Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Opel Astra G - X16SZR

tedo_b снимка tedo_b 18 юли 2018 - 15:35

Здравейте! Както се разбра вече, ми предстои закупуването на кола :) . Приоритет ми е надежден автомобил подходящ за газификация с евтина поддръжка. Насочил съм се към Opel Astra G с двигател X16SZR (стария моно двигател със 75 к.с.). След ровенето в интернет прочетох както положителни така и отрицателни мнения. Моля да споделите опит относно характерни проблеми на двигателя, как могат да бъдат открити преди закупуване (напр. мерене на компресия, проверка на свещи и т.н.), как се държи на газ колата?

Предварително благодаря за споделената информация. :)
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 18 юли 2018 - 16:11

Става за предвижване но и какво очакваш от 30 годишен двигател монтиран в 20 годишно купе. Предполагам си намерил някоя близо 20годишна на ;;;реални''' 120000км и най-големия ти проблем е колко пари е ремъка и колко ще гори на газ.
Отговори

tedo_b снимка tedo_b 18 юли 2018 - 16:40

 mrsch66, на 18 юли 2018 - 16:11, каза:

Става за предвижване но и какво очакваш от 30 годишен двигател монтиран в 20 годишно купе. Предполагам си намерил някоя близо 20годишна на ;;;реални''' 120000км и най-големия ти проблем е колко пари е ремъка и колко ще гори на газ.


Мерси за отговора, макар че въпросите ми бяха други. Иронията беше излишна.
Мнението беше редактирано от tedo_b: 18 юли 2018 - 16:41
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 18 юли 2018 - 16:54

Иронията е доста показателна в случая. Спокойно можеш да си направиш изводите защо е тази ирония.
Отговори

kevin снимка kevin 18 юли 2018 - 17:17

Значи лоша кола няма,има неподдържана,всичко е късмет и ти пожелавам такъв.Аз взех такава. Що ли?, щото исках,и годините си бяха на нея и цената и кусурите ,и сега питам и ще си я направя.На човека може бюджета да е такъв така че му отговаряйте на това което пита.
Отговори

tihii снимка tihii 19 юли 2018 - 09:40

Всички бензинови двигатели на Астра G се газифицират успешно.Като започнеш да обикаляш по автокъщите ще видиш,че избора на запазени автомобили не е много голям.За това си вземи най-добрата.
Относно двигателя-той е най-евтиния за поддръжка,монтиран на Астра G.С това предимствата му свършват.Може да се мери с някои от 16 клапановите само в най-ниските обороти-до 1500-2000."Бащата" и "дядото" на мотора се справяха добре при Кадет и Астра F но купето на Астра G му идва тежко.
Извод:Ако колата ще се ползва не много натоварена,на по-къси разстояния и градско,двигателя ще става за нормално каране.Ако пътуваш често на големи разстояния с 4-5 човека и пълен багажник-това не е твоя мотор.
Тези двигатели се монтират най-често на коли,предназначени за Германия и Австрия-задължително огледай внимателно за ръжда!
Успех с избора и вземи най-запазената!
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 19 юли 2018 - 15:31

Преди години един колега imitev си беше взел Astra G X16SZR мисля 1999г. Скоро след това й направи основен ремонт, защото имаше строшено бутало и сегменти. След това я газифицира. При газифицирането имаше проблем с уцелването на диаметъра на смесителя. Най-накрая го уцели и след това всичко си беше наред и си я кара доста и сигурно може и още да я кара. Беше преди 10г. някъде. Доколкото разбрах буталата били некачествени не знам къде правени , а основни и биелни лагери не били мръднали.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 19 юли 2018 - 15:32
Отговори

emoned снимка emoned 19 юли 2018 - 18:16

Здравей колега. Аз доскоро бях протежател на кола с този мотор - Астра Ф, 1998г. с X16SZR. Мотора има безспорни предимства - много евтина поддръжка и е много здрав(разход 8л./100км LPG). За съжаление колите с този мотор вече са на преклонна възраст(даже и Астра Г). Моята я продадох преди два месеца в пълна изправност след изминати 200 000км на газ. До миналата година харчеше масло около 700гр./10000км, не се нуждаеше от доливане. Обаче няколко месеца преди да я продам, завиши разхода на масло и от смяна до смяна искаше още около 400гр.(купувачът беше запознат със състоянието на колата). С една дума моторът наистина е здрав, но повечето имат доста км. зад гърба си и вероятността да трябва да му правиш ремонт не е малка. А това според мен по никакъв начин не може да се разбере в момента на покупката. Евентуално по цвета на свещите може да се направи някаква дигностика.
Недостатъци - много е слабичък, особенно на газ. При включен климатик е трагедия да изпреварваш. Иначе за времето за което я карах,нито веднъж не ме е оставила на пътя, само два пъти се наложи непланирано влизане в бокса, което е нещо нормално. Успех с покупката.
Мнението беше редактирано от emoned: 19 юли 2018 - 18:19
Отговори

ШУМЕН снимка ШУМЕН 19 юли 2018 - 21:03

Аз имам Вектра с този двигател, този няма нищо общо с ц16нз, този е екотек с глава за 8 клапана и моно инжекция, работи по добре с инжекция от ц16нз. Добре е да се махне екологичната система. Разхода на газ е около 8-8,5, с климатик и без, на дълъг път. Най икономичен е между 100 - 120км/ч. Има проблеми с връзките на кабелите и разни щепсели. Но колата и с 4 човека добре върви.
Обслужването е по евтино от другите, но иска най качественото масло.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 20 юли 2018 - 01:02

Темата е за ключ пича се разочарова от отговорите и вече не комуникира.
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 20 юли 2018 - 11:31

 tedo_b, на 18 юли 2018 - 15:35, каза:

Здравейте! Както се разбра вече, ми предстои закупуването на кола :) . Приоритет ми е надежден автомобил подходящ за газификация с евтина поддръжка. Насочил съм се към Opel Astra G с двигател X16SZR (стария моно двигател със 75 к.с.). След ровенето в интернет прочетох както положителни така и отрицателни мнения. Моля да споделите опит относно характерни проблеми на двигателя, как могат да бъдат открити преди закупуване (напр. мерене на компресия, проверка на свещи и т.н.), как се държи на газ колата?

Предварително благодаря за споделената информация. :)



аз имам такава!
ако ще я ползваш за спокойно каране няма да имаш никакъв проблем без начение къде пътуваш, защото е слабичка но изключително надежна!!!

кажи какво те интересува? може и на ЛС да не "тварим" и "ядосваме" останалите потрбители :surrender:
Мнението беше редактирано от FrIsKy_86: 20 юли 2018 - 12:54
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg