Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Покупка на Вектра Ц бензин

Валентин155 снимка Валентин155 10 август 2015 - 20:21

Здравейте колеги . Решил съм да сменям настоящата ми кола с нещо по ново и голямо и се бях спрял на пасат 2000 год. но от нищото се сетих да проверя цените на вектричките и определено ми харесват повече като кола спрямо цена .

Задължително ще е бензинова и искам да попитам за мнения отностно кой двигател е по добър и кои части са по евтини (ако изобщо има разлика ). Става въпрос за 1.8 - 125 коня или 2.2 (не помня колко коня ) 1.6 отпада категорично защото искам нещо което върви и да не се съобразявам със изпреварване .
И последно въпросче , има ли проблем при газифициране или всичко е нормално

Друго което би ми било от полза е за какво да гледам при покупката и къде са им слабите места .

Благодаря предварително !
Мнението беше редактирано от Валентин155: 10 август 2015 - 20:22
Отговори

sathv снимка sathv 10 август 2015 - 20:36

Е що се отказа от пасата? Те вектрите като цяло са най евтини. Не се ли замисляш защо. Много пъти съм го обяснявал за колите на Опел след 2000 година.
Отговори

rtaa снимка rtaa 10 август 2015 - 21:19

1.8 - по-евтин за поддръжка
2.2 - по-приятен за каране
И двата си се газифицират без проблем.
Отговори

pacho_m снимка pacho_m 10 август 2015 - 23:45

Газификацията не е точно без проблеми,ако мотора е Z22YH, който е с директно впръскване и се предлага от 2004 година нататък.
Ако мотора е Z22SE,подлежи на газификация по конвенционалния начин с ГИ.
2.2 - литровите мотори са с верига,а 1.8, с ремък.

А иначе специално на Вектра Ц,слабите места са им собственици-мърлячи. Всичко винаги започва предвидимо с нещо дребно,на което ако не се обърне внимание,отива на скъп ремонт.
Проблемни са им носачите отзад,чиято цена е около 80 лв/бр. Сменят се веднъж,заедно с тампоните и караш спокойно още доста време.
Имат проблеми също с CIM-модула и двузоновия климатроник,които се отстраняват елементарно,стига да се свържеш с правилните хора. Всичко го има описано тук,но трябва да се разтърсиш.

П.С. Ще помоля колегата sathv да "обясни" още веднъж за колите на Опел след 2000г, че ми е интересно.

Поздрави!
Отговори

Валентин155 снимка Валентин155 11 август 2015 - 00:02

Отказах се защото са по старички а 3-4-5 години разлика са си доста . Предпочитам да взема 10-12 годишна кола и да я карам и аз 7-8 години и да я подменя понеже после се влиза във един омагьосан кръг в който съм със сегашната ми кола .

От преди година започна да се чупи и не е спирала от тогава. Аз правя едно , то се чупи друго ... и така за година и малко стойността на частите достигна 2/3 от цената на колата (ако сметнем и ремонтите ще надхвърли цената на колата)


А какъв разход дава 1.8 газ/бензин - ще съм благодарен ако някой сподели
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 12 август 2015 - 15:31

 Валентин155, на 11 август 2015 - 00:02, каза:

Отказах се защото са по старички а 3-4-5 години разлика са си доста . Предпочитам да взема 10-12 годишна кола и да я карам и аз 7-8 години и да я подменя понеже после се влиза във един омагьосан кръг в който съм със сегашната ми кола .

От преди година започна да се чупи и не е спирала от тогава. Аз правя едно , то се чупи друго ... и така за година и малко стойността на частите достигна 2/3 от цената на колата (ако сметнем и ремонтите ще надхвърли цената на колата)


А какъв разход дава 1.8 газ/бензин - ще съм благодарен ако някой сподели

Моята е такава, комби. При кротко каране ми харчи под 7л газ на дълъг път, градско 10-11
Отговори

survivor снимка survivor 13 август 2015 - 10:04

 radotrifo, на 12 август 2015 - 15:31, каза:

Моята е такава, комби. При кротко каране ми харчи под 7л газ на дълъг път, градско 10-11


Колега, като гледам описанието в профила ти, ти си с по-новия двигател 1.8. Не знам как го постигаш този разход градско - може и да е от по-новия двигател. Моята е с двигателя, за който пита колегата 1.8 122 к.с. С газов инжекцион Агис извънградското ми с моето кротко каране 100-110 почти без изпреварвания, на магистрала 120 е както при теб между 7 и 7,5 според натоварването на климатроника, обаче в София не мога да я сваля под 14 - зимата е толкова и лятото също с постоянно включен климатроник на 20 градуса.
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 13 август 2015 - 14:52

 survivor, на 13 август 2015 - 10:04, каза:

Колега, като гледам описанието в профила ти, ти си с по-новия двигател 1.8. Не знам как го постигаш този разход градско - може и да е от по-новия двигател. Моята е с двигателя, за който пита колегата 1.8 122 к.с. С газов инжекцион Агис извънградското ми с моето кротко каране 100-110 почти без изпреварвания, на магистрала 120 е както при теб между 7 и 7,5 според натоварването на климатроника, обаче в София не мога да я сваля под 14 - зимата е толкова и лятото също с постоянно включен климатроник на 20 градуса.



Номера е да караш на обороти над 1500, но без да я издуваш, естествено, и да използваш при всяка възможност принудителен празен ход. Тогава разхода е 0. Малко ми беше трудно се свикна да не пускам по инерция с изключена скорост както на старата кола, но има ефект. Разхода, който цитирам е без климатик - сега в жегите се вдигна с 1л извънградско и с 1.5-2 в града
Отговори

seimo снимка seimo 13 август 2015 - 18:17

Аз лично бих взел 1.8цата. Z22SE е приятен за каране ,но опелски двигател с верига не бих си го причинил. Като цяло колегата е прав здравите модели на опел свършват с астра ф ,вектра а , омега а и т.н
Отговори

survivor снимка survivor 14 август 2015 - 09:25

 radotrifo, на 13 август 2015 - 14:52, каза:

Номера е да караш на обороти над 1500, но без да я издуваш, естествено, и да използваш при всяка възможност принудителен празен ход. Тогава разхода е 0. Малко ми беше трудно се свикна да не пускам по инерция с изключена скорост както на старата кола, но има ефект. Разхода, който цитирам е без климатик - сега в жегите се вдигна с 1л извънградско и с 1.5-2 в града


Това с оборотите и принудителния празен ход се старая да го правя, щом посочените разходи са без климатик, тогава значи и моят е сравнително добре за тежкото купе и движението в задръстванията.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 14 август 2015 - 10:49

 radotrifo, на 13 август 2015 - 14:52, каза:

Номера е да караш на обороти над 1500, но без да я издуваш, естествено, и да използваш при всяка възможност принудителен празен ход. Тогава разхода е 0. Малко ми беше трудно се свикна да не пускам по инерция с изключена скорост както на старата кола, но има ефект. Разхода, който цитирам е без климатик - сега в жегите се вдигна с 1л извънградско и с 1.5-2 в града


Колега може ли да обясниш чисто технически защо се получава така че колата харчи 0 при принудителния празен ход, а по инерция 4-5. От променливото газоразпределение ли идва или .........? В началото си мислех, че просто за борда може да се изключи от скорост като сме на място и да отчита разход на час и тези 4-5 литра разход, които показва при движещ се автомобил са грешни.
Отговори

radotrifo снимка radotrifo 14 август 2015 - 14:13

Доколкото знам, при обороти над 1500, на скорост, при отпускане на педала на газта, копютъра спира подаването на гориво. Когато оборотите паднат по-ниско, се усеща едно придърпване в момента, в който отново се подаде гориво и започва да отчита разход. поне така съм чел, че е.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 14 август 2015 - 21:32

Това за разхода важи за всичко, което е излезло от завода след 1995-6 година. Въведено е изискването за принудителен празен ход на леките автомобили (а май и на товарните), при който подаването на гориво към цилиндрите да се прекратява, и да, в такъв режим разхода на гориво е точно 0 литра на 100 км. А иначе разхода при спускане по инерция при работещ на празен ход двигател естествено няма как да е нула на сто...
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 15 август 2015 - 20:09

 tisho.74, на 14 август 2015 - 21:32, каза:

А иначе разхода при спускане по инерция при работещ на празен ход двигател естествено няма как да е нула на сто...


Да ясно, че няма как да е 0 на 100, но колко е реално? 0.9 на час или 4-5/100 както показва борда, тъй като разлика в натоварването на мотора не би трябвало да има при работа на място и при движение например със 100 км/ч.
Отговори

sathv снимка sathv 15 август 2015 - 21:08

 Dechkko, на 15 август 2015 - 20:09, каза:

тъй като разлика в натоварването на мотора не би трябвало да има при работа на място и при движение например със 100 км/ч.

По голяма глупост не можа ли да измислиш?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 17 август 2015 - 22:40

 Dechkko, на 15 август 2015 - 20:09, каза:

Да ясно, че няма как да е 0 на 100, но колко е реално? 0.9 на час или 4-5/100 както показва борда, тъй като разлика в натоварването на мотора не би трябвало да има при работа на място и при движение например със 100 км/ч.

Ами, за мен сметката е проста при движение по инерция с работещ двигател. Ако харчи на празен ход 0.9 литра на час при 800 оборота на празен ход на място без консуматори (всъщност не знам точно колко са, сложил съм 800 просто за илюстрация на сметката), то в движение по инерция със 100 км/час няма да харчи само толкова, дори и отново без включени консуматори. Причината е в това, че при такава скорост по инерция и на празен ход двигателя поддържа по- високи обороти, а не 800 с оглед нуждите на някои системи и агрегати. Или с други думи ако оборотите при тези условия са с 10% по- високи, то за приблизителни изчисления може да се завиши и разхода на час с 10%. Това прави вече 1.0 литър на час. Хайде сега да видим какво разстояние ще си изминал при тази скорост за 1 час- ами 100 километра. Така, това прави 1 литър на 100 километра.
А как стоят нещата при принудителен празен ход? Докато е в такъв режим е 0 литра на сто километра, както и 0 литра на час. Само че борда не показва разход на час докато се движиш.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 17 август 2015 - 22:45
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 август 2015 - 09:09

Борда взема показания от доста неща. Едно от тях е моментната скорост. Общо взето смята, че ако се движиш с 30 км в час примерно на празен ход с изключена скорост (при 900 и нещо оборота примерно / 0.9л/ч), ще изхарчиш 3,2 литра за 100км. Не винаги е коректно показанието, а и то се променя постоянно при тоя режим на работа на колата.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 18 август 2015 - 09:36

 tisho.74, на 17 август 2015 - 22:40, каза:

Ами, за мен сметката е проста при движение по инерция с работещ двигател. Ако харчи на празен ход 0.9 литра на час при 800 оборота на празен ход на място без консуматори (всъщност не знам точно колко са, сложил съм 800 просто за илюстрация на сметката), то в движение по инерция със 100 км/час няма да харчи само толкова, дори и отново без включени консуматори. Причината е в това, че при такава скорост по инерция и на празен ход двигателя поддържа по- високи обороти, а не 800 с оглед нуждите на някои системи и агрегати. Или с други думи ако оборотите при тези условия са с 10% по- високи, то за приблизителни изчисления може да се завиши и разхода на час с 10%. Това прави вече 1.0 литър на час. Хайде сега да видим какво разстояние ще си изминал при тази скорост за 1 час- ами 100 километра. Така, това прави 1 литър на 100 километра.
А как стоят нещата при принудителен празен ход? Докато е в такъв режим е 0 литра на сто километра, както и 0 литра на час. Само че борда не показва разход на час докато се движиш.


От разсъжденията да разбирам, че показанията на борда от 3-4-5/100 са грешни и колата харчи литър на 100 както ти даде пример. Така за да може да ни излезнат сметките на бензиностанцията и да сме максилано близки до показанията на борда не бива да изключваме от скорост.
Мнението беше редактирано от Dechkko: 18 август 2015 - 09:37
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 август 2015 - 12:05

Напротив. Относително коректни са. И не 1л/100км, а един литър на час, което то го обръща в километри при дадена скорост. Винаги има някакво отклонение от показанията на борда, но средния разход колата изчислява на базата на изминатите километри и колко гориво е изразходвала. Т.е взима 300 км са минати, 30 литра изразходвани = 10л/ч. Моментния разход взема от данни за колко гориво подава и обороти. Като цяло като свързваш борд компа има 5/6 параметара, които му трябват, за да смята различните неща. Смята и показатели като средна скорост и други.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 18 август 2015 - 12:06
Отговори

Petar_kazakov снимка Petar_kazakov 25 август 2015 - 13:02

Колегата "Ne6to Smisleno" е прав за това че разхода на "свободна" не се мери в л/100км, а в л/ч. Но понеже се движи колата с повече от 10-15 км/ч бордкомпютъра показва вече в л/км, а не в л/ч.

За Принудителният Празех Ход (ППХ) има доста изписано, истината е "някъде там" :icon_wink2:, на старата ми Вектра А също си имаше ППХ който за съжаление работеше само на бензин, на газ беше ръчно/крачно :icon_razz2:

Но на кратко, ППХ се изразява в спиране впръскването на гориво в цилиндрите когато няма нужда (най-грубо казано) :-)

Примерно, когато сте на скорост но не подавате газ (не е натиснат педала на газта), тоест колата се движи по инерция, тогава не се подава гориво в двигателя и следователно моментният разход е 0 л/100км (л/ч), но с уговорката че ако оборотите падат под дадена граница, компютъра започва да подава гориво нужно за поддържане на Празен Ход (ПХ) (0.9 л/ч. пак с уговорката че, това количество е строго специфично за всеки двигател, за едни може да е 0,5л за други 2л :icon_razz2: )

При повечето коли ППХ се изключва м/у 1100 и 1500 оборота, при мен по-често е при 1100-1200, но съм забелязвал да го прави и при 1500, явно зависи и от други фактори, колко бързо падат оборотите ...
Както колегата radotrifo е споменал малко по-нагоре, се осеща едно леко придръпване/притрисане, съвсем леко се осеща :-) не е като да влезеш в дупка :-D все пак


Няма нужда и тук да се впускаме в спорове и обяснения кога кой вариант е по-добрият ППХ или ПХ на свободна, но има случаи когато е по-икономично да пускаш по инерция на свободна от колкото на ППХ, защото реално погледнато при ППХ има намаляване на скоростта от съпротивителната сила на двигателя, която в последствие трябва да компенсиране с ускорение което пък от своя страна води до допълнителен разход на гориво, а в други това забавяне от двигателя ни идва в полза.
Аз лично бях доста скиптичен как разхода ще е по-голям от този при ПХ, но с очите си видях как падаше повече средният разход при каране на свободна, но с уговорката че това е силно специфично и само на определени терени/наклони на пътя. Пътувахме към Истанбул и там по-пътя има едни дълги спускания при които, като карах на ППХ скоростта падаше доста и трябваше пак да ускорявам, а като карах на свободна по инерция (на ПХ) колата или поддържаше скоростта или едва-едва губеше скорост.

Според мен и моят опит в 80% от слуачйте ППХ е по-икономичен от ПХ, но нека всеки сам да си прецени за себеси, кой му е по-удобният, по-икономичният и по-приятният вариант за каране/возене.

ПП: от скоро наблюдавам и разхода със темпомат, и ми се струва и той доста добър (по-нисък от това което правя аз като регулирам скоростта с педала на газта).

ППП:
Малко резултати след по-обстойно наблюдение :-)
ППХ се активира над 1500 оборота и изключва на ~1100-1200.
Мнението беше редактирано от Petar_kazakov: 01 ноември 2015 - 00:03
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg