Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Зацепване на ангренажен ремък

Misho75 снимка Misho75 01 февруари 2010 - 13:10

Здравейте, вчера си сменявах термостата. Преди да разцепя ангренажа забелязах, че когато шайбата на разпределителния вал е на белега си, коляновата шайба е подминала с около 1см белега по часовниковата стрелка. След като смених термостата, при зацепването се получи същото, като при разпределителния вал само, че коляновия вал имаше още около 0,5см до достигане на белега.
Презацепвах с един зъб назад после с един напред, но не можах да ги зацепя така, че и двата вала да са си точно на белезите.

В момента съм го оставил кол. вал преди белега, защото трябваше да се прибера от провинцията.
Колата не върви много по лошо но пък много трудно пали студена, та въпроса ми е къде греша.
Как да зацепя ремъка?
възможно ли е шайбте да са точно на белезите ?

Предварително Ви Благодаря.
Отговори

Piron45 снимка Piron45 01 февруари 2010 - 17:23

Според мен трябва да са си на белезите. Провери да не ти е разтегнат ремъка защото тогава може да се получи разместване.
Отговори

besnik снимка besnik 01 февруари 2010 - 18:16

Значи най-вярната центровка е да прикараш буталото на първи цилиндър
на горна мъртва точка.Махаш капака на разпределителния вал.
Разхлабваш зъбното колело на вала.
Прикарваш на свободно положение гърбиците на първи цилиндър,да сочат на горе.
Слагаш ремъка стягаш и газ
:devil-smiley-019:
Отговори

toncho снимка toncho 01 февруари 2010 - 18:21

Здрасти колега първо провери беляга на маховика дали идва,след като нагласиш беляга на разпределителния вал както си го зацепил.И ако не идва свали ремъка и нагласи белязите и пак го зацепи,и пробваи така.Успих
Отговори

gujo78 снимка gujo78 01 февруари 2010 - 18:42

 besnik, на 01 Feb 2010, 18:16, каза:

Значи най-вярната центровка е да прикараш буталото на първи цилиндър
на горна мъртва точка.Махаш капака на разпределителния вал.
Разхлабваш зъбното колело на вала.
Прикарваш на свободно положение гърбиците на първи цилиндър,да сочат на горе.
Слагаш ремъка стягаш и газ
:devil-smiley-019:

Я дай пак че ме обърка!!! кое разхлабваш и кое наместваш ?
Отговори

Hevy снимка Hevy 02 февруари 2010 - 15:08

Шайбите трябва да са точно на белезите, поне на новите коли е така. Провери шпонките да не са разбити...
Отговори

VanVan снимка VanVan 02 февруари 2010 - 15:14

По-скоро да свали шайбата на пистовия ремък за динамото и да гледа истинската шайба на ремъка, която ще се покаже отдолу. Те на пистовите ремъци шайбите имат тампони и там ако е мръднал малко тоя тампон може да дава някаква грешка в белезите.
Отговори

maksi снимка maksi 02 февруари 2010 - 15:30

Вариантите са няколко:
1.Разтегнат ремък->малко вероятно,но все пак зависи...на колко км. е?
2.Охлабвана ли водната помпа?Ако не си там може да идва грешката от няколкото милиметра.
При цялото това разглабяне за тоя термостат(същата история като C14NZ)e хубаво да се смени и ангренажния ремък.При смяната на термостата не съм охлабвал помпата.Изхлузих ремъка от шайбата на разпределителния вал(трудно,но излезе)и при последвалит монтаж на новия ремък нагласих белезите,сложих ремъка така,че на шайбата на разпределителния вал да го закача последно.Закачих го от едната страна и в стил "откачена верига на старо колело балкан" с въртене на шайбата ремъка си дойде на място и на белези.Посъветваха ме след като не сменявам помпата да не я пипам,защото има вероятност да протече...
Отговори

besnik снимка besnik 02 февруари 2010 - 17:24

Ако има шпонка на зъбното колело на разпределителния вал, колелото се сваля и шпонката се маха. Слага се зъбното колело, като преди това се проверява буталото на първи цилиндър- трябва да бъде на горна мъртва точка. После се слага ремъка и се намества разпределителния вал на първи цилиндър, гърбиците трябва да сочат на горе. Проверка на гърбиците се прави като вала се върти наляво и надясно- бележи се и се взима средата между двата белега. Колелото на разпределителния вал се стяга много яко, като се държи контра на разпределителния вал.
На по- новите опели няма шпонка на разпределителния вал и колелото се стяга с болта с много сила.
Мнението беше редактирано от besnik: 02 февруари 2010 - 17:25
Отговори

gujo78 снимка gujo78 02 февруари 2010 - 17:36

Аз пък никъде не видях някои да споменава, че е възможно ремакът да не е за тази кола, невероятно но и това съм го виждал.
Щпонките на валовете трудно се разбиват, отворите са твърде точни,стоманата твърде яка а и не говорим за назобено ХЕ.
Така че колега вземи си нов ремък ЗА твоя мотор и пробвай пак с белезите :icon_twisted:
Отговори

besnik снимка besnik 02 февруари 2010 - 17:42

Може и ако някой е сменял водна помпа да не е от колата.Обаче ако е така и ремъка и помпата да са различни тогава колата ще мени центровка и ще гасне.
Отговори

Hevy снимка Hevy 03 февруари 2010 - 13:26

Шпонките винаги са от мека стомана, така е по технология, и ако се разхлаби зъбното колело направо ги мачка...
Отговори

besnik снимка besnik 03 февруари 2010 - 17:15

Ако превърти шпонка значи колелото е хлабаво ще превърти и ще изгасне.
Колегата каза че не пали студена може просто да не е центрована .
Отговори

Misho75 снимка Misho75 22 февруари 2010 - 14:08

Здравейте, прочетох мненията Ви и реших първо да погледна белега на коляновия вал (зад шайбата). Оказа се че шайбата има луфт около шпонката, като разхлабих болта и обирах луфта се получава 1.5\2.0см разминаване на белега, но иначе се оказа, че сегашната ми центровка е правилна.
Сложих на опелчето: кабели и палец BERU, свещи за газ и дистрибуторна капачка BOSH, центроваха ми двигатела на 10 градуса и сега върви повече от преди и на бензин и на газ, но рзхода на газ ми се качи от 8.3л на 10.1л около извън града. На бензин незнам, не я карам.
Не ми е ясно трябва ли да правя нова центровка на газ?- от по добре горенето стана позле.

Предварително Благодаря на всички.
Мнението беше редактирано от Misho75: 22 февруари 2010 - 14:21
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 22 февруари 2010 - 19:46

 gujo78, на 02 Feb 2010, 17:36, каза:

Аз пък никъде не видях някои да споменава, че е възможно ремакът да не е за тази кола, невероятно но и това съм го виждал.
Щпонките на валовете трудно се разбиват, отворите са твърде точни,стоманата твърде яка а и не говорим за назобено ХЕ.
Така че колега вземи си нов ремък ЗА твоя мотор и пробвай пак с белезите :25:


Колегата е абсолютно прав ремъка да не е за този двигател. И друго - даже и да са превъртели валовете спрямо шайбите белезите трябва да съвпадат абсолютно точно. Какво имам впредвид: даже вместо разпред вала например да сложите молив, ако шайбата си е по оста на вала/молива белезите трябва да съвпадат.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 22 февруари 2010 - 21:40

Колега, мисля че ремъка на C16NZ и C14NZ би трябвало да е със 111 зъба.
Отговори

Misho75 снимка Misho75 23 февруари 2010 - 14:05

 4ebura6ka, на 22 Feb 2010, 19:46, каза:

Колегата е абсолютно прав ремъка да не е за този двигател. И друго - даже и да са превъртели валовете спрямо шайбите белезите трябва да съвпадат абсолютно точно. Какво имам впредвид: даже вместо разпред вала например да сложите молив, ако шайбата си е по оста на вала/молива белезите трябва да съвпадат.


Колега белезите ми съвпадат вече, проблема беше е в луфта на шайбата за пистовия ремък.
Отговори

ivelin1476 снимка ivelin1476 28 май 2010 - 22:06

 Misho75, на 01 Feb 2010, 8:10, каза:


термостат може да си сменя и без свалянето на ангенажен ремък на ц16нз
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 28 май 2010 - 23:39

Може , но е доста мъчна работа.
Отговори

dinio84 снимка dinio84 03 юни 2010 - 15:17

Точния размер на ангренажния ремък е 111х17 (ЗЪБИ х ШИРОЧИНА) без значение от марката на ремъка. Това е за 1.2, 1.4, 1.6 осем клапанови мотори на :mhihi: , ако ИМАТ обтяжна ролка. Това с разминаването на белезите го има и при мен, но в доста по-малка степен (0.5см). Доста я оглеждах но не открих от каде е разминаването. Помислих и по въпроса за разтегнат ремък за това го смених, но никаква промяна.
Мнението беше редактирано от dinio84: 03 юни 2010 - 15:18
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg