Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

каква е разликата между Z20ler I Z20leh?

msi200 снимка msi200 27 април 2006 - 19:55

Много ми е интересно да разбера за разликите между тези два двигателя.

Идеята е, че искам да тунинговам мойто чудо, но двигателя е нов модел и няма много инфо из нета.

Та събирам информация засега и ще съм много благодарен ако някой даде повече инфо за тези двигатели:):)

Ето какво знам:

z2ler, каквото имам в мойта каляска, е 200 кс.

z20leh, каквото има в новата астра ОРС, е 240кс

И двата мотора по дефаулт развиват по-ниска мощност от обявената, но имат т.нар. sport switch, който променя настройките на мотора и вдига мощността, когато е задействан.

След като изчетох целия migwebco.uk разбрах, че в z20leh турбото е различно, има различна настройка на ECU-то, и че има нещо дето се казва 'under piston oil sprays' което помага за по-добро охлаждане на буталата/маслото. Некой може ли да обясни какво точно представляват тези oil sprays? Какви други разлики има между двата мотора?


Мерси,
Мишо
Отговори

ГостPMG_* 27 април 2006 - 20:01

За разликите немога да ти помогна грам, но ще ти кажа какво значи "under piston oil sprays", това на прост език означава "пръскалки на долната част на буталото", тоест, струя масло попада върху буталния болт и по този начин намаля температурата на долната част на буталото :)
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 27 април 2006 - 20:13

Може да прозвучи глупаво ама съм чувал че на Поршетата има нещо подобно - т.е. отделен резервоар с масло от който се пръска в цилиндрите именно с цел охлаждане на горивната камера :newsm69: Така може да си стоиш на дръстовището, до тебе някоя намахана Карера която от време на време припушва синьо и омирисва кръстовището :newsm65:
Отговори

msi200 снимка msi200 27 април 2006 - 20:13

Мерси, то и аз така си го превеждам, ама не мога да си го представя как точно работи/изглежда тази система:)
Отговори

ГостPMG_* 27 април 2006 - 20:15

хахаха не това за което говориш е друго и не пуши синьо карерата
Отговори

msi200 снимка msi200 27 април 2006 - 20:21

Абе старите поршета нали имаха въздушно-маслено охлаждане, т.е. тва резервоарче/радиаторче е за охлаждане на маслото?
Отговори

ГостPMG_* 27 април 2006 - 20:46

Ще въведа малко ред в наще мисли, защото се разпростряхме на три различни неща :newsm69: Първо нека кажем за това което попита ти, тези прускалки представляват "каналчета в блока" насочени към дъното на буталото, когато то падне да кажем в долна мъртва точка, се "облива" със струя масло, породена от налягането приложено от маслената помпа :unsure:
Ето какво представлява:
Публикувано изображение


Охлаждането на поршетата (повечето) е въздушно + маслено, въздушното е ясно, обдухва двигателя :knee:
Масленото е сложна система от радиатор и още чаркалаци ето снимка и на тях:
Публикувано изображение


А това за което говори колегата dj_simo_boy представлява безкартерна система за смазване. Идеята, е че имаме по-малко тегло на двигателя и по-добро смазване.
Тази система се ползва при спортните автомобили и драгстерите ето за какво иде реч, не е показано много но може да Ви даде начални проблясъци :knee:

Публикувано изображение
Отговори

msi200 снимка msi200 27 април 2006 - 21:18

Колега PMG, мерси много за полезното инфо! Аз търсих из нета, ама не можах да намеря нищо по въпроса...

Сега очакваме някой да се включи с повече инфо за двата мотора:)
Отговори

ГостPMG_* 27 април 2006 - 21:24

Аз мисля, че се досещам какви са разликите, но немога да кажа със сигурност, никога несъм се интересувал, но...
както каза ти, различна турбина, електроника, дебитомер и диузи и пръскалките, те попринцип (пръскалките) се слагат на напомпаните турбалани :)
Отговори

peponio снимка peponio 28 април 2006 - 19:38

пръскалките верно се слагат на турбаланите,той даже и голф 1.6тд има пръскалки под буталата :) а на някой колици даже и буталата са кухи,с двойни стени и се пълнят с масло докато работи моторека :beer:
Отговори

Ulghart снимка Ulghart 28 април 2006 - 22:25

Някъде четох нещо дребно по темата:
"The LEH(240) engine has a different turbo, inlet and oil spray bars and different pistons."
ref: http://www.courtenaysport.co.uk

А иначе във форума Astranation.com има подобно разискване.
Отговори

Гостpeshokn_* 25 септември 2008 - 18:09

Ето ти една страничка - мисля, че ще ти бъде интересно и поучително - цък!
Та ако реша да се правя на гявол един ден, определено избора ми ще се спре върху Z20LEH и ще последва едно безкраййноооо обикаляне на моргите из Англия! :)
Отговори

WaffenSS снимка WaffenSS 30 септември 2008 - 07:38

Мойте проучвания по въпроса сочат, че и интеркулера на опц е доста по-голям, а също има и разлика в съединителя - с по-голям притискател е опц. Също в ЕПЦ съм гледал коляновите валове са с различен каталожен номер, което също предполага някакво различие в материала, но честно казано не ми се вярва на LERа да е по-малко здрав. Колега искрено ти препоръчвам софтуер на EDS да и сложиш и задължително да махнеш преката - аз моя на ф70 съм си го напраил даунпайпа просто е протресаваща разликата сред тунинга. Няма да искаш да слезеш от колата и пари за нови гуми и съединители почвай да спестяваш! <_<
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg