Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с бобина при Х14ХЕ 98-ма година

Zars снимка Zars 24 ноември 2018 - 11:29

Здравейте,
От известно време Астра-та ми с двигател Х14ХЕ 1.4 16V 90 к.с. започна да работи на 3 цилиндъра и вдигна разхода до 18-19л на 100км. Проблема е още от самото запалване на студен двигател, когато загрее проблема оставаше. Колата е с газова уредба и няма значение на какво гориво работи. Свещите ми бяха двуполюсен Бош, смених ги със същите чисто нови, но пробяна не последва. За някои може би ще прозвучи безсмислено, но сложих нови свещи NJK и колата заработи добре, но само на студен двигател. Когато загрее единия цилиндър изчезва без значение дали еработи на бензин или газ...Замервана е компресията и тя на всички цилиндри е в нивата, затова изключвам проблем с клапани. Според мен остава проблем с блок бобината или лулите, но тук четох, че в повечето случаи този проблем не се открива при диагностика...Ще съм безкрайно благодарен, ако има някой от Варна със същия мотор и има възможност днес или утре(неделя) да сложим неговата бобина на моята загряла кола за проба.

Доколкото разбрах, като заместител може да ползваш бобина от Z14XE, Y16XE, Z16XE, както и X16XEL след '98. С такива мотори са Corsa C 1.4 16V (Z14XE), Meriva 1.6 16V (Z16XE), Zafira A 1.6 16V (X16XEL, Z16XE), Vectra B 1.6 16V след '98 (X16XEL, Y16XE, Z16XE). Има и Astra G с всички тези двигатели. Бобина от Z14XEP, Z16XEP, както и от двигателите с друг обем не става! По-старите X16XEL също са с DIS модул и не ми вършат работа.
Поздрави
Отговори

geniy снимка geniy 24 ноември 2018 - 21:59

Имах същия проблем и се оказа бобината. Двигателя ми е същия. Това е често срещан проблем за съжаление. Бобината си е консуматив де...но скъп.
Отговори

Коцето снимка Коцето 25 ноември 2018 - 11:52

И един жокер, на тази бобина лулите са сменяеми и се продават отделно. Така че ако намериш друга бобина за проба и всичко се оправи пробвай същата бобина но с твоите лули за да установиш дали проблемът ти е наистина в бобината или в лулите. Разликата в цената на лули и бобина е голяма така че е добре да си сигурен какво да купуваш. Оригиналната е Делфи и ако ти се наложи да купуваш друга търси пак такава и в никакъв случай не се хвърляй на евтини ментаци по 60 - 80лв.
Отговори

Zars снимка Zars 26 ноември 2018 - 08:15

 Коцето, на 25 ноември 2018 - 11:52, каза:

И един жокер, на тази бобина лулите са сменяеми и се продават отделно. Така че ако намериш друга бобина за проба и всичко се оправи пробвай същата бобина но с твоите лули за да установиш дали проблемът ти е наистина в бобината или в лулите. Разликата в цената на лули и бобина е голяма така че е добре да си сигурен какво да купуваш. Оригиналната е Делфи и ако ти се наложи да купуваш друга търси пак такава и в никакъв случай не се хвърляй на евтини ментаци по 60 - 80лв.



Благодаря за жокера! Ясно ми е за лулите, но не се бях сетил, че мога да пробвам на моята бобина лули от работеща такава, защото доколкото разбрах често проблема може да е от тях.
Отговори

Zars снимка Zars 29 ноември 2018 - 18:25

Проблема е решен. Смених бобината с нова на beru и колата заработи нормално, дори по-добре от преди :) Иначе в ebay има NJK за 114 лева https://www.ebay.com...es/331548603922 и чрез фирма може да дойде до България за 4 лв. Има и немска марка бобини Fahren за 80 лв. https://www.ebay.com...ck/361598965271 с 4 лв. доставка до България направо от търговеца, но ако се стигне до използване на гарпанцията става сложно, а и трябва време за доставка.

Благодаря още веднъж на отзовалите се, супер сте!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg