Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Пръскалките не пръскат

savski снимка savski 12 април 2009 - 13:27

Колеги, търсих в търсачката, но не можах да намеря подобен проблем.
Ето каква е болката. От скоро забелязах, че дясната пръскалка на предното стъкло ми пръска много ниско и чистачката само ми замазва мръсотията по-нагоре. Реших да видя дали мога да се оправя сам. Опитах да вдигна пръскалката с безопасна игла и след една-две проби и трите пръскалки спряха да пускат вода (резервоарчето е пълно). Не знам дали това има връзка, но от около месец и трите пръскалки работят едновременно - като пусна предните, тръгва да тече вода отзад и обратно.
Как да процедирам оттук нататък и след като евентуално тръгнат пак, как се настройват на височина предните? Благодаря предварително.
Отговори

Sandman снимка Sandman 12 април 2009 - 13:39

Виж си моторчето как работи, ако работи изобщо.
Отговори

savski снимка savski 12 април 2009 - 13:39

Благодаря, колега! Имам нещо свързано с букса точно на гърба на резервоарчето, то ли е моторчето?
Мнението беше редактирано от savski: 12 април 2009 - 13:46
Отговори

Sandman снимка Sandman 12 април 2009 - 13:53

Предполагам :) Моето е едно цилиндрично метално, отвън в една вдлъбнатина на казанчето. Май не се отваря обаче :icon_wink2:
Отговори

savski снимка savski 12 април 2009 - 13:56

Хм... като дръпна лостчето за чистачките се чува, че работи... :icon_wink2:
Отговори

sauber снимка sauber 12 април 2009 - 14:09

 savski, на 12 Apr 2009, 01:56 PM, каза:

Хм... като дръпна лостчето за чистачките се чува, че работи... :icon_wink2:


Значи огледай хубаво дали не изтича течността някъде, още преди да е стигнала до дюзичките :)
Мнението беше редактирано от sauber: 12 април 2009 - 14:09
Отговори

m_a_r_t_o снимка m_a_r_t_o 12 април 2009 - 14:18

Виж дали не се е задръстило там от където моторчето засмуква от резервоара. Може да има и вариант моторчето да не работи както трябва, нищо че се чува да бучи.
Отговори

savski снимка savski 12 април 2009 - 14:23

А дали мога да откача резервоарчето с все моторчето, защото моторчето с помпичката е на много неудобно място. Нямам никакъв достъп до него... Не виждам винтове някъде, които да държат резервоарчето. То как стои?
Отговори

chriss снимка chriss 12 април 2009 - 14:33

Две възможни причини:
- затлачена цедка - тя е нахлузенана хоботчето на помпичката, което влиза в казанчето. Издърпай цялото тяло - моторче и помпичка са едно цяло свали цедката и я почисти
- другото е да не ти работи помпичката - не се заблуждавай, че чуваш моторчето. Моторчето може да върти, но самата помпичка ако се е прецакала няма да пръска. Като чета, че преди да е спряла съвсем са пръскали и предната и задната пръскалки предполагам, че това ти е проблема. При мен беше същото. Купих си от Ауто + нова помпичка / с моторчето вътре / за 15 лв и сега си работи.
Отговори

tupalkataa снимка tupalkataa 12 април 2009 - 15:03

ЗДР колеги аз имах същия проблем проблема идваше от марку4ите провери си мотор4ето,марку4ите,пръскалките проблема не е много сериозен само трябва малко дасе огледаш :icon_wink2:
Отговори

savski снимка savski 12 април 2009 - 15:18

Колеги, пръскалките тръгнаха :icon_wink2: Благодаря много на всички, които откликнаха! :icon_wink2: Направих и две снимки, за да могат колеги вбъдеще да се оправят по-бързо от мен :newsm05_41:
При мен проблемът се оказа поправим засега. Погледнах под пластмасовата кора където са изходите за пръскалките и нямаше и капчица вода. Тогава си помислих, че може да се е запушил изходът на резервоарчето или самата помпичка. Видях, че резервоарчето се държи само на едно място (долу на първата снимка е оградено с червено) и се сваля просто като се издърпа. Моторчето е точно зад резервоарчето (оградено в бяло на първата снимка). То също се вади чрез дърпане, много лесно. Като го извадих видях, че дупката на резервоарчето не е запушена. А от моторчето излизат две маркучета (втората снимка), от които предполагам единия е за отпред, който после се разклонява за лява и дясна, и друг за задната пръскалка. Аз махнах дясното маркуче и го изтръсках. После поставих всичко по обратен ред и направих проба. Предните пръскалки тръгнаха, даже без да тръгва задната (което ми беше дразнещ проблем досега). Пробвах със задната, но като я пуснах тръгнаха и предните. Предполагам, че ако бях изтръскал и лявото маркуче, може би щеше да има подобрение. Ще пробвам утре ;) А сега ето и снимките: (съжалявам, забравих да ги оразмеря, но се вижда и така без да ги отваряте целите)

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от savski: 12 април 2009 - 15:26
Отговори

astralopitek снимка astralopitek 12 април 2009 - 19:47

Колега,не би трябвало като пръскаш отпред да излиза отзад и обратното.Моторчето върти в различни посоки за отпред и за отзад ...
Отговори

savski снимка savski 12 април 2009 - 20:52

Знам, но днес имаше подобрение след моята интервенция :) Но е ясно, че след две седмици като ходя да сменям масло ще кажа на майстора ми да обърне внимание и на това с пръскалките.
Отговори

luv4eto снимка luv4eto 22 февруари 2017 - 16:47

Здравейте, моля ако може някой да помогне с моят проблем. Става въпрос за опел зафира А на която задната пръскалка работи а предната не. Като пусна задната си се чува моторчето и си пръска, но като направя това за предните нито пръска нито се чува моторчето. Също така не знам къде се намира това моторче за да погледна дали няма някоя прекъсната жица или нещо друго. Благодаря предварително.
Отговори

hudson снимка hudson 22 февруари 2017 - 22:20

Казанчето с моторчето е пред предната лява гума, между калника и подкалника.
Отговори

Коцето снимка Коцето 23 февруари 2017 - 10:46

Няма прекъсната жица щом моторчето върти и пръска отзад, целия проблем вероятно е в ключа за чистачките. Има вероятност и клапана да е запушен или маркучето, но щом казваш че моторчето изобщо не върти при дадена команда за пръскане отпред значи е ключа.
Отговори

embaka снимка embaka 25 юни 2019 - 20:49

Няма логика да работят чистачките, а пръскалките отпред да не работят. При мен е същия проблем, не се чува моторчето на предни чистачки, но чистачките се движат, отзат работи и чистачката и пръскалката, моторчето се чува, но отпред не се чува моторчето и не работят пръскалките. Ако проблема е в самите лостчета, не би трябвало и чистачките да работят. Някакви идеи?!?!?
Мнението беше редактирано от embaka: 25 юни 2019 - 20:51
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 25 юни 2019 - 21:16

Прегледай си бушоните и премери моторчето и дали идва ток на буксата му като натиснеш лостчето и ще разбереш.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 26 юни 2019 - 09:57

Явно трябва да се увеличи големината на шрифта дето се ползва за датата на постовете...
И аз щях да се хвана :icon_wink2:
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 26 юни 2019 - 10:34

 Стаевски, на 26 юни 2019 - 09:57, каза:

Явно трябва да се увеличи големината на шрифта дето се ползва за датата на постовете...
И аз щях да се хвана :icon_wink2:


На колегата ембака проблема му е пресен и неотстранен. Не мисля че има лошо да пише в съществуваща тема вместо да си пуска нова.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg