Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Съмнения за дефектно ЕКУ на X18XE1 - непостоянни обороти на двигателя

scroll_lock снимка scroll_lock 14 юли 2017 - 20:34

Здравейте колеги! След много разправии с моята Астра G X18EX1 се съмняваме за дефектно ЕКУ. Накратко - колата дава грешка 505 (https://www.obd-codes.com/p0505) и поддържа непостоянни обороти при газ и високи обороти при свободна скорост. Първоначално се съмнявахме в дефектна дроселова клапа - сменена е със стара, но "уж" работеща. Проблемът продължи и след смяната. Пробвахме да почистим клапи и дебитомер. Нямаше промяна. Проследихме да няма прекъсната ел. инсталация от ЕКУ-то до дроселовата клапа и дебитомера, прегледахме някой от пиновете да не дава на късо, всичко изглежда нормално. Последните съмнения са ЕКУ-то да е дефектно.

Въпросът ми е - вашият съвет какъв е? Да сменям ли дебитомера първо както някои ме съветват макар, че като чета онлайн ми се струва, че тази грешка не идва от дебитомера. Възможно ли е и втората клапа която взехме да е дефектна? Макар, че като измерваме волтажа от нея изглежда нормално, поне според скромните ми разбирания за това. Или да сменя ЕКУ-то или да го дам за ремонт?

Благодаря за съветите!
Отговори

vladata снимка vladata 14 юли 2017 - 20:53

Здравей колега,
карам зафира със същия мотор като твоя и със същия компютър/еку - симтек70. Няколко месеца след като си купих колата и при мен се появи същата грешка и започна едно мерене на инсталации, нов дросел, нов дебитомер и тн. и тн. налях маса пари и никакъв резултат. Смело мога да кажа, че съм изчел цялата информация която може да се намери в наши и чужди форуми относно тази грешка Р0505 Idle control Air Voltage High да бъдем по-конкретни или иначе казано "Неправилно регулиране на въздуха на празен ход". Причината за това е, че се чупи едно от алуминиевите нишки свързващи куплунзите на екуто/инсталацията на колата и основната платка вътре в самия компютър. Понякога се чупи и същата нишка която отговаря за МАСА от дебитомера към екуто, тогава се прави т.нар. EARTH MODE, какво означава това, пускане на допълнителна маса от дебитомера към стойката на алтернатора например/ тя е най -близо/ за да си "вземе" дебитомерът маса и да се заобиколи прекъсната верига към екуто, но това е временно решение. Аз се реших и смених мястото на компютъра/екуто(за сврка ще ти кажа, че в сервиз за тази процедура ми искаха 200лв., проверих в още един сервиз и сумата беше по спомен с около 20-30лв. по висока за варна става дума). Разкарах го от всмукателния колектор и го монтирах на пластмасовата стойка на акумулатора. За целта се реже изцяло единия сноп на инсталацията и с качествени споики се удължава за да стигнат кабелите до новата позиция. Причината да се чупят тези нишки в екуто са няколко, вибрациите от мотора, прекалено високата температура от мотора особено лятото. нишките за които говоря са алуминиеви. Препоръчаха ми фирма от пловдив ремонтиращи симтек 70 но тарифата им е 500лв за работа и подняма на всички алуминиеви нишки в компютъра и около 30лв транспортни разходи и застраховки. За мен беше прекалено висока цена и си купих нов комютър. Ако ти трябва друга или допълнителна информация можеш да ми пишеш ЛС да ти дообесня и евентуално ако са ти нужни снимки.
Мнението беше редактирано от vladata: 14 юли 2017 - 20:57
Отговори

yHuKaTa снимка yHuKaTa 15 юли 2017 - 08:56

Моя компютър го отворих и на един диод(ако е така по схема) му бяха скъсани пътечките(нишки като косъм)и беше овъглено. Та нещото, което направих е да видя от един неразвален как вървят тези пътечки и си ги запоих и всичко отново заспа.
Преди това да го направя си купих втори комп и на алармаджия ми обучи иммо-то да разчете новия комп и отново се получи. Най-важното е да имаш security code на колата, защото е възможно и да не може да се разчете ако се намира в различна клетка от паметта.
Смело се насочвай към компютъра и търси вариант за оправата му или замяна с друг и на алармаджия.
Нещото, което ще добавя, е че когато стигне определена скорост, когато двигателя я поддържа в този момент имаш мазало с времената на дюзите и прави фул опън на бензин и газ, и харчи каквото има като замаяна. Така че като си с тази грешка, карай колата само на ускорение и когато трябва да поддържаш скорост, пускай на свободна и пак ускорение, че иначе разхода е космически.
Успех с поправката!
Отговори

scroll_lock снимка scroll_lock 16 юли 2017 - 04:09

Благодаря ви много колеги! Много полезна информация ми давате! Сигурно ще ви пиша на ЛС ако имам повече въпроси. Поздрави!
Отговори

kluchar снимка kluchar 22 юли 2017 - 19:45

Някой модели колегата ги отремонтирва
не се пипа ключа може да дам телефон 0888966014
http://www.cars.bg/?...detail&ssId=688
Ако не търси втора употреба комплект с иммо кутия и чип към ключ
Мнението беше редактирано от kluchar: 22 юли 2017 - 19:47
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 23 юли 2017 - 08:39

Колко е нормално да струват тия компютри за тези двигатели x18xe, x18xe1 , z18xe? Защото гледам в ибей има от 50 до 800 евро?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 23 юли 2017 - 08:49

В България на повечето места ми искаха за втора употреба ECU за X18XE1 над 250-300 лева, та чак до 500 лв. Съветвам Ви да не ги отваряте сами! Има една фирма във Варна, която има специален робот за тези неща. Прави пистите, като нови! Но условието е да не е отваряно преди това. Също така говорих и с един инж. от София, в Студентски град, не помня фирмата, но има обяви в нета. Той също се занимава с такива неща и не взима скъпо, но и той ми каза, че ЕКУ то не трябва да е "мацано" преди това. Даваше ми и 1 година гаранция за работата му. Това е което знам.
Отговори

vladata снимка vladata 23 юли 2017 - 09:46

 mistarmi, на 23 юли 2017 - 08:39, каза:

Колко е нормално да струват тия компютри за тези двигатели x18xe, x18xe1 , z18xe? Защото гледам в ибей има от 50 до 800 евро?


читав оригинален компютър за х18хе1 или z18xe който да не е вече с някоя счупена пътечка или да не е ремонтиран за под 200лв. в България можеш само да мечтаеш. Писъл съм си с доста продавачи от ибей и цената на оригинален не пипан компютър без реален проблем беше в порядъка на 250-320 евро, като някои от продавачите даваха гаранция от 6м. понеже е ползван. При х18xe компютърът е различен и няма общо с горепосочените.

между другото аз съм от Варна и не съм чувал за тази фирма за която говори ИвайлоМ, може да е нова.Определено всички с които съм говорил искат компа да не е отварян!! Да не говорим, че повечето хора които се опитват да го направят не си правят труда да прочетат какъв е пипизът за отваряне на компа и му разказват играта изцяло като започнат да го разкапсоловат. Даже мога да ви ги цитирам поименно хората, които ремонтират Симтек 70 на цени от 90лв на пътечка докато се стигне до 580 при Любо от пловдив за целия комп /иммо поправки/.
Отговори

steve b снимка steve b 23 юли 2017 - 10:29

за повече инфо на лични...
Публикувано изображение
Отговори

Bogomil22 снимка Bogomil22 09 април 2019 - 13:19

 steve b, на 23 юли 2017 - 10:29, каза:

за повече инфо на лични...
Публикувано изображение

Мнението беше редактирано от Bogomil22: 09 април 2019 - 13:20
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg