Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Глобите на КАТ

G364370 снимка G364370 27 октомври 2008 - 18:07

frsk благодаря за подробното инфо, но това че някои НП-та се бавят повече от месец е факт!
Отговори

Krasi Markov снимка Krasi Markov 28 октомври 2008 - 06:50

 testaa, на Oct 27 2008, 02:28 PM, каза:

добре ако имам издадено постановление обаче са минали 2-3 години какво става ? Дължа ли пак пари или не плащам нищо


за теб незнам,но на мен ми извадиха всички неплатени актове от 2005г общо 130 лв ,в банката колтурно ми взеха около 20лв за бумащината в три екземпляра :beer:
и тогава си ми върнаха талончето :kuku:
П.С. това става май месец тази година.
Отговори

Гостpeshokn_* 29 октомври 2008 - 22:36

Туко що ме спряха точно пред КАТ Кюстендил ... добре, че на Астрата спирачките са и добри, та ме спряха само с 75 - демек с 25 горница над ограничението ... копелетата преместиха табелата Кюстендил доста извън града, за да може тия лешпери да изкарват пари ... все ми е тая общо взето!
Какви са наказанията? Попитах ченгето, но то горкото незнаеше - вика парична глоба и сигурно 2 - 3 контролни точки. Каква ще бъде паричната глоба? Тия 3 точки ми дойдоха добре, щото предишния път ми взеха 10 и сега срещу определена сума ще ми се възстановят всичките 39 ... ах тия палавници милиционери, ще ме накарат да си купя радар ... :kuku: седят на супер необичайно място! Айде със здраве и без такива отговори колко съм неотговорен ... познавам си автомобила и си знам възможностите! Днес за пореден път доказах майсторско из Кюстендил, ма те ... късмет ли бе да го опишеш! :beer:
Отговори

nadencetoo снимка nadencetoo 29 октомври 2008 - 23:04

Не че се хваля нещо ,но досега на мен винаги ми се е разминавало.... И с привишена са ме хващали, и за неспиране на "STOP", а за без колан да не говорим колко пъти вече.... Даже последно вчера ме спряха и бях без колан - полицая само ми се усмихна мазно мазно и само ми каза:
- Г-жо Николова, къде ви е колана?
а аз....
-Мииии, нямам....
и той...
-Ама нали тъкмо щяхте да го сложите?
а аз се ухилих и отвърнах "Да" и това беше....
Отговори

Гостpeshokn_* 29 октомври 2008 - 23:07

Така е, Наденце, така е! Само дето на вас ви се разминава заради пола - разревете се, направите едни мили очички и хайдееее, докато при нас свинЬето е друго ...
Отговори

nadencetoo снимка nadencetoo 29 октомври 2008 - 23:11

 peshokn, на Oct 29 2008, 11:07 PM, каза:

Така е, Наденце, така е! Само дето на вас ви се разминава заради пола - разревете се, направите едни мили очички и хайдееее, докато при нас свинЬето е друго ...



хахахаххахаххахаххахахха.........
ми ревете и правете и вие мили очички бе......кво толкова!
Важен е резултата от всичко това което правиш :kuku:
Отговори

sivaka снимка sivaka 29 октомври 2008 - 23:35

Темата е доста полезна :beer:
само дето или не намерих или го няма - за неспазване на дистанция какви са глобите :kuku:
Отговори

frsk снимка frsk 30 октомври 2008 - 14:04

 peshokn, на Oct 29 2008, 10:36 PM, каза:

Туко що ме спряха точно пред КАТ Кюстендил ... добре, че на Астрата спирачките са и добри, та ме спряха само с 75 - демек с 25 горница над ограничението ... Какви са наказанията? Попитах ченгето, но то горкото незнаеше - вика парична глоба и сигурно 2 - 3 контролни точки. Каква ще бъде паричната глоба?


Чл. 182. (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 100 лв.;


 sivaka, на Oct 29 2008, 11:35 PM, каза:

Темата е доста полезна :beer:
само дето или не намерих или го няма - за неспазване на дистанция какви са глобите :kuku:


Чл. 175 (2) Който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба от 100 до 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление.
Отговори

owchy снимка owchy 04 ноември 2008 - 10:43

Удрям картер в ултра мега висок пътен полицай.Идва полиция.

1.Несъобразена скорост спрямо изкуствен релеф
2.Неспазване на знам "Неравности",който беше на 200м преди 2 кръстовища
3.ПТП с измервания с рулетка,свидетели,проба за алкохол и т.н.
4.Аз съм виновен- АКТ! и 100лв. глоба
Отговори

iliev82 снимка iliev82 12 ноември 2008 - 23:34

 owchy, на Nov 4 2008, 10:43 AM, каза:

Удрям картер в ултра мега висок пътен полицай.Идва полиция.

1.Несъобразена скорост спрямо изкуствен релеф
2.Неспазване на знам "Неравности",който беше на 200м преди 2 кръстовища
3.ПТП с измервания с рулетка,свидетели,проба за алкохол и т.н.
4.Аз съм виновен- АКТ! и 100лв. глоба



Сега хващаш си добър адвокат съдиш общината и КАТ и си връщаш парите за ремонта. Главоболията няма кой да ти ги върне - все пак живеем в БГ. Но поне след като ги осъдиш ще махнат или свалят изкуствената неравност. Аз вече се научих че ако сам не си помогнеш няма кой.
Отговори

Vlados снимка Vlados 23 февруари 2009 - 19:19

Видях, че наказващите членове и броя на отнеманите точки са в отделни мнения (те са и в отделни нормативни документи - ЗДвП и Наредба Iз-1959 / 2008 г. на МВР), затова поствам обединените наказания (размера на глобата/лишаването + броя на отнеманите точки)

УПРАВЛЕНИЕ СЛЕД УПОТРЕБА НА АЛКОХОЛ

Чл. 174. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 1 до 12 месеца и глоба от 200 до 500 лв. + 10 к.т., който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително, установена с медицинско изследване и/или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух, а водач, придобил правоспособност за управление на моторни превозни средства от две години, и водач на моторно превозно средство за обществен превоз на хора и опасни товари - с лишаване от право да управлява моторно превозно средство от 2 до 12 месеца и глоба от 300 до 600 лв. + 10 к.т.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Когато нарушението по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 1 до 3 години и глоба от 1000 до 2000 лв. + 13 к.т.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 12 до 18 месеца и глоба от 500 до 1000 лв. + 12 к.т.

УПРАВЛЕНИЕ НА МПС БЕЗ СВИДЕТЕЛСТВО

Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв. + 6 к.т.:
1. който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред;
2. който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление или то е отнето по реда на чл. 171, т.1
3. собственик, длъжностно лице или водач, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление, употребило е алкохол или друго упойващо вещество;

НЕСПАЗВАНЕ ПРАВИЛАТА ЗА ДВИЖЕНИЕ

Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.:
1. водач, който не е означил по установения начин принудително спряло на платното за движение пътно превозно средство или не е взел мерки за своевременното отстраняване на превозното средство от платното за движение, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението + 5 к.т.;
2. който изхвърля, оставя или разпилява по пътя предмети или вещества, които създават опасност за движението;
3. собственик или длъжностно лице, което допуска в движението по пътищата пътно превозно средство, чиято конструкция е изменена без съответното за това разрешение;
4. който управлява технически неизправно моторно превозно средство, на което поради характера на неизправността е забранено движението по пътя, включително и до място за нейното отстраняване + 5 к.т.;
5. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) който не спазва сигналите на пътните светофари, предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението + 5 к.т.;
6. който не осигури път за безпрепятствено преминаване на превозно средство, сигнализиращо със специален звуков и специален светлинен сигнал, или на съпровожданите от него превозни средства.

Чл. 180. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. водач, който:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) наруши правилата за използване светлините на пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното платно или управлява технически неизправно пътно превозно средство, извън случаите по чл. 179, т. 4, когато в резултат на нарушението е създадена непосредствена опасност за движението + 5 к.т.;
2. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) откаже превоз на представител на службите за контрол по този закон с моторно превозно средство за обществен превоз, с изключение на леките таксиметрови автомобили;
3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) наруши правилата за движение по обособено платно за движение на релсово пътно превозно средство, правилата за преминаване през железопътен прелез + 5 к.т. или паркира на спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници.

(2) Наказанието по ал. 1 се налага и на:
1. праводателя, който при отчуждаване на регистрирано пътно превозно средство не съобщи в определения срок на службата, издала регистрационния номер на отчужденото превозно средство, данните на приобретателя; същото наказание се налага и на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство, който в определения срок не съобщи по местоживеене на службата за регистрация за придобитата собственост;
2. собственика на моторно превозно средство с алармена инсталация, която се включва без основателна причина или сигналите на която наподобяват на тези, подавани от пътните превозни средства със специален режим на движение.

Чл. 181. Наказва се с глоба до 50 лв.:
1. собственик или длъжностно лице, което без уважителни причини не представи в определения срок превозно средство за технически преглед;
2. водач, който използва устройство, смущаващо действието на уредите, използвани за измерване скоростта на движение на моторните превозни средства + 10 к.т.;

ПРЕВИШЕНА СКОРОСТ

Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 100 лв. + 3 к.т.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 150 лв. и 1 месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 7 к.т.;
5. за превишаване над 41 км/ч - с глоба 200 лв. и 2 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 10 к.т.;
6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 250 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 12 к.т..

(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 50 лв. + 3 к.т.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 100 лв. и 1 месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 7 к.т.;
5. за превишаване от 41 до 50 км/ч - с глоба 150 лв. и 2 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 10 к.т.;
6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 200 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 12 к.т..

(3) Водач на моторно превозно средство за обществен превоз на пътници и опасни товари, който превиши разрешената скорост, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 100 лв. и 1 месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 3 к.т.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 200 лв. и 2 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 7 к.т.;
5. за превишаване от 41 до 50 км/ч - с глоба 300 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 10 к.т.;
6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 400 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 12 к.т..

(4) Водач, който повторно превиши скоростта на движение с над 31 км/час, се наказва с глоба 300 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок три месеца + 13 к.т.

НЕСПАЗВАНЕ ПЪТНИ ЗНАЦИ, СВЕТОФАРИ И ДРУГИ

Чл. 183. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 10 лв. водач, който:
1. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) не носи определените документи - свидетелство за управление, контролен талон и свидетелство за регистрация на управляваното моторно превозно средство;
2. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) не носи документ за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, ако водачът е изпълнил задължението си по чл. 100, ал. 3 и поставеният от него стикер е валиден към датата на установяване на нарушението;
3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) неправилно използва звуков сигнал в населено място.
4. (отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., предишна т. 3 - ДВ, бр. 51 от 2007 г., отм. - ДВ, бр. 88 от 2008 г.)

(2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 20 лв. водач, който:
1. неправилно престоява или е паркирал неправилно;
2. нарушава правилата за разположение на пътно превозно средство върху платното за движение;
3. не спира на пътен знак "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!", + 7 к.т. неправилно се включва в движението, неправилно се престроява, неправилно изпреварва или не спазва предимството на друг участник в движението;
4. (отм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)
5. (отм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)
6. управлява превозно средство с неукрепен товар, с което се създава опасност за други участници в движението;
7. (отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)
8. управлява превозно средство с необозначен по определения ред товар, който излиза отстрани на превозното средство с повече от 0,20 метра, а отпред или отзад - с повече от 1 метър;
9. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., отм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)
10. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) управлява моторно превозно средство по "ВUS" лента, без да има право на това;
11. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) нарушава правилата за движение назад.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба 30 лв. водач, който:
1. (отм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)
2. неправилно паркира върху тротоара;
3. (отм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)
4. (отм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)
5. навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство, или се движи в забранената посока на еднопосочен път + 4 к.т.;
6. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) при неправилно изпреварване, не създава опасност за движението + 4 к.т.;
7. управлява превозно средство с неизправности или повреди, които могат да застрашат сигурността на движението.
8. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., отм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.)

(4) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с глоба 50 лв. водач, който:
1. неправилно преминава през пешеходна пътека + 8 к.т.;
2. неправилно преминава покрай спирка на превозни средства за обществен превоз на пътници или покрай спиращ или спрял автобус + 8 к.т.;
3. преминава при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването + 8 к.т.;
4. управлява пътно превозно средство, което не е моторно, без необходимите светлоотразителни елементи;
5. управлява моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми;
6. използва мобилен телефон по време на управление на превозното средство, освен при наличие на устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му + 6 к.т.;
7. не изпълнява задължението за използване на предпазен колан или носене на каска + 8 к.т.;
8. неправилно престоява или паркира в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище + 4 к.т.;
9. престоява или паркира като втори ред в активна лента за движение до спрели моторни превозни средства по посока на движението + 6 к.т.;
10. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) превозва деца в нарушение на изискванията на глава втора, раздел ХХV;
11. (нова - ДВ, бр. 88 от 2008 г.) управлява превозно средство с нечетлив или закрит по какъвто и да е начин регистрационен номер, включително и в нарушение на чл. 100, ал. 4, т. 1.

Забележка: за виновно причиняване на пътнотранспортно произшествие допълнително се отнемат 4 к.т.
Отговори

pachoo снимка pachoo 24 февруари 2009 - 11:30

Колеги не можах да намеря колко е глобата за изключени светлини през деня и вземат ли се КТ?
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 24 февруари 2009 - 11:48

За книжка с изтекъл срок кое се прилага - без свидетелство или
че не го носиш?
Отговори

Ozzyfeld снимка Ozzyfeld 26 февруари 2009 - 22:22

 Vlados, на 23 Feb 2009, 08:19 PM, каза:

Видях, че наказващите членове и броя на отнеманите точки са в отделни мнения (те са и в отделни нормативни документи - ЗДвП и Наредба Iз-1959 / 2008 г. на МВР), затова поствам обединените наказания (размера на глобата/лишаването + броя на отнеманите точки)

УПРАВЛЕНИЕ СЛЕД УПОТРЕБА НА АЛКОХОЛ

Чл. 174. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 1 до 12 месеца и глоба от 200 до 500 лв. + 10 к.т., който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително, установена с медицинско изследване и/или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух, а водач, придобил правоспособност за управление на моторни превозни средства от две години, и водач на моторно превозно средство за обществен превоз на хора и опасни товари - с лишаване от право да управлява моторно превозно средство от 2 до 12 месеца и глоба от 300 до 600 лв. + 10 к.т.

(2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Когато нарушението по ал. 1 е извършено повторно, наказанието е лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 1 до 3 години и глоба от 1000 до 2000 лв. + 13 к.т.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 12 до 18 месеца и глоба от 500 до 1000 лв. + 12 к.т.

УПРАВЛЕНИЕ НА МПС БЕЗ СВИДЕТЕЛСТВО

Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв. + 6 к.т.:
1. който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред;
2. който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление или то е отнето по реда на чл. 171, т.1
3. собственик, длъжностно лице или водач, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление, употребило е алкохол или друго упойващо вещество;

НЕСПАЗВАНЕ ПРАВИЛАТА ЗА ДВИЖЕНИЕ

Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.:
1. водач, който не е означил по установения начин принудително спряло на платното за движение пътно превозно средство или не е взел мерки за своевременното отстраняване на превозното средство от платното за движение, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението + 5 к.т.;
2. който изхвърля, оставя или разпилява по пътя предмети или вещества, които създават опасност за движението;
3. собственик или длъжностно лице, което допуска в движението по пътищата пътно превозно средство, чиято конструкция е изменена без съответното за това разрешение;
4. който управлява технически неизправно моторно превозно средство, на което поради характера на неизправността е забранено движението по пътя, включително и до място за нейното отстраняване + 5 к.т.;
5. (доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) който не спазва сигналите на пътните светофари, предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението + 5 к.т.;
6. който не осигури път за безпрепятствено преминаване на превозно средство, сигнализиращо със специален звуков и специален светлинен сигнал, или на съпровожданите от него превозни средства.

Чл. 180. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. водач, който:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) наруши правилата за използване светлините на пътно превозно средство, за престой или за паркиране, за използване на пътното платно или управлява технически неизправно пътно превозно средство, извън случаите по чл. 179, т. 4, когато в резултат на нарушението е създадена непосредствена опасност за движението + 5 к.т.;
2. (изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) откаже превоз на представител на службите за контрол по този закон с моторно превозно средство за обществен превоз, с изключение на леките таксиметрови автомобили;
3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) наруши правилата за движение по обособено платно за движение на релсово пътно превозно средство, правилата за преминаване през железопътен прелез + 5 к.т. или паркира на спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници.

(2) Наказанието по ал. 1 се налага и на:
1. праводателя, който при отчуждаване на регистрирано пътно превозно средство не съобщи в определения срок на службата, издала регистрационния номер на отчужденото превозно средство, данните на приобретателя; същото наказание се налага и на приобретателя на регистрирано пътно превозно средство, който в определения срок не съобщи по местоживеене на службата за регистрация за придобитата собственост;
2. собственика на моторно превозно средство с алармена инсталация, която се включва без основателна причина или сигналите на която наподобяват на тези, подавани от пътните превозни средства със специален режим на движение.

Чл. 181. Наказва се с глоба до 50 лв.:
1. собственик или длъжностно лице, което без уважителни причини не представи в определения срок превозно средство за технически преглед;
2. водач, който използва устройство, смущаващо действието на уредите, използвани за измерване скоростта на движение на моторните превозни средства + 10 к.т.;

ПРЕВИШЕНА СКОРОСТ

Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 100 лв. + 3 к.т.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 150 лв. и 1 месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 7 к.т.;
5. за превишаване над 41 км/ч - с глоба 200 лв. и 2 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 10 к.т.;
6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 250 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 12 к.т..

(2) Водач, който превиши разрешената скорост извън населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 50 лв. + 3 к.т.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 100 лв. и 1 месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 7 к.т.;
5. за превишаване от 41 до 50 км/ч - с глоба 150 лв. и 2 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 10 к.т.;
6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 200 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 12 к.т..

(3) Водач на моторно превозно средство за обществен превоз на пътници и опасни товари, който превиши разрешената скорост, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 км/ч - с глоба 10 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч - с глоба 30 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч - с глоба 100 лв. и 1 месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 3 к.т.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 200 лв. и 2 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 7 к.т.;
5. за превишаване от 41 до 50 км/ч - с глоба 300 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 10 к.т.;
6. за превишаване над 51 км/ч - с глоба 400 лв. и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство + 12 к.т..

(4) Водач, който повторно превиши скоростта на движение с над 31 км/час, се наказва с глоба 300 лв. и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок три месеца + 13 к.т.



Колега първо да ти благодаря за указаната помощ :icon_wink2: НО сигурен ли си,че упоменатите числа(точки,глоби и месеци лишаване..) са актуални?Не приеха ли нови наказания? :mhihi: :icon_smile2:
Отговори

todcom снимка todcom 26 февруари 2009 - 23:10

 pachoo, на 24 Feb 2009, 11:30 AM, каза:

Колеги не можах да намеря колко е глобата за изключени светлини през деня и вземат ли се КТ?


До последно знам че беше 20лв и не се отнемаха КТ.

- "Движите се с 20 лева в час"
Отговори

Vlados снимка Vlados 28 февруари 2009 - 19:01

 Ozzyfeld, на 26 Feb 2009, 10:22 PM, каза:

Колега първо да ти благодаря за указаната помощ :icon_evil2: НО сигурен ли си,че упоменатите числа(точки,глоби и месеци лишаване..) са актуални?Не приеха ли нови наказания? :unsure: :icon_wink2:


Информацията е от "Закона за движение по пътищата" (последва промяна - ДВ. бр.102 от 28 Ноември 2008г.) и "Наредба Із-1959 / 27.12.2007 г. за определяне на първоначалния размер на контролните точки на водач на МПС, условията и реда за отнемането им и списъка на нарушенията на правилата за движение по пътищата , за които се отнемат" (обн.ДВ бр.4 от 15.01.2008 г. в сила от същата дата), ако някой намери промени след тези дати... :mhihi:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 06 март 2009 - 06:29

ето малко новини 

Шофьори не могат да обжалват снимките от камерите
КАТ ни глобява до 100 лева на пътя
Фирми ще провеждат изпитите за книжки





КАТ ще ни глобява по 100 лева на пътя. Това е записано в поправките в Закона за движение по пътищата, обсъдени вчера на първо четене от народните представители. По този начин се изключва възможността за обжалване на назакателни постановления, с които е наложена глоба до 100 лева. Шофьори няма да могат да обжалват и актове за административни нарушения, съставени въз основа на веществени доказателства от радари или камери. 

Срещу този регламент се обяви председателят на парламентарната група на Българска нова демокрация (БНД) Борислав Ралчев, според когото в правото няма вариант дадено решение да не може да бъде обжалвано. 

Измененията предвиждат още младите водачи да нямат право да управляват МПС с двигател с вътрешно горене с работен обем над 1600 куб. см. Предвижда се още тази категория шофьори да придобиват по-малък брой контролни точки -26, както и да имат ограничение за превозване на млади хора освен в присъствието на по-опитен водач. Освен това са предвидени разпоредби, които определят по-нисък праг на наличие на алкохол в кръвта за младите шофьори, при което ще се налага административно нарушение. 

Въвежда се и нов вид наказание - безвъзмезден труд, което ще се налага от съдия от районния съд, а изпълнението ще бъде осигурено от кмета на общината. 

Предложен е нов механизъм за определяне на санкцията за управление на МПС с превишена скорост. При превишение до 50 км/ч глобата е твърда сума, а след това размерът й нараства с 50 лева за всеки 5 км/ч превишение. На компетентните органи се вменява задължението да премахват или обезопасяват всяко препятствие в непосредствена близост до пътното платно, да сигнализират всеки участък от пътната мрежа извън населените места с информационни табели, които съдържат данни за отговорника по поддържане на участъка. 

Изпитите за получаване на шофьорска книжка, както и извършването на психологическите изследвания, вече няма да се провеждат от държавната администрация, е записано в предложенията за поправки в Закона за движение по пътищата. Лидерът на Демократи за силна България се усъмни, че с тази поправка се прави опит за продажба на Държавната автомобилна инспекция. 

Депутатите обсъдиха и още две предложения за промени в закона, с които се предлага забрана на престоя и паркирането в населени места на пътно платно с две и повече ленти за движение в едната посока. Целта е да се намалят предпоставките за задръствания. Има предложение и за отмяна на платеното паркиране в синя зона.

Източник Вестник Монитор
Отговори

Ozzyfeld снимка Ozzyfeld 07 март 2009 - 08:21

 Vlados, на 28 Feb 2009, 07:01 PM, каза:

Информацията е от "Закона за движение по пътищата" (последва промяна - ДВ. бр.102 от 28 Ноември 2008г.) и "Наредба Із-1959 / 27.12.2007 г. за определяне на първоначалния размер на контролните точки на водач на МПС, условията и реда за отнемането им и списъка на нарушенията на правилата за движение по пътищата , за които се отнемат" (обн.ДВ бр.4 от 15.01.2008 г. в сила от същата дата), ако някой намери промени след тези дати... :icon_razz2:
За сега не съм успял да намеря по-нова информация,така че явно е това. :flag: :newsm05_41:
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 07 март 2009 - 19:39

малии смятай сега какви почерпки ще плащаме :)
Отговори

deforse снимка deforse 09 март 2009 - 12:16

 ValentinoV, на 08 Mar 2009, 01:07 AM, каза:

мен днес ми лепнаха фиш на предното стъкло за паркиране на място обозначено със знак за инвалиди (то всеки си спира там , но ушатия тоя път решил да лепне фиш) та бихте ли ми казали колко лева се очаква да платя (не че ще ги платя де) и доколкото си спомням имаше един закон който гласеше че ако не го платиш до 2 години , отпадал ? благодаря


3 години по давност, но не знам дали още е приложимо
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg