Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Еко стандарт и новите данъци

JorkataG снимка JorkataG 08 март 2019 - 11:39

По въпроса с БЕЗПЛАТНОТО доказване на ЕВРО стандарта може да се пробва само при производителя. И както някъде прочетох за да са точни нещата е хубаво с номер на рама до производителя.
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 08 март 2019 - 22:11

 JorkataG, на 08 март 2019 - 11:39, каза:

По въпроса с БЕЗПЛАТНОТО доказване на ЕВРО стандарта може да се пробва само при производителя. И както някъде прочетох за да са точни нещата е хубаво с номер на рама до производителя.

Aми нали точно това пише в статията, която съм посочил. Ама трябва да се прочете.
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 март 2019 - 09:16

Каква е цената за документ за Еврокатегория от дилър? Някъде беше писано, че в София Ауто е най-евтино.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 09 март 2019 - 19:25

Искам предварително да уточня,че не се заяждам!Питам от любопитство!

 tisho.74, на 22 февруари 2019 - 18:56, каза:

С код на мотора с първа буква Х е евро 2. Ако е Y е евро 3. За евро 4 е Z. Евро 5 е А.

Гледам,че в годините при бензиновите буквите вървят X-Z-Y,а при дизелите X-Y-Z.
Защо е така?И при дизелите каква е зависимостта?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 март 2019 - 19:36

Според мен е еднакво и за двата вида, не би трябвало да има разлика. По- скоро става въпрос за друго- наскоро колега беше писал, че въпреки ранната година на производство мотора му според написаните емисии покрива по- висок стандарт от този за годината на производство. Така че сигурно това е причината да има напред- назад при бензините.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 09 март 2019 - 19:42
Отговори

ufer снимка ufer 11 март 2019 - 15:22

Пълна каша е калкулирането на новите данъци... И понеже си падам по стари коли, сега платих за една Астричка (1995) с 60 к.с. данък с увеличение 80%. Добре, че цифровото изражение не е голямо. От 9,12 лв. на 16,42 лв. минус 5% отстъпка - 15,60лв. За другата ми кола, която е от 1986 със 115 к.с., данъкът е намален с около 18% от 150 лв. на 120 лв. И двете имат катализатори, пък макар и да нямат Евро 1, 2, 3..., би трябвало да има някаква математическа логика. Всъщност какво се чудя - това е прословутата "Бай Ганьовска логика". Лошото е, че не само при данъците на колите е така: и при заплатите, и при пенсиите, и при осигуряването, и при телковете, и при какво ли още не... Не знам какво още ще ни се стовари на главите, но аз наричам това "агонията на една нация", за разлика от Вазовото "пиянството на един народ"... :sad:
Мнението беше редактирано от ufer: 12 март 2019 - 13:33
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 13 март 2019 - 13:05

 k opel e, на 09 март 2019 - 09:16, каза:

Каква е цената за документ за Еврокатегория от дилър? Някъде беше писано, че в София Ауто е най-евтино.


Преди 2 седмици питах в Стефанов Моторс Пловдив (https://opel.stefanov.bg/), издават въпросния документ на място, при представяне на големия талон на колата, не е нужно предварително записване на час, 36лв. за удоволствието.
Отговори

vekarata снимка vekarata 13 март 2019 - 13:20

 Agenta_rz, на 13 март 2019 - 13:05, каза:

Преди 2 седмици питах в Стефанов Моторс Пловдив (https://opel.stefanov.bg/), издават въпросния документ на място, при представяне на големия талон на колата, не е нужно предварително записване на час, 36лв. за удоволствието.

36 кинта си е извращение беднотията. Това,че не всеки знае езика на другоземците не означава,че не могат да ползват гугъл преводач и мейл! Не им се вързвайте на "gender" https://bg.wikipedia.org/wiki/Джендър!
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 13 март 2019 - 13:57

Аз не разбирам, защо от КАТ изискват подобен документ, при положение, че много лесно могат да си направят справка по VIN номера. Всеки един сервиз, продавач в магазин за авточасти, застрахователите дори, могат да извадят подобна информация.
Отговори

k opel e снимка k opel e 13 март 2019 - 18:51

 Agenta_rz, на 13 март 2019 - 13:57, каза:

Аз не разбирам, защо от КАТ изискват подобен документ, при положение, че много лесно могат да си направят справка по VIN номера. Всеки един сервиз, продавач в магазин за авточасти, застрахователите дори, могат да извадят подобна информация.

Защото живеем в България. Защото още от времето на Стефан Стамболов е прието, че трябва да има начин да се вземат пари със: " -Добър ден. -Струва 200 лева. -Не ви разбрах. -Вече са 300 лева".
За дилърите това е вратичка за паднали от небето парички. Защо КАТ да взима стотинки, като те си докарват пари с доене от бюджета. И в най-новата държава "Северна Македония" нама чак такива бюрократщини и простотии. А в България, ако не бъде тормозен гражданина се смята, че няма власт. А Властта не работи за доброто на гражданина, а за далаверата на "Свой човек".
Мнението беше редактирано от k opel e: 13 март 2019 - 18:53
Отговори

esil2 снимка esil2 14 март 2019 - 10:54

А как да разберем след като извадим въпросния документ за евростандарт дали данъка няма да се увеличи. За пример ще посоча че в момента за ASTRA G X20DTL 99г което ако не греша се води Евро2, данъка ми е 50лв миналата година беше наполовина
Отговори

Agenta_rz снимка Agenta_rz 14 март 2019 - 11:44

 esil2, на 14 март 2019 - 10:54, каза:

А как да разберем след като извадим въпросния документ за евростандарт дали данъка няма да се увеличи. За пример ще посоча че в момента за ASTRA G X20DTL 99г което ако не греша се води Евро2, данъка ми е 50лв миналата година беше наполовина

В твоя случей няма да имаш никаква промяна на данъка със и без вписан евростандарт в талона. Няма смисъл да се дават излишни пари.
При мен с първата ми кола е същата ситуация - Corsa B X10XE 97г. Euro 2 данъка сега ми е 25.40лв. (с 5% отстъпка), миналата година беше 13лв. (с 5% отстъпка), 95.4% увеличение.
Мнението беше редактирано от Agenta_rz: 14 март 2019 - 11:49
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 март 2019 - 11:57

Когато имате категория, няма как да ви се увеличи данъка, защото коефициентът за норма намалява с качването на нормата. Така че без норма и с евро2 няма как да няма разлика. Е, сега ако разликата е от 25 на 23 лева, нека всеки си прецени. При мен с евро3, разликата с норма евро3 и без никаква евро норма е 5 лева. Беше 20 лева по старите правила, но тъй като катализаторът вече е "нищо", затова се вдигна х2. Но тъй като имам всичко вписано когато я пререгистрирах, така или иначе няма нужда да правя нищо.

Аз съм го писал вече, но двойното вдигане за автомобили до 74 киловата(изключвайки ставката на киловат, къде е вдигната, къде не) е заради правилото че катализаторът вече не ги интересува - имаш ли го нямаш ли го, все им е тая. Важното е че за една голяма група автомобили, се вдига данъкът, който ненаялите се ще прибират. Боли ги *уя за катализаторите, екологиите и разните му там глупости.
И това съм казвал, мой авер фен на екологиите каза че като дойде време за катализатора, ще има АУТ ! Щом каза не ги бОли за него, мен ли да ме бОли? Една лайнария по-малко вика човека....ами... прав си е да ви кажа.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 14 март 2019 - 12:06
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 14 март 2019 - 12:51

Цялата тая дандания е затова че трябват пари. До преди вървеше далаверата с катализаторите но понеже всичко е до време или иначе казано всяко начало има и край трябва да има и нова далавера. За да се оправдае вдигането на данъците трябва да се измисли и ново оправдание. Новото в случая е ЕВРО Х /без или със 1,2,3,4,5,6/. Държавата трябва да бъде издържана по някакъв начин. Другия момент е че идват избори и трябват пари за това. Ще каже някой " ми те са предвидени в бюджета" да предвидени са явните разходи НО скритите не са защото не могат да бъдат предвидени. И за да е всичко 6+ и да има отново "излишък" трябва да се увеличат приходите, а как става това с промяна на ето такива косвени данъци. В крайна сметка като теглиш чертата какво се случва на практика? За да платиш данък намален примерно от 150 на 90 лв ще изхарчиш 36 лв /някой такава сума беше писал за документ за ЕВРО Х/ + 20 лв за талон в КАТ + разходките до дилър и до КАТ-Х лв. и кво стана накрая от уж спестените 60 кинта си вътре. Да не говорим за загубеното време и нерви. Информацията за евростандарта на автомобила може да се вземе от производителя, защото от определена година насетне всеки модел, марка и т н излизат с определен евростандарт НО понеже трябват ПАРИ що да не плати сметката народа? Утре/ догодина/ ква е гаранцията че няма да сменят изискването за данъка на МПС-то и пак да ръгне нагоре данъка? Пари требват ей.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 14 март 2019 - 12:55
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 23 март 2019 - 09:43

Остави парите, гледай начинът, по който се прави. Значи най-голямата група са "старите автомобили". И тъй като нямат на какво основание да кажат "От днес ти с Кадета от 1987-ма, ще плащаш 500 лева данък", погледнаха че някой "предвидливо или не" е дал предимство на катализаторите за тая група и опаааа, удобно го премахнаха това "предимство". не е проблема в евро нормата.

Реално голямо(около 100%) увеличение имат само коли до 74 киловата и до евро3, защото точно там попада и онова за катализаторите. Нагоре от 74 и нагоре от евро3 , това правило го нямаше така или иначе. И ето ти "хем вълкът сит, хем агнето цяло". Най-голямата група има увеличение със 100%, а на другите по-малки групи има намаляване с по 20-30%. Оставям на страна вече много мощните мотори там -200-300-500 коня. Тук говорим за големи и малки групи. Процентът на нови(от магазина) автомобили все още е нищожен спрямо целия автопарк в цифри. Затова като смятаха, смятаха и си казаха "Айде повечето да бъдат ухапани, по-малкото да бъдат "побутнати" . И така сметката е на ПЛЮС! Като при капиталистите, разчитат на количество, не на качество.

Да, като смяташ една нова кола до 74киловата от магазина, с всичките й там облекчения за евронорми и т.н... излиза че данъкът й ще е същият като този на 15-17 годишната кола сега пак до 74 киловата.

Е да, някой ще си каже "ами супер". Супер супер ама разликата е едни 30-40 хиляди за кола, защото тя не е безплатна, нали?! И тъй като споменах вече че процентът на новозакупените е нищожен все още....

А за документа от "дилър", ами това е хрумка за вратичка от самите дилъри. Видяха че има хора с неписана норма(и то не малко) и си казаха "Ми що да не дерем 36 или там колко лева за едно бръкване в компа и един принтиран лист". Чиста далаверка, брато! Обаче КАТ явно дадоха "назад", защото не искаха да участват в тая схема... и то защото няма парично изражение за тях от тая далавера.. И казаха "Добре, няма да искаме такива неща". Уж де!?!?!?! Така последно четох поне.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 23 март 2019 - 09:52
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 23 март 2019 - 20:39

Това с новата формула за данъка е с цел да се стрижат овцете,т.е собствениците на автомобили!
Ако целта беше екология трябваше да се вземе в пред вид и вида на горивото!
Четири различни автомобила с Евро5(примерно),при равни други условия,дизел,бензин,бензин на газ и хибрид,не замърсяват еднакво със сигурност!
А овцете се стрижат,докато пускат вълна! :newsm05_41:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 23 март 2019 - 23:39

Ако се вземаше предвид "вида на горивото", то нямаше да попадат в една и съща екологична норма.........

Преди два дни, долу в нашите гаражи имаше един голф на газ, и ако ти кажа колко наситена миризма на сяра имаше само докато излезе от гаражите, нямаше да ти се вярва.

Правилното е : Ако целта беше екология, отдавна нямаше да има автомобили с ДВГ (или щяха да са забранени всички освен евро6, да кажем по-лекия вариант). Електро-автомобилът е познат от много десетилетия насам. Зафира А на водород е имало 2001-ва година направена. Има клип в Youtube.
https://www.youtube....h?v=JWX3-MKrG20
400 километра пробег...още тогава!

Тъй че да не говорим изобщо за всякакви "екологии" тук. Нещата са ясни с каква цел са. Искаме да бъдем уж в Европа, ама са ни мнооого осрани гащите!
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 март 2019 - 09:49
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 24 март 2019 - 08:40

Проблема е че автомобилите в големите градове станаха твърде много. И се търси начин да се понамалят. Тази година има избори, и за това само промениха формулата за изчисляване на данъка, без кой знае колко да променят реално данъците. Но след изборите или догодина ще се поразвихрят.
Старите коли не го отнесоха чак толкова, да ти вдигнат данъка от 16 на 35 лв (за ерегенския ми "астролет") не е драма. Виж за тези с N1 чепа е голям, на Инсигнията от 6 стана 125лв. (Не се оплаквам, защото по старите правила трябваше да е 360лв)А в N1 далеч не са само лъскачки, има и много работни коли - пикапи и микробуси. Там трябваше да са по гъвкави законодателите.
Както и да е, за сега само в един от авто-форум (пиша в 3) има един колега, който като си получи известието за данъка - пусна колата в mobile.bg, aко не я продаде до края на април - разглобява на части. 400+ коня евро 2... До скоро 500лв данък, сега - 960...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 март 2019 - 10:08

Колега, станали са много, ама защо трябва да е виновен "потребителят" ?
Като са станали много, да измислят начин да стимулират слизането от тях, а не чрез вдигане на данъци да си мислят че ще станат малко или ще изчезнат. Не се прави така, това са просташки "мерки". Като са много, нали това значи и много хора, това значи много пари от данъци. Ми да направят градския транспорт развит, почти без пари(някъде даже и без пари), да ползват електричеството. Ама що, като може да вземаме пари за тоя дето духа и да си правим каквото си искаме!? То не беше смяна на плочки по 10 пъти, то не бяха ремонти на ремонтите по 100 пъти. Както казах, осрани сме за тая европа, за която толкова са мечтали някои..

Замислете се само, какво значи ти да си купиш нещо с изкарани пари от теб самия, и изведнъж някой да идва и да ти казва "дължиш толкова, щото го имаш". Само над това се замислете. ОК, пътища в града и т.н., добре, хубаво. С недвижимите имоти същата работа. Купил си мястото, строил си със собствени пари(или изплатени вече) и пак някой вика: Еди колко си, щото го имаш! Каква логика има в това, особено за недвижим имот - не знам.
Пак ще кажа, говорил съм с човек от щатите(забравих кой точно щат беше), каза ми че там не са чували за такова животно "годишен данък на кола". Там има пререгистрация на 4 години за 25 долара. Това ми каза (ако лъже, лъжа и аз). Може да не се отнася за всички щати, но това ми каза той.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg