Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

х18хе1 забива предница

ilia_iliev снимка ilia_iliev 13 май 2013 - 14:11

Здравейте колеги! Прочетох доста теми с подобно съдържание, но тъй като не намерих отговор на проблема реших да пиша. Та проблемът е следния, сутрин когато колата е студена и я запаля, двигателя работи много лошо - припуква (все едно е на 3 цилиндъра), ако и подам газ глъхне, а когато е в движение забива предницата. Всичко това тряе около 200-300 метра, или докато достигне работна температура около 20 градуса. Проблема се появява на бензин, имам и газов инжекцион, на газ няма грижи, прехвърля на газ около 30-35 градуса. Като е топла няма проблеми и на двата вида гориво. Правих диагностика и се оказа "бедна горивна смес" на бензин (дори и когато е загряла). Параметрите на ламбда сондата не се промент на бензин, а като я прехвърля на газ си коригира работната смес. Имам чувство че ламбда сондата "забива" на бензин, а на газ работи. Грешката е p0130 o2 sensor circuit high voltage.
Единственото, което намерих беше един спукан вакуум, който влиза под дросела, оправено е.
Та въпроса ми е на какво може да се дължи "забиването" на лабда сондата на бензин и съоветно предницата и как да си реша проблема. Сондата е нова Хела на 6 месеца е. Предварително благодаря на всички отзовали се !
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 13 май 2013 - 16:15

Този двигател иска сонда Сименс! Останалото е временно. Забиването може да е от дюзи, бобина и ЕГР. Сондата не играе на студен мотор. Огледай гарнитури на дросел и смукателен колектор.
Отговори

ilia_iliev снимка ilia_iliev 13 май 2013 - 16:33

 IvailoM, на 13 май 2013 - 16:15, каза:

Този двигател иска сонда Сименс! Останалото е временно. Забиването може да е от дюзи, бобина и ЕГР. Сондата не играе на студен мотор. Огледай гарнитури на дросел и смукателен колектор.

Благодаря за отговора! Забравих да напиша, че инжекторите минаха ултразвук, бобината е на 6 месеца, егр работи нормално, дебитомера също пробван с нов, гарнитури и всички валууми са огледани. Има само един, който е на пълнителния колектор, който съм запушил и няма никва промяна.

Единственото, което ми казаха е че забивал някъв ламбда емулатор/симулатор в Еку-то и този нямашше софтуер да го рестартира
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 13 май 2013 - 16:48

да не би газовата да не е настроена като хората, и от там да омазва адаптациите...
Отговори

ilia_iliev снимка ilia_iliev 13 май 2013 - 16:54

Газовата е настроена 1 към 1 по графиката на бензин с 2 лаптопа за газовата и опком-а едновременно

Другото, което забравих да напиша е че колата винаги пали на около 900 оборота, колкото и да е студено, никога не пали над 1000 както би трябвало според мен на богата смес (както обикновено се дава за пример "на смукач").

Освен това когато карам и превключвам между предавките и натисна съединителя вместо да паднат оборотите те се вдигат с около 500 за секунда и тогава падат до нормалните
Мнението беше редактирано от ilia_iliev: 13 май 2013 - 17:09
Отговори

Илиян Андонов снимка Илиян Андонов 17 май 2013 - 19:59

Пробвай да ти намалят газта с 10%. При мен помогна. Ако не се оправи може пак да се върне на старото, без да сменяш датчици на сляпо.
Отговори

proleten снимка proleten 18 май 2013 - 09:17

 Илиян Андонов, на 17 май 2013 - 19:59, каза:

Пробвай да ти намалят газта с 10%. При мен помогна. Ако не се оправи може пак да се върне на старото, без да сменяш датчици на сляпо.


На още едно място четох мнение на колега, който след много перипетии е оправил проблема си по този начин. Даже след първото намаляне с 10%, намалил с 20% и всичко заспало. Аз не съм го пробвал, тъй като с годините свикнах с този проблем и вече не ми прави впечатление.
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 18 май 2013 - 17:21

ако не не настроена като хората се омазват адаптациите и от там почват проблемите на бензин, и то предимно на студен мотор когато ламбдата все още не работи, а компа следва заложения (адаптиран) алгоритъм.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 18 май 2013 - 17:27

при мене същото нещо се беше получило от спукани маркучета на бензиновата помпа-първоначално палеше лошо и тресеше все едно ан 3 цилиндъра работи и забиваше муцуна.
Отговори

belov_88 снимка belov_88 18 май 2013 - 18:34

Колега имам същия проблем горе долу ,разликата е ,че при мен и на газ леко прекъсва между определени обороти кво ли не смених и няма оправия ,може колегите да са прави за настройките на газовата то това остава ,щом си сменил и ламбдата аз само това не съм направил ,но май е от настройките на газовата!!
Отговори

proleten снимка proleten 18 май 2013 - 22:33

 М.Георгиев, на 18 май 2013 - 17:21, каза:

ако не не настроена като хората се омазват адаптациите и от там почват проблемите на бензин, и то предимно на студен мотор когато ламбдата все още не работи, а компа следва заложения (адаптиран) алгоритъм.


Нещо по -конкретно можеш ли да кажеш колега, къде е тази грешка при настройването. Като изключим този досаден сутришен проблем мога да кажа, че всичко останало при мен е перфектно- вървене, разход, не светят никакви лампи и няма грешки. Така, че дали за да се отстрани този проблем при настройките няма да се появи някакъв негативен резултат в горните показатели?
Мнението беше редактирано от proleten: 18 май 2013 - 22:36
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 19 май 2013 - 18:30

ами колега,
ако сместа на газ се поддържа много богата или много бедна се объркват адаптациите в горивната карта на бензиновият комп - тъй като той постоянно се мъчи да я коригира, а всъщност това не се получава. За да изключиш това като евентуална причина би могъл да откачиш + на акумулатора за 10-тина минути, възстановяваш ,и покарваш 100-тина км. само на бензин да могат нещата да си доидат на място, та след това да видиш дали ще има отново проблеми при студен мотор.
Иначе този мотор си иска оригиналната титаниева ламбда - заместителите не изкарват много!
Мнението беше редактирано от М.Георгиев: 19 май 2013 - 18:31
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 19 май 2013 - 18:55

Може да се монтира кислороден датчик от Жигулка!
http://www.vectra-cl...p?f=20&t=134802
Отговори

М.Георгиев снимка М.Георгиев 19 май 2013 - 19:36

да, преди време и аз попаднах на подобна тема :

http://www.opelclub....5
Отговори

proleten снимка proleten 19 май 2013 - 20:45

 IvailoM, на 13 май 2013 - 16:15, каза:

Този двигател иска сонда Сименс! Останалото е временно.



 М.Георгиев, на 19 май 2013 - 18:30, каза:


Иначе този мотор си иска оригиналната титаниева ламбда - заместителите не изкарват много!


Извинявам се за спама, но от 2009г карам без никакви проблеми с универсална ламбда NGK/NTK, закупена за 120 лева . Преди 2 месеца на диагностика си показваше нормални стойности - 0,3 до 4,8 волта. Спор няма, че от оригиналното по-хубаво няма, ама минаха 4 безпроблемни години, а за толкова и сименса може да замине .
Отговори

Делчо снимка Делчо 29 май 2013 - 13:58

Колега Илиев,

Това, че колата е настроена 1 към 1 е ОК.
Обаче аз преди някой и друг месец имах такъв случай/само че колата е Вектрата от подписа/.
От време на време на дълъг път светва чека и после си гасне. На студен двигател нямаше забиване но имаше лек мирис на суров бензин.
Колата от как е с ГИ не е имала никакви проблеми заради него/или настройката му/ но дойде и този момент.
Грешката в компа бе същата като твоята! Когато я гледах с оп кома и превключвах газ бензин то бяха едни подскоци и чудеса на O2 integrastor-а.
Преди да гледам с ОП кома смених двата филтъра на ГИто.
След това видях това:
http://dox.bg/files/dw?a=2af80c542c
страницата със суровите данни е "Livedata_1997 (V)_Vectra-B_Engi"
а страницата "BLM" е графиката на адаптациите
Скокът на тъмно синята графика е при работа на газ. Останалата част от тъмносинята графика е при работа на бензин. Това е кратковременната корекция.
Лилавата графика е O2-Loop BLM Idle (Block Learn Map). Това е постоянната корекция. Мисля, че тя участва в калкулациите при студен двигател и бърка цялата работа.
Така, че според мен виж още веднъж с Оп кома какво става с адаптациите на газ и бензин. Ако нямаш възможност с Оп кома да я гледаш. Просто я покарай някой и друг ден на бензин и ако проблема изчезне значи трябва нова настройка на ГИто според мен.
Успех!
Отговори

Иво Илиев снимка Иво Илиев 29 май 2013 - 20:03

Със стъпковото моторче имаш ли проблем.При мен като е студена прави така на бензин,като позагрее се оправя,на газ нямам проблем/студена/.Проблема ми е МПХ
Отговори

Astra G  1.6 16xel снимка Astra G 1.6 16xel 22 септември 2013 - 13:39

 М.Георгиев, на 18 май 2013 - 17:21, каза:

ако не не настроена като хората се омазват адаптациите и от там почват проблемите на бензин, и то предимно на студен мотор когато ламбдата все още не работи, а компа следва заложения (адаптиран) алгоритъм.

Колеги и при мен газовата подаваше много газ и сутрин колата пукаше и се давеше никой дори и в опел стефанов не можаха да открият къде е проблема.Оказа се точно тази адаптация на компа.Запаметява богата смес на газ и подава много бензин сутрин.След почистване на егр,стъпков мотор,дросилова клапа,дюзи,ресет на компа це бях видял в чудо.Запалих колата ПРИНУДИТЕЛНО сутринта на газ,работеше перфектно.Намалиха ми гаста с 30 процента и колата се оправи още на другия ден.
Отговори

doko снимка doko 22 септември 2013 - 14:57

Колега карам Астрата от подписа. Имам ГИ Бардолини. Имам абсолютно същия проблем. Грешки не дава. Понякога на дълъг път светва чека но сваля ли една предавка веднага гасне. Какво ли не съм правил-резултат няма. Общо взето съм свикнал с проблема и си я карам така. Най вероятно нещо се бъркат настройките на газ и бензин, просто друго не виждам какво може да е. Ще следя темата. Ако откриеш нещо надявам се да споделиш. Преди 1 година бях пускал подобна тема.
Отговори

proleten снимка proleten 30 октомври 2013 - 16:51

Да споделя колеги. По съвет на колега вечерта като се прибирах изминах последните 500 метра на бензин и така я оставих. На сутринта я запалих, както е на бензин и нямаше никакво забиване, притрисане и така нататък. Явно информацията на бензиновия се обърква от газовия компютър и каквато последно е имало с такава работи. Сега ще пробвам вечер преди да я изгася да я обръщам и да работи 1-2 минути на бензин и така ще я гася, да видим как ще е.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg