Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Зимни гуми 2018-19

sathv снимка sathv 10 октомври 2018 - 20:43

2 евро на килограм гума също е много. Щото килограм гума има 900 грама сяра и 100 грама нефтени продукти. То на престижните марки, ниският клас гуми са със същия състав. Само дето има едни примерно 30% надценка заради марката.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 12 октомври 2018 - 10:34

Привет отново.
Какво е мнението за руските КАМА, ВИАТИ и КОРДИАНТ. Видях на живо КОРДИАНТ карани една зима и имаха доста як грайфер. За гума с ДОТ 2015 бяха доста меки/като се има предвид времето сега/
Цените им са също добри.
Отговори

rocket_strike снимка rocket_strike 10 ноември 2018 - 22:41

 JorkataG, на 12 октомври 2018 - 10:34, каза:

Привет отново.
Какво е мнението за руските КАМА, ВИАТИ и КОРДИАНТ. Видях на живо КОРДИАНТ карани една зима и имаха доста як грайфер. За гума с ДОТ 2015 бяха доста меки/като се има предвид времето сега/
Цените им са също добри.


Сместа за каучук се внася от китайски производител. Каучука е с доста ниски стойности на издържливост и бързо стареене. Не знам каква е технологията на руснаците, които правят гумите от този каучук, но не бих поръчал нещо, за което знам, че суровината не става.
Отговори

rocket_strike снимка rocket_strike 10 ноември 2018 - 22:56

Здравейте,

Да спомена. Каквата и да е зимната гума, лично мое мнение е, че не трябва гумите отпред (предполагам, че повечето са с предно) да са по-стари от 2 години. След това те отиват отзад и цикъла на живот при мен на зимната гума е 2 години отпред, 2 години отзад и накрая хвърляне. Аз пътувам доста. Силистра-Велико Търново-Силистра 3 пъти в месеца и един път Силистра-Пловдив-Силистра. Не бих рискувал да сложа дот по-стар от 3 години на предните колела.
В момента не съм сменил зимните гуми. Закупил съм 38 седмица 2018 година Falken Eurowinter HS01 2 броя производство от фабриката в Турция. За отзад имам Falken Eurowinter HS449 с дот 2016 година. Доволен съм, все пак нямам тракшън и ми трябва добра гума. Отделно суровината на сместа за каучук идва от Индонезия и тестовете за стареене и на издържливост са задоволителни за мен.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 ноември 2018 - 09:35

Колега, не ти е напълно грешно решението, но не е най-правилно. Има много причини да искаш 4-те гуми да имат еднакво представяне. Най-важната е да не ти се завърти колата като натиснеш спирачките и задните ти гуми не хванат. По тая причина си има схема. вземаш 4 еднакви гуми и ги въртиш, като всяка година предните отиват задни и при възможност въртиш на задните лява с дясна (зависи от шарката). Така ги държиш в близко състояние. Ако и ти вемаш еднакви гуми през две години, не е напълно грешно, защото отзад спирачното усилие е различно и може да компенсира разликата, но ако ги изпичаш през лятото си е грешно.
Отговори

rocket_strike снимка rocket_strike 11 ноември 2018 - 19:39

 Ne6to Smisleno, на 11 ноември 2018 - 09:35, каза:

Колега, не ти е напълно грешно решението, но не е най-правилно. Има много причини да искаш 4-те гуми да имат еднакво представяне. Най-важната е да не ти се завърти колата като натиснеш спирачките и задните ти гуми не хванат. По тая причина си има схема. вземаш 4 еднакви гуми и ги въртиш, като всяка година предните отиват задни и при възможност въртиш на задните лява с дясна (зависи от шарката). Така ги държиш в близко състояние. Ако и ти вемаш еднакви гуми през две години, не е напълно грешно, защото отзад спирачното усилие е различно и може да компенсира разликата, но ако ги изпичаш през лятото си е грешно.


Прав си колега. За мен е много важно гумите отпред да са нови (до 2години макс). Отзад трябва да са до макс 3-4 годишни. В момента съм с 4 еднакви гуми летни, закупени тази година с дот 12 сед. 18 година. Като цяло правилото ми за летните е на всеки 3 години ги сменям с нови.
Много зимните са на железни джанти и са ми в гаража. Тази седмица ще ги сменя. Тъй като рискувам (лично мое мнение си е), че ако ги сменя рано е възможно да има процес на втърдяване на каучука, при по-топло време (над 15 градуса). Дори и да вали, няма да тръгне да вали изведнъж. Ще ги сменя в момента който започне да вали (1-1:30 часа работа) или ден преди това.
Отговори

badboy снимка badboy 11 декември 2018 - 13:10

Здравейте! Да използвам темата. Трябва да обувам вектра ц. С зимни гуми(195 65 15).
Спрял съм се на следните
Kleber krisalp hp3
Vederstain snowtrac 5
Nokian wr d4
Основно ми трябват гуми по добри на сняг.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 декември 2018 - 14:59

От това дето си писал - нокиан. Клебъра може да копае повече първата година или дори две, но ще загуби представяне в някакъв момент. Обмисли и фулда примерно. Каквото и да е, гледай борда да е твърд, защото колата ти е тежка и ще прави балони с гуми с мек борд.
Отговори

badboy снимка badboy 12 декември 2018 - 13:10

Ясно. Приемам и други марки!
Отговори

Joro71 снимка Joro71 06 септември 2019 - 11:46

Здравейте колеги, да разбутаме малко темата! Знам, че още е рано за зимни гуми, но мисля към края на Септември да ги сложа. Налага се по ред причини.....автомобила е Вектра Ц 2006г.
Спрял съм се на няколко марки:
1.KLEBER KRISALP HP3 
2.FULDA KRISTAL MONTERO 3 
3.Hankook Winter I Cept RS2 W452
4.BFGOODRICH G-FORCE WINTER2 GO
5.NEXEN WINGUARD WH2  91T 4PR
6.KUMHO WINTERCRAFT WP51

Целта не е да правя икономии,колата се кара около 3-4000км от жена ми основно градско. Като при снежно време се вади инцидентно.
Идеята е гумата основно да държи на киша и мокро, да издържи макс дълго време, като живот, понеже с тези км няма как да се износи. Просто остарява и се изхвърля неизносена. Другото, което ми се иска е да бъде с по-твърд борд, понеже често се обират бордюрите. Миналата година хвърлих нов Falken - Eurowinter HS01 по тази причина.
Хубав ден и много безаварийни км на всички!
Мнението беше редактирано от Joro71: 06 септември 2019 - 11:49
Отговори

Коцето снимка Коцето 06 септември 2019 - 11:55

Две години карам Фулда-та която си споменал, перфектна гума за класа и цената си. Кефи ме че е много тиха и мека и се държи перфектно на киша и мокро. Ако търсиш твърд борд забрави за нея.
Мнението беше редактирано от Коцето: 06 септември 2019 - 12:00
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 септември 2019 - 11:59

Kristal montero 3 има ли ги още ? Аз не намирам 195/60 R15 . Тук там се виждат 196/65, но мисълта ми е да не са ги спрели нещо ?

С такива съм и са доста безшумни, което си е отвсякъде плюс. На голям сняг не съм ги тествал, но от други хора знам че се представят добре.
Отговори

Joro71 снимка Joro71 06 септември 2019 - 12:29

 Д-и-м-о-в, на 06 септември 2019 - 11:59, каза:

Kristal montero 3 има ли ги още ? Аз не намирам 195/60 R15 . Тук там се виждат 196/65, но мисълта ми е да не са ги спрели нещо ?

С такива съм и са доста безшумни, което си е отвсякъде плюс. На голям сняг не съм ги тествал, но от други хора знам че се представят добре.

Има ги колега в Диана
Отговори

НямаНикой снимка НямаНикой 06 септември 2019 - 14:12

Още ли го правят това Montero 3!? Моето го взех преди 10-на години, така че мога да пиша по спомен. Среден клас гума на чудесна цена. Сравнително тиха, при много студено време спира учудващо добре. Не по-лошо се справя и при киша. На сняг е без грешка. Сравнително добро износване. Моите бяха немски. След това помня, че производството им се изнесе в Полша. Hankook доста дръпнаха последните години, но нне съм им ползвал зимната гама, така че нямам опит с тях.
Отговори

Joro71 снимка Joro71 06 септември 2019 - 14:51

 НямаНикой, на 06 септември 2019 - 14:12, каза:

Още ли го правят това Montero 3!? Моето го взех преди 10-на години, така че мога да пиша по спомен. Среден клас гума на чудесна цена. Сравнително тиха, при много студено време спира учудващо добре. Не по-лошо се справя и при киша. На сняг е без грешка. Сравнително добро износване. Моите бяха немски. След това помня, че производството им се изнесе в Полша. Hankook доста дръпнаха последните години, но нне съм им ползвал зимната гама, така че нямам опит с тях.

Карал съм зимни Hankook, но не точно този модел преди няколко го дини. Държат се много добре при всякакви условия, но след 6-та година се нацепи между протектора и ги изхвърлих с около 5-6мм грайфер.
Сега се чудя, дали да не взема пак такива. Или да пробвам нещо друго, за това и пойсках мнения от форума
Отговори

НямаНикой снимка НямаНикой 06 септември 2019 - 15:43

Предполагам всички минаваме по този път - дали да се заложи на сигурното и вече изпитано, или да се пробва нещо ново. На мен ми предстои, само че напролет. :biggrin: Виждам колегата по-горе има доста по-прясна представа за фулдата. Мнението му е 1:1 с моето, което ме навужда на мисълта, че гумата е запазила качествата си през годините. Аз лично си набелязвам 2-3 модела, отивам и гледам, пипам и ако ми хареса - взимам. Така или иначе ме съмнява, колега, да получиш мнение за всичките ти избори...и то от първа ръка и горе-долу същия размер. Гума хвърлям най-много на 6-та година, като зимните ми винаги изглеждат почти като нови. Карам малко, но въпреки това ги хвърлям.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 06 септември 2019 - 19:35

 Joro71, на 06 септември 2019 - 12:29, каза:

Има ги колега в Диана


Има някакви Мултиконтрол, монтеро 3 няма.
195/60 няма.
Отговори

sathv снимка sathv 06 септември 2019 - 20:01

За киша се препоръчват гуми с елховидни канали. Предлагам ти vredestein snowtrac 5. Макар, че snowtrac 3 за мене бяха по-добри, но вече не се произвеждат. Лично изпитани.
Мнението беше редактирано от sathv: 06 септември 2019 - 20:12
Отговори

Joro71 снимка Joro71 07 септември 2019 - 12:02

Благодаря на всички, който се включиха!
Мнението беше редактирано от Joro71: 07 септември 2019 - 18:07
Отговори

sathv снимка sathv 07 септември 2019 - 14:34

И защо избра тази гума? Защото има основа от полиестер? Ти я ми покажи някоя евтина гума дето основата не е полиестер? И това е най-евтината основа, характерна за нискокачествените гуми.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg