Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

За DOT-а и българските търговци на гуми

Dimiter снимка Dimiter 06 март 2020 - 00:00

Здравейте колеги,

Реших да се подготвя за летния сезон и да си купя отсега комплект 4 нови летни гуми.
След доста умуване и разглеждане на разни тестове си харесах DUNLOP BluResponse 195/60 r15 за астричката ми.
И така, видях ги в сайта на гуми център Диана, видях наличностите и се обадих в този на Ботевградско шосе за да попитам кога са произведени, или иначе казано с какъв дот са.
Не знам вашето мнение, но моят опит сочи, че карането с гуми на възраст над 5 години е рисковано, а над 6 години направо си е неразумно. Имал съм произшествия в миналото, които ме убедиха във верността на това правило!

Някаква кисела и нелюбезна търговка ми отговори, че не можели да проверят дота на гумите, тъй като работниците товарели гуми. Трябвало да дойда на място, ако искам да проверят, но всичките им гуми били пресни, сега ги докарвали, и били края на 2019 или началото на 2020. Искаше ми се да поспоря за тази логика, че трябва да дойда на място и да си загубя времето за да си направят труда да ми кажат дота на гумите. Още повече ми е трудно да повярвам, че нямат тази информация в складовата си програма. Но както и да е.
Днес отидох на място. Същата кисела търговка не искаше да ми даде информация със същият довод, че товарели. След известно настояване от моя страна тя склони, и след около половин час ми съобщиха, че исканите от мен гуми са произведени 42 седмица на 2018 година!
След като отказах да ги купя, тя ми каза - "Ето затова не даваме информация за дота" Т.е. че само съм им загубил времето и са си направили напразни усилия да проверяват. Аз пък мисля, че не дават информация защото се опитват да пробутват стари гуми. Започна се един спор, според тях гумите били ОК да се ползват 10 години, ако били съхранявани правилно. И даже взеха да ми показват някакви съмнителни брошури на Мишлен, в които се застъпвало това мнение. Имаха наглостта да ме попитат и на колко години е колата ми, че държа толкова на нови гуми! Тя и колата ми стареела. Каква логика само! И каква наглост!
По-рано само от тях си купувах гумите, но вече не!

Та, чудя се дали ще се намери свестен търговец от който да си купя така желаните от мен гуми, които да са достатъчно "пресни" и без да ми обясняват как гумите са си съвсем чисто нови на година и половина.
Вие откъде си купувате гумите и доволни ли сте?
Мнението беше редактирано от Dimiter: 06 март 2020 - 00:01
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 06 март 2020 - 00:23

Без да е реклама пазарувах от гуми.бг преди години и съм доволен. При поръчката зададох ориентировъчен месец и година за дота и получих гуми с разлика до месец от зададеното.
Пазарувал съм и от диана-та, не съм очарован нито от цените нито от качеството на обслужване.
Отговори

CuMo снимка CuMo 06 март 2020 - 07:55

От диана по-големи мангали няма, втора употреба ще си взема от тях повече няма да купя. Два пъти съм взимал и двата пъти гумите бяха по на година и половина. Да не говорим за уникалното намаление от 30%,което само специални клиенти го имат, което го имаш и в сайта като обикновен потребител и дори след което цената ти излиза даже по - висока отколкото в други сайтове без отстъпка. Давам пример - Continental Premium Contact 6 размер 225/40/18 по други сайтове варира от 180 до 200,в сайта на диана гръмко е зачеркната цената от близо 300 на бройка и след "уникалната" отстъпка са само 210!
Мнението беше редактирано от CuMo: 06 март 2020 - 07:56
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 06 март 2020 - 07:58

Така, през 2018 си купих настоящата каляска, 7 месец. През 8.2018 ми се наложи да купя 2 гуми от Радиал. Дога беше 12с2018г. През октомври купих 4 гуми от Емаг дот 2018. Миналата година април купих 2 летни дот 2019, 4 седмица.
Отговори

ufer снимка ufer 06 март 2020 - 08:17

"Големите" вносители от години обират залежалите стоки по Европа и света, те си знаят на какви цени!!! Който иска нови гуми, трябва да поставя изрично условие и в момента на монтажа пак да провери дали не му пробутват стари. Това се опитаха да направят при мен преди 2 години същите герои от Диана. След като им казах да ми монтират старите на колата, бързо-бързо изкараха новите от склада. Иначе при качествените марки не е проблем да се карат гуми 10 години при добра грижа. Но не е там проблемът! Той идва от все по-намаляващото количество естествен каучук в смесите за сметка на синтетичния, което в перспектива очертава реално скъсяване дълготрайността на гумите като цяло. Така че при почти всички следващи производства ще се скъсява животът на гумите. Дори и да изглежда добре, гумата вече е значително по-уязвима от ултравиолетовите лъчи (заради синтетичния каучук) и няма да се изненадам, ако най-евтините започат да се разпадат след 5-та година.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 март 2020 - 08:37

От хора които се занимават с това знам, че според производителите на гуми до двегодишен дот се смята за нова гума. Това не е приятно и на търговците, защото често ги карат да купуват гуми от тях с дот почти на една година без да им правят отстъпки, а това им е част от договора. Гумата се води с добри качества до 7-мата година от производството и. Т.е. според производителя може да я купуваш до 24 месеца след производството и и да се води прясна. По тая причина който не се интересува от дота гледат да му набутат най-старите в склада. Все пак ако имаш спецялно изискване към това би трябвало да ти дадът пресни, защото не искат да те загубят, освен ако нямат останали само стари. В тоя случай търговеца при който отидеш би трябвало да ти каже "виж, тия са ни само със стар дот, ама ето имаме от тия дето са малко по-скъпи и хубави, ще ти ги дам на същата цена и са пресни", защото иначе друг ще му изяде хляба.

Тези дето са с точно такъв дот, който преди настоящия сезон ще е около година и половина, след сезона - някъде през Май ще ги пуснат на аутлет, защото за следващия сезон ще са над 24 месеца. Аз понякога си купувам така гуми и са с 30/35% надолу, но преди Май месец няма да стане.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 06 март 2020 - 08:39
Отговори

Коцето снимка Коцето 06 март 2020 - 11:00

Вчера си поръчах гуми от един специализиран и доста хвален интернет търговец на гуми, днес или утре очаквам да пристигнат гумите и ще пиша тук за резултата. По телефона ми казаха че гумите са с ДОТ 3319 което за мен си е супер но да видим реално какво ще пристигне.
Относно трайността повечето производители декларират че при правилно съхранение новата гума се счита за такава до 5-та година за летните и до 3-та година за зимните след датата на производство указана като ДОТ. За Дънлоп бях чел че ако гумата не е излагана на слънчева светлина и е съхранявана на тъмно при 10 - 15 градуса и влажност не по-ниска от 50% измененията в структурата на каучука настъпват след 7-та година.
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 06 март 2020 - 12:16

Те производителите могат всичко да казват, но аз например няма как да съм сигурен и да знам точно как е съхранявана гумата преди да я купя. Трябва да вярвам на разни търговци, на които очевидно не мога да се доверя, защото лъжат и увъртат.
Освен това при всички положения колкото е по-стара гумата, толкова си по-прецакан.
Когато се кара гумата, тя е на колата и съответно и слънце я грее и температура различна и озон може да има. (някъде прочетох, че където се съхранявала не трябвало да има озон)

Та някак не мога да приема, че ако купя гумата на 2 години и след това мога да я карам още 7 и всичко да е ОК.
Най-малкото е тъпо един търговец да ми говори, че колата ми не била нова. Аз отивам да купя гуми от него, не да ми обяснява, че колата ми е стара. Аз ако бях милионер нямаше да се занимавам лично да ходя да си купувам гумите най-вероятно. Обикновените хора като мен в България най-често не могат да си позволят нови и скъпи коли.
Отговори

Коцето снимка Коцето 06 март 2020 - 12:56

Ти ако предварително беше "пообиколил" малко из авто форумите щеше да знаеш че в Диана изобщо нямаш работа, там разчитат само на фирми заради споменатата измислена отстъпка и на балъци, а те не са малко. Има поне 4 интернет търговци които продават на по-ниски цени и според много отзиви са съвсем коректни, освен това имаш право на връщане ако нещо не отговаря на предварителната уговорка.
Ако търсиш гуми произведени вчера трудно ще ти се получи, най-малко защото нашите търговци не работят с големи обеми и обикновено купуват от западни търговци на едро а не от фабриките, а там каквото се падне. Особено сега в началото на сезона за летните гуми първо се обират остатъците от края на миналия сезон, след това ако имаш късмет към Май или Юни месец може да улучиш на гума произведена преди 3-4 месеца.
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 06 март 2020 - 13:06

 Коцето, на 06 март 2020 - 12:56, каза:

Ти ако предварително беше "пообиколил" малко из авто форумите щеше да знаеш че в Диана изобщо нямаш работа, там разчитат само на фирми заради споменатата измислена отстъпка и на балъци, а те не са малко. Има поне 4 интернет търговци които продават на по-ниски цени и според много отзиви са съвсем коректни, освен това имаш право на връщане ако нещо не отговаря на предварителната уговорка.
Ако търсиш гуми произведени вчера трудно ще ти се получи, най-малко защото нашите търговци не работят с големи обеми и обикновено купуват от западни търговци на едро а не от фабриките, а там каквото се падне. Особено сега в началото на сезона за летните гуми първо се обират остатъците от края на миналия сезон, след това ако имаш късмет към Май или Юни месец може да улучиш на гума произведена преди 3-4 месеца.

Ми хубаво де, ето обикалям форумите и търся съвет. Все пак човек няма време само да рови по форумите и да търси навсякъде.
За Диана се изясниха нещата, след като тях ги споменаваме по име, не виждам проблем да споменеш и тези, които са коректни, та да ми спестиш още главоболия.
Сега направих запитване до Радиал, дано излязат по-коректни.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 06 март 2020 - 13:09

Не е много прието да казваме къде, първо защото е реклама и второ защото ако не останеш доволен после ще име еди кой си ми каза еди какво си. Ще ти пиша на лично от кои съм доволен, ако имаш интерес.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 06 март 2020 - 13:13

Мойте летните са от там.
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 06 март 2020 - 13:22

 Ne6to Smisleno, на 06 март 2020 - 13:09, каза:

Не е много прието да казваме къде, първо защото е реклама и второ защото ако не останеш доволен после ще име еди кой си ми каза еди какво си. Ще ти пиша на лично от кои съм доволен, ако имаш интерес.

Предположих, но все пак след като оплюх Диана и никой не се възпротиви, дори повечето хора потвърдиха, че не стават, реших че няма да има проблем и да кажем кои са свестните.
Но не искам да нарушавам правилата във форума и да създавам проблеми на някого, така че ако ми пратиш на лични ще е ОК за мен.
При изричната уговорка, че това е твое лично впечатление, и не се ангажираш, че и аз ще бъда непременно доволен от тях. Мисля, че така е коректно.
Нормално е по принцип от всяка фирма да има и доволни и недоволни, въпросът е къде е баланса. Все пак зависи и как клиентът подходи, но в случая с Диана явно нещата не са наред.

Надявам се да не стане проблем, но ще споделя, че току-що говорих с Радиал, човекът беше много любезен и каза, че имали от 2018, но щял да се постарае да ми намери из складовете и по-пресни гуми, от 2019.
Каза, че още било рано за сезона и можело по-късно да се получат по-пресни.
Та поне не ме наруга, че питам за ДОТ, и дори да не стане работата няма да бъда недоволен, защото човекът нищо не криеше и директно ми каза как стоят нещата. Поне дотук за мен са коректни.

Едит - нямат по-пресни, не се опитаха да ме убеждават в глупости, очевидно такъв размер гуми не се търсят много от висок клас, затова така се получава.
Сега звънях и на Медина-мед, и те нямат пресни гуми от този модел и размер. Не се опитаха да шикалкавят, казаха си направо.

Диана продължават да са черните овци.

Така както върви май ще си внеса сам гумите от Англия или от другаде. Цената там излиза дори по-евтина. А евтин транспорт също не е трудно да се осигури.
Мнението беше редактирано от Dimiter: 06 март 2020 - 13:43
Отговори

Коцето снимка Коцето 06 март 2020 - 13:35

Ако имаш търпение изчакай да ми пристигнат днес или утре (такъв е срока в офертата) гумите и ще ти кажа поне този търговец дали е коректен, ако заслужава ще го похваля публично, ще споделя и други от които имам индиректни отзиви.
Директно от центрове за гуми съм купувал от Медина мед преди около 7-8 години - голямо чакане и 2 годишни гуми, купувал съм преди 2-3 години от Примекс - зимни гуми на 3-4 месеца, летни гуми на 1 година. В тези центрове това което най-много мразя е развиването и затягането на гайките/болтовете с гайковерт, единственото място където го направиха с динамометричен ключ беше Примекс но като погледнах на колко е настроен (130 Nm) и му се развиках на момчето. Аз им казвам напомпи ми гумата на 2,0 той ми я помпи на 2,3. Айде стига, вече искам само демонтаж/монтаж на гумата както и баланс ако е качествен, останалото от мен.
Мнението беше редактирано от Коцето: 06 март 2020 - 13:55
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 06 март 2020 - 13:46

 Коцето, на 06 март 2020 - 13:35, каза:

Ако имаш търпение изчакай да ми пристигнат днес или утре (такъв е срока в офертата) гумите и ще ти кажа поне този търговец дали е коректен, ако заслужава ще го похваля публично, ще споделя и други от които имам индиректни отзиви.

Благодаря, търпение ще имам, няма проблем.
То засега излиза, че повечето търговци са коректни. Въпросът е да си намеря гуми каквито искам и не от 2018 година.
Ще чакам да споделиш какво си получил. Поздрави!
Отговори

sathv снимка sathv 06 март 2020 - 18:31

Значи,складови гуми с Дот до 3 години на всички реномирани производители са със статут нови. По принцип летните гуми се произвеждат зимата а зимните лятото. Предлаганите гуми от Диана са произведени за лятото на 2019г. Твърде вероятно е тези за 2020г. още да не са внесени. Още повече, че много модели, особено по-малко търсените размери не се произвеждат всяка година и не е сигурно дали изобщо ще има Дот 2019. Още повече, че Дънлоп не е търсена марка в България и продажбите са им нищожни. Можеш да си купиш гуми от Англия, може ако щеш от Африка. Това си е твой избор. Диана няма да си изхвърлят новите гуми и да ти внесат пресни щото така ти се иска на теб. Още повече че с нищо не са ти виновни.
И извън темата. Знаете ли, че марковите маратонки също имат Дот? Директно от извора. Найк не разрешават на тяхни представители да продават маратонки с Дот по стар от 3 години. Тези маратонки могат да се продават от магазини като Лидъл, Кауфланд и неангажиращи с марката дребни търгаши.
Отговори

ZIGI снимка ZIGI 06 март 2020 - 19:51

И аз купих есента от автогуми бг и съм много доволен от ДОТ доставка от обслужването а и цените съм ги сравнил...дори си ги взех лично че единия склад ми е близко само монтажа не беше при тях че се запазва час предварително
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 06 март 2020 - 20:34

...
Мнението беше редактирано от Dimiter: 06 март 2020 - 20:54
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 07 март 2020 - 09:37

Аз съм доволен от Медина и Примекс. Освен дот-а ми казват къде е произведена гумата, дори ме пуснаха в склада да си ги поогледам. При първият съм малко разочарован от бавният монтаж имат малко клетки иначе и на двете места стегнаха болтовете с динамометричен ключ, но както каза колегата по-горе със страшно усилие, което се преодолява само с ключ снабден с поне метър рамо.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 07 март 2020 - 09:37
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 07 март 2020 - 10:44

 Rosen Popov, на 07 март 2020 - 09:37, каза:

Аз съм доволен от Медина и Примекс. Освен дот-а ми казват къде е произведена гумата, дори ме пуснаха в склада да си ги поогледам. При първият съм малко разочарован от бавният монтаж имат малко клетки иначе и на двете места стегнаха болтовете с динамометричен ключ, но както каза колегата по-горе със страшно усилие, което се преодолява само с ключ снабден с поне метър рамо.


Първо - не е задължително да сменяш гумите там, където ги купуваш, макар някои да предлагат безплатен монтаж ако купиш от тях.
Аз си знам тук едно място, което ми е близо и където сменят и правят баланс евтино и качествено. Случвало ми се е да ме оскубят здраво за смяна на гуми на други места.
Колкото до стягането на болтовете с динамометричен ключ, това никъде не съм го виждал, и мисля не е нужно чак толкова, макар да е може би правилно, стига динамометричният ключ да е настроен правилно.
Пренатягането е вредно и може да създаде проблеми. Общо взето стягането и развиването трябва да може да става на ръка с ключа, който е в комплект с колата, при това без допълнителни лостове. И то от мъж около 75 кила.
Аз съм доста повече, но знам колко да натягам.
Мнението беше редактирано от Dimiter: 07 март 2020 - 10:48
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg