Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Zafira A - слагане на MID и темпомат

Стаевски снимка Стаевски 01 март 2017 - 14:01

Колега, това са снимки от когато аз си слагах темпомата....но на дизелова Зафира. За бензинка трябва модул според схемите. Аз съм с купе елеганс и нямах кабели от голямата букса до ключето на темпомата. Имах обаче изключвателите на съединителя и спирачката. На комфорт-а имаше кабели от голямата букса до ключето на темпомата. В петте кабела дето ти излизат от прекъсвача на спирачката може да има два с еднакви цвята и да е разклонение..... Пак ще гледам схемите...
Мнението беше редактирано от Стаевски: 01 март 2017 - 14:02
Отговори

didko_just снимка didko_just 01 март 2017 - 14:52

Напълно възможно е да нямаш букса или да е умело прикрита.Просто провери ЕКУ-то дали има прекарана инсталация.Ако има тогава търси по снопа ,но дори и да липсва ,пускаш 2 кабела до ЕКУ-то и готово.
Само не разбрах какъв темпомат търсиш до калника.При теб физически такъв няма.Ти си с електронен дросел и темпомата е софтуерен.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 02 март 2017 - 14:05

Тези два кабела до Еку-то малко зор ще ги прекара ако ги няма на голямата букса...
Явно търси това с червеното - №145

Прикачен файл  07.jpg (32,51K)
Брой изтегляния: 79
Отговори

didko_just снимка didko_just 02 март 2017 - 16:41

Тези два кабела до Еку-то няма нужда да минават през голямата букса.Проверява се какво липсва на Еку-то и се пускат проводници директно в купето.Обаче пиновете са специални
Прикачен файл  08.jpg (110,1K)
Брой изтегляния: 39

и ще трябва да ги търсиш от някоя морга.А това на снимката е за двигатели с жило на дросела.При Z18XE не е нужно.

Ето малко инфо което може да ти е полезно.

Р.S.
Стаевски,гледам ти е харесала схемата ми за индикация на темпомата :newsm05_41:
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 06 март 2017 - 22:42

Ако кабелите не се прекарат през голямата букса, алтернативата е през маншона на жилото на капака. Ако не се уплътни както трябва следва теч, който ще се види много късно- като прогизне мокета в краката на шофьора и се чудиш дали е от радиаторчето на парното....

didko_just, схемата ти сме я коментирали... Това, че я имам в албума си не значи, че ме устройва. За това и не съм я ползвал. Темпомата ми е на копчетата на волана и винаги се усеща дали е активен :-) . Бих бил благодарен да ми кажеш при кои опели лампата си я има оригинално...та дано го разчепкаме въпросния изходящ пин на Еку-то :whistle::good:

Малко рових из схемите:
Х82 - букса на ключетата на темпомата в ръчката на мигачите.
Х2 - голямата букса между салона и двигателния отсег.
Х57 - букса на Екуто на Z18XE

Х82 B- захранване с "+"
Х82 A- минава през Х2 пин 13, отива на Х57 пин 59 черно-червен кабел.
Х82 D- минава през Х2 пин 11, отива на Х57 пин 27 черно-жълт кабел.
Х82 C- минава през Х2 пин 17, отива на Х57 пин 43 черно-кафяв кабел.

Ако didko_just е прав, както е и според схемата от ТИС-а за този двигател Еку-то направо е закачено към бутоните на темпомата в лоста за мигачите.
Мнението беше редактирано от Стаевски: 06 март 2017 - 23:10
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 11 март 2017 - 04:23

Колеги, страшни сте! Благодаря за схемите снимките!
Днес мислех да разгледам какви кабели имам за темпомата, обаче започнах първо с разглабянето таблото, тъй като ми дойдоха инструментите и в момента стигнах до конзолата на климатроника. Утре или следващите дни обаче ще погледна кабелите на темпомата:
  • Дали имам кабели на голямата букса към пинове 13, 11, 17 и 53(от съединителя). Благодарение на снимките, които дадохте от блога, видях къде се намира буксата на клипчето, което направих. Има и инструкции как се маха, така че би трябвало да се справя.
  • Дали имам кабели към ЕКУ-то на 59, 27, 43 и 10 (от съединителя). Буксата трябва да бъде означена с главно К на ЕКУ-то нали така ?

    Прикачен файл  01.jpg (255,14K)
    Брой изтегляния: 19
    Нямам идея обаче как ще я достъпя, тъй като е малко претрупано при мен:

    Прикачен файл  02.jpg (132,24K)
    Брой изтегляния: 31

Тези дни ще взема кабели и стопмашинка от една вектра, също и куплунг за лостчето на мида, както и кабели+пинове от голямата букса и буксата на ЕКУ-то. От опел ми пратиха и номера на стоп машинката - 55701396, вероятно няма да го има написан на самата стоп машинка, но по външния вид ще го позная дали ще стане.
Чудех се също следните неща:
  • Трябва ли да свалям таблото с бушоните, за по-добър достъп до голямата букса и дали има смисъл да търся буксата за прекъсвача първо там и чак после да вадя голямата букса? Ако махна таблото също ще мога да видя какво е вързано на бушон 38(10А), където се връзва и черния кабел за + на прекъсвача. Във втория абзац на тази тема пък е казано, че е хубаво да се подсигурим от евентуално изгаряне на предпазителя да свържем плюса към светлините.
  • Как се прави мост, ако не се използва прекъсвач? Трябва ли да се запояват някакви допълнителни релета или други компоненти? Някой може ли да даде пример/снимка?
  • Проверих кабелчетата на лоста и буксата - 4-и са си. Пуснах опком-а от Win 10, не през виртуалката и там е ок. Явно има някакъв проблем или с Win7, или с пускането през виртуалката или може би трябва да сменя драйвера, но не съм си играл да изолирам проблема.
  • Как точно проверихте в ТИС пиновете на темпомата през голямата букса и ЕКУ-то, защото аз нещо не мога да се оправя с навигацията в ТИС?

    Прикачен файл  03.png (43,99K)
    Брой изтегляния: 34
  • Пробвах да активирам cruise control-a, за да тествам копчетата на ръчката, без да съм сложил стоп машинка на съединителя, но ми дава следната грешка:

    Прикачен файл  04.jpg (71,86K)
    Брой изтегляния: 32
    Нужно ли е да има всичко по веригата за активацията или имам проблем с оп-кома? Или може би трябва да избера друг модел опел?
  • За МИД-а вместо да режа кабелите на ТИД-а дали не е по-добре да си направя свързваща букса между ТИД и МИД, както е в руския сайт? Единия вариант е да взема буксата + куплунга от ТИД-а и към него да запоя жичките от сивата букса. Другия вариант е с чип. Купих си мъжки и женски чип с повече пинове:

    Прикачен файл  05.jpg (528,8K)
    Брой изтегляния: 16,
    но мисля да ги изрежа до 26. Не знам обаче кой да използвам - мъжкия или женския чип и после с какво да ги увия/изолирам ?


Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 20:54
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 11 март 2017 - 16:02

За достъп до голямата букса се маха таблото-остава само на кабели.
Преди да махаш буксата си провери кабелите - може и да ги имаш. Буксата при ЕКУ-то трябва да я извадиш и да видиш наистина имаш ли жилата. Гледай и по цветове. При мен имаше жила с еднакви цветове в снопа към ЕКУ-то. Затова отварях буксата... Купето ти какво е? CDX, елеганс, комфорт?
Със Тис-а лесно се свиква. Като сложиш мишката върху модул, съединение.......нещо което ти се очертава с червено правоъгълниче и цъкнеш върху него, програмата те пренасочва в друга схема, в която това-цъкнатото участва. Може и да не го обясних добре, но пробвай да цъкнеш върху самата схема, когато нещо ти се очертае с червен кант. Аз за твоя двигател го намирам тук:

Прикачен файл  01.jpg (50,23K)
Брой изтегляния: 19
Впрочем видял си, на ЕКУ-то ти 10-ти пин е от съединителя, значи се оправяш с ТИС-а :-)
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 11 март 2017 - 23:37

Мерси колега !
Номерата на пиновете ми отбягваха от ТИС-а - пише си ги с цифрички до кабелите ама кой да гледа :) А другото е че трябва да видя схемата на круиз контрола
Прикачен файл  01.jpg (112,22K)
Брой изтегляния: 19
и на двигателя
Прикачен файл  02.jpg (135,26K)
Брой изтегляния: 24
и после двете схеми да се мачнат. Проверих ги с тези от блога и това, което си написал изглежда да е ок. За пин10 - видях го от блога, не от ТИС :)

Иначе свалих повечето неща по таблото. Махнах и еърбега! Проблема е че ползвах Т27, а за него трябва Т30! Също използвах торк тип шестограмка и с него болта, който си мислех, че е запекъл се разви много лесно! Другият болт пък, който си мислех, че е с разбита резба също е ок.
В момента обаче имам два проблема:
  • Не мога да махна таблото с бушоните. Натискам долното чопче нагоре, също и щипите на черната кутия вдясно, но не става.
  • Не мога да махна цялото табло над волана. Мисля, че съм разкачил и отвил всичко:
    Прикачен файл  03.jpg (309,24K)
    Брой изтегляния: 30,
    но частта където е ключът на фаровете е захваната и не знам как да я освободя. Преди да приключа видях че точно над бушоните има 2 винтчета:
    Прикачен файл  04.jpg (323,02K)
    Брой изтегляния: 30,
    които не съм ги развил, може би да е от тях? Или пък по някакъв начин трябва да разкача буксата на ключа на фаровете от таблото?

Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 21:10
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 12 март 2017 - 17:01

Буксата на ключа се вади в посока нагоре или надолу беше ще видиш...Така се вади от таблото. Прочети или гледай в нета вадене на табло на зафира, че има скрити болчета и пластмасата е много кекава-чупи се. Мисля, че има тема и във форума. Ползвай голямата търсачка дето пише Персонализирано търсене...
Пак ще пиша каквото мога.
Мнението беше редактирано от Стаевски: 12 март 2017 - 17:04
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 13 март 2017 - 04:47

Извадих буксата на ключа. Наистина май се вади надолу или нагоре, видях на една Вектра. При мен обаче кабелът не позволяваше да издърпам таблото много напред, за да я хвана хубаво отзад и затова пак с поклащане наляво/надясно излезе. Кабела за ТИД-а пак беше близко, но лесно се извади. Накрая махнах таблото !

Оказа се също и че имам заветната букса за прекъсвача на съединителя ! Кабелът беше хванат с жълто тиксо за един сноп от кабели, минаващ плътно до металната рамка зад таблото с бушоните. Буксата също беше увита с изолирбан, както беше с буксата на мид лостчето. Ето и снимки:
Прикачен файл  01.jpg (270,49K)
Брой изтегляния: 47 Прикачен файл  02.jpg (235,22K)
Брой изтегляния: 36Прикачен файл  03.jpg (242,74K)
Брой изтегляния: 36Прикачен файл  04.jpg (260,21K)
Брой изтегляния: 38
Прекъсвачът, обаче който трябваше да взема се оказа другия - с 2-та големи пина, така че ще търся друг.

Сега остана да разбера дали имам кабели от купето към ЕКУ-то. Тук обаче имах големи затруднения с буксите - 1) точно там минават кабелите на газта (изпарител и инжектори) 2) освобождачката на буксата се маха супер трудно! Първоначално не знаех коя букса е Х57 и коя Х58, нямаше и означения на ЕКУ-то и затова махнах по-удобната:
Прикачен файл  05.jpg (327,93K)
Брой изтегляния: 28Прикачен файл  06.jpg (275,48K)
Брой изтегляния: 26Прикачен файл  07.jpg (302,75K)
Брой изтегляния: 23Прикачен файл  08.jpg (282,97K)
Брой изтегляния: 29
Помъчих се да извадя основната букса с пиновете, но след като счупих няколко от страничните зъбчета се отказах и почнах да броя пиновете. Оказа се че нямам само един пин от общо 5 за темпомата, което ме наведе на мисълта, че може би съм извадил грешната букса. След справка в ТИС се оказах прав - това е Х58, която отива към двигателя, а на мен ми трябва другата:
Прикачен файл  09.jpg (378,71K)
Брой изтегляния: 28Прикачен файл  10.jpg (249,52K)
Брой изтегляния: 23
Пробвах се да откача другата букса, но пак не става, а вече ме болят пръстите от напъване - утре ще пробвам пак.

Няколко въпроса възникнаха:
  • Оказа, се че съм откачил минуса на акумулатора, а във форума изрично е пишело, че трябва да се откачи плюса. Дали съм направил белята?
  • Проблем ли е ако запаля колата с разкачено табло ? Може ли нещо да даде накъсо? Ако ключа за фаровете не е пъхнат ок ли е?
  • Таблото с бушоните така и не успях да го махна, въпреки че и да го махна то ще стои със снопа от кабели и не знам дали има смисъл.
  • Едното копче на духалките на парното по принцип се върти много трудно. Помислих си, че нещо се е счупило. Като отворих таблото обаче отзад изглежда ок. Върти се от вътрешната страна (пластмасови зъбчатки са), но доста трудно в сравнение с останалите. Предполагам, че ще трябва да го смажа с нещо? Може ли да препоръчате смазка?
  • Имам затруднения с разглобяването на сивта букса на МИД. Искам да я разглобя, за да видя цвета на кабелчетата на кой пин отговарят.
  • Сега видях, че МИД-а, който съм взел няма горните копчета за настройка на дата/час, а само 3 железни пластини. На моя ТИД-обаче тези копчета изглежда като да не се свалят, а да се част от кутията. Нов МИД ли трябва да търся (такъв с тези копчета)?


Иначе разгледах кабелите на ТИД-а с жълта букса. Нямам следните пинове (таблица) - 6, 13, от 15 до 26. Тъй като нямам датчици предполагам, че трябва да прекарам 5 кабела за пинове 6, 21, 22, 24, 25, а на останалите маса:
  • Пин6(Engine speed signal) - При диезлите отива към пин 3 на буксата на километража (зелен кабел), за да вземе сигнал за оборотите. При бензините отива към пин 20 от буксата на километража.
  • Пин16(Brake lamp fuse) - Бушон 38. Може ли да не го връзвам там или пък да го сложа на маса ?
  • Пин21(Reset button) и 22(Function selection button) - Идват от лостчето за управление от чистачките. Чакам да ми свалят малката бускичка за лоста + кабели, за да ги прекарам.
  • Пин24(Fuel supply sensor) - При дизелите отива към пин 1 от буксата на километража(син кабел с черна ивица). При бензиновите отива към пин25.
  • Пин25(Fuel consumption signal) - При дизелите към ЕКУ-то, за пин 12 на букса Х7. При бензиновите - X2 Pin23 -> X120 Pin36 -> ECU X57 Pin20.

Благодаря още веднъж!

Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 21:27
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата, за да не се загубят.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 13 март 2017 - 07:45

6. Взел си МИД от Вектра б, може да стане със смяна на кутиите и малко запояване и изрязване на кутията от ТИД-а. Ама я уточни с коя помпа си, че ако е със две букси може и да не може да стане.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 14 март 2017 - 01:34

Имам и окабеляването от темпомата към ЕКУ-то. Четирите кабелчета от темпомата влизат в правилните пинове към Х57 с точните цветове, както и кабелчетата от прекъсвачите на съединителя и спирачката. Ето и пълната схема на темпомата:

Х82 B-> F3.38 10A Black
Х82 A-> Х2 пин13, отива на Х57 пин59 черно-червен кабел.
Х82 D-> Х2 пин11, отива на Х57 пин27 черно-жълт кабел.
Х82 C-> Х2 пин17, отива на Х57 пин43 черно-кафяв кабел.

F3.38 10A -> пин3 Black Прекъсвач съед. пин4 Gray -> X2 пин53 -> X120 пин20 -> X57 пин10

F3.38 10A -> пин4 Black Прекъсвач спир. пин3 BlackYellow -> X2 пин27 -> X120 пин7 -> X57 пин28
F3.38 10A -> пин1 Black Прекъсвач спир. пин2 BrownGray -> X2 пин66 -> X120 пин8 -> X57 пин42

Явно имам окабеляване за темпомата, но не и за МИД-а. Купето ми не знам какво е. Отстрани не пише нито Comfort, Elegance, CDX, а по скоро нещо като R. Как мога да го проверя?
Иначе имах затруднения с откачането на самата букса към ЕКУ-то:
  • Не бях преместил освобождаващата скоба до края и се мъчих да махна буксата.
  • Самата скоба трудно се мести с ръце, като се има предвид и ограниченото пространство за бъркане.
  • Накрая се сетих как става номера - бутам скобата с ключе вместо с ръка, но същевременно натискам и другата страна с пръсти, за да може буксата да излезе равномерно:
    Прикачен файл  01.jpg (330,87K)
    Брой изтегляния: 13Прикачен файл  02.jpg (298,86K)
    Брой изтегляния: 12Прикачен файл  03.jpg (298,66K)
    Брой изтегляния: 15

Отговори на част от въпросите от предния ми пост:

1. Няма значение дали съм разкачил минуса или плюса.
2. Стига да не съм дал нещо на късо или да съм разкачил някоя маса е ок, да се запали колата с разкачено табло.
2.(от предния пост) Мост се прави като директно се даде на късо.
3. Таблото с бушоните се разкача така:
  • Развъртат се горните болтчета.
  • Маха се десният черен бушон ако пречи.
  • Долната щипка се стиска и таблото се дърпа напред към нас.
  • После дърпаме таблото надолу.


Какво остана неясно:
  • Май нямам букса X7 - не я намирам, както и в ТИС. Съответно не знам Пин25(Fuel consumption signal) от МИД-а на коя букса и кой пин от ЕКУ-то да го вържа? Отговор: При бензиновите се ползва - X2 Pin23 -> X120 Pin36 -> X57 Pin20.
  • За да вземе МИД-а сигнал от километража трябва да намеря някаква разклоняваща се буксичка. Другият вариант е да уголя леко самият кабел и да запоя там този към МИД-а. Отговор: Реших да взема кабелни сплитери:
    Прикачен файл  04.jpg (482,99K)
    Брой изтегляния: 8
    Те ще ми трябват и за замасяването на липсващата функционалност по МИД-а. Това са 6 маси и ми се струва излишно да запоявам 6 жици към една. Плюс това ако сложа някоя функционалност само вадя кабелчето и го връзвам.
  • Как мога да разбера каква ми е помпата? Отговор: С колегата dimitarmark се разбрахме. Той каза, че имало проблем с програмирането на МИД за дизел след 2002г., но мойта е бензин.

Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 21:38
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата, за да не се загубят.
Отговори

CH_M снимка CH_M 14 март 2017 - 13:08

Скоростния сигнал за МИД-а може да хванеш от буксата на радиото.На най-долната секция със 2-та плюса,масата и т.н. виж за два проводника сини с червен кант, на първия ред е управление от волана, над него е скоростния сигнал.
Зачистваш и си запояваш друг кабел от него и го пускаш до дисплея .
Мнението беше редактирано от CH_M: 14 март 2017 - 13:41
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 14 март 2017 - 13:17

 CH_M, на 14 март 2017 - 13:08, каза:

Скоростния сигнал за МИД-а може да хванеш от буксата на радиото.На най-долната секция със 2-та плюса,масата и т.н. виж за два проводника сини с кервен кант, на първия ред е управление от волана, над него е скоростния сигнал.
Зачистваш и си запояваш друг кабел от него и го пускаш до дисплея .


Това ме заинтересува. Да не би зафирата да има опция да усилва радиото като караш по-бързо. Поне на мойте опели не съм го усетил, но фау-ветата имат такава заигравка.
Отговори

CH_M снимка CH_M 14 март 2017 - 13:40

Митко дъртитe кошници CAR400, CDR500 и подобни имат ....
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 14 март 2017 - 21:44

Цъкаш тук VIN пишеш си твоя VIN, натискаш "поиск", после "показать" от списъка по-долу гледаш XR1. Можеш да си видиш оборудването.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 16 март 2017 - 17:15

Здравейте,
Тъй като има различия при пиновете на МИД-а за бензин и дизел, а повечето колеги пишат за дизел, реших да прегледам схемите в ТИС и да ги мачна. Ето и пълната схема, която направих от ТИС:
Прикачен файл  01.jpg (240,47K)
Брой изтегляния: 42
В лявата страна съм сложил пиновете на ТИД, а в дясната пиновете на МИД. В най-дясната колона за МИД са само специфичните за дизел пинове (VectraB, X20DTH), другите са същите като при бензин (ZafiraA, Z18XE). Сложил съм цветовете само за бензин! За дизел не съм ги проверявал, но има някои различия.

На това видео има различни индикатори (Inst. Cons., Consumpt., Trip Cons., Speed, Trip Dist., Range, Stop Watch, Outs. Temp, PHM, RPM, Aku, Vnitr. Tep.) и мисля да пусна кабели до по-лесните пинове. Освен кабелите от ТИД-а трябва да пусна и следните:

  • От Пин6 на МИД до Пин20 на километража (Speedometer).
  • От Пин16 на МИД до F3.38 10A ?
  • От Пин23 и Пин24 на МИД до A и D на лостчето за управление. C-то на лостчето към маса (Пин1 на МИД-а).
  • От Пин26 на МИД до Пин25 на километража (RPM).
  • От Пин27 на МИД до X2 Pin23 -> X120 Pin36 -> ECU X57 Pin20. Тук ще е по-сложно. Имам пин20 на X57 и трябва да проверя на X120 и X2.
  • От Пин31 на МИД до Пин28 на километража (Coolant temperature).


Имам и 2 въпроса, ако може някой да помогне:

  • Пин16 (F38 10A) - В една схема на колега пише, че е за Пин15(Stop Lamp Switch), но от ТИС схемите не мога да разбера. Това така ли е ? При положение, че ще вържа Пин15(Stop Lamp Switch) на маса, тук има ли смисъл да го връзвам към F38 10A? Също:
    • Може ли да го вържа на маса или да го оставя свободно?
    • Ако пък трябва задължително да се върже към F38 10A, трябва да използвам съответния бушон от таблото или може на нещо по-близко? Например километража и по специално на него има Пин17 (F2.26/F2.8 10A) и Пин4(F2.22 10A Constant Volt.) ?

  • Пин18 - На схемата на един колега пише че се оставя свободен, но дали не трябва и той да е на маса, както е с Пин17, тъй като и двата пина са за тестера за крушки?


Относно рамата (мойта е W0L0TGF7552057257), проверих я както каза колегата Стаевски, но не излиза полето XR1. Пише само Jewel, но това не мисля, че е типът тъй като при този колега със Зафира пише хем Jewel, хем го има и полето XR1=Comfort, а при мен не. Jewel липсва липсва и в тази таблица.

Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 21:47
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 17 март 2017 - 02:57

Изкарах схемите на всички +ове към МИД-а:
  • F3.13 5A (Ignition Voltage) - MID, Anti-theft warning system, electrochromatic inside mirror:
    Прикачен файл  01.jpg (117,87K)
    Брой изтегляния: 7
  • F1.34 10A (Constant Voltage) - MID:
    Прикачен файл  02.jpg (93,59K)
    Брой изтегляния: 7
    Конкретната схема обаче показва 20 А, докато схемата на МИД-а показва 10А. Кое е вярно ?
  • F3.38 10A (Ignition Voltage) - MID, Cruise Control, Stop Lamp Switch, Clutch Switch, Electronic Climate Control:
    Прикачен файл  03.jpg (76,56K)
    Брой изтегляния: 5


Съдейки по горните схеми F3.38 не може да се свърже нито с F3.13 нито с F1.34, заради разлика в ампеража и типа волт (constant/voltage). Най-близката точка откъдето мога да взема + от него към МИД-а изглежда да е Cruise Controla (от кабела на ръчката) и Климатроника (от букса X124 Пин4:
Прикачен файл  04.jpg (80,55K)
Брой изтегляния: 4, буксата е същата като сивата букса на МИДа).

Останаха само още няколко неясноти:

  • Оказа се, че на сивата букса имам само 14 пина сложени ! Буксата я бях взел отделно от МИД-а. Какъв трябва да е бил този МИД само с 14 кабела ? Да не е била букса от друг елемент? Например на климатроника е същата букса:
    Прикачен файл  05.jpg (111,67K)
    Брой изтегляния: 8, но там пак има повече пинове, а и са на други места. Чудя се какво да правя:
    • Да търся нова сива букса с 32 пина сложени.
    • Да търся само пинове... дали се продават някъде? Примерно нещо такова - цък?
    • Някакъв вариант с преправяне и чипове - цък.

  • Пин20 (има го) на Х57 за консумацията на гориво трябва да ходи към Х120 и после към Х2. Не мога да намера Х120 ? Може би директно ще трябва да видя какво има на Х2. Само таблото с бушоните дали е достатъчно да се свали или трябва и педала на съединителя за разкачане на Х2? Нещо специфично дали има ? Доколкото разбрах първо трябва да се освободят 4-тя щипчици:
    Прикачен файл  06.jpg (211,89K)
    Брой изтегляния: 14 и после да се дръпне червеният елемент:
    Прикачен файл  07.jpg (162,95K)
    Брой изтегляния: 16 и букста се освобождава? Ваденето и слагането на пинове пък трябва трябва да е в хоризонтално положение, за да влязат по-добре.
  • Свалих жабката (развинтват се 4-те болтчета в ъглите), за да проверя дали имам букса за тестера за крушки - очаквано нямам. Странното е че не намирим и място за монтаж на самия тестер. Ето снимки:
    Прикачен файл  08.jpg (275,07K)
    Брой изтегляния: 19Прикачен файл  09.jpg (363,79K)
    Брой изтегляния: 18Прикачен файл  10.jpg (339,78K)
    Брой изтегляния: 30
    Някой има ли идея къде точно трябва да се монтира?
  • Разглеждах и схемите на тестера за крушки и ги мачнах. Така като гледам 2 кабела от него са вързани към МИД-а и 12 кабела са закачени на кабелите между бушоните и буксите Х1 и Х2, които отиват към съответните светлини. Тоест бушон->тестер->букса (X1/X2)->крушка. Кабелите от светлините към съответните бушони би трябвало да ги има, тоест само трябва да се закачат 12 кабела от тестера на кабелите след Х1/Х2 буксите? Има и допълнителен модул за теглича, но той предполагам, може и да не се връзва. Ето схемата:
    Прикачен файл  11.jpg (221,02K)
    Брой изтегляния: 36


Ето и една интересна тема за бълб тестера със снимки:

Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 22:14
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата, за да не се загубят.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 20 март 2017 - 00:50

Голяма борба с тези букси и табла и по-точно разкачането им.. Свалих таблото с бушоните, за да сваля и голямата букса, обаче успях да освободя щипките на голямата букса само от едната страна:
Прикачен файл  01.jpg (376,26K)
Брой изтегляния: 4Прикачен файл  02.jpg (309,1K)
Брой изтегляния: 10
От другата явно не нацелвам правилно дупките. На всичкото отгоре и кръста ме схвана от клечене на една страна..

Като махна горният предпазител на буксата и дръпна червеното бутонче, предполагам че лесно ще се извади и ще има достатъчно дълъг кабел, че да сложа липсващите пинове.

Междувременно мисля, че видях букса Х120:
Прикачен файл  03.jpg (355,75K)
Брой изтегляния: 13
Въпросът е как да я сваля, за да видя там какво имам? Пробвах да я дръпна към мен, както и нагоре, но не става. Пробвах да натисна щипките с отверка да освободят, но тези са по-различни. Някакви идеи? Май ще трябва да се направи отделна тема само за разкачне на букси, ще бъде доста полезна.
Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 22:25
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 20 март 2017 - 11:46

За да махнеш голямата букса Х2, трябва да отвъртиш идин болт с глухо ключе 10. Той е от частта на буксата дето е в двигателния отсек. На терсене място е, ама много терсене:
Прикачен файл  01.jpg (298,4K)
Брой изтегляния: 11
Линк към всички снимки

Онова черното в дясно на таблото с предпазителите не е бушон, а слаботоковите изводи на мултитаймера. Букса е. После като я слагаш гледай добре да щракне, щото все нещо няма да работи.
Мнението беше редактирано от dvasilev: 16 май 2017 - 22:30
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg