Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Z16XER, Z18XER - Екотек с променливо газоразпределение

lifesaver снимка lifesaver 10 февруари 2017 - 16:35

Ъпдейт относно Field Remedy: 2394 - Срещу 7.38лв в София Ауто на "ботевградско" , разбрах , че съм с последната версия на софта, а именно 768 за Part number:55559394
Относно Field Remedy: 2361 не могат гаранционно да го поправят. Частите струват 85лв и труд 20-тина лв.

ПП: Ходих и в Булвария Люлин, но там проверката само струваше 48лв :)
Мнението беше редактирано от lifesaver: 10 февруари 2017 - 16:36
Отговори

dionisi снимка dionisi 27 февруари 2017 - 11:47

С друг двигател съм, но сега попаднах на темата :) Да споделя и моите перипетии.

С тези клапани за маслото на променливото газоразпределение го има и при инсигниа A20NHT. Взех колата на 40 000км и имаше проблем. От време на време влизаше в сервизен режим. Не помня точно номера но грешката но не беше свързан изобщо с тези клапани.
След ходене по мъките и официални сервизи, хванах опкома и се установи че изпускателния клапан е сдал багажа и няма никаво налягане след него. Свалих го и с мултицет установих че изгорял (никакво съпротивление между двете клеми). Купих чисто нов и всичко заспа.
След 3г на 80км отново ми светна чека, но този път не влизаше в сервизен режим. Закачих опкома и този път си показа директно проблем с всмукателния клапан. Смених и него и всичко е наред.

И двата клапана, които купих оригинално си имат филтърната мрежичка.

При мен също се чува това изтракване сутрин когато пали НА СТУДЕНО. Лятото почти го няма. В началото се притеснявах, но доколкото чета май е нормално и при всички е така
Отговори

cani снимка cani 04 юни 2017 - 14:22

 R.P., на 19 юни 2009 - 21:22, каза:

Пrи мен също се усещат вибрации при 2700-3000 об/мин. / двигател Z16 XER/. Споделям мнението, че проблема не може да се реши с монтиране на тежести на дясната полуоска, както го описват в някои руски форуми, тъй като става дума за обороти на двигателя, а не за обороти на полуоската. Там прочетох,че с подлагане на гуми под въздушния филтър вибрациите изчезвали, но не съм пробвал.Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение
Отговори

dream13 снимка dream13 12 октомври 2017 - 21:38

Здравейте! И аз проверих моите на 110х.км-чисти,като само уплътнението на челните филтри бе "тръгнало" да се поразпада. ВНИМАНИЕ при ваденето на клапаните: подложете нещо под тях, защото оранжевите филтри са съставени от 2сегмента! Могат да паднат по всяко време на части. След огледа се поизмъчиха да ги вкарам обратно, но малко масло направо ги "залепи" един за друг и към корпуса на клапана. Направих им профилактика с химикал, като едновременно ги вкл./изкл. към акумулатор да се раздвижат/почистят разпределителите вътре.
Отговори

Geoplan снимка Geoplan 15 октомври 2017 - 13:07

 dream13, на 12 октомври 2017 - 21:38, каза:

Здравейте! И аз проверих моите на 110х.км-чисти,като само уплътнението на челните филтри бе "тръгнало" да се поразпада. ВНИМАНИЕ при ваденето на клапаните: подложете нещо под тях, защото оранжевите филтри са съставени от 2сегмента! Могат да паднат по всяко време на части. След огледа се поизмъчиха да ги вкарам обратно, но малко масло направо ги "залепи" един за друг и към корпуса на клапана. Направих им профилактика с химикал, като едновременно ги вкл./изкл. към акумулатор да се раздвижат/почистят разпределителите вътре.

Колега каква е тази профилактика с химикал към акумолатора?
Отговори

МИТАКА1654 снимка МИТАКА1654 17 октомври 2017 - 15:28

Аз съм без цетки вече повече от 15к км,при премахването тракането изчезна при топъл мотор,остана само изтракване при палене след дълъг престой.
Отговори

Peter_1980 снимка Peter_1980 19 октомври 2017 - 09:46

Малко тъп въпрос, но понеже и аз имам подобно тракане на Z16XEP тези клапани има ли ги, и там трябва ли да се прави същата процедура?
Отговори

Geoplan снимка Geoplan 25 октомври 2017 - 08:28

 Peter_1980, на 19 октомври 2017 - 09:46, каза:

Малко тъп въпрос, но понеже и аз имам подобно тракане на Z16XEP тези клапани има ли ги, и там трябва ли да се прави същата процедура?


Не. Клапаните на z16xer се намират от двете страни на двигателя горе при разпределителните валове в ляво. Такива в z16xep липсват. Нагледно най лесно пусни в гугъл изображение на двата двигателя и ще се ориентираш.
Отговори

Peter_1980 снимка Peter_1980 01 ноември 2017 - 17:04

 Geoplan, на 25 октомври 2017 - 08:28, каза:

Не. Клапаните на z16xer се намират от двете страни на двигателя горе при разпределителните валове в ляво. Такива в z16xep липсват. Нагледно най лесно пусни в гугъл изображение на двата двигателя и ще се ориентираш.


Благодаря за инфото, а и разбрах от къде идва това подобно чукане в двигателя.
Отговори

dream13 снимка dream13 20 март 2018 - 07:48

Към Geoplan: не си ме разбрал правилно. Под "химикал" имам предвид някаква химия за разтваряне/чистене/обезмасляване на отлаганията, но без да поврежда. А неколкократното включване към акумулатора е на бобина клапан, за да се премести разпределителя му в крайни положения и съответно даде възможност на химията да действа. Не говоря за пълно разглобяване и дефектация (да мериш износване-хлабини и др.), а нещо в домашни условия. Ако вече са казали ЧАО, значи няма спасение и бъркаш в джоба за нови.
Отговори

qwer6 снимка qwer6 23 август 2019 - 08:55

Здравейте колеги. На моя z18her му се развали клапана за картерните газове ,който се намира в капака на клапаните. Сега оттам влиза въздух и свети чека с грешка 17011 за бедна смес.. Та този клапан изглежда не се продава оттедлно, а само с капака, който е само оригинален и струва към 800 лева. При това положение ми остава вариант да търся в автоморга, но се притеснявам че и там може клапана да не е съвсем наред, понеже изглежда това е сериен проблем. Бих искал да помоля ако някой е сменял само клапана или целия капак да даде насоки как е най-ефективно да се действа в този случай. Благодаря!
Отговори

sathv снимка sathv 23 август 2019 - 09:34

Я ползвай търсачката. Има писано достатъчно за този клапан, че да ти се отговаря персонално. А насоки за ефективно действие в този случай е нов оригинален капак с клапан.
Отговори

vacko77 снимка vacko77 12 януари 2020 - 13:08

Здр. Колеги на път съм да купя Зафира 1.6 115кс 2009г има доста негативни коментари колата е на 88000км закупена в България на реални километри доста запазена моля за съвет става ли като двигател
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 12 януари 2020 - 13:19

На 88 000 км всичко става.
Отговори

vacko77 снимка vacko77 12 януари 2020 - 13:32

Благодаря за инфото в сряда я карам в сервиз за преглед
Отговори

vacko77 снимка vacko77 12 януари 2020 - 14:24

Благодаря за инфото в сряда я карам в сервиз за преглед
Отговори

roni0202 снимка roni0202 01 февруари 2020 - 19:29

колеги вярно ли е твърдението,че бензиновите ДВГ на опел с променливо газоразпределение не може да се мери компресията на двигателя
Отговори

Stamboliev снимка Stamboliev 25 февруари 2022 - 11:39

Искам да питам някой дали е сменял x16xer с z18her та въпроса ми е дали техните компютри са съвместими
Мнението беше редактирано от Stamboliev: 25 февруари 2022 - 11:40
Отговори

Geoplan снимка Geoplan 02 март 2022 - 14:22

Здравейте,
От известно време имам теч на антифриз - ей така по малко. Но последните дни направо изчезна до празно казанче. С няколко думи видях, че капе върху алтернатора, тоест някъде отзад на двигателя е теча, обаче все по тъмно го диря и не виждам откъде капе, само виждам, че капе върху генератора но идея нямам дали е от уплътнение или пукната тръба, маркуч, свръзка... Ако е топло времето ще се помъча да поразхвърлям едно друго но откъде да я захвана?
мотора е z16XER - оправено, оказа се че щифт на тръбичката която отива от дросела към казанчето, която минава зад двигателя се е счупил и от налягането в системата избутва навън антифриз.
Мнението беше редактирано от Geoplan: 07 март 2022 - 16:02
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg