Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Шум от скоростната кутия

lightman снимка lightman 11 юни 2011 - 13:56

Здравейте Колеги,

Наскоро се сдобихме със служебна Зафира А, X20DTL. Колата е нов внос от Италия. Скоростната кутия е F23. Преди няколко дни се появи едно ромолене като от лагер откъм скоростната кутия/диференциала. Шумът се чува много ясно (при отворен прозорец) при движение на първа и втора предавка (за трета и нагоре не съм сигурен). При отпускане на газта ромоленето изчезва, т.е. има го само при натоварване в едната посока. Маслото в скоростната кутия беше малко под нивото на нивомерната пробката. Смених го с оригинално GM масло от местния представител на Опел. Шумът остана. За да го локализирам, качих колата на канал и вдигнах с помощта на крик едната гума. Един помощник запали двигателя и включи на 2-ра, а аз отдолу слушах, почти опрял глава в скоростната кутия (преди това само я подозирах). Ясно се чуваше, че ромоленето идва от долната част на скоростната кутия/диференциала. След това вдигнахме другото колело и повторихме операцията, при което първото колело(полуоска) бяха неподвижни. Шумът не се промени. Между другото ромоленето го има и при движение на задна скорост (не се сетих на канала да пробвам задна, както и другите предавки освен 2-ра).
Някой от вас сблъсквал ли се е с подобен проблем? Питах в една автоморга за кутия. Имат такава на 400 лв. Мисля си, че ако е само лагер (не съм добре запознат със спецификата на тази кутия), ремонтът няма да е много скъп. Моля колегите от Бургас да препоръчат майстор/сервиз, където да се направи професионална диагностика (едва ли в официалния сервиз разполагат с добър спрециалист), за да видим какви са вариантите. В това състояние се страхувам да тръгнем на дълъг път.

Предварително благодаря за мненията и помощта.
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 14 юни 2011 - 09:50

може да чуваш аксиалния лагер на съединителя
Отговори

lightman снимка lightman 14 юни 2011 - 21:48

 1иван1, на 14 юни 2011 - 09:50, каза:

може да чуваш аксиалния лагер на съединителя


Колега, няма как да е аксиалният лагер, защото той работи само при натиснат педал на съединителя. Все пак багодаря за предположението.
Отговори

plamen33 снимка plamen33 15 юни 2011 - 19:14

здравеи.аз имам вектра x20dtl.същият шум от скоростната кутиа идва лагера на първичния вал.
Отговори

Mitko-79 снимка Mitko-79 15 юни 2011 - 19:28

При мен също имаше такъв шум и се оказа разцементиран вторичен вал.
Отговори

lightman снимка lightman 16 юни 2011 - 13:05

Благодаря ви колеги plamen33 и Mitko-79. Бихте ли споделили как решихте проблема си и какво ви струваше това.
Отговори

1иван1 снимка 1иван1 17 юни 2011 - 07:24

 lightman, на 14 юни 2011 - 21:48, каза:

Колега, няма как да е аксиалният лагер, защото той работи само при натиснат педал на съединителя. Все пак багодаря за предположението.

Сигурен ли си в това?Аксиалния лагер се чува когато съединителя не е натиснат,когато натиснеш съединителя спира да се чува,ти кажи кога работи!
Мнението беше редактирано от 1иван1: 11 юли 2011 - 21:54
Отговори

alek_81 снимка alek_81 26 август 2013 - 21:21

Имам същия проблем можели да дадете повече информация, но моята е Vectra B 2.0, 136k.,
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg