Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Опел Мерива мени обороти на ниски, гасне и пак пали сам

slavchon снимка slavchon 30 септември 2020 - 21:31

Здравейте, да Ви занимая с любимата ми Мерива - бензин/газ с изитроник, производство 2006 година. Новият хит напоспедък е следният: когато още е относително студен двигателят, при спиране да изляза на път с предимство, оборотите леко се ошашавят, колата понякога гасне, светват всички лампи на таблото и ... след няколко секунди сама пак си пали ... Неприятното е, че се е случвало на светофар например. Първо мислех да не е от изитроника, че там имах някакви ядове с двигателчето за съединителя, и съединителят е поизносен, но май отива на проблем с двигателя по-скоро. Проблемът видимо се получава и на бензин, и на газ. Грешките, които се виждат при диагностика са "Пропуснато запалване" и понякога проблем с ламбда сонда. Налягането на цилиндрите е около 8.5-9, само на трети е 6.5-7 атмосфери, което според майстора би трябвало все още да поддържа горенето (независимо, че по катаог налягането трябва да е над 10 атм).
Та, идеята ми е, дали някой се е сблъсквал с подобна дивотия. На мен все повече ми заприличва на сериозен проблем с двигателя, уви. Сега газовата е откачена и карам само на бензин, да видим ще продължат ли проблемите
Отговори

ufer снимка ufer 01 октомври 2020 - 09:07

Сериозният проблем при такава компресия се нарича износване на двигателя - цилиндри, бутала, сегменти... :wall:
Отговори

slavchon снимка slavchon 01 октомври 2020 - 10:13

 ufer, на 01 октомври 2020 - 09:07, каза:

Сериозният проблем при такава компресия се нарича износване на двигателя - цилиндри, бутала, сегменти... :wall:

и аз това имах предвид, но надеждата умира последна :)
Отговори

ufer снимка ufer 01 октомври 2020 - 12:46

Ако се върнеш по спомени в 9-ти клас, ще се сетиш, какво пише на входа на Дантевия АД... :biggrin:
Мнението беше редактирано от ufer: 01 октомври 2020 - 12:46
Отговори

slavchon снимка slavchon 01 октомври 2020 - 15:30

 ufer, на 01 октомври 2020 - 12:46, каза:

Ако се върнеш по спомени в 9-ти клас, ще се сетиш, какво пише на входа на Дантевия АД... :biggrin:

да, разбрах препратката :) е, чак пък ад, в крайна сметка ако се наложи и това ще го минем ...
Отговори

gengan снимка gengan 01 октомври 2020 - 16:42

На колко километра е твоята Мерива, та вече има такова износване на цилиндрите?
И аз съм със същия мотор - Z16XEP (само на бензин) , на около 150 000км и мисля съм още много далеч от такъв проблем. :confused:
Отговори

slavchon снимка slavchon 01 октомври 2020 - 16:48

 gengan, на 01 октомври 2020 - 16:42, каза:

На колко километра е твоята Мерива, та вече има такова износване на цилиндрите?
И аз съм със същия мотор - Z16XEP (само на бензин) , на около 150 000км и мисля съм още много далеч от такъв проблем. :confused:

е, това за кола втора (или неясно коя) употреба е въпрос без отговор. на километража пише 175 000, което съвсем не е задължително да е вярно
иначе годините й са почти 14
Отговори

ufer снимка ufer 02 октомври 2020 - 12:33

14 х 20 000 км = 280 000 км! Това е стандартното каране в Западна Европа при бензинови коли, а за дизели е минимум 40 000 км на година. Всеки да си прави изводи! Ако има някакво изключение, то би могло да бъде само, ако се купи от човек на място, но не и от фирма-вносител... :wall:
Отговори

slavchon снимка slavchon 02 октомври 2020 - 13:59

 ufer, на 02 октомври 2020 - 12:33, каза:

14 х 20 000 км = 280 000 км! Това е стандартното каране в Западна Европа при бензинови коли, а за дизели е минимум 40 000 км на година. Всеки да си прави изводи! Ако има някакво изключение, то би могло да бъде само, ако се купи от човек на място, но не и от фирма-вносител... :wall:

Звчуи логично. Аз я купих преди 6 години и съм направил 50 000. Останалото е в Итлаия - 8 години и хххх км ...
Отговори

ufer снимка ufer 02 октомври 2020 - 14:29

Като знам, колко е дълъг "ботушът", 200-300 хиляди се правят почти без изключение за 10-ина години...
Отговори

slavchon снимка slavchon 02 октомври 2020 - 14:46

 ufer, на 02 октомври 2020 - 14:29, каза:

Като знам, колко е дълъг "ботушът", 200-300 хиляди се правят почти без изключение за 10-ина години...

да, затова предполагам, че километрите са поне със 100 000 отгоре, т.е. около 280 000
Отговори

slavchon снимка slavchon 04 октомври 2020 - 13:35

Днес си направих опит. На още незагрял двигател при много ниска скорост на първа, вкарах втора ръчно. Двигателят загасна, после ритна и запали ... Повторих опита по-късно на загрял двигател, без проблем запази втора на ниска скорост, трета просто не ми позволява да вкарам
Отговори

slavchon снимка slavchon 05 октомври 2020 - 10:25

днес мерих катализатора на термо камера. Разлика в двата края около 50-60 градуса, което според мерещият показвало запуване или стапяне. нормална била разлика от 10-15 градуса. така че днес съм дал да оперират катализатора. нататък ще видим

ако някой се чуди защо, не съм написал и че отскоро понякога (но не винаги) на малък баир няма никаква душа. та затова реших, че вероятно е запушен катализаторът. но това вероятно няма общо с описания в началото проблем ...
Мнението беше редактирано от slavchon: 05 октомври 2020 - 10:32
Отговори

ufer снимка ufer 06 октомври 2020 - 14:49

Това с катализатора може и да е вярно, но не променя обстоятелствата около компресията. Измери я пак, но на друго място: и на сухо, и с масълце, за да се види дали не са само износени сегменти, а за цилиндрите ще се види след отварянето... :newsm05_41:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 06 октомври 2020 - 17:42

Все пак да се види и зацепването на агренажния ремък да не би оттам да е ниска компресията.
Отговори

slavchon снимка slavchon 04 февруари 2021 - 16:29

Продължаваме със сагата. При по-професионално мерене на компресията, то показа равно на всички цилиндри по около 9 атм. Междувременно смених и дюзи, че не бяха в добро състояние. Проблемът с гасненето на студено обаче не е изчезнал. След като запаля и след 2-3 мин свали оборотите и тръгна при рязко спиране оборотите падат почти до нула и колата гасне. При загряване проблемът отсъства. Центроваката на двигателя също е проверена и е ОК, дросел клапа също. Май друго не остана освен любимото отваряне на двигателя ... но живот и здраве догодина
Мнението беше редактирано от slavchon: 04 февруари 2021 - 16:30
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 04 февруари 2021 - 17:00

Тръгваш при рязко спиране. Какво означава това?
Отговори

ufer снимка ufer 05 февруари 2021 - 08:49

Ако колегата беше сложил една запетайка след "тръгна", щеше да е по-добре. :biggrin: А това "по-професионално" мерене включва ли наливане на малко масълце в цилиндрите, макар че при тази компресия нещата отиват към разглобяване? А сигурно има и още проблеми... При смяната на дюзите проверяван ли е регулаторът на налягането?
Мнението беше редактирано от ufer: 05 февруари 2021 - 08:52
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 05 февруари 2021 - 10:10

 ufer, на 05 февруари 2021 - 08:49, каза:

Ако колегата беше сложил една запетайка след "тръгна", щеше да е по-добре. :biggrin: А това "по-професионално" мерене включва ли наливане на малко масълце в цилиндрите, макар че при тази компресия нещата отиват към разглобяване? А сигурно има и още проблеми... При смяната на дюзите проверяван ли е регулаторът на налягането?


Нямам идея какво значи "професионално". Аз знам един начин, достоверен - вадиш всичките свещи, махаш бушона/релето за бензиновата помпа, за да не се впръсква гориво в цилиндрите и мериш поред. Ако трябва зареждаш акумулатора догоре. Това е при условие, че нямаш разминаване в центровката, ангренажът си е наред и поставен правилно.

Всичко останало са само методи за подсказване, масло и т.н..

Но с тия цифри, на мен ми изглежда , че не е имало никакъв ремонт на двигателя. А някой си е написал само на фактурата "ремонт на двигател ----- ХХХ лева".
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 05 февруари 2021 - 10:19
Отговори

ufer снимка ufer 05 февруари 2021 - 10:33

"По-професионално" беше цитат, а колегата май не е писал, дори че е правил някакъв ремонт. Най-добре е да смени майстора и да се ориентира към сериозен ремонт... :doh:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg