Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Стържене при лек ляв завой

outlive снимка outlive 26 юни 2009 - 16:14

Здравейте колеги,

От две-три седмици имам много дразнещ проблем и вече си мисля, че може да е нещо сериозно понеже не е оправя. Често, когато завивам воланът леко наляво, нещо опред почва да стърже - звукът е като метал в метал ( нещо подобно на рязане на метал с ракета ). Това става само в движение - на място го няма. Забелязъл съм, че като правя завой, звукът се чува само като воланът минава през това положение леко свит в ляво. Нека се изразя така - като почна да въртя волана в движение когато гумите дойдат в положение примерно 10-15 градуса наляво почва да скърца и като го отминат това положение спират. Същото е и когато връщам волана. Ако държа волана повече време в леко ляво положение стърже по-продължително. Не е от накладките, защото няма значение дали натискам спирачката. Някой път при тръсване в неравност на пътя пак престържва за момент. Звукът зависи от скоростта. При затворени прозорци не се чува. Мисля, че идва от областта около лявата гума, но може да се заблуждавам. Някой да се е сблъсквал с този проблем или да има идея от какво може да е?

Поздрави
Отговори

The_Hobbit снимка The_Hobbit 26 юни 2009 - 16:19

Може да е от хлабава джанта , крив диск, скапани накладки и още куп такива допълнения.
Отговори

Vladko снимка Vladko 26 юни 2009 - 16:29

Колега имал съм подобен проблем при мен беше лагер на предна главина. Принципа е следният: скърца лагер откъм натоварената страна тоест ако завиваш наляво и скърца следва да се провери десният лагер тъй като той е по натоварен при ляв завой. успех <_<
P.S. Като допълнение искам да добавя че дори един микрон проблем в циментацията на лагера създава шумове от които ти настръхват косите :mhihi:
Мнението беше редактирано от Vladko: 26 юни 2009 - 16:32
Отговори

outlive снимка outlive 26 юни 2009 - 16:51

Благодаря за отговорите. Предполагам не е от натоварването на дясната част, защото става и с много ниска скорост, а и гумите са с много лек завой, когато стърже. Тези дни ще сваля лявата гума и ще огледам за нещо нередно. Но нямам опит с тези неща и ще трябва да е очеваден проблема. В краен случай ще търпя или може да отида на сервиз. Гадното е, че ще трябва да качвам човека да му показвам и дано точно тогава не спре да стърже, че понякой път се оправя за известно време.
Отговори

GK_Power снимка GK_Power 29 юни 2009 - 21:22

На спирачните апарати има една пластинка(до накладките ) която като накладката прекомерно се износи почва да стърже по диска, при мен имаше този проблем имаше почти същото описание което даваш,аз леко я изкривих назад ,и после си смених накладките и всичко е ток.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 30 юни 2009 - 10:00
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен
Отговори

Laxy20 снимка Laxy20 30 юни 2009 - 09:06

Аз имам същото стържене само че отзад.Има го от доста време и аз си мисля че е от тази ламарина която е зад спирачния диск.Но и аз не съм сигурен.А относно лагер,не съм съгласен,защото лагер неможе да издава такъв звук,все едно режеш ламарина с флекс.
Отговори

koki снимка koki 18 юли 2009 - 13:00

според мен проблема е в защитната ламарина зад диска . мисля , че там ти престъргва
Отговори

matros снимка matros 22 юли 2009 - 17:19

 koki, на 18 Jul 2009, 02:00 PM, каза:

според мен проблема е в защитната ламарина зад диска . мисля , че там ти престъргва

+1
Отговори

nbn1 снимка nbn1 23 юли 2009 - 21:46

И при мен го имаше. Оказа се предпазната ламарин на диска.
Отговори

outlive снимка outlive 24 юли 2009 - 09:55

Стърженето от доста време спря. Някъде по време на големите валежи.
Може да е било камъче или нещо подобно щом само се оправи. А ако пак почне ще проверя тази предпазна ламаринка.

Благодаря на всички за коментарите!
Отговори

KraaaS снимка KraaaS 24 юли 2009 - 12:20

Аз имам същия проблем, на ляв завой на скорост се чува все едно е влязла голяма рапитка в гумата. Изправям волана прискърцва и се оправя. Ако карам направо, няма проблем, само на ляв завой се чува откъм дясното колело. Първото съмнение беше за карето, но не чука като каре. Сега си мисля за лагер главина, но като няма натоварване на колелото не се чува. Прегледах щателно гумата за рапитка или голямо камъче, няма нищо.
Чува се точно на пресекулки- аха да кажеш къде е тая пуста рапитка, на ниска скорост честотата е по-малко, на по-висока става доста по-учестено.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 24 юли 2009 - 13:25

Краси, провери лагера на главината. Ако има луфт 100 неща може да издават звука- ламаринка, диск спрямо накладка, каре, зъбен венец за АБС, балансираща тежест от вътрешната страна на джантата... Вдигни на крик и виж дали има хлабина в лагера.
Мнението беше редактирано от AlexMav: 24 юли 2009 - 13:26
Отговори

FuZ10n снимка FuZ10n 02 август 2009 - 22:19

Имам абсолютно същия проблем, само че при мене стърже и наляво и надясно, като престъргваща ламарина... пак в ниските скорости и направо ме влудява, утре ще свалям гумата и ще го гледаме... надявам се да не е сериозно... ще следя темата с интерес и ще ви кажа какво сме установили... прочетох мненията и им обърнах внимание.. утре ще се види...
Мнението беше редактирано от FuZ10n: 02 август 2009 - 22:19
Отговори

dionisi снимка dionisi 03 август 2009 - 05:56

@AlexMav
При мен на корсата се беше пре*ебал десния лагер на колелото и почна в началото да боботи само на мноо ляв волан, после само леко като навит ляв волан, накрая и направо да карах пак боботеше /това в продължение на 200-300км пробег/. Като се дигнеше колата на крик от дясното колело нито се чуваше шум от лагера, нито пък имаше луфт, НО беше сдал багажа /като го смених и шума изчезна/.
Идеята ми е следната, че може лагера да си е заминал и да няма луфт в колелото, нито пък да се чува шум от него като е вдигнато колелото.

Поздрави.
Отговори

outlive снимка outlive 03 август 2009 - 10:42

Колеги, смених накладките - били са за смяна. На едно място са се триели метал в метал. И двата акустични датчика (ламаринките, които стържат при износени накладки) бяха ръждясъли и отчупени. Предполагам шумът е бил от единият датчик преди да се счупи. :)
Отговори

KraaaS снимка KraaaS 04 август 2009 - 11:08

И при мен се оправи, свалихме колелото, пръснахме със спрейче, малко стружка на ръбчето на диска ии май е това и сега на цъка. Пластинката на накладките си беше ок. Със сигурност не е лагер (поне за сега). Мислех направо да сменя накладките, ама те си бяха на 50% грубо, така че нямаше смисъл.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg