Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

нисък волтаж към ламбда сензор

Shmortz снимка Shmortz 22 юли 2013 - 13:08

колеги, нека да ви 'светна' малко ако мога така да се изразя, мери се напрежението на кабела идващ от ЕКУ при откачена сонда, спрямо минус от двигателя, масата на ЕКУ е от двигателя, с всяка друга маса е възможно разминаване, напрежението трябва да е 0.40-0.45 волта, в повечето случаи 0.45В ако не е в границите и кабелите до ЕКУ са добре входа на сондата на ЕКУ е аут, тогава имаме 2 варианта, смяна на ЕКУ или преработка в Е16НЗ който работи без сонда, тогава проблемите се решават генерално, само че се налага настройване на горивната смес на газоанализатор, за което е нужно всичко по мотора да е в отлично състояние или най-малкото в много добро...
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 22 август 2013 - 13:24

правя това упражнение и ми показва 0,18 волта махам кабела който стига до ламбдата и меря директно от компа и ми показва 0,89 ако можете още малко помощ!?
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 26 август 2013 - 19:16

Колеги проблема не идва само към ламбда сонда,но и към ТПС или потенциометъра на дроселовата клапа без кабел ТПС-то е в рамки 6500 Ом ,но като сложа кабела му и замеря на пълно отворен дросел пада на 3000 Ом,да не би компа да не е заземен както хората.Ще ме извините,но съм зле в тая посока моля ви се помогнете!?
Мнението беше редактирано от Hristo Mutafov: 27 август 2013 - 10:55
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 27 август 2013 - 19:21

Ето за какво става въпрос
http://cherepa1992.s...488457.31369596
тук е без куплунга и на пълно отворен дросел
http://cherepa1992.s...488457.31369599
тук е с куплунга и на пълно отворен дросел
Мнението беше редактирано от Hristo Mutafov: 27 август 2013 - 19:21
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 28 август 2013 - 22:06

новина,като замеря съпротивлението на тпс-то като е свързана цялата система ми показва 2,88 килоом на пълно отворен дросел през куплунга му,
като замеря тпс-то през куплунга при извадени кабели от към ЕКУ-то ми дава 6,50 килоома,защо се получава това падане на замерванията при свързани кабели към ЕКУ-то!?
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 13 април 2024 - 10:07

Онзи ден, както карах и ми светна грешка p0135 O2 heating sensor low voltage. Карам колата на метан и досега ми светва грешка за ламбда, но само на бензин и то като загрее колата. На метан, досега не ми е светила грешка, може би защото имам ламбда емулатор. Не разбирам принципа. Сеганоще със запалването на бензин ми светва тази грешка и на бензин и на метан. Изчиствам я и светва веднага отново. Мерих на буксата от към компа, на 1 и 3 извод има13. 8волта. На 2ри 4.8в, а на последния 4 ти, няма никакъв волтаж. Нвзнам на последния кабел, кка да се мери, ламбдата трябва да върне сигнал или? Някой може ли да даде насоки, къде да търся проблема. Откачам буксата на ламбдата и няма никаква промяна в работата на колата. Не записва и други грешки, а само тази отново. Иначе, колата на метан си върви, както преди. Няма никаква промяна във вървежа.
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 13 април 2024 - 10:15
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 13 април 2024 - 12:40

Това е грешка свързана с подгрева на ламбда сондата, двата кабела един цвят ли са? Замери на куплунга към ламбда сондата на верига/съпротивление и кажи какви са резултатите. На мен ми излизаше такава грешка заради влага в ламбда сондата, фабричната и капсуловка се беше разкапсуловала, запълних я с червен силикон и проблема се реши.

Успех!
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 13 април 2024 - 12:50

Ламбдата е с 4 кабела. Не разбрах, кой кабели да замеря и как. На 1,3 дава 13.8в на буксата от Екуто. На 2 дава 4.8, на 4 кабел най вдясно дава 0 и нещо волтаж. Навтори кабел е вързан кабел, който отива към Ламбда Емулатора за метана. Првди пак светваше някаква грешка за Ламбдата, но само на бензин и то след позагряване на колата. Не съм сигурен дали не беше същата грешка. На метан, никога не е светела грешка. Сега ощепри запалване и студена кола, веднага светва тази грешка, дори без да е загряла леко
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 13 април 2024 - 12:51
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 13 април 2024 - 16:04

Мериш куплунга на самата ламбда сонда, откачен от куплунга към еку-то двата кабела са един цвят-дръпни леко гофрето и ще видиш в кои пинове отиват -те са подгрева на сондата. Слагаш уреда на проверка за верига или на мерене на Омове и сподели какъв е резултата.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 13 април 2024 - 16:44

Мисля, че са 1 и 3 пин. На куплунга на Екуто, дават стойности около 13.8.ще премеря на куплунга на сондата какво дават, но като са разкачени двата куплунга, ще даде ли нещо въобще. Колега, имаш ли фвйсбук да тр намеря, да ти пиша там?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 13 април 2024 - 17:39

Мериш на разкачена ламбда, ако тръгнеш да мериш за верига на куплунга на ЕКУ-то или ще търсиш ново ЕКУ или ще ти гръмне мултимера. Куплунга на ламбда сондата има 4 жици-две сте прекъснали за емулатора, виж им цвета и мери другите две жици-все едно мериш нагревател на бойлер за цялост или проверяваш предпазител на кола с пищялката.
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 13 април 2024 - 18:22

Разбрах, ще ги премеря. За емулатора е пуснат само един кабел от пин 2.Другия кабел на пин 4, не е вързан с емулатора! Ще премеря на пин 1,3 на буксата на Ламбдата и ще напиша стойностите!! А мога ли да проверя емулатора по някакъв начин дали не е сдал багажа, макар че мисля той няма отношение към показанието на подгрева, а само към стойностите на Ламбда та..?
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 13 април 2024 - 19:28

Ако става въпрос за мотора от профила, сондата е титаниева 0-5 волта.Кабелите са шарени, няма такива с еднакъв цвят по спомени.Трябва да се гледат схеми.Моя мотор е същия ама сега ме мързи да отварям схеми. :drinkin2:
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 13 април 2024 - 20:50

Колкото и да са шарени имаш комуникация през плюса-срязаният кабел минаващ през емулатора, два минуса и още един плюс, минуса на нагревателя не е заземен когато мериш на куплунга на сондата...две по две, всички крачета на ламбда сондата да ги замериш, само на две трябва да имаш верига. Ако е на повече е късо, ако никъде няма верига е заминал нагревателя

Ламбда сондата така или иначе не я ползва при наличието на емулатор...едно товарно съпротивление на мястото на подгрева и е готов...

колега почни с почистване на буксата, може да не помогне, но няма да навреди!
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 14 април 2024 - 08:21
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 15 април 2024 - 18:58

Така, кабелите на буксата на Ламбдата са бял, сив, зълт и черен.Незнам кой са за подгрева. В един руски сайт дашат 1 и 3 кабел. Друг казша бял и черен - значи 1 и 4. Мерих всеки с всеки и никъде не ми даде съпротишление.Навсякъде ми показва 1 на мултицета и нищо не се променя. Това го меря на буксата на ламбда сондата разделена от буксата на ЕКУТО. Онзи ден, мерих на буксата от към ЕКУТО и на 1 и 3 кабел даде около 13.8 волта, на втори кабел ми даде 0.48 в, а на 4 пин не показа никакъв волтаж. Вчера минах около 230км и колата продълшава да си върви нормално на метан и на бензин, с тази разлика, че ми свети чека още при запалването на колата.Значи кабела за емулатора е пуснат от 2ри кабел на буксата на екуто,където дава 0.48А. ОТ тук на сетне, какво мога да направя и да проверя?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 15 април 2024 - 21:12

Ако си сигурен в измерването подгрева е заминал, като цяло не те грее защото тя е емулирана, просто свети чека...аз бих си взел от някоя морга ламбда сонда с здрав подгрев, мериш си я с мултицета и си ти.

Аз се обзалагам, че 1 и 3 пин са за подгрева, няколко пъти споменаваш напрежението което си замерил...погледни и поста на ivan_pop всичко е написано :)
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 15 април 2024 - 21:51

А какъв е варианта с някакъв резистор, запоен на кабелите, за да имитира съпротивление?! Поневе, както написа колегата по - нагоре, аз така или иначе не я ползвам Ламбдата.Единстшено ми трябва да залъжа грешката в подгрева..Какви трябва да са показателите на съпротивлението?
Мнението беше редактирано от TOTTI868: 16 април 2024 - 16:43
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 16 април 2024 - 18:24

Виж мнениеTOTTI868, на 15 април 2024 - 21:51, каза:

А какъв е варианта с някакъв резистор, запоен на кабелите, за да имитира съпротивление?! Поневе, както написа колегата по - нагоре, аз така или иначе не я ползвам Ламбдата.Единстшено ми трябва да залъжа грешката в подгрева..Какви трябва да са показателите на съпротивлението?

Подгрева може да го излъжеш със съпротивление 10-15 Ома, смятай каква мощтност да е.Ама тогава ще светне чека от това, че няма сигнал от сондата.Вместо съпротивление може да пробваш с лампа за табло с нажежаема жичка.
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 16 април 2024 - 18:26
Отговори

TOTTI868 снимка TOTTI868 16 април 2024 - 19:36

Не разбирам толкова от ток, затова моля точно да ми кажете какъв да е резистора. Колегата Росен, беше написал, че ще стане със съпротивление. Зашо да ми светне, че нямам сигнал от сондата? Нали имам емулатор, той праща сигнала реално!!
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 16 април 2024 - 19:57

Pin A-C е подгряването
На контакт, при откачена букса -> C (на буксата) към маса (земя): 11-14V (напрежението на бордовата система)
На самата сонда A-C съпротивление: 4.5-5.5 Ohm
Pin B-D е самият сензор: Engine idling (0.6-4.9V)

Тя златна тая ламбда! 200+лв.!!!
GM 90536393; Opel 855343
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 16 април 2024 - 20:05
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg