Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

пак за екотек-а ?!

Harry^racinG снимка Harry^racinG 09 април 2007 - 15:14

потърсих за такава тема ама нещо не намерих и тъй като снощи с маики обсъждахме темата се замислих бая и да питам за повече инфо .. на екошитнята ,как се изклиючва екотека да не функционира изобщо.. там егр-а ,изпускателите ,електрониката се базикат до колкото знам ама някой може ли да даде по точно инфо .. ?и кой може да го направи евентуално колко ще струва и така на татака ако изобщо е възможно .. чух че трагвала повече и харчела по-малко .. какво по-добро от това? но.. плс за малко инфо ..
Отговори

peponio снимка peponio 09 април 2007 - 15:46

ТОВА
:c010:
чете ли го ? аз лично на времето си махнах егр-а и после пак го сложих понеже нито разхода ми намаля (даже напротив) нито колата ми тръгна повече :) мисля че и други колеги са стигнали до този извод...
Отговори

peca снимка peca 09 април 2007 - 19:58

не мога да разбера кво сте се заяли с това ЕКО моята Омега е на 12год. 300 000км. и не е направила никакви проблеми, мотора се дьржи перфектно и в сервиза в който я карам твьрдят, че мотора има още поне толкова преди да се наложи да се отваря мотора за ремонт.
колата е в семейството ми от 4год. и от тогава ходи само при един доктор така, че смея да твьрдя, че той я познава перфектно и не се сьмнявам в предвижданията му. :25: така, че не виждам кво му има на екото, плюс това когато една разработка ДВГ-та даде дефект я спират от производство или я модифицират, а ЕКОТЕКА си остана и при най-новите ОПЕЛИ така, че ............... нема кво, това е новото лице на ОПЕЛ :3: :3: :c010: :3: :c010: :c010:


П.П. ЕКОТО си е без проблем иначе никой нямаше да си купува ОПЕЛ :3: :19a:
Отговори

Harry^racinG снимка Harry^racinG 09 април 2007 - 21:04

да бе аз съм доволен от екотек-а .. но все пак искам да трагне маааалко повечко и търся най-добрия вариант .. все пак дадох 16 на божура мислия че за 136 коня си е екстра .. то верно че една кола не е само за 400метра ама все пак.. на тия години :) такъв ми е акала и .. разбирате ме.. чакам всякакви предложения пак казвам не от сорта на турбо нитро и т.н. по семпличък тунинг :)
Отговори

kleyn снимка kleyn 09 април 2007 - 21:15

16.5-6..по мойте бегли наблюдения,досат добре върви астралията,но неудобрявам, Хари ,начина по който я вкарваш в работна температура ,давай я малко по-леко :c010:
п.с. астрата може да върви и по-добре,трябваше понеоще 1-2 старта да направиш кво се изнина бързо-бързо
Отговори

Maiky снимка Maiky 09 април 2007 - 22:37

peca, на Apr 9 2007, 08:58 PM, каза:



Ти въобще наясно ли си за какво е темата? Не става въпрос за ЕКО двигателите, аз отпушване на тея кошове. Като не може да кажеш нищо по темата, поне не я пълни със спам. Мисля, че Хари имаше предвид като се махне ЕГР-а какво се пипа по софтуера? И дали след преработка на изпускателните колектори отново има нужда от софтуерни интервенций?
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 10 април 2007 - 06:10

Maiky, на Apr 9 2007, 11:37 PM, каза:


Ами това е един въпрос с ясен отговор =))) 100% задължително е след окастрянето на ЕКОТЕК нещатата (ЕГР, джаджата при акумулатора и незнам още какво всъщност) е да се оптимизира софтуера! И колектора е задължително да се смени =)

Хари, в действителност ако ти се занимава ако се изчистят ЕКОТЕК апликациите определено колата ще тръгне много! На Мишо астрата с окастрен ЕКОТЕК и с модифициран колектор (пак е ОПЕЛски, оригинален някакъв) определено върви доста прилично!
Отговори

WaffenSS снимка WaffenSS 10 април 2007 - 07:20

Аз съм си окастрил всичко от екотека - колектора му се наваря направо канала и после се челосва, егр, канистери и прочие... може да не ви се вярва ама разлика във вървежа няма никаква. като стойност може да вдига 1-2-3 коня ама на практика не може да се усетят. Така че стига с тия легенди махаме екотека шита и оп +10 коня. Подсказвам - екотека е преди всичко електроника но и само чип също не помага по-драстични промени са нужни. Айде със здраве.
Отговори

Maiky снимка Maiky 10 април 2007 - 08:49

WaffenSS, на Apr 10 2007, 08:20 AM, каза:



Това че при теб не е станало не означава, че е легенда. Пац, колекторите от XE стават на наще кошове, но или се сменя картера или се преправят самите тръби. И после няма са O-Z-и да ни кара да му гледаме номера отзад. :c010:
Отговори

O-Z снимка O-Z 10 април 2007 - 08:55

Maiky, на Apr 10 2007, 08:49 AM, каза:

И после няма са O-Z-и да ни кара да му гледаме номера отзад.  :c010:
 

Аре стига бе това е щото не можете да карате....довечера ще сложа една снимка.
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 10 април 2007 - 09:04

WaffenSS, нормално е да няма особено голям ефект, след като нямаш читав софтуер, който да отчита липсата на ЕГР-а и другите ЕКОТЕК нещица! =)

Мише, дай по темата, тва за карането няма кво да се коментира, нормално е кола ~1200 кг да бие кола ~1500 кг :c010:
Отговори

WaffenSS снимка WaffenSS 10 април 2007 - 09:22

Хехе аз си имам софтуер и цял друг комп ти недей ме мисли мене.. Въпроса е че със стандартния комп няма никва разлика :c010:
Отговори

Harry^racinG снимка Harry^racinG 10 април 2007 - 12:43

ааа Мишо издадоха ли ти тайната батинка :) а м/у другото един приятел имаше астра 1.8 16в КОМБИ и на бояна ми прави милиони коли,а знаете че мойта си върви доволно .. така че не може така да се излагаме :) скорпион мерси за инфото :c010: м/у другото и аз си мислих че това е ЕГР-а .. добре че ме просветли че бях готов да го изкоруба а и не ми се иска чесно казано с подръчни материяли пред входа да я базикам :) така че .. никои не говори в цифри .. това + това + това при еди си кои си = това за да мога да си направя сметката .. и все пак мн полезна информация натрупах :c010: .. мерси много и дано да стигнем до финала на идеята :c010:

а колкото за времената на божура ,да доволно е но бях с ужасни гуми сега съм чисто нови клебери и трагва уникално на асфалт а там и на прекасвач мислия че ще тръгне добре,но настилката е ужасно и едва ли ще отида пак .. извинявай ама ми падна панела на касетофона от тия ровове там не знам другите хора как се пускат мен лично ми стана жал за колата ,а и барзах за мача и за тва си трагнах :) честита победа на всички левскари !!! и така .. :3:
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 10 април 2007 - 13:04

Понеже мнението ми е изтрито, без каквото и да е обяснение, приемам, че е станало грешка, защото то беше по темата и не нарушаваше правилата в никакъв аспект. И понеже смятам, че то е важно и разяснява една голяма заблуда за много от хората включително и за мен до скоро за ЕГР-а ще го напиша пак.
Много хора смятат, че ЕГР-а е това:
Публикувано изображение

Всъщност това е система за обогатяване с кислород при студен старт. Това до акумулатора е турбинка така да се каже. Това е нещото което сутрин при студено време като се даде на контакт и бръмчи известно време.

Затова мисля, че е необходимо някой който е в час да покаже снимка на ЕГР-а, за да знаем кое точно е ЕГР-а. Говоря за екотек моторите, не за моноинжекциите.

П.С. Ако някой все пак ми е изтрил мнението и реши да трие и това нека да обясни защо го прави.

По темата за ЕГР-а, това което знам след разговор с хора занимаващи се с двигатели на Опел, знам, че премахването му не води до подбряване на вървенето. Води до повишаване на разхода и дори по лоша динамика. Включително и на Корса с 1.6 екотек която се кара на рали, ЕГР-а не е махнат и казаха, че намя да го махнат защото спъва мотора. В английските сайтове, също не съм виждал да се говори по въпроса а има много инфо за тунинг на Екотек моторите.

ЕДИТ:
Ето как изглежда ЕГР клапана:

Публикувано изображение


Ето и от къде го извадих:
tunerparts.co.uk

Ето и много инфо какво представлява EGR-а:

Wikipedia

За жалост е на англеийски. Под текста има и много полезни линкове с още информация!

Ето и един файл с описание за смяна на входящия колектор на X16XE с тунинг колектор на Mantzel. За жалост е на холандски. Ако някой може да го преведе, вътре е показано как се изолира ЕГР-а:

PDF-а

В migweb.co.uk има теми по въпроса, и там се препоръчва да се постави тънка пластинка между изхода на главата и клапана за да може клапана да си работи и да се лъже компютъра а пък клапъна всъщност ще работи без газове.

Цитат

Simply place a sheet of metal between the head duct and the egr valve...
The egr still work, but without the gas!
So the ecu is happy...
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 10 април 2007 - 15:32

Първо, странно къде наистина ти е отишло мнението! Аз го четох преди да излезна и после го нямаше :/// Странна работа!

Цитат

Simply place a sheet of metal between the head duct and the egr valve...
The egr still work, but without the gas!
So the ecu is happy...
 



Това е изпробвано, Владо е писал, че действа... Описал го е в темата за ЕГРa :c010:
Отговори

VectraB снимка VectraB 10 април 2007 - 16:07

Ами доста е обсъждан ЕГР-а, неговите разновидности също, прахосмукачката както аз и казвам (Secondary Air Pump) също. Как работят и какво правят също. Ако искате отново да повторим това, повторете го, лично аз не виждам смисъла. Мога да спомена и още една не масово известна особеност, това е променливата дължина, по-точно път на входящите газове. Прахосмукачката няма никакво отношение, нито към разхода, нито към мощноста.
Ако за някой всичко това е новост и не си е прочел домашното, не знам за какво ли изобщо пазим теми с давност повече от 2 месеца.
Очевидно е, че с пластинка се прекъсва пътя на отработените газове към входния колектор и вече отдавна е правено даже и обсъждано.
Но тази тема е за друго и вече доста се отклони от това което и мен ме интересуваше.
И дума не стана за Софтуера на ECU-то, нито пък за изходните колектори. А според запознати, оригиналните не са читави. Запушването на ЕГР-а, без промяна в софтуера, може да доведе по-скоро до отрицателни, отколкото до положителни резултати.
Та все пак се надявам, че в този форум има някой компетентен човек, какъвто търсим с няколко колеги, който да каже какво, как и за какви пари се прави за тюнинга на ЕКО-моторите. И да обясни естествено реалната полза от това. Има ли смисъл да се изолира ЕГР-а и ако има защо.
Отговори

O-Z снимка O-Z 11 април 2007 - 08:46

Публикувано изображение


Ето снимка обаче не мога да ти кажа как е направено Хари защото аз така я взех.И дори незнам дали имаразлика със и без щото със ЕГР не сътм я карал, но по мойта проста логика едва ли е толкова голяма разликата.
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 11 април 2007 - 08:55

Публикувано изображение


Това дето съм маркирал с X е мястото където е бил според мен ЕГР-а. Поне по форма така изглежда. Ако бъркам поправете ме.
Отговори

Maiky снимка Maiky 11 април 2007 - 08:57

Точно това е било ЕГР-чето. Разликата без него е голяма, за съжаление няма как да се разбере с какъв софтуер е колата, но върви страхотно. O-Zи да си я кара със здраве! :c010:
Отговори

Scorpion_BV снимка Scorpion_BV 11 април 2007 - 09:05

Ето и малко инфо от Полски фен сайт точно за мотора на OZ

Кликни тук

Който отбира от езика да превежда!

Ето и снимките от линка:

Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение


Публикувано изображение
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg