Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Insignia

Какъв Акумулатор?

Dimov снимка Dimov 19 ноември 2018 - 12:12

 Vaxhall, на 17 ноември 2018 - 15:33, каза:

Същия магазин продават и някакви JOHNBLITZ.


Вече е офф топик щом си се спрял на друг, ама бягай далече от JOHNBLITZ, че аз брах ядове с такъв по-рано тая година. Попаднах на дефектна бройка дето сгъна на първия ден ден буквално...
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 01 декември 2018 - 12:38

Днес при -7 динамото зареждаше с 15,3v и държеше 1000 об.знам че е умно динамо ама преди 4 дни ходих до Ботевград и се върнах и си мислех че е достатъчно заредена батерията.Иначе запали без проблем,все пак е на1,5г.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 03 декември 2018 - 15:17

 milenanicki, на 01 декември 2018 - 12:38, каза:

Днес при -7 динамото зареждаше с 15,3v и държеше 1000 об.знам че е умно динамо ама преди 4 дни ходих до Ботевград и се върнах и си мислех че е достатъчно заредена батерията.Иначе запали без проблем,все пак е на1,5г.

Не е нормално да зарежда с 15,3 волта. Не говорим за умно или просто динамо. НЕ ТРЯБВА да зарежда с тоя волтаж
Отговори

BOz снимка BOz 03 декември 2018 - 17:19

Нормално е.
Максималния волтаж на заряд трябва да бъде до 15.5 волта.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 03 декември 2018 - 17:38

Тва за Инсигнията ли важи? Защото на другите не е нормално!
Мнението беше редактирано от IvailoM: 03 декември 2018 - 17:41
Отговори

CyberTod снимка CyberTod 03 декември 2018 - 17:50

Височко е наистина, но явно не е повреда, а е стандартна стойност. И при мен онзи ден беше толкова - 15,3v
В няколко чужди форума се споменава точно същата стойност. Естествено и там хората питат доколко е нормално.
Аз го отдавам на комбинацията от ниска температура и не дотам зареден акумулатор. Аз например от 1-2 месеца имам само малко градско и то 1-2 пъти седмично.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 декември 2018 - 18:16

Даже мислех, че АГМ-а зарежда на по-ниско зареждане. Не бях чувал за зареждане над 14,6 да се смята за нормално. Ако някой има конкретно инфо, да сподели, че ми стана интересно.
Отговори

BOz снимка BOz 03 декември 2018 - 18:21

 IvailoM, на 03 декември 2018 - 17:38, каза:

Тва за Инсигнията ли важи? Защото на другите не е нормално!

Ами в раздела на Инсигниа обикновено за Инсигнии си говорим. :icon_razz2:
Но масово автомобилите, които са с "умни" системи за зареждане, които се адаптират спрямо степента на заряд на акумулатора, температури, живот и т.н., такова напрежение е често срещано.
Мнението беше редактирано от BOz: 03 декември 2018 - 18:24
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 03 декември 2018 - 18:24

Много забавно наистина! Питам, защото искам да знам! За мен зареждане от тези стойности не е нормално просто....
Отговори

CyberTod снимка CyberTod 03 декември 2018 - 18:38

Аз не съм следил постоянно, но не вярвам постоянно да зарежда с това напрежение, а само за определен период от време.
И аз видях, че когато зарежда с това напрежение оборотите на празен ход са 1050. Но след известно време оборотите си падат на 850, така че предполагам и зарядното напрежение също пада до стандартните стойности - ако двете неща са свързани.
Отговори

sathv снимка sathv 03 декември 2018 - 18:52

 CyberTod, на 03 декември 2018 - 17:50, каза:

Аз го отдавам на комбинацията от ниска температура и не дотам зареден акумулатор.

Особено пък на незареден акумулатор, ако поддържаш на клемите му 15.3 волта знаеш ли колко ампера му е заряда? Направо му разказваш играта. По принцип умните зарядни, следят тока на заряд, щото при разреден акумулатор и 14 волта на клемите са му много. Та отначало тръгват с по-ниско напрежение от което тока на заряд си остава в допустимите стойности. Иначе е факт, че стандартното напрежение на заряд на автомобила 14.4-14.8 волта е недостатъчно за пълно зареждане на оловен акумулатор. При тези напрежения последния се зарежда до около 80%. но предвид спецификата му на работа и застраховка от презареждане тези напрежения са приети за стандартни.
Отговори

BOz снимка BOz 03 декември 2018 - 18:53

 IvailoM, на 03 декември 2018 - 18:24, каза:

Много забавно наистина! Питам, защото искам да знам! За мен зареждане от тези стойности не е нормално просто....

Абсолютно нормално си е. При зареждане на оловно-киселинни батерии, зареждането не е константно, а много зависи от околната температура.
Примерно една батерия ако я зареждаш на -30 при 15.3 волта е абсолютно същото като да я зареждаш на 10 градуса при 14 волта напрежение или на 13.2 при 40 градуса.
Ама да кажем Инсигниата като "усети" че навън е 40 градуса, то ще се стреми да държи заряда ѝ около въпросните 13-13.5 волта, за да не я "развали". И съответно обратното - при минусови температури е абсолютно нормално да я зареждаш с 14.5-15 волта, че дори и нагоре, с идеята да се зареди коректно, а не да остава недозаредена.
С константа от да кажем 14 волта никога не може да постигнеш идеала - с тях през зимата ще остава недозаредена, а лятото ще я тормози излишно. Но пък си е баланс и приемаш недостатъците в името на по-простата и евтина система за зареждане.
Мнението беше редактирано от BOz: 03 декември 2018 - 18:55
Отговори

kevin снимка kevin 03 декември 2018 - 20:19

Дам на алтернатора си има бележчица какви стойности дава и всичко друго не е ОК.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 декември 2018 - 21:15

От части има логика това дето колегата BOz казва и предполагам наистина е така, от друга страна знам че АГМ акумулаторите и особено при стуедно време се зареждат на по-нисък заряд и циклично. Инсигниите трябва да излизат с такива акумулатори. Имам зарядно със спецялна опция за заряд на АГМ и в упътването му го пише, освен ако не се бъркам и не е точно обратното. Сега ще го потърся. Може би от там ми идва объркването.

Прочетох пак упътването и явно информацията е точна. АГМ акумулаторите имат нужда от по-силно зареждане, което обяснява защо инсигниите зареждат до 15.5 в стуедното време. В книжката пише, че стандартните батерии се зареждат до 14.4, а студените (Ако ги зареждане в гаража примерно) или АГМ акумулаторите зареждат до 14,7 от това зарядно. Инсигнията явно отчита външната температура и в началото компенсира по този начин. Предполагам е направено с цел да удължи живота на батерията.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 03 декември 2018 - 21:50
Отговори

sathv снимка sathv 03 декември 2018 - 21:44

АГМ акумулатора при заряд с напрежение над 14.4 го пиши пътник. Даже и 14.4 му е много. Изключително капризен към презаряд.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 декември 2018 - 21:57

 sathv, на 03 декември 2018 - 21:44, каза:

АГМ акумулатора при заряд с напрежение над 14.4 го пиши пътник. Даже и 14.4 му е много. Изключително капризен към презаряд.


Това явно е вярно, след като акумулатора зареди. Знам че тогава поддържат даже 13 волта, но явно с цел удължаване и оптимизация на живота са направили и тая температуран компенсация в началото.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 03 декември 2018 - 21:58
Отговори

sathv снимка sathv 03 декември 2018 - 22:07

По скоро няма никаква температурна компенсация. Отделно напрежението при заряд е пулсиращо и много от измервателните уреди дават грешни показания. Щото има разлика между амплитудна и ефективна стойност.
Мнението беше редактирано от sathv: 03 декември 2018 - 22:12
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 03 декември 2018 - 22:09

 sathv, на 03 декември 2018 - 22:07, каза:

По скоро няма никаква температурна компенсация. Отделно напрежението при заряд е пулсиращо и много от измервателните уреди дават грешни показания.


Стана ми интересно. Утре ще замеря и БМВ-то и пасата какво правят в студа. Никога не съм ги мерил и за това може би се изненадах толкова.
Отговори

kevin снимка kevin 04 декември 2018 - 09:25

Да кажа и за АГМ аумулаторите,значи далеч съм от това да си купя такъв,нямам такава кола.Но в стария опел със същия.На един приятел БМВ 2008,стана тотал щета, и си взе каското ,но си го взе акумулатора.После той се оказа в мен, алтернатора не е много ОК ,дава 14,8 , 14,9.Те това животно не се предава трета година лете и зиме,а е оригиналния,с щампа 2008.Макар и да преправих стойката щото животното е 98 ампера и е бая голямо.Моите впечатления са че не са толкова капризни но доста скъпи и правилната експлоатация удължава живота им с години.
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 04 декември 2018 - 10:22

Мале много се е изписало!Сега при -1си зарежда 14.3-6 при доста къси разстояния.Иначе съм виждал и 12.3 през лятото.Общо взето заради това заложих на по-евтина батерия(не от премиум такива)две год.да изкара пак ще купя такъв!А какво е АГМ?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg