Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

какво се прави като ти изгарят предпазителите

Dian4o снимка Dian4o 30 март 2007 - 14:44

Още лятото ми изгоря предпазителя на вентилатора. Като го заменя пак с нов пак изгаря (даже взе да се стапя предпазителя) = има проблем. Също така преди няколко седмици ми беше изгорял предпазителя за мигачите, смених го и днес пак изгоря същия. Съмнява ме да е случайност. Въпросът ми е как да разбера къде е проблема и как да го отстраня и за двата предпазителя.
Благодаря предварително!
Отговори

бат'Марто снимка бат'Марто 30 март 2007 - 14:59

Замери си зареждащия ток
Отговори

i_p снимка i_p 30 март 2007 - 23:37

Според мен е слаба изолация на някой куплонг най общо и при вибрация се опира някъде в маса. Т.е. получава се от късо съединение но по принцип това е много гадна повреда. Ако в опеделен момент изгаря предпазитела.
А ако изгаря при определено действие това значи че е някой елемент от веригата си е заминал.
Отговори

Skip снимка Skip 31 март 2007 - 01:49

Гнездото, което е почнало да се топи - не го ползвай повече.
Контактните пластини от нагряването са омекнали и не осигуряват необходимия натиск за добър контакт с предпазителя.

А когато контакта не е добър - в мястото на контакуването се загрява ... освен че топи пластмасата на таблото с предпазителите, също загрява и кабела .... изолацията му омеква и ако до него се допира друг кабел - разтапя изолцията и може да направи късо.

На твое място какво бих направил:
1. Намираш или купуваш здраво панелче с едно или повече гнезда за предпазители. Дори ако е за по-големи по размер предпазители - по-добре.
2. Свалям таблото с предпазителите и внимателно оглеждам кабелите - разтопената изолация се познава лесно ... Също - ако има примерно два съседни кабела със залепнала изолация, това е защото единия се е загрявал яко ... и т.н. ...
3. Срязваш кабелите от тия гнезда, които са разтопени и ги закачаш към новото панелче.
4. Ако имаш разтопени и/или залепнали един към друг кабели - резваш дефектия участък и слагаш нови кабели ... правиш додбра връзка, запояваш за по-сигурно, изолираш мястото на спойките (лично аз ползвам добър изолирбанд и върху него надява предварително сложен термосвиваем шлаух да стегне) ...
5. Монтираш обратно таблото и намираш как да сложиш новото панелче така, че да е удобно за смяна на предпазителите ... и да не направи някъде късо към маса или с друг открит контакт.
---------------------------------
Предпазителят за вентилатора за парното - освен лош контакт, друга много вероятна причина е заради увеличен ток във веригата. А той става по-голям ако двигателя за парното е дефектен ... или е клеясал и трудно се върти, а това допълнително натоварване води до увеличаване на консумирания от двигателя ток.

Предпаителят за мигачите - провери какво още има закачено на тоя предпазите ... пише на капака или в ръководството за колата. Мигачите са малък консуматор и това да гори предпазител е заради друг консуматор или някъде дава накъсо ... провери и състоянието на кабелите около самите мигачи ...
---------------------------------
Общи:
- Като караш от време на време опипвай с пръсти предпазителите ... ако някой е осезаемо горещ - чакай проблем от него ...
- Не слагай предпазители за по-голям ток от означения. Ако предпазителя гори, значи има причина която трябва да се намери и отстрани.
- Купувай свестни предпазители, а не китайски тенекийки ... щото вероятно и заради тях си я докарал до тук ... :25:

Аре ... пак се улях с писането ... :rotfl:

ПП/
Къде има гнезда за предпазители?
Освен по магазините, също и там където слагат яки аудио системи - те обикновенно се захранват от акумулатора с отделни кабели и преди да стигнат до уредбата - минават през допълнителни предпазители. Обикновенно са качествени и стават да прекараш захранването за парното през тях.
При алармаджийте също има, стотинки са, ама повечето са ментета.
Мнението беше редактирано от Skip: 31 март 2007 - 02:11
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 04 април 2007 - 08:41

само да добавя : ползвай качествени предпазители, а не от онези комплектчета по 30 ст - толкова струва хубав предпазител (не от ония прозрачните боклуци)

за перката : възможно е втулките на ел мотора да са спекли, което води до повишена консумация , а при по-продължително използване може и да изгори
свали мотора, почисти го хубаво, лъсни му колектора до блясък с много финна шкурка (мин 600), лъсни до блясък остта на ротора там където влиза в втулките и самите втулки, гресирай и сглобявай (ако трябва смени и четките )
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg