Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Мнения за Astra K

Rosen Popov снимка Rosen Popov 18 август 2020 - 18:39

Здравко, повечето двигатели които обсъждаме са 4-ри цилиндрови! Знам мразиш дизела, аз пък го обикнах! Това което могат 110 дизелови коня, бензиновите само могат да си го мечтаят. Да малко са, но не им пречи неусетно да те засилят с 190 по магистралата и да пуснеш педала в страх от "триногите чудовища" и всичко това срещу 6 литра нафта. Не слагат 6 степенни скоростни кутии на 116к.с бензин не защото е скъпа, а защото нямат сила да я задвижат и се налага разработка на нова още по-раздвижена кутия, за да се случат нещата.
Аз и ново искам да карам и ретро искам да карам, оня ден ми изтекоха очите по един Кадет кабрио.
Забелязвам, че доста си захапал Опел и особено Астрите. Моето мнение е, че са достатъчно добър и сполучлив модел. Според теб се обезценявали бързо, извинявай всяка кола на третата, четвъртата година е на половината цената с която е излязла от завода. Ако искаш да сравняваш Астра с Пасат, знаеш няма как да стане. Астрата е в сегмента на Голф или Мазда 3-хайде сега да сравняваме?
Ако ще сравняваш Пасат с Инсигния , не можеш ме спечели.
Поздрави :icon_wink2:
Отговори

Random125 снимка Random125 19 август 2020 - 07:20

 benzy, на 18 август 2020 - 18:15, каза:

За мен има нещо гнило в това Астра J 2015-16та година да струва 15тина хиляди, а по-новата Астра К да е 16 и нещо 17 хиляди.

Честно казано има логика - само 1 година по-нова е + сравняваш 110кс vs 95, всички искат 110 и никой 95, била спъната :)
Ако сравняваш аналог - 110кс астра К ( на 120к км) е 21,000 в момента т.е 5-6к разлика. Просто на мен ми се струва огромна разлика в цената за 15кс - 3500лв. , но има голямо търсене за нея и затова.
Мнението беше редактирано от Random125: 19 август 2020 - 07:28
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 август 2020 - 18:31

Бенз...
Има спестени 200 кила, нали така? Малко ли са ти? Според теб от какво са? От качеството разбира се. Я ламарини, я други работи, я други железа, я не се знае какво.
Тъй че няма нищо чудно за мен поне. Ясно е че цената си е такава, каквато е.
Жалко че няма "малкия данък" на "шептящия" при J.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 19 август 2020 - 18:50
Отговори

Sim снимка Sim 28 август 2020 - 19:09

За сведение на тези, които се интересуват, данъка за 110кс, Астра К, Евро 6d, за 5 месеца, за София е 38лв.
Също мога да споделя за разхода на гориво, Калофер, Пирдоп, София, Бургас 4,2 по борд и 4,3 по бензиноколонка.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 28 август 2020 - 19:29

....
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 28 август 2020 - 19:55
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 29 август 2020 - 08:13

 Д-и-м-о-в, на 19 август 2020 - 18:31, каза:


Има спестени 200 кила, нали така? Малко ли са ти? Според теб от какво са? От качеството разбира се....

Димов, не е задължително да е от качеството. Материалознанието е напреднало много от както ни го преподаваха в техникумите и ВМЕИ. В Сговнич 412 като не е пестена ламарина качеството какво е?
В Бугати дето половината кола е композити какво е качеството?
K-то не е лоша кола, вярно че липсата на 4-цилиндров двигател е дебилщина, която не мога да преглътна...
Пак да повторя, Астра К не е лоша колица, в сравнение със хуйня като Хуйдай, чеКИА, Тоидиота, и тем подобни. На едно ниво е с Форд Фокус, VW Golf, Audi A3, които се предлагат с нормални мотори, но последните две са в друг ценови клас.
За Бенц B/C класа и BMW 1 - не говорим, там нещата са съвсем други. Имаме една Ц-тка, от първите W204, беше на мама (лека и пръст), сега жената не пожела нова Астра или Фокус от магазина - като се качи в Ц-тката и каза - е Бенца си е Бенц (вярно че Ц-тката нова струваше повече от Инсигния)... Но както казах - друг клас кола е.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 29 август 2020 - 18:23

Е, ти пък намери да сравняваш Астра с Бугати ?!

Питаш ме, казвам ти - качеството е пластмасово, какво да е....
А относно материалознанието. Колко да е напреднало от J до K? Мислиш че са мислили ново "материалознание" за К-то специално? Смятам че се лъжеш.

Нямам против К-то, ако това мислиш че казвам. Но някакси всички, които са карали J-ка (включително и нашите колеги тук), казват че е много добре обезшумена. Ок, има тегло и там, но далеч не вярвам че са всичките 200 кила. Има пестено от материал със сигурност и това също със сигурност е пестене и от "сигурността". Това е което имам предвид.
Да, 200 кила са си 200 кила , все пак това се отразява най-малкото на ускорението и на разхода. Приемам само това за плюсове. Иначе всичко друго говори за минус..
А за Бугати-то, ако всичко като на останалите коли е от "дЖилязУ" - то тя ще тежи сигурно "5 тона". Та затова там е половината "композити", нЕмат избор изглежда.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 29 август 2020 - 18:34
Отговори

benzy снимка benzy 29 август 2020 - 20:29

За мен въпросът не стои като дали е добра К, ясно е че е добра за класа си кола - спечели маса награди, когато я пуснаха, продажбите за пред фейслифтоворо (германското) изпълнение доближаваха тези на "царя" Голф. След фейслифта наистина няма читав двигател, но за нова кола, сравнено с конкурентите предлага много ама много добро съотношение цена/качество (а и технологии) и стои като вариант.

Според мен правилният въпрос е струва ли си?! Още повече, че автора или някой от заинтересованите питаше за К като втора употреба - и тук наистина има голяяяяма въпросителна. Както и Димов е казал J отстъпва само по теглото, няколкото сантиметра вътрешно пространство в + на К не ги смятам, 2 сантиметра тук 3 там се намират само с рулетката. От моя гледна точка не смятам и "бонус" електрониката на К за положителна - тия джиджавки при застаряваща кола само яд могат да ти направят, не съм против, но трябва да има баланс.

Има разлика в материалите, когато взимах Инсигнията и говорихме, човека от Опел си каза, че качеството на материалите е мръднало надолу и ако съм карал предната ще забележа разликите. Същото го има и при Астрата. J трябваше да измъкне Опел от дупката и вложиха доста усилия и направиха доста добра, конкурентна кола без да пестят. При К счетоводителите са надделяли и целта отново е всеки цент и печалбата.

Лично аз смятам, че към днешен момент за вторичния пазар фейслифтов J е по-добрия избор.
След 2-3 години, когато и най-пресните J-ки одъртеят К ще стане истински атрактивна, но първото К преди фейса, с немските си мотори.


П.С. За подобен клас кола размера на данъка не би трябвало да е критерий за покупка.

П.П.С. Не съм съгласен с Росен за 5 степенната скоростна кутия на 115те коня, колата съвсем спокойно си понася 6та. Причините да не я слагат са 2: Колите за съжаление не ги правят инженери. Колите ги създават счетоводители и маркетолози. Та 1во счетоводителите казват 6 скорости - скъпо е! И 2ро идват маркетолозите и казват - хората ще ги мързи да превключват, по-добре 5.
Това и е негатива на 6те в слабия мотор, че по-често трябва да превключваш. На относително равен път 1.6 115 коня си отнася 6та и ще пее. Та нали сега така почнаха да наваксват заради емисиите - правят 1.0 мотор със 100 коня после му слагат 9 степенна кутия да ги поддържа "вървежни" :)
Мнението беше редактирано от benzy: 29 август 2020 - 20:32
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 29 август 2020 - 20:40

За скоростите - карал съм "умрел уй"(малолитражка 1.4 със 100 коня) със 6 скорости. Дали си на 4та, 5та или 6та - все тая, все не върви, самолет малко по различно ръмжи, на 6та като те размине някой ТИР и трябва да връщаш 5та.. Та не е болка за умиране ако я няма
Отговори

benzy снимка benzy 30 август 2020 - 00:22

Така е... то все не върви... ама поне спира да бучи :)
Не случайно казвам по относително равен път и да не те мързи да сменяш, но е по-добре с 6та отколкото без. На дълъг път и особено магистрала 120-130, преобладаващо ще е на 6та. Ако за Корса и другите мъници, как да е цената е важна и "може" да се спести, за Астра си е вече дребнавост.
Отговори

bobobobi снимка bobobobi 30 август 2020 - 12:08

Понеже тука се разви дискусия относно тежестта на астра J и K ето и моите 5 стотинки по темата.
Преди време ми се наложи да изработя колесар /ремарке / за лодка. Избрах си модел който ми харесва, купих си желязо /профили/, намерих си заден мост от бус Мерцедес МБ100 и почнах да прекопирвам избрания модел. Като цяло се получи изделието, но стана много тежък, може би над 300кг. с дължина 5.50 м. В последствие тази по-голяма тежест се оказа проблем при теглене и влизане и излизане от водата и реално си открих грешки в конструкцията и си казах, че за в блъдеще ако се наложи да изработя втори такъв, то в никакъв случай няма да го направя толкова тежък. Сега това са си мои разсъждения, но колко повече са валидни за автомобилни производители, които разполагат с материална база, научен и иннженерен потециал, който е изработил нещо видял е недостатъците му и ги е отстранил при следващия модел.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 август 2020 - 12:22

Да, всеки производител видял че вложил повече отколкото трябвало и решил да помахне това онова и да ореже тук там. Включително и от двигателите, тях най-вече.
Това ще си проличи когато Астра К стане на 30 години, като вече някой Астра Ф-ки и последните Кадети Е и продължават да вървят.

И генерално бъркаш двете неща. Едното(твоето ремарке) е предназначено за едно нещо, автомобилът за друго. Не казваш с какво си го дърпал, но ако е било с такъв автомобил като Астрата(няма значение коя), не се чуди че си имал проблеми. Такова нещо се дърпа с нещо по-голямшко, като СУВ нагоре или жипка по-истинска от сорта на G класа.
Все пак това са 300 кила ремарке и поне 200 още лодка, да не кажа и там 300(зависи каква е)...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 август 2020 - 12:26
Отговори

kvn снимка kvn 13 октомври 2020 - 20:39

Нека и аз да споделя своя опит по темата. Първо, регистрирах се тук, защото бях решил категорично следващата ми кола да е Астра К комби. Всъщност аз сменям колите си, по следните правила:
1. Всичките ми коли са употребявани комбита от Ц-клас, не ме интересуват никакви други каросерии, нито по-малки, нито по -големи!
2. Не робувам на марки, а разглеждам всички и избирам тази, която към даденото поколение според мен си заслужава нейното комби от Ц-клас.
3. Винаги съм купувал колите на възраст 7-9 години и съм ги карал 5-6 години, докато станат на 13-14 г, не повече! По моите убеждения ( и наблюдения ) на тази възраст 13-14 г. повечето коли започват отведнъж да проявяват симптомите на старостта - овехтяват пластмасовите и гумените части, салона, интериора, започват да се чупят периферни устройства, като държачи на ел.стъкла, жила, ключалки, брави, лоши контакти по ел.инсталацията, фреонът все намира откъде ад избяга, и т.н. Никога причината за раздялата не е била основен агрегат - мотор, кутия, трансмисия!
4. Шофирам отмосително малко - 15-18 хил.годишно и разходите за ремонти (извън консумативите ) са 300-400 лв годишно, предимно окачване. Смятам тези разходи за нормални, който от Вас харчи по-малко да се чувства късметлия, който повече - да се смята за карък!

Настоящата ми кола е Рено Меган 2, 2006г. с бензинов мотор К4М 1,6 - 112 к.с. и показва повечето от гореописаните симптоми на старостта. Същевременно, моторът й е в идеално състояние, ( К4М е единодушно признат за един от най-добрите мотори за времето си), много еластичен и икономичен (поради променливите фази ), един от последните наистина хубави атмосферни мотори.
Та, при търсенето на нова кола, си мислех, че може да се намери все още бензинов мотор без турбо, който да е вграждан през периода 2013-2016, но се оказва, че само няколко марки през периода предлагат подобен мотор ( като КИА/Хюндай и Тойота ), всички останали бензинови имат турбо, някои от тях като на двете големи групи - VW и PSA са пълни, ама пълни провали. Така че, който иска бензинов мотор, да не е даунсайзнат - просто няма избор.
Ето защо, съм склонен да се обърна към дизела, както сте писали и тук - даунсайзинг връща потребителя обратно към дизела! Факт ! Та, бях се спрял на Астра К, шептящия 110 к.с., но вече няколко пъти правих тест-драйв на употребявани Астри К и взех да се разубеждавам. Някои от моите наблюдения сте ги споделили по-горе:
1. Астра К от 2016 -2017 има подозрително ниска цена, сравнена, както с Астра J, така и с алтернативи, примерно Фокус, или Сийд. Освен ниска цена, има и много голямо предлагане! Това ще рече, че много от сегашните им собственици са съгласни да се оттърват от това чудо на ниска цена! Това вече е тревожно!
2. В модела са правени някои нелепи икономии - всички журналисти на първо място съобщават липсата на каквато и да било шумоизолация! Наистина Астра К определено е шумна кола, вероятно се разчита, че моторът шепти, ама да шуми като Дачия - това не мога да приема. Друг парадокс е ниското тегло- в брошурите даже го пише, че Астра К комби е дълъг 4,70м, но тежи колкото компактна кола, защото инженерите били намалили теглото с над 200 кг, спрямо предишния модел J! Голяма хвалба! Подразниха ме и някои други липси - например няма заден подлакътник, таблото е оставено "постно", а има място за повече удобства там, няма осветление долу на вратите, а това е много удобно, пък е само една лампичка.
Има обаче някои съвременни глезотийки, много електронни помощници (много ми хареса дистанс-троника, докато проектирането на пътните знаци например не ме впечатли), и любимата ми от новите екстри - ел.врата на багажника, с функция "ритни под бронята - Сезам отвори се".

Та в заключение - моделът е привлекателен с новите си технологиии(категорично превъзхожда преките си конкуренти в това отношение ), но подозрителното предлагане на ниски цени сериозно ме разколебава. Засега! На окончателното ми решение ще повлияят и Вашите коментари в тази наситина хубава тема!
Мнението беше редактирано от kvn: 13 октомври 2020 - 20:58
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 октомври 2020 - 03:08

Има и J-ки на 7-9 години в момента. Пак с шептящия, само че там шумоизолирането няма нищо общо с К-то. Имаме съфорумник точно с J-ка и шептящите 110 коня, даже комби. Ако види темата и се включи, ще ти каже много работи.
Отговори

Sim снимка Sim 14 октомври 2020 - 09:28

Да споделя своя скромен опит с Астра К.
От 05.08 до 11.10.2020 г. съм изминал 3500км, 99% от тях извънградско, с Астра К 1.6cdti, 110кс.
Не съм съгласен с "липсата на каквато и да било шумоизолация". По нагорнище се чува двигателя, когато го пришпориш, но не неприятно. Все още пазя двигателя и не вдигам повече от 2500об./мин. При скорост 130км/ч шума от движението на колата е минимален или не по-голям от други коли (особено от Меган).
Ако се сравни теглото на К и J със същото купе и двигател, разликата не е 200кг и повече, както спекулират журналистите. Астра К не по-лека от G или Н.
Всичко останало, за което пише kvn, зависи от нивото на оборудване и техническото състояние на конкретния автомобил.
Може би Астра К не е най-успешния модел на Опел, но когато старата стане на 13-14 години, започват по-големите разходи.
Всеки сам решава.
Безаварийни километри на всички!

ПП: По каталог теглото на Астра К комби, 1.6cdti е около 1400кг.
Мнението беше редактирано от Sim: 14 октомври 2020 - 09:41
Отговори

benzy снимка benzy 14 октомври 2020 - 09:44

Колега kvn
понеже споменаваш атмосферен бензинов мотор да допълня казаното от Димов, има даже 5 годишни J-ки с 1.6 литров атмосферен мотор.
Там проблема е в липсата на 6та скорост, но според зависи къде навърташ километрите основно, може и да не е голям проблем. Вчера или онзи ден, някой от колегите го беше хвалил, до степен да ме накара да се замисля.

Като любител на бензина все пак признавам, че може би дизела ще е по-подходящата моторизация от атмосферен бензин - двойно по-високия въртящ момент и допълнителната скорост са сериозен аргумент, но всичко зависи от личните предпочитания и това къде и как се ползва колата, все пак има опция за надеждна (ако не се газифицира) и относително проста атмосферка...

П.С. задният подлакътник е въпрос на оборудване, доплащаща се екстра (поне при хечбека, предполагам е така и при комбито), с малко търсене може да се намери и един негатив да отпадне.
А не забравяй, че след всичко изброено като негатив за К големият позитив, за който всички говорят е значително подобреното управление, вече се говори за успешен шпагат между комфорта на Голф и управляемостта на Фокус, не случайно беше кола на годината и спечели още куп награди...
Мнението беше редактирано от benzy: 14 октомври 2020 - 10:00
Отговори

kvn снимка kvn 14 октомври 2020 - 11:50

Благодаря Ви за мненията, особено за последните J-ки и атмосферните мотори. Пропуснал съм един важен плюс на модела, и той е автоматичната кутия от висок клас. Вече двама дилъри ми обърнаха вимание, че изненадващо, и нетипично за кола от компактния клас, на Астра К се монтират "маркови" японски автоматици на AISIN, което май няма аналог в този клас. Почти всички автоматици в класа са печално известните вариатори, за които вече и производителите се хвалят, че "никога повече няма да монтират такива ***"!
Аз нямам опит с автоматици ( освен кратък тест-драйв на Астра К ) и не съм решил, но като че ли съм склонен "да се излъжа". Прави впечатление относително високия дял на предлагане на автоматици сред комбитата при К, може би 30% са такива, може би и повече! Важен момент е обаче, че когато кутията е автоматик, шептящия е 136 коня, не се монтира със 110! Това като че ли вече е аргумент да се избягва автоматик, пък било то и "марков" :icon_wink2: То от тая комбинация може да стане така че, кутията да издържи, ама моторът - да се предаде!

Разбира се, имам много познати, които харчат по ок. 3 хил.лв за ремонт на автоматици когато колата стане на ок. 200 хил.км, но май всички те са на кутии на VW GROUP, от типа "Мултитроник", за които се знае що за стока са. Интересното е, че всички тези хора твърдят, че този ремонт си бил струвал всяка стотинка, 'щото карането на автоматик било несравнимо удоволствие! Това не мога да го разбера!

Та, въпросите ми са:
1. Това че кутията е на световния лидер AISIN правили ли я по - надеждна от другите ?
2. Тази кутия само на К ли се монтира, или може да се намери и същата на J-ка?
3. Сред нас има ли собственик на К с такава кутия, който да е направил вече по - сериозен пробег, за да сподели впечатления.
Мнението беше редактирано от kvn: 14 октомври 2020 - 12:02
Отговори

benzy снимка benzy 14 октомври 2020 - 12:42

При J автоматика на Айсин се монтира при големя двулитров дизел, за малките мотори беше си собствена разработка на GM
При К не знам какво е положението дали са минали изцяло на Айсин и дали е старата кутия AF40 или е нова версия.

Като цяло старата, намираше се най-вече при Инсигния, не е най-надеждната, нищо че е Японска, но не е и лоша. Сравнено с "трониците" на ВАГ е светлинни години напред. Старата не обичаше натоварване и прегряване, а и при автомата надеждността идва от поддръжката ти взимаш сравнително нова кола и ако се грижиш за автомата с редовна смяна на масло и обслужване трябва да няма проблеми.

136те коня не би трябвало да са особен аргумент против (Димов няма да се съгласи). Инсигния Б е масово задвижвана от този мотор, не е по-ненадежден от 110те коня. Все пак 136 е златната среда 1.6 го има и във изстискан битурбо вариант така че има ресурс мотора.

П.С. а дилърите са толкова горди от "елитния автомат... че във фейслифта на К започнаха да слагат точно глъмаво емнайсе "степенно" CVT...
Отговори

Dimov снимка Dimov 14 октомври 2020 - 17:36

Астра К не е с AISIN, а с кутия, изцяло разработка на GM, няма много информация за нея, чел съм разнозначни мнения като цяло. Това е обаче до фейслифта, от там насетне започнаха да слагат вариатор вместо конвенциален автомат с хидротрансформатор. А дали е удоволствие или не - всеки си има мнение, когато бях млад шАфьор и аз недоумявах как може хората да карат автомат, а сега ако ме питаш, не бих се върнал доброволно към ръчка :)
Отговори

benzy снимка benzy 14 октомври 2020 - 18:44

Ако колегата Димов (без тиретата :icon_wink2: ) е прав, а то има логика, значи говорим за 6T40 на GM трето поколение MNH. Според уикито все още се монтира на Астра. Карал съм такова чудо в J - MH8 мисля е първото поколение. Като любител на ръчната съвсем спокойно мога да живея с нея, а в 3то поколение вероятно е още по-добре. Колата беше на 160 000 км карана в БГ - никога нищо не е барано по трансмисията, тя самата се води като необслужваема (аз не вярвам в тия неща с необслужването ама...).

Както казах Айсин се слагаше само на 2.0 дизел заради високия въртящ момент, и явно като е отпаднал от моделната гама в К е отпаднала и Айсин трансмисията.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg