Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с табло на Corsa C

rosko77 снимка rosko77 26 август 2009 - 14:34

Здравейте колеги,за пръв пиша във форума и се надявам на мнение по следния странен проблем:
Колата е Opel Corsa 1.2 2003 г.Вчера забелязах че по време на движение уредите по таблото(стрелките на скоротомера и оборотомера,датчика за температура и за нивото на горивото)спират да отчитат за около 3-4 секунди след което се оправят.За време от около 20 мин. проблема се появи 5-6 пъти.Колата не гасне,всичко останало(радио,фарове и др) работи.Реших че има проблем с куплунга на таблото,разглобих го,но не намерих нищо необичайно.След няколко теста установих и друг,по-тревожен проблем.При подаване на контакт няколко пъти отново уредите не отчитаха нищо,на таблото светеха само 2 лампи(от около 6)и колата не можеше да запали,което ме наведе на мисълта че няма захранване и към четеца на ключа(ключа е с чип).След суетене около колата за няколко минути,при повторен опит да запаля всичко беше наред.Много моля ако някои е имал подобен проблем или има някакви идеи да помага.Ще съм благодарен!!!

P.S. Дали компютъна диагностика ще даде обяснение на проблема?
Отговори

kirenski снимка kirenski 26 август 2009 - 14:41

реле регулатор (отиди да ти замерят колко ток ти подава алтернатора)
Мнението беше редактирано от kirenski: 26 август 2009 - 14:42
Отговори

rosko77 снимка rosko77 26 август 2009 - 15:08

 kirenski, на 26 Aug 2009, 03:41 PM, каза:

реле регулатор (отиди да ти замерят колко ток ти подава алтернатора)


Колега,благодаря за бързия отговор,но не мисля че това е проблема.Няма проблеми с другите токове,всичко останало си работи.Току що премерих и напрежението от алтернатора-14.24 V,което е в нормалните граници.За съжаление проблема е някъде другаде.Съмнявам се в някоя клема,някой плюсов кабел или лоша маса,само че не знам къде да ги търся.Някои друг ако има предположения-да казва,ще опитам всичко че много съм се нервирал,без кола съм с вързани ръце.
Отговори

CH_M снимка CH_M 26 август 2009 - 15:34

Колега Роско , я пробвай една проста манипулация -така и така си разглобил таблото с уредите и имаш достъп до куплунга . Промий с памук напоен с коресилин пластинките на куплунга на таблото и на входящата букса . С течение на времето се появява "ликаж" \влошаване на проводимостта\. Това е едното -другото е че тая букса е била закопчана 5-6 години и може да са поомекнали пластинките на конектора - ако има възможност понатегни ги малко \ за по-голямо притискащо усилие \ . Направи това и събирай всичко и тествай - ако се оправи -добре , ако не -пиши пак ,ще се търси друга причина . Успех!
Мнението беше редактирано от CH_M: 26 август 2009 - 15:38
Отговори

rosko77 снимка rosko77 26 август 2009 - 16:23

Много се радвам че така бързо се дават мнения и предложения от колегите!Наистина форума е полезен и е приятно да си комуникираш с хора,които вземат присърце проблема ти.Относно предложението на колегата за почистванена буксата - за съжаление колега вече събрах таблото и не ми се отваря пак защото има едни гадни пластмасови кори,които не успях да счупя и надера първия път ама сега със сигурност ще има поражения.Но както и да е,вече прегледах куплунга и както бях писал, не видях нищо притеснително там(вкл.нагар,боклуци и хлабави пластини).Притеснява ме това,че колата не иска да запали докато няма захранване към таблото(и то не към цялото табло,защото две от лампите по него светят).Мисля си че не отива захранване и към четеца който е във волана и който си комуникира с контактния ключ и активира имобилайзера,а това няма нищо общо с таблото.Проверих и предпазителите които са на веригите към купето-всичко е наред.Ако имате идеи-споделяйте.
Отговори

Vladko снимка Vladko 26 август 2009 - 16:31

Колега проблема е неприятен за съжаление не мога да ти дам еднозначен отговор. Може да е от ЕКУ до проблеми в самото табло. Още по-неприятното е, че не е постоянен а спорадично се проявява, а така е по-трудно да се хване. Съвета ми е да се обърнеш към добър техник по електрониката.
След малко ще погледна схемата на Корсата да видя как са вързани нещата, но си мисля че повечето от нещата са вързани на Контролния Модул и ако не се засветяват вероятно търсенето трябва да започне от там.
Един въпрос имам като не иска да пали мига ли ЧЕК ЕНДЖИН лампата или не?
Мнението беше редактирано от Vladko: 26 август 2009 - 16:40
Отговори

rosko77 снимка rosko77 26 август 2009 - 16:47

Точно ходенето в сервиз се опитвам да избегна,особено като е свързано с такъв деликатен проблем по захранването или електрониката.Все още се надявам че ще успея да се справя сам,с помощта на помагащи колеги с предложения и предположения.

И аз си мислех за контролния модул,само че там не смея да пипам.И да-лампата на CHEK ENGIN-a примигва няколко пъти, след като се появи захранване и колата запали.
Мнението беше редактирано от rosko77: 26 август 2009 - 16:52
Отговори

Vladko снимка Vladko 26 август 2009 - 16:53

Така колега току що разгледах схемата общо взето предположението ми контролен модул ще излезе вярно. От контролния модул към таблото отива Кан Бус интерфейс което значи че то си комуникира с Контролния модул само цифрово. Или по-точно казано всички сигнали отиват в компютъра а таблото си жзима само каквото му трябва от компютъра-скорост лампички и така нататък. Има вероятност да не е контролен модул а Процесор на таблото но и в този вариант ще трябва да ходиш на сервиз. А и не ми отговори на въпроса.
А докато не иска да пали дали мига?
Също така полезно да се прочете дали няма записани грешки в паметта.
Мнението беше редактирано от Vladko: 26 август 2009 - 16:55
Отговори

rosko77 снимка rosko77 26 август 2009 - 17:08

Vladko,благодаря ти че се зае с моя проблем така отзивчиво!Относно лампата-не,не мига докато правя опити да запаля.Мига след това,около 3 пъти.За таблото-ясно,но защо колата не иска да запали.Какво общо има таблото със запалването,контактния ключ и имобилайзера?Ако изобщо проблема е там,но поне аз така си мисля-не стига захранване до четеца на ключа.Може и да греша,само предполагам.Според теб би ли помогнала една компютърна диагностика и ако да,къде в София има добри специалисти.Благодаря!
Отговори

Vladko снимка Vladko 26 август 2009 - 17:22

Колега роско ще се опитам да обясня така че да стане малко по-ясно. Всичките неща които си изброил имат общо и то се нарича ECU или Engine Control Unit. Казано иначе ако по таблото не светят лампи и не работят уреди то това може да е проблем на таблото, но когато става така че понякога колата не иска да запали то е ясно че почти сигурно проблема не е там. Тоест търсим това което обединява въпросните неща. А това нещо е контролния модул. Питането ми относно мигамето на лампата е свъзано с това, че ако контролния модул е ОК а имобилайзера има проблем например ключа не е програмиран или не идва сигнал от имобилайзера тогава докато въртиш на стартер и колата не пали започва да мига лампата. Тогава можем да кажем че проблема е в имобилайзера, няма захранване или нещо друго. Ако лампата не мига то просто има друг проблем и това най-вероятно е контролния модул. Мигането след като запали означава че контролния модул е отчел някаква грешка малко преди или след като е запалил или даже може да се е ресетирал поради някаква причина. Трябва да започнеш със четене и да продължиш нататък.
Отговори

astra1986 снимка astra1986 26 август 2009 - 19:13

Колега виж с тестер как е акумулатора.Имаъл съм такъв проблем и се оказа акумулатора ако е ок имаш проблем и няма да го решиш и най вероятно проблема е или в Body или в таблото за компа още не бързай.

Виж акумулатора много е важен и с кой двигател е колата
Мнението беше редактирано от astra1986: 26 август 2009 - 19:14
Отговори

rosko77 снимка rosko77 27 август 2009 - 08:56

Колеги,проблема изчезна също толкова мистериозно както се и появи.За час и половина шофиране вчера и още един час тази сутрин нямаше никакви проблеми.Може би ровенето по кабелите,предпазителите,разглобяването на таблото,няколкото удара и многото псувни са имали ефект :) Все пак ще направя една компютърна диагностика,която се надявам да даде отговор на въпросите.Благодаря на всички колеги за проявената съпричастност и за съветите.Бъдете живи и здрави и карайте разумно!!!

P.S Vladko,имаш ЛС
Отговори

помагащ снимка помагащ 27 август 2009 - 15:33

 rosko77, на 27 Aug 2009, 09:56 AM, каза:

Колеги,проблема изчезна също толкова мистериозно както се и появи.За час и половина шофиране вчера и още един час тази сутрин нямаше никакви проблеми.Може би ровенето по кабелите,предпазителите,разглобяването на таблото,няколкото удара и многото псувни са имали ефект :) Все пак ще направя една компютърна диагностика,която се надявам да даде отговор на въпросите.Благодаря на всички колеги за проявената съпричастност и за съветите.Бъдете живи и здрави и карайте разумно!!!

P.S Vladko,имаш ЛС

Колега Vladko незнам с какво се занимаваш , но ако ремонтираш коли е време да се откажеш , защото ако човека те беше послушал щеше да си има едно излишно табло , а по случая проблема стар и отдавна известен разхлабва се буксата на таблото и има ремонтно предписание по този случай в TIS2000.ако не го намериш ми се обади да ти помогна , 0888841314
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 30 август 2009 - 23:53

не знам колко са ви ясни нещата, но без табло, корса ц не пали по простата причина че имобилайзера, мултифункционалния модул, таблото и ЕКУ си комуникират и ако един от модулите няма връзка, няма и палене, а със смяна на таблото проблема не се решава дори и то да е било наистина дефектно, трябва да се програмират VIN и MKN кодовете за да тръгне всичко, най вероятно при колегата се е губела клема 30 за това и таблото ту е работело ту не
Отговори

Petio снимка Petio 31 август 2009 - 12:13

Много предположения един отговор - компютърна диагностика.
Почти съм сигурен че диагностиката ще покаже проблема все пак на тези коли всяка грешка се очита и записва в паметта

Колега имай в предвид че до 20(поне така мисля) паления без проблеми грешката се изтрива сама с една дума няма ли проблем до 20 запалванния няма и да ти даде грешката затова е хубаво да се проверява своевременно

Доколкото както каза колегата Vladko че "Мигането на лапата след като запали означава че контролния модул е отчел някаква грешка малко преди или след като е запалил или даже може да се е ресетирал поради някаква причина. Трябва да започнеш със четене и да продължиш нататък."а за да не свети постовнно значи е само записана в паметтв и еку смята че с тази авария можеш да продължиш движението си а светне ли постоянно означава че има неизправност коят трябва да бъде отстранена и не е желателно да си караш така.

Пример при вектра а( понеже имах такава) тази лапа ми светеше когато карам на гас , причината е бедна смес представиси ако караш на бензин и ти запише тая грешка как ще се движиш с бедна смес ни колата ще върви ни нищо
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg