Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Astra J (2009 - 2016) инфо за модела

benzy снимка benzy 06 август 2020 - 16:29

Точно за това по-скоро клоня към 2010-2011та модел, надявам се тия дни имам врем да огледам и тествам едно шептящо 1.6 цдти, но съм скептичен, че ще си струва 14те хиляди на фейслифта... (а и липсва най-важната екстра - пълната кожена седалка) но може да се изненадам.
Двигателите по интерес за покупка за сега ги подреждам така:
1) 1.4 турбо бензин;
2) 2.0 дизел;
3) 1.6 турбо бензин;
4) 1.6 шептящ дизел

А на Инсгния си и хвърлям поглед, дори и старите в подходящия цвят и джанта не изглеждат лошо, дори мога да кажа, хечбека ми харесва. Голям кораб е, а аз скромен миньон, но комфорта е друг. Усмихна ми късмета да покарам новата Инсигния и определено разликата спрямо Астра голяма. Двигателите са еднакви с Астрата и обслужването няма да е по-скъпо. Като гледам единствено разхода ще е по-висок, и ще се препотвам да намеря къде да паркирам, но ми стои като възможност.
Отговори

Dowper снимка Dowper 07 август 2020 - 07:04

Значи си се спрял на последния ти избор за двигател. :biggrin: Аз този шептящ дизел доста ме отказа като цяло, като гледам в К модела какви проблеми има, а тук колите са още по-стари и на още повече км.
Отговори

benzy снимка benzy 08 август 2020 - 13:55

Заради идеята да се събира инфо на едно място, си позволявам си да "открадна" един пост на колегата emoned:

"Мисля че това трябва да са моделите на по-важните светлини по колата(когато е с халогенни фарове) На тези на които след наименованието има въпросителни, не съм сигурен за модела.

Дневни/предни габарити - W21/5W
Задни габарити - W5W
Къси светлини (халоген) - H7
Дълги светлини - H7
Предни за мъгла - H10
Задни за мъгла ???- H21W
Мигачи отпред - PSY24W
Мигачи странични - WY5W
Мигачи задни - W16W
Заден ход ??? - W16W
Регистрационен номер - W5W
Стоп-сигнал - W16W
---------------

И добавям още нещо:
дължините на чистачките на Астра J са 680/625мм.
Обслужване, според мотора - ремъци, масла, филтри, труд и т.н., излиза около 400 лв
Отговори

bobobobi снимка bobobobi 11 август 2020 - 08:52

Колега Бензи не се отказвай от бензина, мисля че добре си се насочил към 1.4 турбо. Да вярно нямат кой знае какви екстри, моята се води Еклектив или нещо подобно, но си я харесвам. Действително забелязвам, че като цяло бензивите автомобили малко са поскъпнали, но според мен това се дължи на намалелия внос от Западна Европа, но пък и 13-14 хил. лева са прекалено много за такъв 10 годишен модел автомобил. Според мен 8-9-10 хил.лева са реалната цена в момента за запазена Jка. Ако ще е за 14 бона аз бих гледал някое Субару след 2010та.
Отговори

benzy снимка benzy 13 август 2020 - 22:35

Попада ми интересно мнение за 1.6T двигателите (отдолу превод от оригинала), ще ми е интересно да чуя мнения.

Има случаи на спукани бутала в тези двигатели. И за да стане по-интересно, е само 4то буталото е това, което дава проблеми.
Очевидно е, че повредено бутало е доста голям проблем и ще струва много за отстраняване. Това не е стандартна поддръжка и не е нещо, което бихте очаквали да се случи с колата ви. Мисля, че проблемът с буталото е причинен от комбинация от фактори, така че нека разгледаме първо фактите:

• Повечето повреди в буталото се случиват при двигателите със 192 к.с., 1.6 Turbo Z16LER, използвани в Corsa VXR/OPC. При останалите случаи мнозинството са при тунинговани коли. Заводските двигатели също могат да покажат подобен проблем, но много по-рядко. Процентът на двигателите, които се отказват, не е голям, така че няма нужда да изпадате в паника. Можете да започнете да шашкате, ако го надуете до над 200 к.с. използвайки стандартните фабрични инжектори за гориво ...
• Z16LER със 192 к.с е практически същият като 180 к.с. Z16LET – разликата е в различните настройки на ECU то. Z16LER просто е надут малко повече, за повече мощност. А A16LET е по-нова версия на Z16LET, като двата са почти идентични, с изключение на системата за променливо газоразпределение, монтирана заради повишените екологични изисквания – но „вътрешностите” са идентични.
• Горивните инжектори на тези двигатели са адекватни за мощност около 200 к.с. Ако поискате повече мощност, инжекторите ще достигнат максимума си преди постигане на максималните обороти на двигателя. Това означава, че те не могат да доставят нужното количество гориво и гориво-въздушната смес ще остане бедна при повишаващи се обороти и пълно натоварване. Бедна смес = прекомерна топлина = спукано бутало.
• Буталата са отливки и не са много издръжливи, иначе не биха се пръснали. Така хората тунинговащи подобен мотор ползвайки стандартните инжектори рискуват счупване на 4то бутало. За да се направи правилно тунинга се използват нови инжектори и всички бутала се замянят с ковани, това окончателно решава проблема.
• Много от проблемните Корси са били притежание на младежи под 25 години, а тази възрастова група е склонна да „насилва” двигателите по неправилен начин.

Би трябвало да има и други фактори, които да водят до проблеми само в 4ти цилиндър, докато останалите обикновено са добре. Имам някои идеи, защо това се случва. Ето ги и тях (мои мисли и спекулации с непотвърдени факти):
• 4ти горивен инжектор е последен на горивната рейка, което може да води до по-слабо „захранване” сравнено с останалите 3.
• 4ти цилиндър е най-отдалеченият от водната помпа. Вероятно охлаждането на този цилиндър не е толкова добро, колкото на предходните по ред.
• Входящият колектор може да разпределя въздуха неравномерно и да захранва 4ти цилиндър с малко повече въздух, водейки до нарушен баланс на гориво-въздушната смес.
• Възможно е да е поради детонации. 98 октаново гориво е препоръчително от производителя и използването на по-нисък октан може да е причина.

Време е да обобщим случая:
Млад и въодушевен шофьор репрограмира двигателя за повече мощност – максимума, което стандартния хардуер може да предостави. В някоя студена сутрин се вмъква в колата и потегля с пилене на гуми, секунди след като е запалил.
Фабричните инжектори не могат да поддържат изискваното от шофьора, така че температурата в 4ти цилиндър се повишава бързо до опасни нива. Заради цялостния дизайн на агрегата 4ти цилиндър поема цялото натоварване. Злополучното 4то бутало, което преди секунди още е било студено поема термичен шок. Внезапната промяна в температурата води до повишен стрес в относително крехкото лято алуминиево бутало.
Ето един вероятен „перфектен сценарий” за проблем в 4то бутало и то внезапно казва пук и поддава! Това може да не се случи внезапно, но ако това се повтори няколко пъти и буталото тръгва по своя път към буталния рай.

Мисля, че този проблем в по-голямата си част възниква от шофьора и как се е отнасял към колата.

Ако се притеснявате и желаете да удължите живота на мотора, следвайте следните насоки:
• Не тунинговайте мотора освен ако не го съчетаете с ъпгрейд на инжекторите. Но дори с по-големи инжектори така повишавате риска от повреда.
• Никога не изцеждайте колата преди двигателя да е загрял. Винаги позволявайте да се охлади преди да го изключите. Не шофирайте ентусиазирано последните няколко минути преди да достигнете дестинацията си и да го изключите – позволете му да поработи 15-30 секунди на празен ход преди да го загасите. Освен всичко това е добре и за турбокомпресора.
• Изберете високооктаново гориво, понижавайки риска от детонация.

Ако се следват тези прости правила, личното ми мнение е, че всичко трябва да е наред. Винаги ще има малък риск да се чуе пук от 4ти цилиндър, като това се е случвало и при немодифицирани мотори, но този мотор не е лош, просто не обича да бъде злоупотребяявано с него. Оставете го на безопасните фабрични 180 к.с. и се грижете добре за него.

Ако възнамерявате да закупите кола с мотор 1.6 Turbo, се огледайте за симптоми за проблем с буталата.: груба работа на мотора и прекъсвания в запалването, нежелани шумове, изпушване, липса на мощност. Опитайте се на намерите неизтезавана от предишния собственик кола и би трябвало да нямате проблеми.
Отговори

Dowper снимка Dowper 14 август 2020 - 07:43

Тук е коментиран проблема и евентуално решение от руснаците: A16LET.
Отговори

benzy снимка benzy 14 август 2020 - 10:50

 Dowper, на 14 август 2020 - 07:43, каза:

Тук е коментиран проблема и евентуално решение от руснаците: A16LET.

Това го четох, и гледах руския клип, доколкото хващам руски и това решение си е сложно и скъпо и един вид обезсмисля (за мен) цялата процедура, по-добре да се кара така и като/ако даде фира да се влагат пари тогава.

Ако е прав пича от Воксхол форума, от където го гепх това, вероятността стандартен мотор на 180 коня без надуване и с добра поддръжка да даде фира не е голям. Идва с по-богато оборудване този мотор и нещата, които търся и леееко може да завия натам, пък да видим. Има колеги, от форума с него, май никой от тях не е изревал.
Повече почва да ме е страх от М32 скоростите отколкото от мотора.
Отговори

Lesnicheq снимка Lesnicheq 26 август 2020 - 07:28

Здравейте, за пръв път в живота ще си купувам кола и се бях спрял на Astra J от 2010 нагоре (понеже изглеждат по - модерно и приятно от 2009 и надолу). Мислех да е дизел 1,7 цдти , но така като четох май никой не го предпочита и май ще си ходя пеша.... :( . Нямам и голям капитал, който мога да вложа и направо е супер объркващо и откачено това с тия коли...
Отговори

Dowper снимка Dowper 26 август 2020 - 08:37

Е то има голям избор на мотори, не е само 1.7. Относно капитала - според мен си държат доста високи цени този модел, необосновано високи даже и за тия с базово оборудване.
Отговори

benzy снимка benzy 26 август 2020 - 10:25

 Lesnicheq, на 26 август 2020 - 07:28, каза:

Мислех да е дизел 1,7 цдти , но така като четох май никой не го предпочита и май ще си ходя пеша.... :( . Нямам и голям капитал, който мога да вложа и направо е супер объркващо и откачено това с тия коли...

Тегаво е... много е тегаво... направо мразя да си сменям колата (в момента даже нищо не правя само ги гледам на картинки)

Ако си решил да е 1.7 - взимай и не го мисли, но 110 те коня, 125 е по капризен. Никак не е лош мотора, напротив доста надежден си е, просто не е на нивото на по-модерния 1.6 цдти, нито пък на вървенето на 2.0 цдти. Лично аз имам "проблем" с тракането на дизелите като цяло, иначе самата идея на дизеловия мотор никак не е лоша :) така и не стигнах до тази дето исках да пробвам, докато се наканя я бяха отнесли, но със сигурност искам да пробвам и 1.6 и 1.7 защото не съм убеден, че 1.6 си струва надценката от около 4хил лева. Даже и 2.0 искам да пробвам дизел преди окончателно да се спра на 1.4 турбо бензинката, която си ми е фаворит. Знам ли дизеларката може да ме изненада приятно :)

Минус на 1.7 цдти е, че е по-шумен и мисля, че е с евро 4, но пък плюс за мене е, че е с ремък, не с верига. В миналото веригите са били други и от там мита за необслужваем мотор, сега аз го смятам за негатив като ремъка е по-лесен за смяна и по евтин, докато с новите материали дава и достатъчно пробег. А и точно с 1.7 може да се включиш и с по-ограничен бюджет, така че нека не те отказва. Иди качи се на една и ако ти харесва как върви и е в добро състояние - отнасяй я :)

От друга страна не знам какво имаш предвид под "нямам голям капитал" Ако нямаш голям капитал може би по-разумно е да слезеш надолу при фйслифта на астра H 2007-9 примерно. Да, не е толкова зализан и модерен, но е по-евтин и дизеловите модификации доста здрави. Мисля си, че за Астра J трябва да имаш минимум 10-11 000 лева, за да вземеш поне прилична, да регистрираш, обслужиш и да ти останат 5 лева в джоба, за евентуален ремонт изненада.

 Dowper, на 26 август 2020 - 08:37, каза:

според мен си държат доста високи цени този модел, необосновано високи даже и за тия с базово оборудване.

Мисля си, че просто това е последния що годе читав модел и за това държи цените.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 27 август 2020 - 10:00

 benzy, на 14 август 2020 - 10:50, каза:

Това го четох, и гледах руския клип, доколкото хващам руски и това решение си е сложно и скъпо и един вид обезсмисля (за мен) цялата процедура, по-добре да се кара така и като/ако даде фира да се влагат пари тогава.

Ако е прав пича от Воксхол форума, от където го гепх това, вероятността стандартен мотор на 180 коня без надуване и с добра поддръжка да даде фира не е голям. Идва с по-богато оборудване този мотор и нещата, които търся и леееко може да завия натам, пък да видим. Има колеги, от форума с него, май никой от тях не е изревал.
Повече почва да ме е страх от М32 скоростите отколкото от мотора.



Аз също се надъхвам за този мотор, но в Инсигниа. Пустия 4ти цилиндър много ме притеснява, но си мисля за две неща:
1. Ако няма симптоми като глъхнене, пушек, неравномерна работа то най-сигурния тест би бил замерване на компресия. Там би трябвало да си покаже дали всичко е наред.
2. Ако всичко е наред при компресията, взимаме колата слагаме газ и изолираме проблема със заводската рейка :)

ПС1: поне в Инсигниа тоя мотор е като светия граал, рядко има читави обяви.
ПС2: за 1.4 мотора, виж и този клип https://www.youtube....h?v=qUMSiT9sVXM , направо тия двигатели как са измислени, всеки има проблем който може да доведе до тотал щета....... Голямо разочарование от Опел :)
Мнението беше редактирано от Dechkko: 27 август 2020 - 10:06
Отговори

Lesnicheq снимка Lesnicheq 27 август 2020 - 10:02

Аз до сега карам само бензин никога не съм карал дизел. Ама сега като четох тук, че тези 1,4 - 140 коня били по добри от дизела и почнах да се замислям. А това за парите ми имам някакъв бюджет до 9000 лв, но така както го казваш трябва да имам 15 - 16 хиляди....та аз да си взема нова кола по - добре.. :(
Отговори

Dowper снимка Dowper 27 август 2020 - 13:02

 Lesnicheq, на 27 август 2020 - 10:02, каза:

Аз до сега карам само бензин никога не съм карал дизел. Ама сега като четох тук, че тези 1,4 - 140 коня били по добри от дизела и почнах да се замислям. А това за парите ми имам някакъв бюджет до 9000 лв, но така както го казваш трябва да имам 15 - 16 хиляди....та аз да си взема нова кола по - добре.. :(


За 9к 1,4 140 ще е някоя много убита, читавите като гледам са 12-15к. Точно и това ме отказа за сега и най-вероятно догодина ще скачам на следващия модел, на тия цени не си струва 10 годишна кола.
Отговори

benzy снимка benzy 27 август 2020 - 15:01

 Lesnicheq, на 27 август 2020 - 10:02, каза:

Аз до сега карам само бензин никога не съм карал дизел. Ама сега като четох тук, че тези 1,4 - 140 коня били по добри от дизела и почнах да се замислям. А това за парите ми имам някакъв бюджет до 9000 лв, но така както го казваш трябва да имам 15 - 16 хиляди....та аз да си взема нова кола по - добре.. :(

Ами колега сметни - имаш едно 7-800 минимум чисто административни разходи при покупката, за да я регистрираш и пуснеш в движение, такси, макси, застраховки и т.н.
Ако минеш на 1.7 дизеловия смяна ремък ролки масла е към 400 лв още тук там да бутнеш да смениш атифриз, масло на скоростите (силно препоръчително при тия калпави кутии) спирачна течност сигурно и едно 1500-2000 лева изхвърчат преди да си завъртял ключа да палнеш. Ако минеш на 1.4 турбо (за такъв се съмнявам и че ще ти стигнат парите), първоначалното обслужване е даже и повече, щото аз лично бих сменил и веригата със взимането, да съм спокоен, че няма да има гадна изненада. И оставаш на 7-8000 лева реално за колата и без лев резерва... а взимаш от най-ама най-убитите...

И мен ме терзае кое как, че не ми се набутват пари в ламарина, разумно е да взема добра Х-ка, но пък вървежа, в смисъл на комфорт, на окачване и обезшумяване в Jката е съвсем друг. Не знам какво да кажа, мисли го пак. Или изчакай още да паднат цените или се напъни с бюджета ако искаш J.

 Dechkko, на 27 август 2020 - 10:00, каза:

Аз също се надъхвам за този мотор, но в Инсигниа. Пустия 4ти цилиндър много ме притеснява

Както сам си забелязал то вече няма читав мотор, който и да вземеш все имаш потенциални проблеми за хиляди. И не мога да кажа, че съм разочарован от Опел просто щото всички по-нови мотори са бъгави, даже и на японците новите мотори са същата плява... Но пък и не е речено, че нещо ще изгърми има си маса народ, който кара стотици хиляди км с тия мотори без яд.

 Dowper, на 27 август 2020 - 13:02, каза:

Точно и това ме отказа за сега и най-вероятно догодина ще скачам на следващия модел, на тия цени не си струва 10 годишна кола.

Не мисля, че K ще е поевтиняла толкова до догодина. За цена около 14к (+/- хилядарка) взимаш добре оборудвана J след фейслифта, говорим за добрезапазени бройки даже с гаранция от официален вносител. Еквивалентно оборудвано и в същото състояние К дори и догодина предполагам ще се движи около 18к, ако не е така, значи просто има нещо сбъркано с К, което пазара знае :)
Имах мерак и аз да чакам К да поевтинее... ама първо че не ми се чака, второ почнах да се замислям дали ми харесва. Единствения и + е, че е по-лека но има повече електроника за ядове... не знам.
Отговори

benzy снимка benzy 14 ноември 2020 - 19:52

Едно ъпдейтче да направя, най-накрая сколасах да мифна малко да погледам. С цялата си предубеденост към дизела (знаете), трябва да кажа, че след тестдрайв на 1.6 цдти тая "шептяща" гад ме впечатли. Имаше момент, в който гледах инструментите да видя дали работи, наистина е шептящ. 110 коня мислех, че ще е лемаво, но се представят съвсем прилично в трафика. Все още фаворит ми е 1.4, но предвид цените на бензиновите варианти, по-голямото наличие на дизеларки и по-ниския им разход - 1.6 дизел може да се окаже потенциален първенец.
Само цената не ми харесва... ама никак не ми харесва. Не знам дали е обосновано или необосновано висока цената на J спрямо първите модели на К, но това е което ме спира за сега от нова придобивка :wall:

П.С. Димов... шшшт! :biggrin: :beer:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 ноември 2020 - 21:54

 benzy, на 14 ноември 2020 - 19:52, каза:



.... шшшт! :biggrin: :beer:


Да, точно така прави двигателят.
Само не мога да разбера, защо се сети за мене :biggrin:
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 14 ноември 2020 - 22:01
Отговори

benzy снимка benzy 14 ноември 2020 - 22:05

Щото може да ти вляза в отбора :)
Пуснах и тото, чакай :)
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 15 ноември 2020 - 10:21

 benzy, на 14 ноември 2020 - 19:52, каза:

Едно ъпдейтче да направя, най-накрая сколасах да мифна малко да погледам. С цялата си предубеденост към дизела (знаете), трябва да кажа, че след тестдрайв на 1.6 цдти тая "шептяща" гад ме впечатли. Имаше момент, в който гледах инструментите да видя дали работи, наистина е шептящ. 110 коня мислех, че ще е лемаво, но се представят съвсем прилично в трафика. Все още фаворит ми е 1.4, но предвид цените на бензиновите варианти, по-голямото наличие на дизеларки и по-ниския им разход - 1.6 дизел може да се окаже потенциален първенец.
Само цената не ми харесва... ама никак не ми харесва. Не знам дали е обосновано или необосновано висока цената на J спрямо първите модели на К, но това е което ме спира за сега от нова придобивка :wall:

П.С. Димов... шшшт! :biggrin: :beer:

Мога да те уредя и с по обстоен тестдрайв, ако имаш нужда :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от ulieliadi: 15 ноември 2020 - 10:22
Отговори

benzy снимка benzy 15 ноември 2020 - 12:26

 ulieliadi, на 15 ноември 2020 - 10:21, каза:

Мога да те уредя и с по обстоен тестдрайв, ако имаш нужда :icon_wink2:


За сега съм доста убеден, но може и да се възползвам, мерси. Още повече, гледам че си с К :)
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 15 ноември 2020 - 17:37

 benzy, на 15 ноември 2020 - 12:26, каза:

За сега съм доста убеден, но може и да се възползвам, мерси. Още повече, гледам че си с К :)


Според мен се възползвай, щом ти предлага колегата. Така и за себе си и за всички останали, ще кажеш каква е разликата от по-леката и по-тежката, само че неговата е 136 коня.... Ще си отговориш дали има разлика в обезшумяването, ще се чува ли повече "шептене". Все въпроси, които ще те насочат.
Останалото вече си го видял....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 15 ноември 2020 - 17:38
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg