Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Монтаж на нова "свирка" за клаксона

2000_16v снимка 2000_16v 04 септември 2009 - 12:58

Здравейте колеги!

Та значи, след продължителни мъки и грачене "свирката" на клаксона ми съвсем спря да работи. Като натисна и се чува само цъкане на реле. Купих си нов комплект "бибитки", който представлява две отделни свирки (тия дето приличат на "охлюв") и в комплекта също има и едно реле.
На колата оригиналната обаче е само една. Не съм наясно много с токовете, та исках да попитам:
На Астра Ф има ли фабрично такова реле или трябва да се връзва това, което е в комплекта? Тоест, мога ли просто да сваля старата бибитка и да закача новите или трябва преправяне на инсталацията?

И друго - новата бибитка била с две отделни свирки, защото е "двутонална" :good: Какво ще рече това?! Няма ли да работи ако просто вържа само едната свирка на мястото на старата?

Благодаря предварително за менията ви :icon_wink2:

Поздрави!
Отговори

CH_M снимка CH_M 04 септември 2009 - 13:25

Здравей колега . Най-добре си свържи релето от комплекта . От изводите на оригиналната "свирка " ще използваш да управляваш релето , а захранване за двете тромби от акумулатора през предпазител - сигурно го има в комплекта . По добре е така защото на двете нови консумацията е по-голяма от старата ти и няма да ти се товари инсталацията .Успех!
П.П. Двутонални ,защото едната свири в един честотен спектър ,а другата е в малко по висок .
Мнението беше редактирано от CH_M: 04 септември 2009 - 13:27
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 04 септември 2009 - 13:29

А това реле има ли си някъде място по таблото с останалите релета на колата или просто го свързвам с кабелни обувки, съгласно схемата на кутията, и го монтирам където ми падне ...?
Отговори

CH_M снимка CH_M 04 септември 2009 - 13:38

Не където ти падне -намираш му място в коша при двигателя , по възможност защитено от вода и с кабелни обувки .Аз съм му намирал място и между радиатора и предната решетка ,но може и друго място да му намериш ,около акумулатора и лявото бомбе на амортисьора например .
Отговори

FANTOMASCHO снимка FANTOMASCHO 04 септември 2009 - 18:33

Аз на мойто астре шибнах 2 тромби Хай и Лоу от дясно над халогените чува се екстра а и за сега не са мръднали. Закрепих ги с една шпилка и 2 планки и изкарах кабела от другата тромба.
Отговори

2000_16v снимка 2000_16v 05 септември 2009 - 12:43

Готов съм :good:
Вързах си ги както е по схемата на опаковката - през релето от комплекта и допълнителен предпазител 15А. Сложих ги и двете отпред пред радиатора - където си беше оригиналната (която междувпрочем се оказа че си работи - просто се беше откъснало едното кабелче от обувката, но като съм взел нови, реших тях да сложа).
Ще има да подскачат пресичащи бабички - бибитките реват та се късат :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg