Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Въпрос за obd(ОБД) корекциите

rtaa снимка rtaa 01 август 2014 - 16:10

3000 километра след като съм сложил ГИ фобос 2 с обд корекции, двигателя започна да придърпва нещо и да пали чека за бедна смес, ходих в сервиза и за 1-2 минути майстора каза готова е... дотук добре, но забелязах нещо, което малко ме учуди и затова искам да попитам хората с опит:
Преди да отида да оправят тази бедна смес, бордовия компютър ми показваше що годе правилно средния разход сравнен с газ колонката, плус-минус 1-2 литра за цялата бутилка и на място при загрял двигател със включен климатик моментния разход беше 1.8л/час... След като минах през майстора, ми показва моментен разход на място с включен климатик 1.3-4, а разликата между показанията на газ колонката и борда се различават с доста... Та ако корекциите по обд работят, не трябва ли разхода по борд компютъра да се доближава до реалния, т.е. по показанията на колонката ? Възможно ли е майстора при настройването да е изключил корекциите, как мога да разбера това и въобще има ли за какво да се притеснявам? Колата си върви без да придърпва, но искам да съм сигурен, че използвам това, за което съм си платил пък и да не стане така, че като заредя някаква друга газ и да започне да ми прави отново проблеми..
Мнението беше редактирано от rtaa: 01 август 2014 - 21:29
Отговори

2.0 16v снимка 2.0 16v 01 август 2014 - 19:21

Ми кво да ти кажа,фобос не е адаптивен комп а е направен само да трие грешките от смес и да нулира тримовете през няколко секунди.Според мен е обогатил 10 процента сместа за да не вкарва грешка бедна смес.Но по този начин има вероятност да си губи адаптациите и да почне да ти прави номера на бензин.Също така може и въобще да не е пуснал опцията да нулира тримовете и за това да ти е светнал чека.
Отговори

rtaa снимка rtaa 01 август 2014 - 20:58

На бензин ми прави проблем сутрин при първо палене за деня, пали от второто или третото завъртане на ключа, но това си беше така и преди да се отбия при майстора, за бедната смес и е възможно това да няма нищо общо с ГИ, защото при последващо палене нямам такива проблеми без значение колко километра съм изминал и т.н.... Казваш, че трие грешките, но като беднееше сместа и прекъсваше си палеше чека и си записваше грешка за бедна смес...А пък и като не са ми ясни възможностите на системата е най-добре да си питам тук във форума хората с опит... И сигурен ли си за това, че фобоса не е адаптивен, т.е. не прави корекции, защото в сайта им ясно е написано за обд корекциите

Цитат

Това е последно поколение газов контролер, който благодарение на диагностичната информация от бензиновият компютър, осигурява прецизно дозиране на газта, извършвайки корекции в реално време по бензиновия триим* на автомобила и последваща икономичност.
а според това което си написал излиза точно обратното...
Мнението беше редактирано от rtaa: 01 август 2014 - 21:30
Отговори

2.0 16v снимка 2.0 16v 02 август 2014 - 16:17

Нали знаеш че рекламата е велика сила.
Отговори

Fobos снимка Fobos 04 август 2014 - 16:06

Здравейте,

1 Бордовият компютър не може да показва вярно поради разликата в енергийната маса на горивата.
2 Нямам идея какво е направил колегата, монтирал системата и въобще как е монтирана системата, но при свързана ОБД корекция, правилна настройка и изправен автомобил, не трябва да светка чека.
3 Не знам какви са мотивите на колегата да твърди, че системите на фобос не са самоадаптивни. Това е негова маркетингова политика. Корекцията по ОБД е направена точно, както е на системите на А.Е.B.
Ако, смята че системите на А.Е.B. не са самоадаптивни, то тогава и на фобос не са :)

Успех в разрешаването на проблема
И. Вендов
Отговори

rtaa снимка rtaa 04 август 2014 - 18:49

първо да се извиня, ако някъде имам грешки, използвам онлайн кирилизатор
второ, проблема беше решен при майстора както съм написал по-горе
и трето благодаря за отговора относно показанята на бордовия компютър, но той не показва ли все пак обема гориво, който е минал през системата, без значение енергийната му маса или работи на друг принцип, а иначе сега колата си е фурия и нямам забележки към вървеж или разход, въпросите ми са от чисто любопитство...
Мнението беше редактирано от rtaa: 05 август 2014 - 14:54
Отговори

Fobos снимка Fobos 05 август 2014 - 16:26

 rtaa, на 04 август 2014 - 18:49, каза:

първо да се извиня, ако някъде имам грешки, използвам онлайн кирилизатор
второ, проблема беше решен при майстора както съм написал по-горе
и трето благодаря за отговора относно показанята на бордовия компютър, но той не показва ли все пак обема гориво, който е минал през системата, без значение енергийната му маса или работи на друг принцип, а иначе сега колата си е фурия и нямам забележки към вървеж или разход, въпросите ми са от чисто любопитство...





Разхода се изчислява на базата на преминалия въздух през дебитомера.
Никой не мери реално разхода на гориво.
Отговори

rtaa снимка rtaa 05 август 2014 - 17:14

Ясно.. ;)
Отговори

npace снимка npace 05 август 2014 - 18:07

 Fobos, на 05 август 2014 - 16:26, каза:

Разхода се изчислява на базата на преминалия въздух през дебитомера.
Никой не мери реално разхода на гориво.


Принципно си прав,така е.При мен няма дебитомер а има МАП.Гледам че си се писал Fobos, можеш ли да ни разясниш малко за ОБД корекциите на системата?В частност ме интересува Short Term Fuel Trim и Long Term Fuel Trim, та когато STFT стане -5% какво прави системата?Т.е. вкарва корекция или пак по старо му си чака бензиновото ЕКУ да вдигне корекцията в + за да изравни?Подочух че Фобос с ОБД ресетва бензиновото ЕКУ през ОБД връзката която има?Така ли е или си прави корекции на базата на STFT и LTFT?Колкото повече инфо толкова по добре!Благодаря предварително!
Отговори

Fobos снимка Fobos 05 август 2014 - 19:38

 npace, на 05 август 2014 - 18:07, каза:

Принципно си прав,така е.При мен няма дебитомер а има МАП.Гледам че си се писал Fobos, можеш ли да ни разясниш малко за ОБД корекциите на системата?В частност ме интересува Short Term Fuel Trim и Long Term Fuel Trim, та когато STFT стане -5% какво прави системата?Т.е. вкарва корекция или пак по старо му си чака бензиновото ЕКУ да вдигне корекцията в + за да изравни?Подочух че Фобос с ОБД ресетва бензиновото ЕКУ през ОБД връзката която има?Така ли е или си прави корекции на базата на STFT и LTFT?Колкото повече инфо толкова по добре!Благодаря предварително!





Описанието на софтуера на сайта е актуално 33 стр.
http://fobosgas.com/...20_08.06.14.pdf

Много съм изморен в момента, ако не е написано ясно ще отговарям по-късно
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 07 август 2014 - 07:02

 Fobos, на 05 август 2014 - 19:38, каза:

Описанието на софтуера на сайта е актуално 33 стр.
http://fobosgas.com/...20_08.06.14.pdf

Много съм изморен в момента, ако не е написано ясно ще отговарям по-късно

Дали това е вярно много трудно може да се провери.
Малко офф....Преди седмица дойде при мен Вектра Б с Фобос-2.Някой беше изскубнал буксата за ключето от кабела.Обаждах се в сервиза и магазина на Фобос да питам как са подредени по цветове кабелите на буксата.Не можаха да ми кажат!Ами те май самите Фобос не си познават изделията!
Обадих се на един колега(не работи във Фобос) и той ми каза за кабелите!
Отговори

Fobos снимка Fobos 07 август 2014 - 20:10

Иване, ако се държеше нормално и по-малко “хейтваше”, хората можеше и да имат желание да ти помагат. Не, че не са го направили. Доколкото съм информиран Месут ти е дал информацията.
Четох мненията ти назад във времето и почти всички са тенденциозно изкривени.
Ако повече четеше техническа информация вместо да си измисляш поводи да плюеш по форумите, сам щеше да си помогнеш.
В зона сервизи ( а ти имаш регистрация там ), в раздел “инструкции за монтаж” има всичко необходимо. Във всяка една схема има описание на връзките на ключа за съответния модел.
Понеже информацията не е конфиденциална може да се свали без регистрация и от раздел “download”, от “Схеми на свързване и диаграми”.

Успех и повече позитивно мислене.
И недейте да “хейтвате” толкова, ще си докарате някоя болест :)

Относно възможностите на OBD комуникацията и корекциите правени от системата, всеки средно грамотен специалист въоръжен само с осцилоскоп, може да провери дали е вярно това, което е написано.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 07 август 2014 - 20:24

Не хейтвам,само си казвам мнението.Месут имаше желание да ми помогне но нямаше такъв комплект в магазина за да погледне.Дидо каза че ще провери и ще се обади,още чакам обаждането!
Ключето беше с 4 кабела,ако има значение.
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 07 август 2014 - 20:36
Отговори

npace снимка npace 08 август 2014 - 15:17

 Fobos, на 07 август 2014 - 20:10, каза:

всеки средно грамотен специалист въоръжен само с осцилоскоп, може да провери дали е вярно това, което е написано.


Не е нужно, един оп-ком веднага ще извади нужната информация. Интересно ми е с осцилоскоп как ще гледаш тримовете?
Отговори

Fobos снимка Fobos 08 август 2014 - 15:29

 npace, на 08 август 2014 - 15:17, каза:

Не е нужно, един оп-ком веднага ще извади нужната информация. Интересно ми е с осцилоскоп как ще гледаш тримовете?



Триимовете ги чете инжекциона тях не ги коментирам.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 08 август 2014 - 18:09

 npace, на 08 август 2014 - 15:17, каза:

Не е нужно, един оп-ком веднага ще извади нужната информация. Интересно ми е с осцилоскоп как ще гледаш тримовете?

Няма как към OBD-то на мотора да се свържат едновременно и ГИ и оп-ком.
Отговори

npace снимка npace 08 август 2014 - 18:20

Прав си, така е. Идеята ми беше че с осцилоскоп не ми идва на идея как ще се хване че не работят корекциите. Иначе като гледам 33 стр. на това което е дал колегата Fobos, би трябвало да работят тези корекции. Няма логика да се трият грешки вместо да се коригира смес по тримовете.
Отговори

rtaa снимка rtaa 08 август 2014 - 19:01

 ivan_pop, на 08 август 2014 - 18:09, каза:

Няма как към OBD-то на мотора да се свържат едновременно и ГИ и оп-ком.

Това означава ли, че ако обд корекциите са включени, няма да мога да чета нищо от двигателя с оп-кома или ако включа оп-кома ще прекъсна връзката на газовия компютър с бензиновия по обд?
Това е в случай, че не съм прехвърлил ГИ в сервизен режим?!
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 08 август 2014 - 20:30

За да четеш с оп-кома трябва ГИ да е в сервизен режим.
Отговори

rtaa снимка rtaa 09 август 2014 - 14:16

Така, преди малко пробвах упражнението, чета си всички данни през опком без да съм изключил сервизния режим на ГИ...Означава ли това със сигурност, че обд корекциите при мен не са включени или има и друг възможен сценарии?

П.С: за да не си помислите, че си правя безсмислени експерименти, да уточня, че търся източника на проблема за трудното първо палене за деня, а доколкото разбрах при изключени корекции е възможно да пали трудно на бензин... А и колегата по-горе също спомена за възможни проблеми на бензин...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg