще трябва да минеш най-вероятно през сервиз, тъй като ще знаят къде да го търсят... Тая кола има много електроника май не е добра идея да я разчастиш цялата само за да го намериш :icon_wink2:

PS: За помощта - бих могъл да мопогна с идеи, понеже сме малко далече :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Vasil Popov: 01 ноември 2015 - 00:46
Отговори

KODI80 снимка KODI80 01 ноември 2015 - 17:16

Благодаря ти за съветите.

Днес се отдадох на проблема - буксите за подгряването и на двете седалки, обдухването на шофьорската и цялостното движение на седалката влизат в един цял блок точно в средата под седалката. Открих, коя е буксата за подгряването.
Напрежение има, чувам дори и релето вътре във контролният блок как цъка при включване и изключване.
Направих няколко опита без да сядам на седалките като пусках подгряването и на двете - това, което констатирах е, че подгряващите модули явно работят и не са изгорели понеже след няколко принудителни включвания след като само се изгаси подгряването на шофьорската леко се усеща загряване особено в предната част на седалката, което ме обнадежди.

Та явно проблема води според мен в температурен датчик ако има въобще такъв, но явно има.
Предполагам, че този датчик не е напълно дал фира, но явно не работи коректно и дори след твърде малко загряване изключва системата.
Това е явно проблема.

Бях предприел действия по разглобяване на контролният блок отдолу на седалката, но в последствие се досетих, че дори и да го разглобя няма какво да направя понеже не съм подготвен и не знам какво точно да търся?
В последствие съжалих, че не го разглобих понеже поне щях да достигна до релето, което пък и то може да е проблемно и да изключва пък то???
Знам ли, дайте идеи???
Отговори

KODI80 снимка KODI80 03 ноември 2015 - 17:40

Като цяло ударих греда с това подгряване - първо не съм сигурен, че тази букса, която като издърпах и не включва подгряването е буксата, чрез която мога да измеря съпротивлението на подгряването???
Някой знае ли, коя е буксата и въобще да удари едно рамо с идеи поне? Много ни е слаб коловоза тук във форума.

В руски форум намерих информация, но според упоменатите там цветове на кабели и букси при мен сериозно се разминават.

:surrender:
Отговори

BOz снимка BOz 05 ноември 2015 - 11:42

Най-лесното, което може да направиш е диагностика. Трябва да видиш кода на грешка, за да го мислим след това.
Накратко за системата.
Когато натиснеш копчето за подгряване, модула на климатика по серийна връзка се свързва с модула за подгрева, който се намира под седалката.
Модула под седалката управлява подгрева и на 2-те седалки. Щом едната седалка работи, то значи комуникацията между климатичния модул и този под седалката е наред.

Модула за подгрев под седалката има 3 връзки към седалката - два елемента за подгрев, един в седалката и един в облегалката, и един термистор, който се намира в седалката.
Модула следи за тока, който минава през реотаните и го сравнява с референтни стойности също спрямо термистора.
Ако има разминаване в референтните стойности на някой от 3-те елемента, то подгряване няма и се записва съответната грешка.
Двата реотана би трябвало да са на букса между модула под седалката и самите тях. Трябва да имат ориентировъчно съпротивление около 1-5 ома

Това е накратко описанието на системата. И както казах - мини една диагностика и просто кажи номера на грешката, за да може да се ориентираш къде е проблема.

Пробвал ли си да пуснеш подгрева, когато не си седнал върху седалката? Сядаш на пасажерската и пускаш шофьорската. Идеята на този тест е, че понякога може да се прекъсне някой нагревателен елемент при сядане, а когато върху седалката няма никой, то може нещата да работят. Това също е шанс да разбереш, ако имаш късмет, дали има проблем в нагревателния елемент на седалката или гърба ѝ.

Успех.
Отговори

KODI80 снимка KODI80 06 ноември 2015 - 18:22

Благодаря за разясненията BOz.

В общи линии и информацията, която придобих от чужди сайтове, е че това е болно място на Инсигниите. Нагревателните магистрали се прекъсват. Проверих във Опел - 300 лв за модула за седалката и около 200 за облегалката. Така си ме отпратиха понеже нямаше и време за диагностика, а аз съм си за ....... понеже още не съм си взел ОП-КОМ :wall: .
Дайте съвет и за него.

Някой в Русе ако удари едно рамо този уикенд с ОП-КОМ ще е супер.

Пробвах без да съм седнал - пасажерската работи перфектно и както писах по назад като, че ли усещам шофьорската леко да затопля в най-предната част на седалката чак след няколко принудителни натискания понеже то се гаси само след 1 - 2 минути.
Отговори

BOz снимка BOz 30 ноември 2015 - 15:13

Ето какво открих спрямо твоите описания. Виж дали влизаш в сервизния бюлетин:

Цитат

Insignia 2009-2010 – All Engines

Note: Only vehicles with leather or partial leather seats are affected.
Customer complains that driver seat heater stops after a few seconds. Trouble codes B2425/0D and B2430/0D may be set.

This is caused by insufficient routing of the seat heater wire from the seat cushion to the flange (design fault).

Improved seat heating mats with a new design have been introduced in production as of VIN W0LGT5EM5A1052930 (6th January 2010).

In case of customer complaint replace the seat heating mat with the improved version.
Spare Parts: Part No.Seat heating mat 20944820
Отговори

KODI80 снимка KODI80 03 декември 2015 - 16:37

Благодаря BOz - както винаги полезен с информация.

Да, и аз попаднах на този бюлетин, но от Опел нещо не ме зарадват, а иначе са точни.
Първо защото автомобила е 2011 г. производство и ми казват, че не влизам във сервизна акция - това първият път като правихме сверка по рама.
Вторият пък след като попаднах на това ми отговориха, че в досието виждат, че вече е било правена тая сервизна акция по смяна със подобрената версия.

Сега не знам кво да правя - подгряването не работи.
Ако не влиза в сервизна акция как е била правена преди?
Омотах се тотал - помагайте.
Отговори

BOz снимка BOz 03 декември 2015 - 21:36

Диагностика -> грешки -> мислим как да помагаме. :)
Отговори

xeac снимка xeac 08 януари 2016 - 14:29

Здравей KODI80,

Незнам колко ще те успокоя, но и аз вече съм от твоят отбор. Подгряването спря, естествено точно когато е най-необходимо. Натискам подгряване, релето се чува, след околко 1-2 мин. чувам пак релето и подгряването се изключва. Това е само на шофьорската. И изобщо не усещам загряване. Диагностиката показва следното:


Total number of fault codes: 1

B048E - Auxiliary Heater System
(00) - Present

Още не съм се занимавал, но се надявам уикенда да се разровя малко.
@BOz , Vasil Popov , Благодаря за експертното включване.

to be continued ..
Отговори

BOz снимка BOz 10 януари 2016 - 21:15

Тази грешка от ЕКУ-то за подгрев на седалките ли е извадена или от ЕКУ-то на климатика?
Защото ми се струва, че е от климатика, а не е гледан модула за подгрев на седалките.
Отговори

xeac снимка xeac 12 януари 2016 - 21:02

 BOz, на 10 януари 2016 - 21:15, каза:

Тази грешка от ЕКУ-то за подгрев на седалките ли е извадена или от ЕКУ-то на климатика?
Защото ми се струва, че е от климатика, а не е гледан модула за подгрев на седалките.


нямах много време за да се занимавам ,но след 6-7 опита седалката тръгна няколко пъти , но до там..
ето ги реалните грешки:

**********************ECU ID STARTS**********************
Source Address: HVMSM
Identifier: 0x0302
Hardware number:13501952
Part Number:13503662
Software version number: 00CE0CB0
Hardware key number:
Programming Date: 00000000
System description: DR3662DA83080088
Alpha code: DT

Number of stored fault codes: 2

B2425 - Driver Seat Cushion Heater Circuit - High Resistance
(0D) - Not present

U1519 - LIN Bus 1 Lost Communication with Device 9
(00) - Not present

**********************ECU ID ENDS**********************

Първата мисля ,че е точно тази която се води за фабричен дефект.
Втората предполагам ,че е вследствие на това че не ми връща седалката автоматично когато отключа колата и всеки път ръчно си я връщам посредством бутона за запаментяване на положението.

Това ли е според вас?
Отговори

BOz снимка BOz 14 януари 2016 - 00:14

Това е друга бира вече. :)
Да, първото най-вероятно е свързано с описания по-горе проблем, който съм дал.
За второто си мазохист. :) Вземи я изключи тази екстра да не ти се мърда сама седалката всеки път.
Проблема е, че модула на седалката няма връзка с модула за управление на огледалата. В този ред на мисли запаметява ли ти позицията на огледалата, заедно с тези на седалката? Ако ги запаметява, то тази грешка може да е породена от временно откачване на куплунга на вратата примерно. Ако я изтриеш появява ли се?
Та ако ти запаметява позициите на огледалата заедно с тези на седалката, то не би трябвало да имаш проблеми с автоматичното връщане на седалката. Аз нямам памет на седалката и нямам наблюдение точно в кой момент се връща тя в нормалната позиция. Нека колегите да кажат. Да не би да очакваш веднага да се връща щом седнеш, а примерно да се вряща когато затвориш вратата и подадеш на контакт да речем.
Отговори

xeac снимка xeac 14 януари 2016 - 18:33

 BOz, на 14 януари 2016 - 00:14, каза:

Това е друга бира вече. :)
Да, първото най-вероятно е свързано с описания по-горе проблем, който съм дал.

Ще проверя как стоят нещата при местните представители и ще кажа какво е станало. Предполагам, че ще е мъка.


Цитат

За второто си мазохист. :) Вземи я изключи тази екстра да не ти се мърда сама седалката всеки път.

Веднага ти казвам "защо" не съм я изключил. От време, на време , моята кара колата и като остави седалката залепена до волана , се сещаш как влизам :)


Цитат

Проблема е, че модула на седалката няма връзка с модула за управление на огледалата. В този ред на мисли запаметява ли ти позицията на огледалата, заедно с тези на седалката? Ако ги запаметява, то тази грешка може да е породена от временно откачване на куплунга на вратата примерно. Ако я изтриеш появява ли се?
Та ако ти запаметява позициите на огледалата заедно с тези на седалката, то не би трябвало да имаш проблеми с автоматичното връщане на седалката. Аз нямам памет на седалката и нямам наблюдение точно в кой момент се връща тя в нормалната позиция. Нека колегите да кажат. Да не би да очакваш веднага да се връща щом седнеш, а примерно да се вряща когато затвориш вратата и подадеш на контакт да речем.

Грешката винаги излиза, т.е. има някъде проблем. Огледалата не се местят заедно със седалката. Идеята е настройките да се пазят в ключа и като отключа, всичко да се настрои спрямо личните предпочитания.В този ред на мисли, имаш ли схема на разположените и комуникация на тези модули на огледалата и седалката?
Отговори

BOz снимка BOz 18 януари 2016 - 15:56

Под местене на огледалата имам предвид при запаметяването на отделните позиции на седалката, заедно с промяна на огледалата. Естествено, че лесния вход, който мърда седалката назад, няма да ти мести огледалата.
До колкото съм запознат тези модули комуникират по LIN помежду си.
В този ред на мисли имаш ли други запаметени грешки в модулите за проблем с комуникацията?
Отговори

xeac снимка xeac 22 януари 2016 - 11:41

 BOz, на 18 януари 2016 - 15:56, каза:

Под местене на огледалата имам предвид при запаметяването на отделните позиции на седалката, заедно с промяна на огледалата. Естествено, че лесния вход, който мърда седалката назад, няма да ти мести огледалата.
До колкото съм запознат тези модули комуникират по LIN помежду си.
В този ред на мисли имаш ли други запаметени грешки в модулите за проблем с комуникацията?


Да, разбрах какво имаш предвид, но за съжаление огледалата не се местят когато сменям профилите. Но това е вероятно въпрос на прекъсната комуникация между модулите. Затова ще ги намеря и ще ги проверя.
Относно подгряването на седалките, бях в Булвария откъдето ми казаха , че тази кампания е изпълнена за моят автомобил и естествено няма да мине под гаранция. Явно е много често срещан проблем при Инсигниите. Прекъсване на подгряващата матрица на седалката и по-рядко на облегалката. Ремонтът излиза около 300лв.
Отговори

Гостaquanim_* 27 януари 2016 - 19:46

Привет

и аз тази вчер установих грешка b2425 high resistance.

Като се регистрирах на Опел пише че колата не подлежи на кампания. Това как може да се разбере дали подлежи или не? :)
Отговори

xeac снимка xeac 30 януари 2016 - 19:23

 aquanim, на 27 януари 2016 - 19:46, каза:

Привет

и аз тази вчер установих грешка b2425 high resistance.

Като се регистрирах на Опел пише че колата не подлежи на кампания. Това как може да се разбере дали подлежи или не? :)


Здравейте,

При всеки дилър може да се провери по VIN номер. Попитайте за проверка на отворени сервизни кампания.

поздрави,
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg