Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Перката на радиатора се върти постоянно

Гостserapionov_* 27 май 2014 - 15:36

Преди време на няколко пъти ми падаше акумулатора. След поредния път на запалване със кабели от друг автомобил забелязах, че при свързването на кабелите перката на радиатора започна да се върти. Оказа се че акумулатора ми пада заради запекло реле на перката, и тя си е работила докато го изтощи. Намерих подобна тема във форума, със същия случай. Смених релето и проблема се оправи. Сега обаче се появи отново. Перката на радиатора се върти постоянно на високата скорост, независимо дали двигателя е запален, загрят или не. Перката спира само ако разкача кабелите или махна бушона или откача релето. Явно то пак е запекло. Това се случва за втори път в разстояние на месец. Но изглежда има нещо друго, което го кара да запича. Някой да има идея?

Колата е Вектра Б, 1.6, комби, бензин, 1997 г.

Благодаря предварително!
Отговори

Tas4o снимка Tas4o 27 май 2014 - 18:13

Може би лош контакт на клемите на релето. Огледай клемите (гнездото) на релето в какво състояние са. С времето се отпускат, окисляват се и не контактуват добре, което причинява загряване на релето.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 28 май 2014 - 10:30

Имам едно бегло предположение. Пресостата на климатика/климатроника може да ги прави тия работи. Тя вектрата даже има два пресостата (поне при климатроника е така). Имах една корса дето го правеше тоя номер. Като вдигне налягането в климатичната система пуска перката и не я гаси докато не откачиш буксата, релето или бушоните. После като включи пак перката поради налягането и пак трябваше да разкачаш клеми.

Съвсем възможно е проблема да е същия по простата причина, че смених пресостата на корсата с такъв от вектра б (този с 4 пиновата букса където пиновете са разположнеи един след друг разположени - така -> |||| , другия е така ==).

Може да го провериш като изключиш буксата на пресостата ( НЕ СЪМ СИГУРЕН В ТОВА НЕЩО. НЕКА НЯКОЙ КОЛЕГА ДА ГО ПОТВЪРДИ ИЛИ ДА МЕ КОРИГИРА АКО БЪРКАМ ПРЕДИ ДА ГО ПРОБВАШ) и да видиш дали запича пак като вдигне температурата на охладителната система. Тогава е релето. Ако правиш този експеримент не пускай климатика да не го избушиш. Ако системата на климатика е празна, тогава е релето.

Коя перка се върти? Климатичната или на водния радиатор?


Поздрави
Отговори

Гостserapionov_* 28 май 2014 - 23:20

 Ne6to Smisleno, на 28 май 2014 - 10:30, каза:

Имам едно бегло предположение. Пресостата на климатика/климатроника може да ги прави тия работи. Тя вектрата даже има два пресостата (поне при климатроника е така). Имах една корса дето го правеше тоя номер. Като вдигне налягането в климатичната система пуска перката и не я гаси докато не откачиш буксата, релето или бушоните. После като включи пак перката поради налягането и пак трябваше да разкачаш клеми.

Съвсем възможно е проблема да е същия по простата причина, че смених пресостата на корсата с такъв от вектра б (този с 4 пиновата букса където пиновете са разположнеи един след друг разположени - така -> |||| , другия е така ==).

Може да го провериш като изключиш буксата на пресостата ( НЕ СЪМ СИГУРЕН В ТОВА НЕЩО. НЕКА НЯКОЙ КОЛЕГА ДА ГО ПОТВЪРДИ ИЛИ ДА МЕ КОРИГИРА АКО БЪРКАМ ПРЕДИ ДА ГО ПРОБВАШ) и да видиш дали запича пак като вдигне температурата на охладителната система. Тогава е релето. Ако правиш този експеримент не пускай климатика да не го избушиш. Ако системата на климатика е празна, тогава е релето.

Коя перка се върти? Климатичната или на водния радиатор?


Поздрави


Климатика е празен и не работи. Така че вероятно не е от това. Днес размърдах контактите на клемите на релето и перката спря да се върти. Не съм ги вадил, само ги раздвижих и наместих обратно релетата в кутията. После загрях двигателя, перката се включи и угасна нормално. Може да се окаже предположението за лош контакт на клемите на релето. Ще го следя да видим.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg