Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Схема за разпробиване на спирачни дискове

_shady снимка _shady 13 март 2015 - 18:45

Здравейте приятели,
интересувам се дали някой от вас може да ми помогне с намирането на схема, с която нагледно да видя (на чертеж) дали е възможно преминаването от размер на спирачен диск с параметри 5х115 мм към такъв с размери 4х100 мм. При нормален такъв диск едва ли ще има някакви проблеми, въпроса при мен е, че не знайно защо на диска има освен дупката за фиксиращия болт още 2 други. Гледах внимателно и старателно и всякаш са оригинално направени, не са допълнително пробити. За това се вълнувам и искам да видя как могат и трябва да се направят дупките за преминаване между двата размера. 5х115 мм е някакъв странен и непознат за мен размер, на бързо като погледнах ми идват все размери на Крайслери, Буици и прочие.
Благодаря!
Отговори

Hybrid снимка Hybrid 13 март 2015 - 19:52

Мисля, че по- големият ти проблем ще е да намериш (или оразмериш) джанта 4х100 с голям централен отвор, тъй като при 5 болтовите главини централния отвор е по- голям от този на 4 болтови главини.
Пример при опелите: 4х100 е с ~ 56 мм централен отвор
Отговори

gerov снимка gerov 13 март 2015 - 20:03

5×115 са на новите Астри!
Отговори

gujo78 снимка gujo78 13 март 2015 - 20:30

 Hybrid, на 13 март 2015 - 19:52, каза:

Мисля, че по- големият ти проблем ще е да намериш (или оразмериш) джанта 4х100 с голям централен отвор, тъй като при 5 болтовите главини централния отвор е по- голям от този на 4 болтови главини.
Пример при опелите: 4х100 е с ~ 56 мм централен отвор

ами ще те зарина с джанти 4х100 с отвор от 56 до 76, що се изказвате неподготвени не знам.
Човека пита как да сади домати вие му викате не сади домати че нема поникнат краставици :doh:
Мнението беше редактирано от gujo78: 13 март 2015 - 20:30
Отговори

_shady снимка _shady 13 март 2015 - 22:54

 Hybrid, на 13 март 2015 - 19:52, каза:

Мисля, че по- големият ти проблем ще е да намериш (или оразмериш) джанта 4х100 с голям централен отвор, тъй като при 5 болтовите главини централния отвор е по- голям от този на 4 болтови главини.
Пример при опелите: 4х100 е с ~ 56 мм централен отвор


Колега,
не успях да те разбера. В момента централния отвор на големия диск е 70 мм, моята главина е 56,6 мм. Правя преходна фтулка, за да пасне на главината и после (ако е възможно, по зададена схема разпробивам на 4х100. Ако те разбирам правилно, искаш да кажеш, че след като монтирам и фиксирам диска на главината няма как да направя и пасна дупките на 4х100 по зададения ми размер 5х115 мм. Всъщност тук са ми и опасенията - ако диска си беше "нормален", само с 6 дупки - 5 за болтовете на джантата и една за фиксация на диска, гледайки ги на прима виста, процедурата е постижима и възможна. При мен има фабрично пробити други две дупки, които не знам за какъв дявол са ги сложили и точно те ми бъркат схемата. Понеже не съм на 100% убеден в това ми се искаше да видя,ако съществува такава схема как би трябвало до стане.

 gerov, на 13 март 2015 - 20:03, каза:

5×115 са на новите Астри!

Доколкото и аз знам Астра Джей е на 115...
Мнението беше редактирано от _shady: 13 март 2015 - 23:53
Отговори

georgiev10 снимка georgiev10 14 март 2015 - 11:59

Това е класическата схема за дупчене, ако имаш чертеж на диска да се видят къде са другите дупки ще ги нанеса и тях.
Отговори

_shady снимка _shady 14 март 2015 - 22:01

Знаех си, че ще има някой, който да подскаже.
Утре ще взема диска и ще му направя снимки. По така подадената схема, има някакъв начин да станат нещата... там където трябва да се пробиват дупките на 4х100, на две места има други излишни отвори, които ми казаха, че са направени за баланс на диска. Утре ще направя снимка, а в понеделник се впускам да мисля начини на правене и преправяне...
Георгиев, благодаря ти сърдечно!
Отговори

Hevy снимка Hevy 14 март 2015 - 22:01

А някой да знае за какво са допълнителните отвори при 5х ? Споменати са в първия пост.
Отговори

_shady снимка _shady 14 март 2015 - 22:14

Хеви,
допълнителните отвори били за баланс на диска. Днес гледах много дискове, които не са за първоначално вграждане на ВАГ групата (все големи размери) и всичките бяха с някакви странни разпробивания. Прозвънях доста хора и места - повечето не знаеха. Накрая говорих с машинен инжинер, който ми сподели, че най-вероятно това са фабрично направени балансиращи отвори. За мое огромно щастие в Ловеч все още има Чугунулеярен завод. Имам уговорка в понеделник да занеса дисковете и разумни хора подробно да ми разяснят кое, къде, как и защо се прави. Оказа се, че всички отвори могат да бъдат затворени/заварени по специална технология - накратко чугуна се нагрява до висока Т, целия се зарива в пясък (цели се изравняване на Т по цялата работна площ, върху която ще се действа), след което се пристъпва към специфична заварка.
Да, по-лесно и сигурно е да си купя готови дискове на 280 мм, цялата тази простотия я правя от любопитство, за да си покажа за пореден път, че няма невъзможни неща и може би за запълване на свободно време. В общи линии по-голямо богатство от опит и познания няма.

ПП: оказа се, че схемата предоставена ми от колегата Георгиев (който не за първи път ми помага с полезна информация относно спирачната система на автомобилите) е логична и много простичка! Аз, воден от незнание и неопитност, при меренето на диска по отвори на джанта 4х100 съм допуснал съществена грешка в евентуалната схема ... все пак ще има трудности с направата на сегашните дискове от 5х115 към 4х100 мм, за това утре ще направя снимки!

ПП2: човърка ме. Така мисля изглежда моя диск: - налични 5 отвора на някакъв размер (това е от рено и не е 115), един фиксиращ такъв и два за парашутисти...
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от _shady: 14 март 2015 - 22:23
Отговори

Hevy снимка Hevy 14 март 2015 - 22:44

Не е за баланс, за баланс имам отделно фрезовано по периферията, при ребрата, а и винаги баланса се прави по периферията, понеже зависимоста от масата е линейна, а от радиуса - на квадрат...нещо такова беше във формулата за момента на инерцията. Това със заварката да не си посмял да го правиш за такъв отговорен детайл. Усвоявах заваряне на чугун едно време в началото на деветдесетте, докато бачках в Кремиковци. Ремонтирах спуканата шевна машина Сингер на доцента ми по техническо чертане, и така изкарах единствената си петица :biggrin: . Проблема е не в равномерното нагряване преди заварка, а високото нагряване до температура на топене в областа на заваряване, което граничи с по ниската температура отстрани. Съответно при изстиването се получават микропукнатини, понеже структурата на чугуна си е кофти крехка по природа. Затова е загряването - за да са по близки температурните стойности от двете страни на границата и така да се намали риска от пукнатина. Но той винаги съществува. Така че недей да трупаш тоя опит , да не научиш нещо по трудния начин...пу-пу, чукам на дърво....
Ето ги и моите, полирани на струг с шкурка 340, боядисани с бронз за печки и печени във фурната на 150 градуса :biggrin:

Публикувано изображение
Отговори

_shady снимка _shady 14 март 2015 - 22:51

Дисковете ти изглеждат чудесни!
Всичко, което ми спомена по-горе е ново за мен. Очеизвадно си много нива над моите познания, определено ще се вслушам в съвета ти. Ще проверя дали по дадената ми схема мога да разпробия сегашните, ако не - нови ( те и тези са нови, ама...).
Наистина, по периферията на диска има на едно място скосяване/отрязване на част от него. Малко е, прекъсва контура на кръга, ако се сложи диска във вертикала на тази си част може да стой прав(почти). Не ми бяха казали, че това е баланса му. Чувал съм, че дискове не се дупчат, защото могат да се разбалансират. Карам си другата кола на продупчени 5х110 на 4х100 мм и (да чукам и аз на дърво) никога не съм имал проблеми със спирането. Позитивите в полза на по-големите и разпробити дискове са ОГРОМНИ, за това съм се засилил и на астрата да сложа 288.
Благодаря ти за подадената ми инфо!
Мнението беше редактирано от _shady: 14 март 2015 - 22:53
Отговори

Hevy снимка Hevy 14 март 2015 - 23:04

Това с разпробиването ще стане, но не знам къде ще намериш фреза с въртяща маса, или координатна машина. Ако само ги трасираш на делителен апарат и после ги разпробиваш с бормашина тая дупка, дето се засича с другата, ще е проблем, сто процента ще избяга. И ако трябва да сме точни, тази схема ще развали баланса донякъде, заради засичащите се отвори. Там ще свали по малко материал, съответно от тази страна диска ще е по тежък с толкова, колкото материал би имало в кухината от съседната ....
Отговори

_shady снимка _shady 14 март 2015 - 23:13

Надявам се понеделник да се преборя, доколкото мога. Както и да деля мислено диска на две условни равнини все си има по равен брои дупки във всяка. Това, което ми го спомена за намаляне на теглото с количеството материал, което се отнема е така и го разбирам. Гледайки го спрямо схемата, която ми е подадена със сигурност ще има разлика, ще напиша подробно в понеделник докъде съм стигнал.
Отговори

Hevy снимка Hevy 15 март 2015 - 21:41

На тоя малък диаметър едва ли ще окаже някакво влияние, но за да не правиш допълнителни интервенции по диска можеш да компенсираш с друг болт, например да го разпробиеш и да му махнеш 5-6 гр. Моите така съм ги разпробивал с ф9 за да ги изравня със секретния болт. С електронна везна ги правих, дупча - меря, дупча - меря...бая си поиграх, ама като ще е гарга да е рошава...
Мнението беше редактирано от Hevy: 16 март 2015 - 20:52
Отговори

Жоро снимка Жоро 16 март 2015 - 10:31

 gerov, на 13 март 2015 - 20:03, каза:

5×115 са на новите Астри!

 _shady, на 13 март 2015 - 22:54, каза:

Доколкото и аз знам Астра Джей е на 115...


Поне някой J-ки, или друго яче казано по-мощните...

Моята връзка
Отговори

_shady снимка _shady 16 март 2015 - 23:33

Благодаря Жоро!
От сайта си правя извод, че са по-скоро дискове от Синтра, ако въобще са опелски. Не са оригинални, нямат нашите си щампи. Ако бяха никой не би ми пратил толкова скъпи дискове и то почти нови.
Работи се по тях имам направена снимка преди да се надупчат, като свърши тази мъка ще споделя резултата.
Отговори

espero2000 снимка espero2000 17 март 2015 - 00:13

ех, доста инфо сте изписали. Технически грамотен човек ще се справи с схемата в един прост аутокад. Най лесно е да си го нарисувкаш в реален размер и да го занесеш да ти го изрежат, хората си имат машини за таа работа. Другия момент е да ги разпробиеш както е казал колегата. Вариант 3 е да си вземеш дискове на 280 мм с 4-ри дупки ( за да не се чудите от какво стават от Мерива или Корадо , но там бяга малко централния) или четвърти вариант е да си намериш главини на 5 болта и да ги смениш на твойте макферсони. Или ела да си направиш схема по мойте дискове вкъщи и ще видиш как ще ги разпобиеш.
Отговори

_shady снимка _shady 18 март 2015 - 20:27

Днес взех дисковете.
Благодаря лично на абсолютно всички, които взеха отношение по въпросите ми, най-вече на колегата ГЕОРГИЕВ.

Както винаги, нещо което ти е непознато ти се вижда трудно и сложно. И тук както в математиката, след като разрешиш проблема, задачата вече не е сложна.
Направил съм две снимки, с които съм показал как са били дисковете фабрично и каква копаница е след тяхното разпробиване. Работено е с делителен апарат, убедих се лично на хубави машини. Добре, че беше схемата на Георгиев, за да сваля информация относно диаметъра на отворите за 4х100, защото нямах и диск от къде да сваля, за да меря.
Малко не се вижда - долу с червен цвят са оградени оригиналните дупки за главина 4х115 мм, с жълто е дупката за фиксация на диска. Останалите две такива са стандартно направени.
Публикувано изображение
На снимката по-долу с жълт и червен цвят са означени описаните по-рано детайли. Със син цвят са маркирани отворите за 4х100 мм с фи 14 мм. Зеленото показва преходна фтулка, чрез която се преминава от размер на главината 70 мм, към размер на главината 56,6 мм. Материалът, от който е изработена фтулката, е чугун.
Публикувано изображение

Спирачни апарати от калибра в6/турбо/вектра б, които са за дискове 282/4/88 мм, могат безпроблемно да се ползват с дискове от Опел Мерива на 280 мм с 4х100 мм (стандартно си излиза така) и накладки за 288 мм.
Мнението беше редактирано от _shady: 18 март 2015 - 20:31
Отговори

k opel e снимка k opel e 18 март 2015 - 20:33

Монтира ли ги вече? Ако не си, тъй като и без това не пиеш, не се блещи във форума ами ги слагай.
Отговори

lupo13 снимка lupo13 19 март 2015 - 09:45

браво Дидо ... речено- сторено .... ти не си губиш времето като мене и аз се каня от 1 година да го направя и все си намирам оправдания че нямам време :dummy: .. та сега е редно да споделиш и резултата, а не да си го криеш за себе си неблагодарнико след като получи помощ :smile3560: та да знаят и другите непросветени хорица :whistle:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg