Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Не ми топли парното

pepetko снимка pepetko 19 септември 2008 - 23:49

Колеги,
започва заимния период,а моето парно ме предава нещо.

Значи през духалките не духа някакъв особено горещ въздух,а колата е загряла.Също и подозрително бавно загрява откато паднаха температурите.Имам за сравнение още 2 астри и те в сравнение с моята са като пещ.Духа ми топло само като врътката е в наи-краино положение на топлото,иначе идва само студен въздух.Също забелязах че както колата е на 100 грдуса и като пусна парното и за оп-малко от минута градусите спадат до 90 и там си остават.

Казаха ми,че може да ми е запушено казанчето за парното,но не ми се сваля в тоя студ.Ако е от това нямали някаква течност която да сипя в охладителната система да разложи наслагванията и после да сменя антифриза?

Също ми казаха и че може колата да не загрява а на таблото да е на 100 градуса,но като е загряла не мога да си доближа ръката до радиаторите от горещина.

Моля помогнете,че съм много зиморничев!

П.П.Имам спомен че и предната зима беше същата работа в началото на зимата.После се пооправиха нещата,но не е нормално да е така.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 20 септември 2008 - 00:29

Колега, като завъртиш врътката на най-висока степен на обдухване,
чувства ли се силен поток? Да не е запецнала някоя клапа...
Иначе като пуснеш парното на най-топло е нормално температурата
на двигателя да спадне, така и в жегите се охлажда :icon_wink2:
Има специални спрейове за почистване на тръбите на парното,
може и с някой от тях да пробваш.
:thu:
Отговори

Иво снимка Иво 20 септември 2008 - 08:47

Ами аз се сещам за две неща. Първото е да не ти работи клапата за топло/студено. Може да се е откачило жилото. Другото е по някакъв начин да е запушен радиатора на парното. Според мен второто е по-малко вероятно, защото ти падат градусите при включено парно, а това означава, че все пак радиаторчето е топло и се обдухва.
Отговори

banan80 снимка banan80 20 септември 2008 - 09:59

А термостата как е??Ако не си го сменял по добре не чакай ще ти е от полза.А иначе явно няма достатъчно циркулация на водата щом се охлажда толкова бързо от вентилатора.Евентуални причини1.Запушване по маркучите или в радиаторчето,2.Заминала водна помпа(много малко вероятно).
Наскоро имахме такъв проблем с на един приятел колата(различна от опел)предният собственик понеже му е теччало радиаторчето на парното решил преди да продаде колата да сложи по една тапа на двата маркуча на радиаторчето за да не си личи теча в купето които тапи представляваха тръбички с много малка дупка за да се намали до минимум циркулацията.И като пуснеш вентилатора да духа и хоп за секунди топлото става студено.Дано да нямаш посдобен проблем а да минеш леко
Успех
P.S.А съдейки по поста на колегата Иво най вероятно е термостат който стои постоянно отворен.
Отговори

vasko_1 снимка vasko_1 20 септември 2008 - 10:12

Запушен ти е радиатора във купето.Пробвай да източиш антифриза и да измиеш много добре радиаторчето.Е те тогава ще имаш парно кото ново.Лично съм го пробвал.Малко труд иска ама зимата си е зима.По добре отдели 3-4 часа за да не тистои гъза цяла зима на студено :icon_wink2: :61: :thu: :thu:
Отговори

NoRe снимка NoRe 20 септември 2008 - 10:18

Колега и на мойта астра беше така.Не бях пускал да духа толпо от доста вереме(сега пролетта,лятото) и една вечер наскоро реших да си пусна топло,ама :icon_wink2: Колата загряла,а топъл въздух никакъв :thu: Няколко вечери го пусках и накрая почна да си духа толпо и сега вече нямам проблем :61:
Отговори

pepetko снимка pepetko 20 септември 2008 - 11:31

 NoRe, на Sep 20 2008, 11:18 AM, каза:

Колега и на мойта астра беше така.Не бях пускал да духа толпо от доста вереме(сега пролетта,лятото) и една вечер наскоро реших да си пусна топло,ама :icon_wink2: Колата загряла,а топъл въздух никакъв :thu: Няколко вечери го пусках и накрая почна да си духа толпо и сега вече нямам проблем :61:

Да това го знам че ще започне да се подобрява,но това не означава че ще стане както на другите хора астрите(ако имаш възможност направи сравнение с на някои приятел,а може да се срещнем и да сравним нашите,живеем на близко аз съм в овча купел 2).
Работата е,че като се кача на магистралата и карам 130-140 и колата стои на 90,вместо на 93-94градуса,а в купето за по блузка е хладничко.В града работата се ядва.

Сменял съм термостата януари тази година по-същата причина,но промяна нямаше.Не съм сменял антифриза,а не знам тои с годините губи ли си своиствата?
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 20 септември 2008 - 15:06

Колега,да те питам как точно разбираш каква ти е температурата?Да не си с цифров термометър?Ако разчиташ на този на таблото,той отчита +-2 до 3%.А антифриза си губи свойствата и се сменя на 2 години,но не съм сигурен дали бяха точно толкова.
Отговори

pepetko снимка pepetko 20 септември 2008 - 22:26

 Ba3KaTa, на Sep 20 2008, 04:06 PM, каза:

Колега,да те питам как точно разбираш каква ти е температурата?Да не си с цифров термометър?Ако разчиташ на този на таблото,той отчита +-2 до 3%.А антифриза си губи свойствата и се сменя на 2 години,но не съм сигурен дали бяха точно толкова.

Да колега по стрелката на градусите се ориентирам,но защо като падне под 15 градуса тогава само стои на 90градуса точно,а иначе заковава на 93-94 при движение.Другото е че като работи парното и колата може да стои 20 мин на едно място без да мръдне от 90градуса.


Значи новия ми въпрос за помощ е къде да отида да ми сменят антифриза,колко пари ще ми стува тои,и колко е смяната преблизително?Също съм чувал че охладителната течност трябва да е съвместима с маслото,но дали е вярно? :icon_wink2:
Отговори

doolettle снимка doolettle 20 септември 2008 - 23:29

Аз пък преди няколко дни се качих в една астра Г на един приятел да пробваме парното и ако искате вярвайте но ако се усили докрай неможете да си задържите ръката на духалката повече от 10сек щот буквално може да се изгориш. Та и аз да му покажа мойто парно- вкл. на макс и :icon_wink2: !! -парното духа яко студено а преди 10 мин си духаше нормално както винаги. Помислих си че има въздушна възглавница но като бръкнах покрай кората в долната част на таблото- тръбичките на парното бяха супер горещи. Размърдах плъзгача (аз съм с потенциометър а не със жило щото съм с клима) но пак същата работа и вече два дни никва промяна. Утре ако остане време ще го поразглобя и тук е момента да попитам- с климатик ли си и тръбичките на топлообменника горещи ли са ти? Иначе антифриза можеш и сам да си го смениш но не трябва да го изхвърляш навсякъде или в шахтите, че е силно отровен.
Отговори

pepetko снимка pepetko 21 септември 2008 - 09:00

Да колега с климатик съм.Ще потърся тези тръбички за парното,че досега и да съм ги виждал не съм им обърнал внимание.Антифриза смятам да ми го сменят някъде в сервиз,тук нямам условия да си човъркам колата.

Очаквам да кажеш справил ли си се с проблема. :icon_wink2:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 21 септември 2008 - 11:46

Колега, виж все пак и клапите за всеки случай
Отговори

doolettle снимка doolettle 21 септември 2008 - 22:03

 javor_bg, на Sep 21 2008, 12:46 PM, каза:

Колега, виж все пак и клапите за всеки случай

Той клапите няма как да ги види но 99% съм убеден че в тях е проблема или по-точно в модула който ги контролира.

Щом си с клима значи не би трябвало врътката за топло-студено да е със жило а представлява един потенциометър на базата на чиито данни се отварят клапите с моторизирано задвижване. Явно проблема ще е в него но днес нямах време да се позанимая с това. А що се отнася до антифриза- погледни дали е бистър в разширителния съд и ако да не го сменяй а само го провери на колко градуса замръзва.
Отговори

doolettle снимка doolettle 23 септември 2008 - 21:03

Вчера реши да проработи от самосебе си но не на пълна мощност. Засега няма да се занимавам с него, че имам по наложащи ремонти но по-натам ще пиша.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg